DIJKGRAAF BIEMOND:"GEEN SYSTEEM IS HONDERD PROCENT WATERDICHT" i VEEL STRIJD BIJ SCHAAKVERENIGING MOERKAPELLE DE K00RNM0LEN OP TELEVISIE BIJ RTL4 Activiteiten-Agenda pagina 8 Hart van Holland 22 oktober 2003 --'CV.'v Mm&vm ZEVENHUIZEN MOERKAPE Door Frits Bromberg Zevenhuizen/Rotterdam - "Het is vechten tegen de zee, het is vechten tegen een te veel of te weinig water. Je probeert die strijd in balans te houden, maar een perfect letterlijk water dicht systeem bestaat niet. Toch zijn we er, na de watersnoo dramp in 1953, in geslaagd de dijken op veilige hoogte te brengen. Maar we blijven waaks: ons werk is in hoofd zaak preventief." Aldus waarnemend dijkgraaf van Schieland A. Biemond uit Zevenhuizen, in deze post benoemd per 1 oktober, tot 1 janu ari 2005, wanneer het hoogheem raadschap van Schieland en het hoogheemraadschap van de Krim- penerwaard fuseren. Het woord 'graaf' houdt geen adel lijke titel in. Biemond: "Het is een woord dat dateert uit de middel eeuwen, toen met een graaf een graficus werd bedoeld, een schrij ver, belast met de taak van dijktoe- zichthouder, die overtredingen constateerde en daarvan rapport opmaakte als aanklager." Een waterschap van nu houdt, met andere waterschappen, de water huishouding in Nederland bij, op hun beurt weer in gezamenlijk overleg met Rijkswaterstaat. Bie mond: "Rijkswaterstaat houdt zich in grote lijnen bezig met de wijze waarop ons land zich tegen de zee wapent en met de grote rivieren, de waterschappen met wat er zich achter de dijken afspeelt. Dit vraagt om regelmatig overleg. Niet alleen proberen we ons land tegen V 5 iEL 'YrA* - v Biemond: "Geen enkel systeem in de strijd tegen het water is voor honderd procent waterdicht. de zee te beschermen, die zee dringt via de grote rivieren tijdens vloed ook ons land binnen wat leidt tot verzilting van het rivierwa ter dat we nodig hebben in droge tijden. Onze taaie: niet te veel daar van, maar ook niet te weinig. Maar het ligt allemaal gecompliceerd. De regen kan boven Zevenhuizen met bakken uit de hemel vallen - een te veel - terwijl het elders droog is. Dat moet in balans worden gehou den, onder meer met dijken en ge malen. Dat blijft een eeuwig du rende strijd. De zee stijgt, het land daalt. Anderhalve meter verschil totaal deze eeuw, we moeten dus ook vooruitzien. Daar komt nog veel meer bij. Een dijk heeft de nei ging door z'n eigen gewicht lager te worden. Aan ons de taak de dij ken in ons gebied in de gaten te houden, op hoogte, kwaliteit en stabiliteit." De droogte van afgelopen zomer heeft niet alleen de boeren en tuin ders, maar ook het Hoogheem raadschap van Schieland goed bezig gehouden. Biemond, toen in zijn functie van bestuurslid: "Toch is het allemaal wel meegevallen. Met name het goede water van de Lek en het Amsterdam Rijnkanaal fungeerde als reserve, waarmee we in dit gebied het waterpeil ook kwalitatief in orde konden hou den. Natuurlijk hoorden we ook opmerkingen als: 'maar dan laat je de Rottemeren toch leeglopen'. Ja, een paar dagen. Maar dan is ook dat water op." In ons land heeft alles met alles te maken: zee, rivieren, regen. Bie mond: "Je kunt de situatie per dag beoordelen, maar we moeten ook vooruit zien, om achteraf verant woording af te kunnen leggen." Het lukt de waterbeheerders tot op heden goed. Biemond, van oor sprong agrariër, heeft nog steeds een boerenbedrijf en weet ook in die functie van wanten. "Het is nu een prima tijd om tarwe te zaaien en dat ga ik nu ook doen". En met een glimlachje: "Als dijkgraaf ben ik uiteindelijk ook voor mezelf bezig". KERKDIENSTEN - 26 oktober Zevenhuizen Dorpskerk 10.00 uur ev. van den Bos; 19.00 uur ds. van Beek. Kapel Oud Verlaat 10.00 uurds. W. Kalkman. Nesselande ds. C. Haasnoot. Geref. kerk 9.30 uur ds. P.S. Veld huizen; 18.30 uur drs. J.A. Schnei der. Ver. Vrijz. Herv. 10.30 uur mevr. K. de Berg. Moerkapelle Geref. Gem. 9.30 uur ds. H. Paul; 16.00 uur ds. P. Mulder. Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Noord- am; 18.30 uur ds. JJ. Verhaar. MEDISCHE WEEKENDDIENSTEN Zevenhuizen-Moerkapelle en Waddinxveen: voor spoedei sende huisartsenhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekenden/feestdagen): Huis- ArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het Groe ne Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182- 698820 NPV Vrijwillige Thuiszorg: mw. C. van der Spek-Ebbers, 079- 593.27.06 (19.00-20.00 uur); Mw.J. Snoep 079-593.27.02 (13.30-14.30 uur); Mw. H.M.C. Cammeraat 079- 593.21.49 (18.00-20.00 uur). Verslavingszorg Midden-Holland, Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda, telefoon 0182-563500, fax 0182-563521. Bereikbaar: maan dag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Moerkapelle - Er viel vrijdag een record te noteren bij Schaakvereniging Moerkapelle: zowel bij de senioren als bij de junioren viel er niet één remise. De week begon met twee par tijen van het tweede team. Het tweede team moet deze week de uitwedstrijd spelen tegen Papendrecht/Alblasserdam 1. Er werden twee partijen vooruit ge speeld: de partijen van André Nieuwlaat en Kees van Vuuren. Kees verloor zijn partij. André kon zijn partij nog net remise houden zodat de tussenstand 1.5-0.5 is in het nadeel van Moerkapelle 2. Bij de senioren was er in de zeven de ronde van de Onderlinge com petitie een opmerkelijk iets waar te nemen: er kwamen geen remises voor, en de partijen waren of vrij vroeg afgelopen of juist heel laat. Een partij die heel vroeg was afge lopen was die van Maarten Vroeg- indeweij. Hij speelde met wit vol op de aanval tegen Jacques de Lange die tegen zijn gewoonte in passief speelde. De koningstelling van Jac ques werd onder de voet gelopen: Maarten kwam met aardig wat ma teriele voorsprong uit de opening en wist dit in het vervolg van de partij uit te bouwen tot een over winning. Een partij die laat was af gelopen was die tussen Boudewijn Weijermars (met wit) tegen André Nieuwlaat. In het eindspel ont stond er een stelling waarin Boude wijn het met een toren en twee pi onnen moest opnemen tegen de loper en twee pionnen van André. Boudewijn wist dit voordeel na lange tijd toch uit te bouwen tot een overwinning. Dirk-Jan van den Berg behaalde zijn eerste overwin ning bij de senioren door van Wim Westerman te winnen. Bij de jeugd was er ondanks de va kantie toch een goede opkomst. Dirk-Jan van den Berg bracht de spanning terug door van koploper Daniël Noorland te winnen. Jojanne- ke Weijermars profiteerde van dit verlies door een overwinning op Wietse van Leeuwen en staat nu op zeer kleine achterstand achter Daniël. Vrijdag begint het jaarlijkse rapid- toernooi. Dit toernooi wordt ge speeld in dorpshuis Op Moer op vier (vrijdag)avonden. Ook schakers die geen lid zijn van Schaakvereniging Moerkapelle kunnen hieraan meedoen. Deelna me is gratis. Aanvang 20.15 uur. agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten ijj ZeveMiuizen-1 Moerkapelle. Wie activiteiten te melden heeft kan ze uitsluitend IJoorgfrten aan mevrouw G. Beunder, 0180-631733 Geef ook de activiteiten voor later in het jaar op. Juist een vroege vermelding j kan voorkomen dat er meerdere activiteiten op één datum plaatsvinden! Zevenhuizen - De opnames bij Lan- dal De