PLANTEN AIS VOGEIMAGNETEN RONJA DE ROVERSDOCHTER DOOR JEUGDTHEATER HOFPLEIN NIEUWE KINDERFILMS TIJDENS CINEKID- FESTIVAL IN GOUDA NATUURWANDELING ROTTA REUMA UITGEDAAGD! VOORLICHTINGSAVOND UITSLAG TRAUMA EN DE GEVOLGEN ENQUETE DE SCHUILPLAATS MANTELZORGCAFE pagina 22 Hart van Holland 15 oktober 2003 Wat er nodig is Vogelvriendelijke loofgewassen, ook klimmers, stekelplanten en besdragers ZEVENHUIZEN MOERKAPELul Ook heel praktisch De films in vogelvlucht Zelfmanagementcursus voor mensen met Reumatoïde Artritis en Artrose Geef vogels wat ze willen en ze komen graag in uw tuin. Zodat u kunt genieten van hun zang, ze heerlijk bezig kunt zien, het grootbrengen van hun jongen kunt volgen. Kijken en luisteren naar vogels is enorm rustge vend en geeft een geweldig na tuurgevoel. Zet de juiste plan ten in uw tuin en de vogels komen vanzelf. En hoe meer va riatie in het groen, des te meer soorten vogels u mag verwach ten. Winterkoninkjes broeden graag in dichte hagen. Vin ken, goudhaantjes, heg- genmussen en mezen buitelen zin gend door de struiken op zoek naar insecten. Turkse tortels koeren liefst in een wat hogere boom. Spreeuwen laten hun trillers vanuit de plantentoppen horen. Lijsters en merels eten net zo lief vruchten als wormen. Roodborstjes, kwikstaar ten, boomklevers, piepers, paapjes en tapuiten, fitis, tjiftjaf en tuin- fluiter, u mag ze allemaal verwach ten met de juiste struiken en een enkele boom in de tuin. Misschien zal zelfs ooit een verscholen nacht egaal u tijdens een zoele zomer nacht laten genieten zijn verrukke lijke geluid. U moet planten neerzetten die be schutting en bescherming bieden, die een uitkijkpost kunnen vormen, waarin veilig gebroed kan worden, waarin veel insecten te vinden zijn, waaraan voedzame bessen en an dere vruchten groeien. Dat kan in iedere tuin, ongeacht stijl, vorm, maat of sfeer. Er zijn meer dan ge noeg planten om uitte kiezen. Kies bij besdragende heesters en bomen liefst voor soorten met rode of donker gekleurde bessen (blauwzwart). Daar komen de vo gels eerder op af dan op witte of gele vruchten. U heeft gegarandeerd succes met De vuurdoorn (Pyracantha) biedt vogels zowel bescherming als voedsel. (Foto: PPH). esdoorns (Acer), elzen (Alnus), krentenboompje (Amelanchier), zuurbessen (Berberis), erwtenstruik (Caragana), dwergkweeën (Chaen- omeles), allerlei soortpn Clematis (vooral kleinbloemige als Clematis montana), blazenstruik (Colutea), kornoeljes (Cornus-soorten), haze laars (Corylus), dwergmispels (Coto- neaster), meidoorns (Crataegus), olijfwilgen (Elaeagnus), kardinaals hoed (Euonymus), bruidssluier (Fal- lopia aubertii), valse christusdoorn (Gleditsia), klimmende klimop (He- dera), duindoorn (Hippophae), (klim)hortensia's (Hydrangea), hulstsoorten (Ilex), Kolkwitzia ama- bilis, ligusters (Ligustrum-soorten), kamperfoelie (Lonicera, zowel klimmers als struikvormen), boks- doorn (Lycium), (sier)appels (Malus), wilde wingerd (Partheno- cissus), Physocarpus, vuurdoorn (Py racantha), allerlei soorten Prunus, wegedoorn (Rhamnus-soorten), Ribes, Robinia's, rozen, bramen en Japanse wijnbes (Rubus-soorten), allerlei wilgen (Salix), vlier (Sambu- cus), Sorbaria, lijster- en meelbes- Regio - De RIAGG Midden-Holland en de Robert-Fleury Stichting orga niseren in