BEGROTING 2004 Hart van Holland 26 november 2003 Commissievergadering 1 en 2 december 2003 Uitnodiging begrotingsbehandeling Programma (wijzigingen voorbehouden) Plaatselijke politieke partijen Alle feiten en cijfers op een rij Belastingen en Tarieven Rioolrechten Onroerende zaakbelastingen drs. G.Aalderink, fractievoorzitter VVD J. Freeke, fractievoorzitter Christenunie drs. J.Boersma, fractievoorzitter CDA D. Bac, fractievoorzitter SGP A. Hoogma, fractievoorzitter Gemeentebelangen Tijdens de commissievergaderingen op maandag 1 december en dinsdag 2 december zal de pro grammabegroting cijfermatig worden besproken. Ook is er voor burgers en maatschappelijke instellingen gelegenheid om vragen te stellen. Wanneer u gebruik wil maken van het spreekrecht, neemt u dan s.v.p.contact op met de griffier, de heer H. Sterken, telefoon 0180-637713. De aanvanq is 19.30 uur Op dinsdag 16 december aanstaande zal vanaf 16.30 uur de ontwerpbegroting 2004 in het gemeentehuis worden behandeld. Deze openbare, vergadering bestaat uit een aantal onderdelen waaronder de algemene beschouwingen van de diverse politieke partijen. Uiteindelijk zal - hetzij in gewijzigde vorm - besluitvorming en vaststelling van de begroting 2004 dezelfde avond volgen. De begrotingsbehandeling in de raadsvergadering is voor iedereen toegankelijk. U bent hierbij dan ook van harte uitgenodigd. 16.30-18.30 uur ingen door: Debat tussen de ne beschouwing 18.30-19.30 uur 19.30-20.15 uur 20.15-21.30 uur 21.30-22.00 uur 22.00 uur 23.00 uur Toelichting Algemene Beschouw- ChristenUnie PvdA WD CDA Gemeentebelangen SGP fracties op basis van de algeme en Pauze College reageert op Algemene Beschouwingen en debat Raad reageert op college (tweede termijn) Reactie college (tweede termijn) Afronding discussie, vaststel ling van de begroting (al dan niet gewijzigd) Einde vergadering In de raad zitten vertegenwoordigers van de politieke partijen Gemeentebelangen, WD, PvdA, CDA, SGP en Christenunie, die uw stem verwoorden. Uw mening is in dit begrotingsverhaal ook van belang: uitein delijk gaat het om üw portemonnee. Laat daarom uw stem horen aan de plaatselijke politieke partijen of mail uw standpunt naar de fractievoorzitters. In het gemeen tehuis, de Openbare Bibliotheek te Zevenhuizen en de dorpshuizen in de drie kernen ligt de begroting 2004 ter inzage. Gemeentebelangen (3 zetels) Fractievoorzitter dhr. A. van Rijn, tel. 0180-631184 gemeentebelangen@zevenhuizen-moerka- pelle.nl VVD (3 zetels) Fractievoorzitter dhr. M. Aalderink tel. 0180-632020 wd@zevenhuizen-moerkapelle.nl PvdA (3 zetels) Fractievoorzitter mw. B. Spekman tel. 0180-632275 pvda@zevenhuizen-moerkapelle.nl CDA 2 zetels) Fractievoorzitter dhr. J. Boersma tel. 0180- 633385 cda@zevenhuizen-moerkapelle.nl SGP (2 zetels) Fractievoorzitter dhr. D. Bac tel. 079- 5932126 sgp@zevenhuizen-moerkapelle.nl Christenunie (2 zetels) Fractievoorzitter dhr. G. Freeke tel. 079- 5932273 christenunie@zevenhuizen-moerkapelle.nl Nieuwe wensen/ noodzakelijke budget aanpassingen/investeringen - opleidingen op het gebied van rampenbestrijdingen - doelmatigheidsonderzoeken op basis van verordeningen vanaf 2005 -vervanging en reïntegratie ziek personeel -opleiding en uitrusting brandweer eenmalig) - onderhoud voetbalvelden - eigen risico schadegevallen onderwijs -diverse nieuwe (vervangings) investeringen (kapitaallasten) vanaf 2005 Bezuinigingen •Onderhoud gemeentelijke gebouwen (eenmalige bezuiniging) •Ven/allen van kapitaallasten investering brandweerkazerne (eenmalig) Andere financieringswijze groot onderhoud en reconstructies wegen Bediening bruggen beperken tot "kantooruren" •Algemene efficiency maatregelen organisatie oplopend van 50.000 naar in 2007 •Verlagen budgetten