Koornmolen voor de 13-de- lige televisieserie 'Bestem'ming Nederland' worden zaterdag 25 ok tober uitgezonden^door RTL4.'Be stemming Nederland' speelt zich af op 13 locaties, verspreid over Nederland, waarbij in iedere uit zending de onbekende en bijzon dere plekken in een bepaalde regio in Nederland worden belicht. Het nieuwe park aan de Tweemanspol der is vanaf 18.55 uur te zien. "De uitzending heeft drie verhaal lijnen, die door elkaar heen lopen. Zo wordt er een kijkje genomen in het zwembad, de fitness en in de huisjes. Daarnaast gaat men via het sluisje van de Hennipsloot naar de molen van Johan Ottevanger. Johan zal een van de families ont vangen en uitleg geven over de molen. Tenslotte zullen de Rotte meren uitgebreid in beeld komen en wordt ook een bezoek gebracht aan Den Haag. Veel mensen die ik ken reizen naar het Verre Oosten of Zuid-Amerika om tot rust te komen, terwijl je hier in eigen land ook zoveel moois hebt licht di recteur van Landal De Koornmo- len,Willem-Jan van Yperen, toe. 'Bestemming Nederland' is nog tot half november te zien op zater dagavond 18.55 uur bij RTL 4. Het programma wordt herhaald op zondagochtend 9.40 uur. Aan het programma is ook een internetsite www.bestemmingnederland.nl ge koppeld waar kijkers meer infor matie kunnen vinden. ZEVENHUIZEN: H /edere vrijdag en zaterdag van 10.00-16.00 uur: wereldwinkel op het plein van An. Zaterdag 13 december: 10.00-17.00 uur:Vrijz. herv. kerk: Kerstmarkt. Dinsdag 6 januari: start beginnerscursus EHBO (info: 0180-631376, noz). Zeven Muzen: Kindertheater in Swanla: 14.00 uur: 25 okt-, 14 dec., 14 februari,Arm teurmuziekavond: I nov. en 3 apr.; lunchconcert: 16 nov.,21 mrt;Schrijversavon e De Zevenster: Lunchrestaurant de Hertenkuil geopend elke werkdag van 12 00- 13.30 uur; info 63711 Ikoffie-inloop elke morgen 10.00 uur; welfare handwerken elke dinsdag 14.00 uur. Avondrestaurant de Hertenkuil: geopend elke lisen woensdag van de maand voor 55-plussers (vooraf reserveren 0180-6371 II ANBO: Spelmiddag: elke maandag Zevenster 14.00 uur; Soosmiddag (lx per dagen op woensdag): 14.00 uur in De Zevenster; Fietsen: Ix per 14 dagen), verz melen bij dorpshuis Swanla vrijdagmiddag 13.30 uur; Gymnastiek: gebouw Ser kerk dinsdag 9.30 en 10.30 uur; Zwemmen: in zwembad De Koornmolen. don dag om 9.00, 10.00, 13.30 en 14.30 uur. Musea Zevenhuizen: Openstelling Historisch Museum "Ons Verleden het Mo I lenmuseum en het museum van de Jan C. Lunenburgstichting. alle gevestig >n I gebouw Tweemanspolder 15 te Zevenhuizen, elke laatste zaterdag van de 'r.-in I 13.30-16.00 uur, elke tweede dinsdagavond van elk kwartaal van 19.00 tot LI w en verder op afspraak. Vogelvereniging Zang en Kleur: kaarten: 14 nov., 12 dec., 19 dec. kerstkaar ten'); 30 dec. ('oudjaarkaarten'). Theater Swanla: 24 okt.: Nilgun Yerli; 25 okt: kinderfeestje Pierewaaien; 2 nov- Shannon Breeze; 22 nov.: Kalinka; 13 dec.: Ernesto Marcellino; 14 dec.. feestje Cowboy Billy Boem; 3 jan.: Nieuwjaarsconcert Kleine Trompetter, I Jaap Shirley; 31 jan.: Jetty Mathurin; 6 febr. Sjaak Bral; 14 febr.: Kinderfeestje i troos; 21 febr.: Louis Selma van Dijk; 28 febr.: Joh. Hoogeboom; 20 mrt I Night Brian McNeil; 16, 17,23,24 aprl en 7 en 8 mei: Polderromance Les ruse les:. OUDVERLAAT mber.| De Vierkap: Klaverjassen: 31 oktober, 14 en 28 november, 12 en I I Bingo 8 nov. De Schakel: 4 nov., 25 nov,, 16 dec., 13 jan., 3 febr.. 24 febr., mrt., 6 apr., 27 apr., 6 mei. Jeugdavond: 18.30 uur: 24 okt MOERKAPELLE Ouderensoos dorpshuis Op Moer: 9.30-11.30 uur op 13 nov., febr., 11 mrt, 8 apr.. 13 mei.

Hart van Holland | 2003 | | pagina 8