samenwerking met een aantal andere organisaties een voorlichtingsavond over "Trauma en de gevolgen" op dinsdagavond 21 oktober. Prof. Bas Schreuder, hoogleraar bij de Katholieke Universiteit Nijme gen en het AMC in Amsterdam, ge specialiseerd in traumaverwerking, zal een inleiding houden over oor zaken, symptomen, gevolgen en behandeling van een trauma. Daar na vertelt een ervaringsdeskundige haar ervaringen met traumaver werking. Na de pauze is er ruimte voor het stellen van vragen en discussie. De voorlichtingsavond is toegankelijk voor familieleden, cliënten, hulp verleners en andere belangstellen den en wordt gehouden in 't Brandpunt aan de Turfmarkt 58 in Gouda. De bijeenkomst duurt van 20.00 tot 22.00 uur en is gratis. De zaal gaat om 19.45 uur open. Voor meer in formatie: 0182-563700. Benthuizen - Koffiebar de Schuil plaats heeft eind vorig seizoen een enquête gehouden onder jongeren. De uitslag van deze enquête wordt op zaterdag 18 oktober besproken in "De Bron" aan de Dorpsstraat 42. De deuren zijn open vanaf 20.00 uur en om 20.30 uur zal de discussie van start gaan. ledereen is welkom. Rotterdam - De kerstproductie van Jeugdtheater Hofplein is "Ronja de roversdochter". Het oorspronke lijke verhaal van Astrid Lindgren werd bewerkt door Louis Lemaire tot een spectaculaire productie vol heftige emoties en warmbloedige zigeunermuziek. Een prachtige voorstelling over de liefde tussen een vader en zijn dochter. De grote Mattis, ruig en gevaarlijk, moordt, rooft, steelt en voelt een enorme haat voor zijn tegenstan der Borka. Maar bij de geboorte van zijn dochter, leert deze woeste, onstuimige man ook de liefde ken nen. Ronja groeit op in het bos, wordt een stoere roversdochter en ontdekt de schoonheid van de na tuur. Ze speelt, klimt, rent en oe fent zich in het niet bang zijn in een wereld vol vreemde en boosaardige bosfiguren. Als je bang bent, voelen de boswezens dat op grote afstand, zegt haar vader, pas dan worden ze gevaar lijk. Als je niet bang bent gebeurt je niks. Op hetzelfde moment dat Ronja wordt geboren, krijgt ook Borka een kind, Birk. De twee kinderen ontmoeten elkaar en worden vrien den. Natuurlijk accepteert Mattis deze vriendschap niet, de zoon van de vijand! Als Mattis Birk gevangen neemt in de kelder van het gesple ten slot kan hij eindelijk wraak nemen op Borka en hem verdrij ven. Maar Ronja vindt het zo on eerlijk, zo gemeen en springt over de kloof in de handen van Borka. Daarop verstoot Mattis zijn doch ter. Hij wil haar nooit meer zien, voelt zich verraden. De liefde tussen Mattis en Ronja is vol passie. Spectaculaire scènes met meeslepende, grote gebaren, tegenover de kleine en tere mo menten tussen Ronja en Birk, twee kinderen die elkaar zo nodig heb ben. Natuurgeweld, heftige Ooste- uropese muziek en een violist die live meespeelt door de hele voor stelling heen. Ronja kiest voor Birk. Zij volgt haar gevoel, blijft dicht bij zichzelf en doet dat consequent. Bij Mattis is er sprake van doorgesla gen liefde voor Ronja. Hij is in tweestrijd, hij kan niet leven zon der zijn dochter, maar kan zich te gelijkertijd onmogelijk verzetten tegen zijn haat voor Borka. Gespeeld, gedanst en gezongen door Pim van Alten, Sander de Heer en 100 leerlingen van Jeugdtheater Hofplein. Script en