ELKE MAAND BELASTINGGELD TERUG! BINGO BIJ DE PADDESTOEL J L0TGEN0TENBIJEENK0MST GEEN TEHUIS, MAAR EEN THUIS PIJN/HOOP KLEINTJE Lang zal je leven!? mmim giro 5766 BON VOOR GRATIS Hart van Holland 22 oktober 2003 REGIO Een pond voorlopige Jcaas en tien voor- 1 e eieren faU) i Hoe 'n voorlopige teruggaaf te testeJen Tips: Levensverwachting weten? Geef aan diabetes en geef om jezelf Gewoon wonen Lage drempel Ondersteuning ministerie Actieweek heet Belasting betalen is nooit leuk. Wel is het leuk om belastinggeld terug te krijgen. Zeker als u er niet een jaar of langer op hoeft te wachten, maar het bedrag in maandelijkse termijnen op uw rekening krijgt bijgeschreven. Denkt u dat u over het jaar 2004 geld terugkrijgt van de Belastingdienst? Vraag dan vóór 1 december 2003 een voorlopige teruggaaf (VT) aan. U kunt dan al in januari 2004 de eerste maandelijkse storting tegemoet zien. Aanvragen gaat heel eenvoudig. Als u het afgelopen jaar al een VT ontving, dan lag in oktober een VT-formulier of -diskette bij u in de bus. Heeft u het komend jaar voor het eerst recht op VT? Download dan het VT-verzoek van internet: www.belastingdienst.nl. Snel elektronisch aanvragen Het elektronische aanvraagpro- gramma ziet er anders uit dan vori ge jaren, maar het gebruiksgemak is onverminderd groot. VT aanvra gen per diskette of via internet geeft geen papieren rompslomp. U hoeft alleen de vragen in te vullen die voor uw situatie van belang zijn. Alle gegevens worden auto matisch doorgerekend. En de toe lichting in het digitale VT-program- ma geeft een duidelijk antwoord op al uw VT-vragen. Invullen is dus zo gebeurd. Recht op voorlopige terug gaaf? U heeft in twee gevallen recht op een VT: als u aftrekposten heeft, of als u aanspraak kunt maken op hef fingskortingen. De hypotheekrente voor het eigen huis is voor veel mensen een belangrijke aftrekpost. Maar het kan ook interessant zijn om te kijken of u ziektekosten, stu diekosten of giften kunt aftrekken. Heffingskortingen Heffingskortingen zijn kortingen die u kunt krijgen op uw belasting. De hoogte is afhankelijk van uw persoonlijke situatie. Er zijn ver schillende heffingskortingen. Als uw partner kostwinner is en u zelf een laag of geen inkomen heeft, korpt u bijvoorbeeld in aanmerking voor de algemene heffingskorting. Ouders die kinderen jonger dan 18 jaar onderhouden, kunnen meestal aanspraak maken op de kinderkor ting of de aanvullende kinderkor ting. Voor één-ouder-gezinnen met kinderen onder de 27 jaar kan de (aanvullende) alleenstaande ouder korting van toepassing zijn. 65- plussers met een laag inkomen kunnen recht hebben op (aanvul lende) ouderenkorting. En zo zijn er meer heffingskortingen. Het is dus de moeite waard na te gaan of u voor één of meerdere heffingskortingen of aftrekposten in aanmerking komt. Daar bent u snel achter, als u de vragen van de Wegwijzer Voorlopige Teruggaaf invult. U krijgt dan in één oogop slag te zien welke aftrekposten of heffingskortingen voor u van toe passing zijn. De Wegwijzer vindt u, net als het VT-verzoek en de toe lichting, op www.belastingdienst. 1. Als u in aanmerking komt voor voorlopige teruggaaf, maar vóór 16 oktober nog géén VT-formulier heeft ontvangen, dan kunt u het VT-pro- gramma downloaden van www.belastingdienst.nl. Daar vindt u ook ant woord op uw vragen over de VT. 2. Stuur uw aanvraag vóór 1 december 2003 in, dan krijgt u de VT vanaf januari maandelijks op uw rekening gestort. 