VEEL HERINNERINGEN OP JUBILEUMAVOND VROUWEN VAN NU DE DAGLELIE: NIEUWE VOORZIENING VAN DE ZEVENSTER CURSUS 'OMGAAN MET WERKSTRESS' RUILBEURS POSTZEGELS Herinneringen aan W3È oud Zevenhuizen-Moerkapelle HEEREN VAN SEVENHUYSEN EN M0ERCAPELLE colofon WORKSHOP INTERNET EN E-MAIL pagina 22 Hart van Holland 19 november 2003 NIEUWE E-MAIL-ADRESSEN VOOR HET HART VAN HOLLAND E-mail redactie: redactie® hart-van-hoUand.nl E-mail advertenties: verkoop@ hart-van-holland.nl Algemene informatie: info@ hart-van -holland, nl Het oude e-mailadres (hartvanholland@box.nl is met ingang van januari niet meer in gebruik! Stichting Oud Zrenhwzen-Moerlipb^ Door Karin Heeren Zevenhuizen - Zorgcentrum De Zevenster heeft sinds enkele weken een nieuwe voorziening in huis. In de ruimte waar vroeger de aula was, is thans dagverzorging gevestigd. Drie dagen in de week is de dagverzorging geopend en deelnemers komen uit de Zevenster zelf of van buitenaf. Mensen van buitenaf hebben hier voor een indicatie nodig. De ruimte zelf is prachtig opgeknapt en ademt de sfeer van een woonkamer. Hiermee is het ook gelijk een geheel aparte ruimte in de Zevenster. De Daglelie heeft een eigen in gang. Mensen die van buiten af komen om deel te nemen aan het dagprogramma kunnen hiervan gebruik maken. Er is taxi vervoer van en naar hun huis. Naast het feit dat het voor deze deelne mers erg prettig is om zo nu en dan even uit huis te zijn is het ook een ontlasting van de mantelzorg rond om hen. Van 10.00 tot 16.00 uur is de Dagle lie geopend. In de ochtend zijn de deelnemers samen en hebben tij dens deze uren een rustig pro gramma. Hierdoor komen zij ge makkelijk met elkaar in contact en dit is erg goed voor de activering van het geheugen. Tussen de mid dag is er een warme maaltijd en daarna het middagprogramma. Hierbij worden vaak activiteiten georganiseerd. Gymnastiek, bingo of kerstkaarten maken zijn daar voorbeelden van. Zo nu en dan zijn er ook integrale activiteiten met de andere bewoners van de Zevenster. Alle zorg die bij de dagverzorging geboden wordt, komt vanuit de holistische mensvisie die bij de Ze venster wordt nagestreefd. De mens staat hierbij centraal, de acti viteiten en de zorg zijn gericht op lichamelijk, geestelijk en sociaal welzijn. De Daglelie is momenteel drie dagen per week geopend, op maandag, woensdag en vrijdag. Het is de bedoeling dat met het groeien van het aantal deelnemers ook de openstelling groeit. Mensen ZEVENHUIZEN MOERKAPEIl? die interesse hebben en meer wil len weten over de mogelijkheden kunnen dit bespreken met hun huisarts, de wijkverpleegkundige of rechtstreeks informatie vragen bij de Zevenster. Coby Boeschoten is hoofd van de Daglelie en kan alle vragen beantwoorden. Medio ja nuari 2004 zal de Daglelie officieel geopend worden. Er wordt nog na gedacht over de manier waarop. In ieder geval zullen ook de omwo nenden in de gelegenheid gesteld worden kennis te maken met de nieuwe voorziening van De Zeven ster. Regio - Steeds meer mensen hebben last van stress op het werk. Voor wie daar iets aan wil doen organiseren de Riagg Midden-Holland en de Vier- stroom de cursus 'Omgaan met werkstress'. Voor de cursus, die 8 december start, zijn nog plaatsen vrij. Uit onderzoek blijkt dat ruim drie kwart van de werkenden vindt dat ze voortdurend onder tijdsdruk moeten werken. Eén op de tien werknemers geeft aan zich regel matig mentaal uitgeput en opge brand te voelen als gevolg van het werk. Het aantal mensen dat door burn-out in de WAO