voor inhuur van externe (juridische) deskundigheid Meer procesmatige werkwijze herwaardering WOZ •Verlagen budget opleiding Ondernemingsraad Efficiency verbetering onderhoud groenvoorzieningen vanaf 2005 Beperken overschrijdingsvergoeding onderwijs Collectief vraagafhankelijk vervoer Afbouwen gemeentelijke bijdrage gastouderopvang in 2 stappen Afbouwen bijdrage aan zwembad De Koornmolen in 2 stappen •Vergoedingen leerlingen vervoer beperken tot wettelijk minimum Aanpassing budget ouderenbeleid Afbouwen bijdrage peuterspeelzaalwerk in 4 stappen tot 33.000 •Beëindigen contract bibliobus in Moerkapelle 10% korting overige subsidies met ingang van 2005 Verhoging inkomsten - aanpassing OZB opbrengst reclame objecten. - extra verhoging hondenbelasting met 10% - kostendekking afvalstoffenheffing - doorberekenen kosten 2e afvalcontainer 10.000 20.000 10.000 20.000 13.000 5.000 19.710 50.000 100.000 500.000 33.000 200.000 15.000 100.000 10.000 50.000 12.300 20.000 15.000 18.800 15.000 7.700 8.000 12.000 5.000 70.000 10.000 4.500 121.800 32.000 ln het collegeprogramma 2002 - 2006 schrijft het college dat de belastingen in principe niet verder wogen stijgen dan het inflatiepercentage. In de Voorjaarsnota is deze stijging gesteld op 2,5%. e tarieven voor rioolrechten en afvalstoffenhef- ln9 zijn dan ook in basis verhoogd met dit percentage om de opbrengsten kostendekkend te maken. In totaliteit (alle gemeentelijke belastingen) krijgen de inwoners van Zevenhuizen-Moerkapelle te maken met een woonlastenstijging van ongeveer 13 pL. aar>slag voor voor meerpersoonshuishoudens wordt daardoor €187 (was *i'i) en voor een alleenstaande €112 (was €105) Gelet op de financiële positie van de gemeente ai bij de vaststelling van de tarieven voor 2004 n inhaalslag worden gemaakt. Dit betekent P verhoging van de tarieven onroerende v en9slastingen in 2004 met 6,8% ten opzichte 2oru i De 9edifferenti.eerde tarieven zijn voor w als volgt opgebouwd: voor woningen 4,87 per 2.268,- economische waarde en voor niet-woningen 7,53 per 2.268,- economische waarde. Hierbij is uitgegaan van een gemiddelde woningwaarde van 172.890,- Een huurder /gebruiker gaat in 2004 een tarief betalen van 164 tegenover 154 in 2003 en een eigenaar /gebruiker 369 tegenover 346 in 2003. 'Onze gemeente is financieel gezien in zwaar weer terechtgekomen. De oor zaak daarvan ligt enerzijds in de stijging van de kosten, anderzijds in het terug lopen van inkomsten met name vanuit het rijk. Helaas kunnen wij als lokale politiek maar op een beperkt deel van de kosten invloed uitoefenen omdat een groot deel daarvan bepaald wordt door de ons opgedragen taken (veiligheid, sociale voorzieningen enz.) en langlo pende verplichtingen (zoals bijvoorbeeld in het verleden gedane investeringen De inkomsten kunnen wij slechts beïn vloeden door het instrument van gemeentelijke heffingen en belastingen (OZB). Om de (meerjaren)begroting slui tend te krijgen zullen we, linksom of rechtsom, zowel moeten snijden in de kosten als de belasting moeten verho gen. De eerste maatregel treft onze bur gers in het voorzieningen niveau door dat een aantal verworvenheden zullen sneuvelen. Dat kan op een directe (gemeentelijke taken) of indirecte manier (via subsidies aan instellingen en verenigingen). De tweede maatregel reft ons allen direct in de portemonnee. En dat in een tijd dat daarop van alle kanten toch al een aanslag wordt gedaan. De WD fractie in de Gemeenteraad zal alles in het werk stel len om de pijn tussen belastingverhoging en bezuinigingen zo goed mogelijk te verdelen. Bij het invullen van de onver mijdelijke forse bezuiniging zullen we streven naar een evenwichtige verdeling van de pijn en een minimalisering van de gevolgen voor de inwoners van onze gemeente. Wat wij niet kunnen en niet willen is u beloven dat de komende ope ratie geen pijn gaat doen.' 