FLINKE BELANGSTELLING VOOR SINTERKLAASMIDDAG TOEKOMST ZUIDPLASPOLDER BRUG 'WIND EN WATER' MODEL VOOR FRAAIE AANLEG NIEUWE NESSELANDE Activiteiten-Agenda pagina 10 Hart van Holland 26 november 2003 _ZfV_EN HUIZEN MOE R K A PELLF mmr^ Net deR zette Ondi eerst weer we o Vrijt Het 1 de O niet j Waar nisch rem leurs Nede cente centr °Pgel Wage weer grens grens holpe rede li die re Hans 'on te een b. reden Door Frits Bromberg Nesselande - De 56 meter lange brug 'Wind en Water', afgelopen maandag in twee delen geplaatst in de nieuwe wijk Nesselande, is een schoonheid. Het slanke en tegelijk zeer functionele ontwerp van de Rotterdamse architect Hans Moor past precies in de planologische gedachtengang waaraan de wijk Nesselande in de aansluipende toekomst moet vol doen: leven temidden van wind en water, maar dan zonder de omstandigheden waaronder de brugde- len werden geplaatst: kil, nat en miezerig. Om van de sompige werkomstandigheden nog te zwijgen. Dat de Nesselande, in 2008 bebouwd met 4750 huizen als een gigantische legpuzzel in elkaar wordt gezet, laat zich nu door allen die er niet direct bij betrok ken zijn, alleen nog maar raden. Hier en daar staan groep jes huizen, er stromen watertjes van en naar de Zevenhui- zerplas en waarom juist hier, in dit vrijwel naamloze deel van de Nesselande een brug moet komen, lijkt een mis plaatste grap: er ligt immers al een weg, waar de nieuwe brug wordt gelegd. Hans Moor weet beter. "Die weg is een hulpweg en wordt straks afgebroken. De nieuwe brug wordt de verbin ding tussen Water- wijk en het toekomstige Rietvelt- park en de reeds voltooide bebou wing. Het water waar de brug over wordt gelegd, wordt de Nesse vaart genoemd, de voet van de brug begint bij de Brandingsdijk". Een argeloze passant - maar wat valt hier in de modder te passeren? - zal.onmogelijk kunnen begrijpen wat in deze troosteloze vlakte alle maal gaande is. De brug, zeker, die is prachtig. Maar onzichtbaar is nog het stalen rooster dat Moor in het 6,5 meter brugdek heeft toe gepast, waardoor het klotsen van het water zichtbaar wordt. Nog niet te zien is ook een wind- en watermachine die deel van de brug moet uitmaken en waarmee de architect wil bereiken dat de Een helft van de zojuist geplaatste brug 'Wind en Water' omwonenden en gebruikers de wind en het water bewust meebe leven, want deze elementen moe ten het karakter bepalen van de toekomstige Nesselande. De brug is bestemd voor auto's, fietsers en voetgangers; voor het autoverkeer is 4 meter weggelegd, fietsers en voetgangers krijgen de overige 2,5 meter. Door de directe ligging aan de Ze- venhuizerplas en door een natuur lijk watersysteem met een uitvoe rig netwerk van singels, krijgt de wijk een waterrijk en groen karak ter: de deelnaam Waterwijk zegt het al. Langs de Zevenhuizerplas, in de di recte nabijheid van de nieuwe brug, is een ongeveer 800 meter lang strand gedacht en langs de rand allerlei recreatieve voorzienin gen. Het toekomstige Rietveltpark, dwars door de wijk, krijgt een leng te van drie kilometer. Belangstellenden die wel eens wil len zien, hoe die nieuwe brug eruit ziet, zullen aanvankelijk niet kun nen ontkomen aan het simpe- sampe-sompe-gevoel, dat de huidi ge situatie met zich meebrengt. De Rotterdamse planologen echter weten beter: als na 2008 de wijk enigszins tot rust is gekomen, zal Nesselande een wijk moeten zijn, waarin het ondanks alle wind en water goed wonen is. De zojuist geplaatste brug verraadt er nog maar een heel klein deel van. KERKDIENSTEN - 30 november Zevenhuizen Dorpskerk 10.00 uur ds. Z. de Graaf; 19.00 uur ds. C. Haasnoot. Kapel Oud Verlaat 10.00 uurds.C. Haasnoot. Nesselande ds. L.C. de Borst. Geref. kerk 9.30 uur ds. R. Klijn- sma. R.K. Gem. 10.15 uur Communie viering. Moerkapelle Geref. Gem. 9.30 uur Leesdienst; 18.30 uur ds. P. Mulder. Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. C. Boele. MEDISCHE WEEKENDDIENSTEN Zevenhuizen-Moerkapelle en Waddinxveen: voor spoedei sende huisartsenhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekenden/feestdagen): Huis- ArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), Ronsseweg 138 (tegeno ver de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820 NPV Vrijwillige Thuiszorg: mw. C. van der Spek-Ebbers, 079- 593.27.06 (19.00-20.00 uur); Mw. J. Snoep 079-593.27.02 (13.30- 14.30 uur); Mw. H.M.C. Camme- raat 079-593.21.49 (18.00-20.00 uur). Verslavingszorg Midden-Holland, Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda, telefoon 0182-563500, fax 0182-563521. Bereikbaar: maan dag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Architect Hans Moor: "De brug geeft het karakter aan van de toekomstige ontwikkeling van de Nesselande.' Door Frits Bromberg Zevenhuizen - Een gemengd ge zelschap van meer dan 160 be langstellenden, overwegend bestaande uit bestuurders en tuinders, heeft met meer dan gebruikelijke belangstelling deelgenomen aan de regio avond, vorige week woensdag in dorpshuis Swanla. De avond was gericht op de toekomst van de Zuidplaspolder in de jaren 2010 tot 2030, met de gemeen ten Gouda, Waddinxveen, Zevenhuizen-Moerkapelle, Nieuwerkerk aan den IJssel en Moordrecht. Onder leiding van mevrouw G. Tober-Doorn, hoog heemraad van het Hoogheem raadschap van Schieland, kwa men nogal wat bestuurlijke tongen los, op lokaal en provin ciaal niveau. Maar de oren werden met name gespitst toen prof. dr. M. Bierkens, hoogleraar Ge ografische Hydrologie aan de uni versiteit van Utrecht aan het woord kwam. Na zijn betoog was duide lijk: deze polder was destijds nooit zó bebouwd, als toen bekend was geweest, wat nu wél letterlijk en fi guurlijk boven water is gekomen. Centraal stond de vraag, wat wel en niet mogelijk is om te voldoen aan de vraag naar toekomstige wo ningbouw, bedrijfsterreinen, glastuinbouw, veeteelt, recreatie, waterberging, natuur en infrastruc tuur. Duidelijk werd, dat in het verleden veel maar al te willekeurig is ge bouwd, zonder rekening te houden met de bodemgesteldheid van deze sappige polder, die in toene mende mate te maken krijgt met een rijzende zeespiegel. Het land daalt, extra neerslag wordt ver wacht (15 tot 30 méér), maar ook extra perioden van droogte. Ook de Zuidplaspolder gaat mee, zoals Bierkens zei, in 'de kanteling van Nederland', waardoor het lage land van 26 tot 46 procent onder NAP zal komen. Ergo: meer kwel, meer verzilting. Bemaling zal posi tieve gevolgen hebben, maar ook negatieve, nog los van de daaraan verbonden kosten. Experts kunnen nu al concluderen, dat het zuidelijk deel van de Zuidplaspolder voor bebouwing niet geschikt is. Na drukkelijk moet onder de aandacht komen en blijven, dat een goede verhouding moet ontstaan tussen glas, gras, plas en dras; plas voor wonen en recreëren, dras voor na tuur en recreatie. Het huidige 'verrommeld glas' zal economisch beter moeten worden geherstructureerd. Wonen en wer ken zijn en blijven nodig. Maar, werd geopperd: "Denk daarbij dan niet alleen aan villa's, maar ook aan huizen voor de gewone man." Wanneer in Nederland nog onge rept gebied te vinden is, dan kan dat van de Zuidplaspolder al niet meer worden gezegd. Overal staat wel wat en wat (nog) groen is, wordt gekenmerkt door open pol dergebied, lange kale kavels zon der opvallend veel bomen. Hoewel enerzijds een goede infra structuur werd bepleit: wegen en openbaar vervoer zijn onmisbaar, ook hierbij zal voorzichtigheid ge boden zijn. Goede wegen, werd waarschuwend gemeld, zal een extra