BEGROTING ZEVENHUIZEN IS SLUITEND OP NIHIL DROMEN VAN EEN KERK VOOR DE HELE WIJK diabetes fonds 1 (0FFIE-LEZING OVER ERVEN EN SCHENKEN MPLOMAZWEMMEN "DE KOORNMOLEN" OPBRENGST COLLECTE Uil ZEVENHUIZEN MOERKAPELLE Hart van Holland 12 november 2003 Door Karin Heeren Initiatief 'Kerk in Nesselande' van start Zevenhuizen - Een zware financiële taakstelling, pakkende woorden aan het begin van een begroting. Een begroting die in december behandeld zal gaan worden en door deze late behandeling zal de gemeente onder preventief toe zicht komen. Wel een sluitende begroting met overzichtelijk uitgewerkte beleid sterreinen. Er moest door het college gewerkt worden aan grote tekorten. De totale bezui nigingstaakstelling is tijdens de behandeling van de voorjaarsnota gesteld op 1 miljoen euro structureel. Een speciale commissie is in het leven geroepen om te kijken naar de mogelijkheden om maatregelen te vinden om het begrotingstekort terug te dringen. Er is voor ge kozen om dit op drie manieren te realiseren: een verlaging van de uitgaven, het terug dringen van de kosten van de gemeentelijke organisatie en een verhoqinq van de inkom sten. In 2003 werd er vanuit gegaan dat er bezuinigd zou worden door gemeentelijke eigen dommen af te stoten, een kostendekkende exploitatie van begraafplaatsen en een ko stendekkende exploitatie van dorpshuis Op Moer. De ze maatregelen zijn niet geheel ge lukt in 2003 en in 2004 zal dit proces verder uitgewerkt worden. Er worden in de begroting voor 2004 ook nieuwe bezuinigingsmaatregelen voorgesteld. Voor een deel is dit het zoeken naar andere financieringsmogelijkheden voor gemeentelijke wensen zoals bijvoorbeeld het groot onderhoud en reconstructie van wegen. Een verhoging van de OZB-tarieven en de hondenbelasting moet samen met opbrengsten uit reclameobjecten een verdere besparing opleveren. Minder bedieningsuren van de bruggen en algemene efficiency maatregelen moeten samen met de verlaging van budgetten voor inhuur van externe deskundigheid leiden tot extra bezuinigingen. Om tot een miljoen euro aan besparingen te komen zijn er nog meer voorstellen gedaan door het college om te besparen. Onder andere gaat er bezuinigd worden op het Collec tief Vraagafhankelijk Vervoer en de gemeentelijke bijdrage voor gastouderopvang wordt afgebouwd. De bijdrage aan zwembad De Koornmolen wordt afgebouwd en de vergoe dingen voor het leerlingenvervoer worden beperkt tot het wettelijk minimum. Het bud get ouderbeleid wordt aangepast en het contract met de bibliobus in Moerkapelle zal worden beëindigd. Verder zal er een matiging en in enkele gevallen een afbouw van sub sidies tot verdere besparing leiden. Dit jaar sluit de begroting op nihil. De jaren daarna geven een positiever beeld met bete re perspectieven. Er is nog wel een aantal omstandigheden dat dit positieve beeld nega tief kan beïnvloeden. Er zijn ook nog enkele voornemens waarvoor nu geen middelen be schikbaar zijn. Onder andere zijn dit de herinrichting van de Dorpsstraat, revitalisering Moerkapelle, de Zuidplaspolder, de bijdrage aan de Omleidingsweg en een gedeelte wat nodig is voor het project Eendragtspolder. In de komende weken zal in het Hart van Holland aandacht besteed worden aan de be groting en de reacties uit politiek en samenleving. 8 iSSSSSS Hiep Hiep Hoera, 14 november wordt Amber 9 jaar. Gefeliciteerd en fijne dag. Oma Harriët en Kees gefelciteerd: 25 jaar een paar! pa, ma, de zusjes en aanhang, xxxxxjes 19 en 23 nov. worden Biance en Martin een jaar ouder. Van harte en nog vele gezonde jaren. Zevenhuizen - De november koffie- !ezing staat bij bibliotheek Zeven- wizen in het teken van erven en fienken. Notaris Mr.E.H. Jansen fomt dinsdagmorgen 25 november de bibliotheek aan de Dorps- Jfaat vertellen over erven, schen en en wilsbeschikkingen en over mogelijkheden na de nieuwe wetgeving, lezing van de notaris