terechtkomt stijgt nog steeds. Werkstress is dus een serieus probleem met ernstige gevolgen voor de lichamelijke en geestelijke gezondheid en iemands functioneren (zowel op het werk als privé). Het is van belang om in een zo vroeg mogelijk stadium met stress te leren omgaan. In de cursus wordt veel aandacht besteed aan het verband tussen werk, stress en gezondheid en het aanleren van vaardigheden ter verbetering van stressbeheersing. Dit gebeurt aan de hand van thema's en oefenin gen. Voorbeelden van thema's die behandeld zullen worden zijn; as sertiviteit, nee-zeggen, kritiek geven/ontvangen, realistisch den ken en sociale steun zoeken De cursus bestaat uit 8 bijeenkom sten op maandagavond (van 19.30 tot 22.00) en één terugkombijeen- komst na afloop van de cursus. Het is geen therapie. Deelnemers krij gen elke bijeenkomst opdrachten en leeswerk mee naar huis 1 uur per week). Er kunnen maximaal 12 mensen deelnemen en de kosten zijn 45,-. Voor meer informatie: 0182-682326. Alphen a/d Rijn - Multi Computer Club Aiphen houdt zaterdag 22 no vember een workshop die in het teken staat van het werken met inter net en e-mail. Men kan van 11.00 tot 15.00 uur terecht met vragen over programma's die hier betrekking op hebben, over informatie van de ver schillen tussen ADSL en kabel en het onderscheid tussen gratis providers en providers waarvoor moet worden betaald. De MCCA is te vinden in ge bouw Nabij aan het Lauraplein 2. De toegang is vrij. Gouda - De Vereniging van Postze gelverzamelaars "Gouda" houdt zaterdag 29 november een ruil beurs in gebouw "Het Anker" aan de Emmastraat 49 te Gouda. De ruilbeurs wordt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis en iedereen is welkom, lid of geen lid. Door Paulien de Graaf Zevenhuizen - De "Nederlandse Bond Voor Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen" werd op 17 november 1938 in Zevenhui zen opgericht. In 1945 werd de naam veranderd in de Neder landse Bond voor Plattelands vrouwen en tegenwoordig ken nen we deze vereniging als NBvP Vrouwen van Nu. Precies 65 jaar na de oprichting werd er een jubileumavond georgani seerd in de Zevenster. Mevrouw Gallas, echtgenote van de notaris van Zeven huizen, richtte de Bond op in 1938. Zij was ook meteen de eer ste presidente, wat ze tot 1947 ge bleven is. 40 Vrouwen werden lid en de contributie was toen f11,85. In de oorlog zijn de activiteiten van de Bond op een laag pitje gezet. Maar daarna is het met een nieuwe naam en nieuw elan verder ge gaan. Dat de vereniging anno 2003 nog springlevend is, blijkt uit het aantal leden: 110 in getal. Zuster Meijers, vroeger wijkzuster in Zevenhuizen, is met haar 93 jaar het oudste lid. "We wilden geen echte feestavond organiseren, maar meer een jubi leumavond," vertelt mevrouw Met selaar, een van de leden van de feestcommissie. "We wilden vooral veel terugkijken en daarvoor heb ben we het archief doorgespit. Van allerlei mooie en leuke foto's heb ben we een diaserie samengesteld, waar ook weer een quiz aan ver bonden is." Ook enkele oude voor werpen werden tentoongesteld, zoals een oud gedenkbord en het oude katheder, dat door de vroege re presidentes werd gebruikt. "Verder hebben we zoveel moge lijk oud-presidentes uitgenodigd: de bekendsten, te weten mevrouw Van 't Verlaat en mevrouw Ensing, konden helaas niet aanwezig zijn." Maar het was vooral een avond van een hapje en een drankje en veel kletsen. "Want dat doen we nu eenmaal het liefst!" volgens me vrouw Metselaar. De vijf