versnelde verstedelijking in de hand werken. Waarbij de vraag stellen direct het antwoord inhield: wordt dit wel gewenst. Aangevuld met de opmerking: "Of er wordt te veel gevraagd, óf het gebied is te klein." Na de zomer van 2004 kan een ant woord worden gegeven op de inte grale structuur visie, die begin 2004 kan worden verwacht. Dan kan het streekplan worden aangepast, met de kennis van nu. Een kaart van het onderhavige gebied wordt deze week, ook op internet verwacht, waarna iedere betrokkene een me ning kan ventileren. Maar vorige week woensdag werd ook duide lijk, dat de steden de vraag naar wonen zelf moeten oplossen. "Voor ten minste de helft van de behoefte." Mevrouw G. Tober-Doorn, hoog heemraad van Schieland, leidde de discussieavond 'Zuidplaspolder' ste vig, maar ook met oeverloos ge duld. Zevenhuizen - In Bibliotheek Zevenhuizen is op woensdag 29 novembei van 14.00 tot 17.00 uur een sinterklaasmiddag, met spelletjes, kleuren er knutselen. Daarnaast komen er twee zwarte pieten voorlezen. Van 14.3' tot 15.15 uur spelen blokfluitleerlingen van de Zeven Muzen sinterklaas liedjes. ledereen is welkom. agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Moerkapelle. Wie activiteiten te melden heeft kan ze uitsluitend mevrouw G. Beunder, 0180-631733 uizen- Geef ook de actrviteiten voor later in het jaar op. Juist een vroege vermelding kan voorkomen dat er meerdere activiteiten op één datum plaatsvinden! ZEVENHUIZEN: /edere vrijdag en zaterdag van 10.00-16.00 uur: wereldwinkel op het plein van AH Zaterdag 13 december: 10.00-17.00 uur:Vrijz. herv. kerk: Kerstmarkt Dinsdag 6 januari: start beginnerscursus EHBO (info: 0180-631376, noz). 2 en 3 april: dorpshuis Swanla: Voorjaarsconcert Kleine Trompetter. Zeven Muzen: Kindertheater in Swanla: 14.00 uur: 14 dec., 14 februari;Amateurmu-1 ziekavond: 3 apr.; lunchconcert 21 mrtSchrijversavond: 2 dec. De Zevenster: Lunchrestaurant de Hertenkuil geopend elke werkdag van 12.00-1 13.30 uur; info 6371 11; koffie-inloop elke morgen 10.00 uur; welfare handwerken! elke dinsdag 14.00 uur. Avondrestaurant de Hertenkuil: geopend elke Ie en 2e I woensdag van de maand voor 55-plussers (vooraf reserveren 0180-637111)- ANBO: Spelmiddag: elke maandag Zevenster 14.00 uur; Soosmiddag (lx per I dagen op woensdag): 14.00 uur in De Zevenster; Fietsen: (lx per 14 dagen): ver#"1 melen bij dorpshuis Swanla vrijdagmiddag 13.30 uur; Gymnastiek: gebouw gere I kerk dinsdag 9.30 en 10.30 uur; Zwemmen: in zwembad De Koornmolen: donder-1 dag om 9.00, 10.00, 13.30 en 14.30 uur. Musea Zevenhuizen: Openstelling Historisch Museum "Ons Verleden", het Mo-| lenmuseum en het museum van de Jan C. Lunenburgstichting, alle gevestigd in netl gebouw Tweemanspolder 15 te Zevenhuizen, elke laatste zaterdag van de maand van i 13.30-16.00 uur, elke tweede dinsdagavond van elk kwartaal van 19.00 tot 21 00 uur en verder op afspraak. Vogelvereniging Zang en Kleur: kaarten: 12 dec., 19 dec. ('kerstkaarten) -• I dec. ('oudjaarkaarten'). Theater Swanla: 13 dec.: Ernesto Marcellino; 14 dec.: kinderfeestje Cowboyl Billy Boem; 3 jan.: Nieuwjaarsconcert Kleine Trompetter; 17 jan.: Jaap Shirley. I jan.: Jetty Mathurin; 6 febr. Sjaak Bral; 14 febr.: Kinderfeestje Matroos; 21 febr.: Lou' I Selma van Dijk; 28 febr.: Joh. Hoogeboom; 20 mrt: Celtic Night Brian McNe". I 17, 23, 24 aprl en 7 en 8 mei: Polderromance "Les Miserables:. OUD VERLAAT DeVierkap: Klaverjassen: 28 november, 12 en 19 december. De Schakel: 16 dec.. jan., 3 febr., 24 febr., 5 mrt., 16 mrt., 6 apr., 27 apr., 6 mei. MOERKAPELLE Ouderensoos dorpshuis Op Moer: 9.30-1 1.30 uur op I I dec., 8 jan., 12 W- mrt., 8 apr., 13 mei. 18 mei 2004: Seniorenreis Moerkapelle 131

Hart van Holland | 2003 | | pagina 10