'Zwarte wolken pakken zich samen boven de Nederlandse overheden. Zowel de rijksoverheid als de gemeentelijke overheden voelen de zware druk van het financieel beleid, er zullen keuzes moe ten gaan maken: belastingen verho gen. subsidies afschaffen.besparen op ambtenaren...? of besparen op ge meentelijke uitgaven? Als Christenunie pleiten wij voor recht vaardigheid, duidelijkheid en balans in de keuzes die gemaakt moeten worden! Helaas missen wij in de begroting voor 2004 die is gemaakt door het zittende college deze balans. Er wordt opnieuw een voorziening in Moerkapelle opgehe ven (de bibliobus), het leerlingenvervoer wordt beperkt, waardoor er nog uitslui tend vervoer is voor kinderen tot en met 9 jaar en verder wordt er op uitgaven bezuinigd door ze over een aantal jaren uit te smeren, wat dus in feite geen bezuiniging is.Een groot deel van de uit gaven van de gemeente wordt besteed aan de salarissen van de gemeente amb tenaren. Daarom vindt de Christenunie het noodzakelijk dat er gewerkt wordt aan een efficiënte organisatie waar pro ductiviteit en kwaliteit hoog in het vaan del staat. Er zijn met onze instemming inmiddels een aantal stappen in de goede richting gezet, dat is een goed begin. Wat ons betreft zal het komende jaar cru ciaal zijn: zullen de verwachtingen nu echt waargemaakt worden? Het college kondigt opnieuw veel goede voorne mens aan. Met de burgers van de gemeente Moerkapelle-Zevenhuizen zijn wij benieuwd wat er in de praktijk wordt waargemaakt, want daar gaat het uitein delijk om bij goede voornemens. Wij ver wachten dit jaar daden, zeker omdat teveel voornemens uit voorgaande jaren zonder resultaat ziin gebleven! Het colle ge heeft tot taak de voornemens die het zichzelf stelt ook uit te voeren. Daarop mogen ze afgerekend worden. Als blijkt dat het niet mogelijk is om bepaalde plannen goed uit te voeren dan dienen we onszelf als gemeente vragen te stel len: Zijn we te klein en zouden we meer aandacht moeten geven aan samenwer king met buurgemeenten? Is de bestuurs kracht van dit college wel voldoende om de gestelde doelen te realiseren? Als wij als gemeente zelf deze vragen niet dur ven stellen dan kan het gebeuren dat van hogerhand voor ons beslist gaat worden. Kortom: Besparingen zijn noodzakelijk maar als er op professionele weloverwo gen wijze beslissingen genomen worden dan hoeft dit volgens de Christenunie niet ten koste te gaan van burgers en zeker niet ten koste van faciliteiten voor kinderen, die hard nodig zijn. gertjan.freeke@wanadoo.nl 079-5932273' BETROKKEN en BETROUWBAAR 'De CDA-fractie wil bij de bespreking van de begroting voor 2004 op de volgende uitgangspunten letten: de begroting moet sluitend zijn, anders zadelen we de gemeente (en daarmee de inwoners) met toekomstige financië le problemen op. de lastenverzwaring moet binnen de perken blijven. Totnogtoe gold het inflatie als uitgangspunt voor de ver hoging. Dat lukt nu niet helemaal, maar omdat uw inkomstenstijging volgend jaar waarschijnlijk ook beperkt zal zijn, moeten we erg kritisch zijn op de belasting verhogingen. de gemeentelijk begroting moet struc tureel verbeteren. In de voorbereiding van de begroting was een tekort van 1 miljoen te zien. De los je niet op door hier en daar wat bij te schaven. Er zitten in deze begroting een aantal moeilijk keuzes. In de bijdragen van B&W zal daar onge twijfeld het nodige over vermeld wor den. Het zal bij de behandeling op 16 december nog lastig zijn om hier een goed evenwicht voor te vinden. Wij stel len uw mening en visie daarbij zeer op prijs. De CDA-fractie bestaat uit 2 leden, die beiden sinds anderhalf