HONDERD JARIG IN PLANTARIUM CONCORDIA JUBILEERT MET CONCERT RUBBERKING OP B0SKP0P FESTIVAL KAARTVERKOOP D.I.N.S.DAG MIRJAM VAN TILBORG OOGMEETKUNDIGE IN CAMBODJA DENDROCAFÉ 'GRASSEN' KINDERTHEATER IN HET PRAATHUIS pagina 10 Hart van Holland 8 oktober 2003 Door Frits Bromberg Boskoop - "Dit is geen repetitie meer, dit is uitvoering". Dat zei dirigent Ruud Lems tegen de 60 actieve leden van de Christe lijke Muziekvereniging Concordia tijdens één van de laatste bijeenkomsten van zijn muziekgezelschap. Concordia viert met een jubileumconcert op 11 oktober in de Plan- tariumhal aan de Italiëlaan op het ITC-ter- rein het honderdjarig bestaan, na een re ceptie vrijdagavond 10 oktober in het verenigingsgebouw aan de A.P. van Nes laan. Dat is dan op de dag nauwkeurig het exacte eeuwfeest. KERKDIENSTEN - 12 oktober Waddinxveen Victorkerk 9.30 uur Woord Com munieviering werkgroep CD. Ontmoetingskerk 9.30 uur ds. B. Koekkoek; 11.15 uur Communie viering pastor M. Ameling. Immanuelkerk 10.00 uur ds. A.P. v.d. Broek. Geref. kerk vrijgemaakt 9.30 uur ds. E. Brink; 16.30 uur ds. O.W. Bouwsma. Boskoop De Stek 9.30 uur ds. v.d. Giessen. Herv. gemeente 9.30 en 18.30 uur ds. R. de Reuver. Ger. kerk 9.30 uur ds. J.A. van Hooijdonk. Chr. Geref. kerk 9.30 ds. C.C. den Hertog; 18.30 uur ds. D. Quant. Geref. Gem. 9.30 en 16.30 uur ds. M. Golverdingen. Vrijz. Prot. Gel. Gem. 10.00 uur ds. Tj.R. Barnard. Evang. Gem. Parousia 10.00 uur P. Stolk. Chr.gem. Bethel 9.30 uur Gaby He- tyey. Benthuizen Geref. Gem. 9.30 uur Leesdiest; 19.00 uur ds. Golverdingen. Ned. Herv. Gem. 9.30 uur ds. P.J. Krijgsman; 18.00 uur ds. M.B. v.d. Akker. MEDISCHE WEEKENDDIENST Benthuizen, Boskoop en Wad dinxveen: voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kantoo ruren (17.00-8,00 uur, weeken den/feestdagen): HuisArtsen- Post Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), Ronsseweg 138 (tegeno ver de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820. Boskoop - In de Tunnel wordt op 18 oktober een tweede editie ge houden van het Boskpop Festival. Op deze editie wordt de muziek ten gehore gebracht van Jan en Alleman, RubberKing en Van Dat- turn. Om 21.00 uur opent RubberKing de avond. De uit Leiden/ Delft/ Boskoop/Rotterdam afkomstige 4- mans formatie RubberKing is een band die laatste tijd behoorlijk aan de weg timmert. Door de zeer eigen stijl, een combinatie van rock, punk, hiphop, surf en een vleugje Carribean, is RubberKing moeilijk in een bepaald genre te plaatsen. Bezoekers kunnen reke nen op een flitsende stage act die zowel muziekaal als visueel weet te prikkelen. Kaarten voor Bosk pop zijn iedere avond vanaf 19.00 uur te koop op de volgende drie locaties: Sporthal Puttelaan, Henk Uittenbogaard aan de Voorof- scheweg 219 en bij Dennis Pelle- kooren aan de Nieuwstraat 63. De kaarten kosten in de voorverkoop €6,50 en aan de zaal €7,50. Slagwerker en tubaspeler Remke van der Brugge: "Concordia is 10 oktober 1903 me't twaalf man sterk opgericht. Sindsdien is het gezelschap snel gegroeid naar zo'n 60 actieve leden en zo is dat ook gebleven. Ouderen ver trekken, jongeren vullen aan. Maar omdat twee keer zo veel jongeren zich aanmelden dan er leden vertrekken, blijft de muziekvereniging op sterkte. De helft van de jonge instromers ver trekt na een poosje. Als een nieuw lid vijf jaar bij ons blijft, spreken we over een blijvertje. De ou deren vertrekken zo rond hun 65e om gezond heidsredenen, de jongeren die vertrekken, doen dat doorgaans om praktische redenen: ze ver huizen, trouwen, gaan ergens studeren of vin den gewoon wat anders wat ze leuk vinden om erbij te