regie: Louis Le maire. Choreografie: Carla van Driel. Muziek: Ton Scherpenzeel. Familievoorstelling vanaf 4 jaar. 19 december 2003 t/m 15 februari 2004. Jeugdtheater Hofplein, Ben- themstraat 13, Rotterdam. Vr. en za. 19.00 uur, zo. 14.00 uur. Reser veren: 010 2435050, di. t/m za. van 10.00 tot 16.00 uur. www.jeugdthe- aterhofplein.nl. sen (Sorbus-soorten),sneeuwbes (Symphoricarpos) en sneeuwbals oorten (Viburnum). En daarnaast zijn allerlei coniferen ook erg wel kom. Eén mezenpaar met jongen veror bert in één jaar de ongelooflijke hoeveelheid van meer dan 50 kg in secten (natuurlijk inclusief larven, rupsen, poppen enz.). Dat scheelt geweldig veel aantastingen (en dus werk) in de tuin. Veel andere zang vogels zijn ook flinke insectenbe strijders. En daar hoeft u niets an ders voor te doen dan te zorgen dat ze het in uw tuin prettig vin den. Zorg behalve voor de juiste planten en veilige nestgelegen heid, voor wat water om te drinken en in te badderen. Een goed voor ziene voedertafel is ook een prima vogelmagneet, zeker in de winter. Zorg wel voor ruimte eromheen, zodat 'uw' vogels de katten en roofvogels op tijd in de gaten heb ben. In de herfstvakantie doet Filmhuis Gouda net als vorig jaar mee aan het landelijke kinderfilmfestival 'Ci- nekid op locatie'. Van zondag tot en met zaterdag 18 oktober draait elke dag om 13.30 uur een kinder- of jeugdfilm. In totaal zijn zes nieu we films te zien voor jong én oud. Op TV en in de reguliere bioscoop worden kinderen overspoeld met films uit de koker van Amerikaanse bedrijven als Disney en Steven Spielberg's Dreamworks. Vaak zeer vakkundige films, maar even vaak ook volgens een vast recept ge maakt. Als tegenwicht voor deze formulefilms organiseert de Stich ting Cinekid al zeventien jaar het Cinekid-festival, waarbij jeugdfilms •aan bod komen die minder door snee zijn en die afkomstig zijn uit kleine filmnaties als Nederland, Scandinavië en ontwikkelingslan den. Met deze 'filmhuis-films voor jongeren' wil Cinekid de kwaliteit van de beeldcultuur voor kinderen verbeteren. Naast het hoofdfestival in Amster dam - dat zich richt op film, televi sie en internet - vindt komende herfstvakantie in 30 steden een sa telliet-festival plaats: 'Cinekid op locatie'. Ook Filmhuis Gouda doet hier aan mee. Tweemaal wordt de Nederlandse film 'De schippers van de kameleon' vertoond, maar daar naast draait een aantal minder be kende pareltjes. En zoals het hoort bij goede jeugdfilms: ze zijn ook voor volwassenen méér dan leuk. Voor de allerjongste (vanaf 6 jaar) wordt 'Het levende bos' vertoond, een Spaanse 3D-animatiefilm die volgens De Filmkrant technisch ge zien zeker niet onderdoet voor de films die de grote Amerikaanse stu dio's maken. Alleen is het verhaal veel gewiekster. Voor kijkers vanaf 8 jaar worden twee prachtige Deense films ge draaid, allebei over eenzame kin deren die het heft in eigen handen nemen. 