is één uit serie koffie-lezingen die in di- verse bibliotheken in de regio in het najaar- en winterseizoen wor den georganiseerd. Een folder met informatie over de inhoud van de lezingen, data en adresgegevens van de bibliotheken ligt in alle deelnemende bibliotheken klaar. De lezing begint om 10.00 uur en kost €5,-, van tevoren aanmelden is wenselijk:www.bibliotheekzeven- huizen.nl. ^venhuizen - In de afgelopen "eek hebben 36 kinderen in de 'eftijd van 1 tot en met 4 jaar af zwommen voor het teddyberen "'Ploma brons, zilver of goud. Voor *e teddyberen diploma's zijn ge ragd: Lotte Beekwilder, Senna jessels, Zoe van Roosendaal, Dione r°m' 'r's Molenaar, Luna Marisa Zman, Eva Smit, Thijs Verkuil, "Ie van Alphen, Olaf Wensveen, "tl Wander, Lara Ottevanger, Xan- .'5 Breiding, Luca Yannick van Hal, Z Klovert, Ymo vom Hofe, Yan- '4 Voortallen, Valentijn Peek, 3,riy Goddefroy, Bas Vleeschdraa- ger, Jaimy van Elswijk, Max van As, Floor Schot, Bas Groenendijk, Pe pijn de Visser, Wiljo Bovekerk, Ster- re van der Velden, Britt Jonkman, Tanja Knijf, Carmen Hofman, Daan Goedhart, Mike v.d Berg en Evan Bosman. Voor het A diploma (zwem ABC) zijn geslaagd: Jurrian Suyten en Sander van Lith. Voor het B diploma (zwem ABC) is geslaagd: Bart van Apeldoorn. Voor het B diploma (Groene Hart) zijn geslaagd: Maya Hefti, Sterre Hefti, Boyd Pander en Sascha Pan der. lil - De collecte van het aoetes Fonds is achter de rug. liPmk ol<tober tot en met 1 no li. ber hebben ruim 38.000 vrijwil- weer en wind getrotseerd om B'etf betes Fonds te steunen in financieren van wetenschappe- onderzoek naar de oorzaken en li», 9en va.n diabetes. Dankzij uwe kennis uit onderzoeken zal l'^tes beter behandeld en uit- |),,e |jk genezen kunnen worden, collecte in Oud-Verlaat heeft dit W c 2'81 opgebracht. Het Dia- ;„es Fonds dankt alle gevers, col- .-anten en iedereen die zich ten !n9ezet om de collecte te fits sla9en- Jaarlijks ontstaat dia- I---PiL. _6_5,.Q9P_ .Nederlanders^ _1 Meer dan 800.000 Nederlanders hebben diabetes. Type 2 diabetes komt op steeds jongere leeftijd voor. Het is al haast gewoon ge worden bij mensen van 30 tot 40 jaar. Er zijn medicijnen, maar er is geen genezing van diabetes. On danks de medicijnen kan diabetes leiden tot complicaties aan ogen, nieren, hart- en bloedvaten. Verder onderzoek moet daar verandering in brengen. Indien men de collectant gemist heeft, maar het Diabetes Fonds als nog wilt steunen, kan men een gift overmaken op giro 5766, t.n.v. het Diabetes Fonds in Amersfoort. Voor verdere informatie: Diabetes Fonds, tejefoon 033-4622055. Nesselande - Op de bouwteke ningen van de nieuwe Vinex- wijk Nesselande staat geen kerktoren. Toch is de kerk er wel. Sinds enkele weken wor den vanuit de hervormde ge meente Zevenhuizen kerkdien sten gehouden in De Brede School. "We willen er zijn voor alle wijkbewoners, ongeacht hun achtergrond", zegt kerke lijk opbouwwerker Gert van den Bos. Een aantal jaren geleden is be gonnen met de voorbereidin gen, vanuit de gedachte dat het eigenlijk onbestaanbaar zou zijn dat er in zo'n nieuwe wijk geen kerk zou komen, vertelt Gert van den Bos. "De hervormde kerk in Zevenhuizen is vanaf het begin hierbij intensief betrokken ge weest. Nesselande hoort dan wel officieel bij de burgerlijke gemeen te Rotterdam, de kerkelijke gren zen liggen iets anders en dan hoort de wijk bij Zevenhuizen, vandaar. Er zijn gesprekken geweest met an dere kerken om te kijken of we ge zamenlijk iets zouden kunnen op zetten. Dat is niet gelukt; voor een deel doordat de andere kerken te weinig mensen en financiën kon den vrijmaken om te gaan pionie ren in Nesselande. Maar er speel den ook verschillen in de visie op het werk dat de kerk in zo'n nieu we wijk zou kunnen gaan doen. We hadden natuurlijk kunnen zeg gen: Laten de nieuwe bewoners ieder hun eigen kerkgenootschap opzoeken ergens in de omliggende gemeenten. Dat vonden we geen alternatief. De kerk hoort een plek te hebben in het hart van de wijk, waar ook de andere voorzieningen zijn." 