jaar in deze raad zitten. Waar doe ie dit eigenlijk voor is een vraag die daarbij past. Natuurlijk doen we dit in de eerste plaats omdat we ons verantwoordelijk voelen voor een nieuw beleid, een goed bestuur, een goed functionerende dienstverlening, etc. Maar ook omdat we als CDA zowel landelijk als provinciaal en plaatselijk "staan voor waarden" en vanuit die waarden willen leven en laten leven.Als CDA-fractie willen wij ons vanuit dat uit gangspunt inzetten voor de belangen van de inwoners van onze gemeente Begroting staat onder druk 'De tijd om de jaarlijkse begroting vast te stellen is weer aangebroken. Een bijzon der belangrijk moment in het jaar voor iedereen in onze gemeente. Er zullen weer keuzes gemaakt moeten worden, die directe gevolgen hebben voor alte inwoners. Uit het feit dat deze begroting zo laat verschijnt, mag je concluderen dat er door het college moeilijke keuzes gemaakt moesten worden. Deze zijn gemaakt, maar zijn het ook de goede? De SGP had beslist op andere zaken bezuinigd dan het college. De bibliobus voor de kern Moerkapelle afschaffen en tegelijkertijd nog meer geld uitgeven aan het onderhoud van voetbalvelden is onbegrijpelijk! Juist omdat het afschaf fen van ae bibliobus op ons voorstel vorig jaar door een ruime meerderheid van de Raad verworpen werd. Hetzelfde geldt voor het gebruik van de tweede grijze container. Ook hier werd n.a.v. een motie door de SGP ingediend uitgesproken een tweede container niet te belasten. Het college dat direct het volgende begro tingsjaar hierop terugkomt, heeft veel uit te leggen.Het waarborgen van veiligheid en leefbaarheid ook in de toekomst in een zelfstandig blijvende gemeente is verder kijken dan één begrotingsjaar. Daarom moeten ook de kaders aange bracht worden in een goed volkshuis vestingsbeleid, zodat jong en oud hier kan blijven wonen.Bezuinigen is niet leuk. Toch blijft het mogelijk om met de huidige inkomsten een prettige leefom geving in stand te houden. De SGP wil alle inwoners uitdagen om hieraan een bijdrage te leveren. Wij willen graag met u in gesprek gaan en horen waar de kwa liteit van de gemeente en daarmee het woongenot behouden en mogelijk ver hoogd kan worden.' 'Op het moment zijn wij als partij nog volop bezig de begroting te beoordelen. Het wordt zeker geen gemakkelijke opgave dit jaar. Door almaar stijgende kosten, onverwachte uitgaven en een lagere bijdrage van de rijksoverheid zal er danig bezuinigd moeten worden in de komende jaren. Wij zouden nu een verhaal kunnen hou den met clichés als; de broekriem aanha len of we gaan de kaasschaafmethode hanteren. Dit zou echter veel te gemak kelijk zijn. Om de begroting sluitend te krijgen zijn er eigenlijk maar twee manie ren: inkomsten verhogen en/of uitgaven verlagen. Aan de inkomstenkant zijn wij er een voorstander van om versneld financiën binnen te halen. Dit kan onder meer door middel van grondverkoop ten bate van de woningbouw. Aan de uitga venkant zal gekeken worden naar de kerntaken van de gemeente. Er zullen dan helaas voorzieningen sneuvelen die zowel u als ook ons aan het hart gaan. Heel duidelijk en simpel: de pot is niet voi genoeg om alles te kunnen betalen. Er zullen dus keuzes gemaakt moeten wor den. Niet alleen zullen wij inzetten op posten die u mogelijk als burger direct in uw portemonnee voelt. Ook zullen wij nadrukkelijk inzetten op het verlagen van de uitgaven voor de gemeentelijke organisatie. Als u geïnteresseerd bent kom dan op 16 december aanstaande luisteren naar de begrotingsbehandeling. U zult zien dat wij daar, na rijp overleg, weloverwogen keuzes zullen maken waarbij we de belangen van een ieder binnen onze gemeente zoveel mogelijk zullen respecteren.'

Hart van Holland | 2003 | | pagina 17