aanwezige oud-presidentes. Na een inleidend woord van de huidige presidente mevrouw Vos hol, werden speciaal de vijf aanwe zige oud-presidentes verwelkomd. Vervolgens werd het bondslied ten gehore gebracht door het koor van Vrouwen van Nu. Het koor was voor de gelegenheid gehuld in Rus sisch folkloristische kleding en bracht een heel aantal Russische liederen ten gehore. Aan de hand van de foto's van de diaserie en de quiz, en onder het genot van lek kere hapjes en drankjes, werden veel herinneringen opgehaald. Zevenhuizen was een ambachts heerlijkheid, dat al in I269 ver meld werd. Het was in bezit van de heren van Egmond, nadat door het huwelijk van Beatrix van de Doortoghe en Wouter II van Eg- mond in deze familie kwam. Na bijna twee eeuwen gingen Zeven huizen, Moerkapelle en de Wilde- veenen door huwelijk over naar het geslacht van Swieten. De ambachtsheerlijkheid ging door vererving over van de ene fa milie naar de andere, totdat deze in I628 door erfgenamen van Jan van Bourgondië verkocht werd aan Hendrik Duyst van Voorhout. Onderstaand gaan we in op de fei ten. Allereerst was Zevenhuizen in het bezit van Jacobus f. Th. de Seven- husen, vermeld in 1269. Daarna was Floris van Brederode, heer van de Doortoghe, in het bezit van deze ambachtsheerlijk heid. Zijn kleindochter Beatrix van de Doortoghe erfde in 1306< Zevenhuizen en de bijbehorende goederen. Beatrix huwde met Wouter II van Egmond en zodoen de kwam de ambachtsheerlijkheid aan het geslacht van Egmond. Na bijna twee eeuwen, kwam na hu welijk van Otteline van Egmond met Adriaan van Swieten, Zeven huizen met Moerkapelle en de Wildeveenen aan het geslacht Van Swieten. Adriaan van Swieten was schout van Leiden en hoogheem raad van Rijnland. Otteline van Eg mond volgde haar broer Wouter op die in I49I overleed. Otteline werd als ambachtsvrouwe van Zevenhuizen opgevolgd door haar zoon Jan van Swieten. Hij was ge huwd met Philippa van Heems kerk. Hij was drost van Gorin- chem en evenals zijn vader hoogheemraad van Rijnland. Na zijn dood volgde zijn gelijknamige zoon Jan van Swieten hem op. Deze Jan was hoogheemraad van Schieland en overleed ongehuwd en kinderloos in I526. De bezittingen van het geslacht van Swieten gingen toen over naar de zuster van Jans vader, Josina van Swieten. Zij was gehuwd met Wil lem van de Coulster. Hij was hoog heemraad van Schieland en schout van Leiden. Hij overleed in 1533. Willem en Josina hadden drie kin deren, waarvan de oudste twee overleden voor de dood van hun vader. De jongste dochter, Agatha, was de enige die haar vader over leefde en erfde diens bezittingen. Zij Werd vrouwe van Zoetermeer, Zegwaard, Zevenhuizen, Moerka pelle en de Wildeveenen, Zöeter- woude, etc. In 1563 huwde Agatha met Jan van Culemborg, schout van Utrecht en heer van Renswoude. Jan overleed in 1558 en had uit zijn huwelijk met Agatha vier dochters. Eén van de dochters, Johanna, erfde de goederen van Zoetermeer, Zeven huizen, Moerkapelle en de Wilde veenen. Johanna was gehuwd met Karei van Bourgondië. Karei en Johanna hadden twee zonen, Harman en Jan. Jan erfde de bezittingen van o.a. Zevenhuizen, Moerkapelle en de Wildeveenen en overleed na 1623. Jan was tweemaal gehuwd geweest. Uit beide huwelijken waren kinderen. Zijn erfgenamen verkochten in 1628 Zevenhuizen. Moerkapelle en de Wildeveenen aan Hendrik Duyst van Voorhout Samenstelling: J- Inlichtingen: Tel. 0180-6329 E-mail: ozm@^ne^n Internet: http://welcome.co O

Hart van Holland | 2003 | | pagina 22