'Kerk in Nesselande', heet het initi atief kortweg - zonder nadere aan duiding, zoals bijvoorbeeld 'her vormde' of 'gereformeerde' kerk. "De identiteit van de kerk ligt niet bij voorbaat vast", zegt Gert van den Bos. "We willen er zijn voor alle wijkbewoners, ongeacht of ze een binding met een kerk hebben pf.ppjtjie.bben gehad, ledereen .is. welkom. We hebben niet bij voor baat 'dichtgetimmerd' wie of wat we willen zijn. Dat willen we juist in nauw overleg met de nieuwe be zoekers van de gemeente bepa len." Het logo van 'Kerk in .Nesselande' lijkt veel op een kerk zoals een kind die snel zou tekenen: Twee muren en een dak, geen drempel of deur, bovenop een kruis. In een half open cirkel staan allerlei mensen. "Dat logo geeft precies weer wat we beogen", zegt Gert van den Bos. "Het symboliseert een open, uitnodigende gemeenschap. Je ziet er allerlei soorten mensen: Oude ren, jongeren, sommigen lopen samen op, anderen staan nog wat aan de rand. We hebben bewust gekozen voor zo'n ruwe, onafge werkte schets. Het symboliseert dat de kerk nooit 'af' is. Centraal staat het kruis, met de verticale en hori zontale lijn, de verbinding met God en met elkaar." In de noodgebouwen van De Brede School (Zuideinde 43) worden sinds 21 september iedere zondagmor gen kerkdiensten belegd. Vanaf 9.30 uur staat de koffie klaar en om 10.00 uur begint de dienst. Het samen zingen neemt een belangrij ke plaats in. Er is veel aandacht voor kinderen; zij volgen een apart programma en voor de allerklein sten is er kinderoppas. De eerste weken bleek er al veel belangstelling en dat stimuleert om ook andere activiteiten op te zet ten, vertelt de kerkelijk opbouw werker. "We zijn in overleg om ook doordeweeks vanuit één centraal adres te kunnen werken. Het zou mooi zijn als er een inloophuis zou kunnen komen, vanwaaruit we ook kinder- en jongerenwerk en allerlei andere vormen van gemeentewerk kunnen starten. De school biedt ons 's zondags mooi onderdak, maar doordeweeks is dat uiteraard lastig." In mei is de eerste paal ge slagen voor de definitieve locatie van De Brede School. Het eerste ge deelte wordt medio 2004 opgele verd en zoals de plannen nu liggen verhuist de kerk dan mee naar de .gemeenschapsruimte in plat nieuwe pand. Vanuit de kerk worden inmiddels ook zogeheten 'Kijk op de kerk'- avonden gehouden. Gert van den Bos: "Het zijn kennismakingsavon den, waarop mensen die belang stelling tonen voor de kerk elkaar ontmoeten. Het gaat daarbij niet alleen om nieuwe bewoners die al in hun vorige woonplaats lid waren van een geloofsgemeenschap, maar ook om mensen die niet eer der betrokken waren bij een kerk. In die gesprekken gaat het om de vraag wat de kerk voor de wijk zou kunnen betekenen en vooral wat zij in deze tijd van de kerk ver wachten." De eerstvolgende 'Kijk op de kerk'-avond staat gepland voor 10 december. Wat verwacht kerkelijk opbouw werker Gert van den Bos zelf van de 'Kerk in Nesselande'? "Tijdens een van de eerste kerkdiensten ging het over mensen uit de begin tijd van het christendom, in de toenmalige wereldstad Antiochië. De kerk bestond uit een bont ge zelschap, zowel in sociaal, cultureel als religieus opzicht. Ondanks die verscheidenheid hadden ze één ding gemeenschappelijk: ze wer den voor het eerst 'christenen', dat wil zeggen: volgelingen van Jezus Christus, genoemd. Ik droom van een kerk waarin we volgeling van Jezus zijn. Zoals iemand eens zei: Mijn naam is 'christen', die andere aanduidingen - 'hervormd', 'gere formeerd', 'christelijk-gerefor- meerd' etc. - zijn bijnamen. En ik hoop op een kerk die uitnodigend en dienstbaar aanwezig is in de wijk. Waar mensen zich ook met hgayragen th.qi$,yQelpn,J'j

Hart van Holland | 2003 | | pagina 17