3. Vul uw VT-aanvraag nauwkeurig in. Te veel ontvangen VT moet namelijk worden terugbetaald. Waddinxveen - Wijk- en speeltuin vereniging de Paddestoel houdt vrijdag 24 oktober een bingoavond. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. De toegang is vrij. Al 850.000 mensen met diabetes! Een lang en gezond leven, dat wil iedereen wel. Maar iedereen kan diabetes krijgen, jij ook. Steun daarom het Diabetes Fonds in de strijd tegen deze'stille epidemie' en investeer in een gezonde toekomst voor iedereen. Check www.langzaljeleven.nl en win! Berbermpje Tftt wérd illegaal ver kocht op een markt in Marokko, nadat zijn moeder was dooége schoten. Zoals zovele». Gelukkigen hij nu hij Stichting AAP. Hier heelt hij inmiddels een prima leven op een van de apenmlanden, samen met soortgenoten. U kunt Stichting AAP kosteloos he pen. In Nederland belanden mitjoe nen lege cartridges uit printers «n kopieermachines in de prullenbak Dat is zonde. Want voor het milieu én Stichting AAP valt er veel winst te behalen wanneer cartridges op nieuw worden gevuld. Voor elke lege cartridge die u bij het AAP Collection Centre inlever:, ontvangt AAP een vergoeding. Me! de opbrengst van deze cartridges kan een groot deel van de verzor- gingskosten van dieren zoals Titi betaald worden. j Help onze dieren alstublieft, spaar I kosteloos lege cartridges in voor j Stichting AAP. Het helpt echt! 861 4 RATI* 080O-1118 Of KIJK Of WWW AAP Hl Word nu donateur en bel 033 462 20 55 of geef aan de collectant. Diabetes Fonds Aé jaar t.n.v. Diabetes Fonds, Amersfoort André en Bert zijn nu 40 jaar en hebben weinig haar. H.G. van ons ook een gratis kleintje plaatsen vul de bon in op deze pagina! Regio - Stichting Pijn/Hoop, de pa tiëntenorganisatie voor mensen met chronische pijn in de regio Gouda, houdt op woensdag 12 no vember van 13.30 tot 15.30 uur een lotgenotenbijeenkomst in zaal "De Punt" (in zorgcentrum Goverweile) aan het Middenmolenplein 266 in Gouda. De bijeenkomst is bedoeld voor mensen met chronische pijn, die meer willen in het leven dan alleen maar pijn hebben. Eventuele part ners zijn ook van harte welkom. Voor meer informatie en aanmel ding: 0182-375619. uitsluitend voor particulieren (geen personeel, onroerend goed of dieren) max. 4 regels, plaats in elk vakje één letter of leesteken en laat tussen twee woorden één vakje open! Naam: Adres: Postcode:Plaats: INLEVEREN BIJ OF OPSTUREN NAAR: HART VAN HOLLAND - Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen OF INLEVEREN BIJ: BAC mode - Dorpsstraat 1 - Moerkapelle - Gé de Slijter - Puttelaan 146 - Boskoop Heemskerk electra - Dorpsstraat 33 - Waddinxveen - C1000 - Passage - Waddinxveen Slagerij Buijs - Dorpsstraat - Benthuizen De redactie behoudt zich het recht voor KLEINTJES te weigeren. Inlevering is geen garantie voor plaatsing in de eerstkomende editie. Maximaal 1 bon per gezin! Kleintjes per fax, telefoon of email worden geweigerd! Demente mensen niet tegen beter weten in proberen te genezen, maar ze een waardig afscheid in een huiselijke omgeving bieden. Dat is het doel van de Stichting Wonen met Dementie. Onder het motto 'geen tehuis, maar een thuis' wil de stichting laten zien dat er een goed alterna tief is voor het klassieke verpleeg tehuis, dat door veel mensen als 'schrikbeeld' wordt ervaren. Een al ternatief dat aantoonbaar bij draagt aan een betere kwaliteit van leven. Van 27 tot en met 31 ok tober wordt een landelijke cam pagne gehouden om deze vorm van zorg bij een groot publiek onder de aandacht te brengen. Mensen met dementie zijn ziek, maar kunnen niet