doen." Concordia, althans de blazers, maakt muziek voor het plezier ervan. Van der Brugge: "Nee, we doen niet mee aan concoursen, we doen niet aan proefspel, iedereen die iets denkt te kunnen blazen, is welkom." Een nieuw lid - Concordia bestaat uit evenveel mannen als vrouwen - moet wel van toeten weten, enig gevoel voor ritme hebben en be schikken over een beetje muzikaal gehoor. Van der Brugge: "Daar mankeert het wel eens aan. Gevoel voor ritme is niet iets waar ie dereen vanzelfsprekend over beschikt en een zuiver gehoor heeft ook niet iedereen. Toch is iedereen welkom. Nieuwe leden melden zich altijd wel om een of andere reden aan en zo na een jaartje weten we waar we aan toe zijn, het nieuwe lid en de vereniging. Dat nieuwe lid moet zich in dat jaar wél waarmaken, voor hij of zij aan een uitvoering mag meedoen. Nee, er is geen proefspel. Wel een moment waarop de diri gent de betrokkene even apart neemt en zegt: "De volgende keer speel je met ons mee." Op het uniform na is de afgelopen honderd jaar bij Concordia niet veel veranderd. Ge speeld wordt nu in een fleurig zwart met geel uniform en een kolbak op het hoofd, mét pluim en kinriempje. Van der Brugge: "Wie zuiver op de muziek af gaat, hoort geen of nauwelijks verschil tussen de muziek die we toen en nu maakten. Marsen, licht populair en vrijwel altijd in een bewerking van een bekende melodie. Ook de instrumenten zijn onveranderd gebleven, al zullen sommige instrumenten er een klepje hier of daar bij heb ben gekregen." De instrumenten van een harmoniegezelschap als Concordia zijn drums, hoorns, klarinetten, saxofoon, dwarsfluit, trompet, tuba en bastuba. Van der Brugge: "Hout dus, de klarinet en van oorsprong ook de dwarsfluit en het koper plus drums. Ja, wat dat betreft gaan we met onze tijd mee en is ook een jonge drummer welkom die méér wil dan een trommel tegen z'n buik. Binnen dan; buiten ligt dat wat moeilijker." Concordia kan nog steeds op alle fronten ver sterking gebruiken, met name klarinet en sax. Instrumenten kunnen in bruikleen worden ge nomen, sommige leden geven les. Van der Brugge: "Dat kost ze iets meer aan contributie, maar ze leren nog eens wat. Ook privé, natuur lijk." Voor meer informatie: 0172-213594 Boskoop - Voor de achtste keer or ganiseert de Boskoopse band D.I.N.S.dag een thema-optreden in de Rozenburcht. De band D.I.N.S.dag is een gezel schap muzikanten die besloten hebben niet meer regelmatig op te treden. De leden zagen te weinig muzikale uitdaging in het steeds brengen van een vast repertoire. Het schrijven van arrangementen en instuderen van nieuwe num mers bevalt de band echter wel en zo ontstond het idee om avonden te organiseren waarbij een bepaald thema de leidraad vormt voor tel kens een nieuw repertoire. Het thema dit jaar is "Made in Hol land", hetgeen inhoudt dat er uit sluitend Nederlandse producties worden gespeelt. Kaarten voor de optredens zijn te verkrijgen op de volgende adres sen: Cora van den Berg, Otweg 20, telefoon 0172-213265 en Arjan van der Meer, Azalealaan 79, telefoon 0172-218970 in Boskoop en Willem Aartman, Dorpsstraat 50, telefoon 0172-575199 in Aarlanderveen. Voor meer informatie: René van den Berg, Otweg 20 Boskoop, tele foon 0172-213265 of 06- 53307926. Boskoop - Theatergroep "Kijk Haar Nou" verzorgt dinsdag 14 oktober in het Praathuis aan de Bosweg 2 in samenwerking met Ons Jeugdhuis en het Praathuis de voorstelling "Het Snotmysterie". De zaal gaat open om 13.30 uur, de voorstelling begint om 14.00 uur. De voorstel ling is voor kinderen vanaf 4 jaar- De entree bedraagt €2,50 per kind, ouders die meekomen betalen €1,-, kinderen gaan voor. Boskoop - Boomkwekerij- Esveld houdt vrijdag 10 oktober een Den- droCafé. Tijdens een DendroCafé pluist een spreker een plantenge slacht uit of gaat dieper in op een specifieke groep planten. Om 19.45 uur gaat de deur van PlantenTuin Esveld open en om 20.00 begint de lezing. Vanwege de beperkte ruimte is aanmelden aan te raden, 0172-213 289. De toegang bedraagt €3,-. Door Frits Bromberg Boskoop - "De moderne apparatuur die de Amstelveense stichting Mekong Eye Doctors naar Cambodja heeft gestuurd, is goed. Met wat er al was, moet er goed zijn te werken. Maar we zetten vraag tekens bij de opleiding van de opticiens die ermee om moeten gaan. Daarom ga ik als vrijwilligerster mee, om in de Mekong delta in Cambodja alles in de juiste verhoudingen te krijgen. Er zul len hiaten in de opleiding van de plaatselijke opticiens moeten worden ingevuld en aangevuld. Ik heb daar twee weken de tijd voor." Aldus de 31-jarige Boskoopse Mirjam van Tilborg, enerzijds werkzaam als docente opto- metrie - oogheelkunde - aan de Hogeschool in Utrecht, voor de an dere helft werkzaam als oogmeet- kundige bij Colpa Opticiens. "Ik vertrek 13 oktober, keer twee weken later terug. Nee, ik zie deze reis niet als vakantie, het wordt hard werken. Maar het verblijf in zo'n tropisch land is natuurlijk een geestelijke verrijking; een normaal mens komt daar niet elke dag." Mirjam komt er wel. "Maar hoe ging dat. Als optometrist kwam ik tijdens congressen in binnen- en buitenland met anderen in contact, maakte kennis met de Nederlandse stichting Mekong Eye Doctors en deze stichting polste me of ik zin had om mee naar Cambodja te gaan. Nadat me was duidelijk ge maakt wat me daar te wachten stond, heb ik 'ja' gezegd. Mijn per soonlijke motieven doen er niet toe." Voor Mi/jam' is het Cambodja ge worden, al geeft deze optometrist toe dat nogal wat andere landen ook in aanmerking hadden kunnen komen. "Maar het is Cambodja ge worden, waar 25 jaar oorlog stevig heeft huisgehouden. Mensen zijn er ondervoed en waar ondervoe ding heerst komen, onder meer na tuurlijk, oogziekten voor. Daar kan ik wat aan doen. Ik hoef een week geen les te geven, m'n werkgever gaf me een week vrij en de reis- en verblijfskosten komen voorreke ning van de stichting." Het hele bezoek van Mirjam van Tilborg is samen te vatten onder het medische kopje: 'Pluis of niet pluis' en in dit laatste geval splitst het onderzoek van Mirjam zich in een complex aantal factoren. Oog ziekten is daar één van, al ingewik keld genoeg, omdat de éne ziekte de andere niet is. Een ogenschijn lijke!) nietig onderwerp: de make up, kan al een bron van ellende be tekenen. Onderzocht moet worden of een patiënt moet worden doorverwe zen naa'r'een oogarts Jdie ofJ zijn strijdt je ziekten, hoe voorko J die. Daar gaat het om. ter dorstend land ook geen bak maar een pomp. Zo zit dat. E ik na m'n bezoek aan Cambodja g doen? Gewoon doorgaan m geven en ogen meten in Bos Donaties zijn van harte we^°[T ^s' de stichting Mekong Eye D giro 52525 o.v.v. Mirjam van borg. Voor meer informati 6473879 of: www.mekongeyea" tors.nl beurt weer steun nodig kan heb ben - of in het andere geval, dat een goede bril op de neus al vol doende is. Maar dan nog: wat voor bril. Mirjam: "Plus of min één of twee? In die landen werk je al gauw met cijfers vanaf vijf." De ostichting gaat uit van het prin cipe, dat een scheepslading brillen en apparatuur zinloos is. Mirjam: "We willen ze zó helpen, dat de mensen in het bezochte land zelf standig verder kunnen. Brillen maken kunnérl ze al. Maar höe bël

Hart van Holland | 2003 | | pagina 10