'Gewoon Aksel' gaat over een jongen die liever een Arabische moslim is dan een gewone Europe aan, 'Hodder' over een jongen die allerlei avonturen beleeft nadat hij door een fee is uitverkoren om de wereld te redden. Voor oudere kinderen (vanaf 10 jaar) staan de Nederlandse film 'Zu- laika' en de Britse film 'An angel for May' geprogrammeerd. De eerste gaat over een meisje dat op Cura sao haar opa en oma op een wel heel bijzondere manier redt van de zelfkant. De tweede film is een in genieus verhaal over een jongen die via een soort tijdtunnel naar de Tweede Wereldoorlog kan reizen, waar hij bevriend raakt met het weesmeisje May. Voor meer informatie: 0182-522200 of www.filmhuisgouda.nl. Gouda/Regio - Het Steunpunt Man telzorg houdt vrijdag 17 oktober van 10.00 tot 12.00 uur het mantel zorgcafé. Mensen die zorgen voor een naaste met een ziekte of han dicap, hebben hier de mogelijkheid om elkaar te ontmoeten. Mantel- zorgers kunnen zo hun verhaal bij elkaar kwijt, elkaar steun geven en kunnen er even uit zijn in een ge zellige omgeving. De koffie is gra tis. Het doel van deze bijeenkomst is het bieden van een plek aan man- telzorgers waar zij eikaar onder steuning kunnen bieden, waarbij lotgenotenervaringen en informa tie uitgewisseld kunnen worden, onder begeleiding van een deskun dige. De bijeenkomsten worden iedere derde vrijdag van de maand gehou den en vinden plaats in café Re sistance, bij het Verzetsmuseum in Gouda, Turfmarkt 30. Men hoeft zich voor deze bijeenkomst niet aan te melden. Voor meer infor matie: 0182 547920. Bergschenhoek - Natuur- en Vogelwacht ROTTA houdt zaterdag middag 18 oktober een natuurwandeling. Samen met gidsen van ROTTA kan men meewandelen in het Lage Bergse Bos te Bergschenhoek. Gestart wordt bij restaurant de "Hoekse Hout" om 14.00 uur- Duur van de wandeling is 1,5 a 2 uur. Voor meer informatie: 010- 5214291. Regio - Leven met een vorm van reuma en toch een goede kwaliteit van leven bereiken is het doel van de cursus Reuma Uitgedaagd!. Kern van de cursus is het leren om gaan met reuma met de uiteinde lijke bedoeling zelf sturing te geven aan het leven. De cursus is bedoeld voor iedereen vanaf 18 jaar met Reumatoïde Artritis (RA) of Artrose, die bereid is actief mee te doen aan de opdrachten. Na aanmelding zal er een intakege sprek plaatsvinden met één van de cursusleiders. De cursusleiders, spe ciaal hiervoor opgeleid, hebben zelf RA of artrose. Na de cursus weet men onder an dere: hoe men realistische afspra ken kan maken met zichzelf; hoe men de regie over het eigen leven in de hand kan houden; hoe men beter kan omgaan met pijn en ver moeidheid; hoe men beter kan communiceren met de omgeving en zorgverleners; welke ontspan ningstechnieken er zijn. Inmiddels hebben op diverse pla sen in het land al cursussen P,aa gevonden. De deelnemers wa zeer tevreden en de cursus void aan hun verwachtingen. OP vraag "Wat heb je geleerd in o cursus?" gaven deelnemers aan zij het gevoel hebben verantw delijkheid te (kunnen) nemen hun functioneren en een act leven op te willen pakken. Binnenkort gaat in deze omge 9 een cursus Reuma Uitgedaagd^ va start en wel in het Groene Ha i kenhuis, Bleulandlocatie, Bteulan weg 10 te Gouda. De cursus star maandag 20 oktober van 19. 22.00 uur. De cursus bestaat uit wekelijkse bijeenkomsten e €40,- (inclusief koffie/thee en susmateriaal). „„mei- Voor meer informatie een a ding: Houkje van derWeytf^ 0182-373683 of Bertha Maat, foon 0172-210484. Men kan ^n. I ook opgeven bij de Reum tenbond, Coby van „r,f0oit Postbus 1370, 3800 BJ van telefoon 033-4616364, e-mail dervelden@reumabond.n

Hart van Holland | 2003 | | pagina 22