beter worden. Kwaliteit van leven bieden is dan belangrijker dan intensieve medi sche behandeling. Verpleeghuizen zijn hierop niet het goede ant woord. Het creëren van een klein schalige, huiselijke omgeving is dat wel. De Stichting Wonen met De mentie wil dat de zorg voor men sen met dementie in Nederland kleinschaliger wordt georgani seerd. Jos Stienen, voorzitter Stich ting Wonen met Dementie: "De zorg bij het kleinschalig groepswo nen is niet gericht op behandeling of genezing, maar juist op het op een waardige wijze afsluiten van het leven in een huiselijke situatie, met veel aandacht voor de eigen kwaliteit van het leven. Bewoners zijn geen nummer, maar een vol waardig 'gezinslid'. Ze hebben een waardig bestaan in een groep met onderlinge warmte en geborgen heid.: Of, zoals Yvonne Keuls, lid van het comité van aanbeveling zegt: "Geef mensen met dementie hun laatste kleine huis." Resultaten Uit onderzoek blijkt dat deze ma nier van wonen vruchten afwerpt. Bewoners raken niet in paniek, lopen minder weg, eten beter, sla pen beter en hebben minder rust gevende medicatie nodig. Boven dien komt incontinentie minder Bij het kleinschalig groepswonen is alles zoveel mogelijk zoals het thuis was. Ouderen hebben een eigen kamer, een gezamenlijke woonka mer en een keuken om zelf te koken. Ze nemen hun eigen meu bels mee, zodat ze zich zoveel mo gelijk thuis voelen in hun nieuwe woonomgeving. Ze beslissen ook zelf wanneer ze opstaan en naar bed gaan. De medewerkers doen hun best het mensen naar de zin te maken en helpen met het huishouden. Bo vendien bieden zij multidisciplinai re verpleeghuiszorg waar nodig. Deze woonvorm is al op een kleine honderd verschillende projecten geïntroduceerd, zoals in Rotter dam, Soest, Koudekerke, Den Haag, Bergum en Zuidhorn. Met succes. Op www.wonenmetdemen- tie.nl is een actueel overzicht te vinden. Directielid van de Rijn- mondse zorginstelling NZR, Peet van Breugel, staat geheel achter het initiatief: "Veel ouderen heb ben een schrikbeeld van grote af delingen waar veel te veel bewo ners hun laatste dagen slijten. Dat spreekt niet aan. Mensen willen in die fase juist ergens wonen waar het huiselijk, veilig en vertrouwd is. De kleinschalige woonvoorziening voor mensen met dementie biedt die mogelijkheid. Onze locatie Dc Elf Ranken wordt dit jaar ook hei maal inge'richt volgens dit prirC!' pe." De praktijk wijst ook uit dat a drempel voor familie om op n zoek te komen veel lager is-.De tuatie in het alternatieve thuis isi formeler en het is gemakkely om een handje toe te steken, der dat betrokkenen het gev hebben instellingsprocedures doorkruisen. De betrokkenheid D'l de zorg wordt zo sterker. Deze manier van wonen binnen de AWBZ, dus mensen valt heb- Ulliricll UC nïïDi./ I wpf- ben hiervoor geen aanvullende ve zekering nodig. Jos Stienen. schalige zorg is ook niet duurder dan traditionele zorgvoorzi i gen. Kleine vormen kunnen re snel worden ontwikkeld, waa aan de snel toenemende vraag kwalitatief goede ouderenzo g daan kan worden." Om het kleinschalig w°ne" onder de aandacht te ber vindt van 27 tot en met 31 o een landelijke campagne P onder het motto 'Wonen mentie, actieweek kleinsch^ I zorg'. Stichting Wonen rr mentie hoopt dat hierdoor atieven voor kleinschalig gesteund en gestimuleerd vvo Tijdens de actieweek w°"Ljtef heel Nederland tal van act gehouden, zoals provmc ten, open dagen, fototen da. I lingen, workshops en them gen. Het programma is op www.wonenmetdemenii

Hart van Holland | 2003 | | pagina 18