RAADSLEDEN EN BIBLIOTHEEKBESTUUR ONTMOETEN ELKAAR REACTIES NAAR AANLEIDING VAN ACTIES PEUTERSPEELZALEN BEZUINIGINGEN LEERLINGENVERVOER ROEPEN HEFTIGE REACTIES OP HE Zevenhuizen 1 Moerkapelle JJt Hart van Holland 3 december 2003 Door Karin Heeren Basisbibliotheek Bibliobus in Moerkapelle SGP Christenunie CDA en WD GemeenteBelangen Gem. Zevenhuizen-Moerkap Zevenhuizen-Moerkapeüe 2 mis Zevenhuizen - De leden van de fracties van de ge meenteraad zijn dinsdagavond 25 november, op uit nodiging van het bibliotheekbestuur, op bezoek ge weest bij de bibliotheek. Bibliotheek Zevenhuizen heeft voor 2004 een taakstellende bezuiniging ge kregen van 15.000 en wilde hier graag over van ge dachten wisselen met de raadsleden. Tijdens de bijeenkomst heeft het bestuur een presenta tie gegeven van de bibliotheek. Naast statistische in formatie, werd informatie gegeven over wat de bibli otheek de inwoners van de gemeente biedt. De bibliotheek wil een laagdrempelige voorziening zijn voor alle inwoners van de gemeente. De bibliotheek biedt de in woners een collectie boeken voor jeugd en volwassenen, informatief en recreatief, internettoegang, informatie in verschillende vormen, nieuwe media, een leestafel met kranten, week- en maandbladen en diverse activiteiten in het kader van kinderboekenweek, peutermaand, jonge- renmaand. De bibliotheek biedt daarnaast ook internet- workshops, computercursussen voor senioren, informatie ve lezingen en literaire avonden. In samenwerking met de Zeven Muzen is een leeskring actief in de bibliotheek. De bibliotheek heeft veel samenwerkingspartners, naast bibli otheken in de regio en in de provincie, werkt de biblio theek samen met lokale educatieve en culturele instellin gen. Dit alles om de dienstverlening aan de klanten te verbeteren. Sinds de verbouwing van de bibliotheek hebben meer in woners de bibliotheek weten te vinden, het aantal leden, uitleningen en bezoekers is enorm toegenomen! Het aan tal leden steeg het laatste jaar van 2009 op 31 december 2002 tot 2105 op 1 november 2003. Het overheidsbeleid is erop gericht dat bibliotheken moe ten moderniseren en vernieuwen om haar centrale plaats in de samenleving te behouden. Herstructurering en een moderniseringsproces zijn nodig om te komen tot een be tere dienstverlening aan de klant. De provincie heeft de regie over het vernieuwingstraject en ondersteunt de bibli otheken bij de vorming van basisbibliotheken. De biblio theken van Boskoop, Bodegraven, Moordrecht, Nieuwer- kerk aan den IJssel, Reeuwijk, Waddinxveen en Zevenhuizen zijn momenteel in de onderzoeksfase naar de vorming van een basisbibliotheek. Nu wordt bibliotheek Zevenhuizen geconfronteerd met een taakstellende bezuiniging van 15.000 euro. Het biblio theekbestuur heeft de mogelijkheden om te bezuinigen di verse malen onder de loep genomen. De begroting van de bibliotheek heeft echter veel vaste kosten die niet of nau welijks beïnvloedbaar zijn, waardoor er weinig mogelijk heden overblijven. Alleen met drastische maatregelen als het stoppen met aanschaffen van boeken, cd-rom's, dvd's en dergelijke, of het ontslaan van de professionele krach ten. Heel duidelijk heeft het bestuur daarbij aangegeven dat deze maatregelen zullen leiden tot een negatieve spi raal. Volgens het bibliotheekbestuur is alleen het in stap pen verhogen van de contributie een maatregel die de eigen inkomsten licht verhoogt. Na de presentatie ont stond een discussie tussen de raadsleden en bibliotheekbe stuur over de bibliotheek, de activiteiten en dienstverle ning. Het bestuur kreeg volop de mogelijkheid om aan te geven dat in deze tijd van bibliotheekvernieuwing het ei genlijk niet mogelijk is om te korten op de subsidie. Naast de bezuiniging op de vestiging in Zevenhuizen is het college ook voornemens geen gebruik meer te maken van de bibliobus in Moerkapelle. Naast de voorgestelde taak stellende bezuiniging van 15.000 euro voor de bibliotheek wordt hiermee nog eens 12.000 euro bezuinigd. Inwoners van de kern Moerkapelle kunnen dan niet meer in hun eigen kern gebruik maken van een bibliotheekvoorziening. Ook vorig jaar kwam het college met het voorstel om de bi bliobus op te heffen. Ingediende moties hebben er toen voor gezorgd dat de plannen van tafel gingen. Ook tijdens het bezoek van de fractieleden aan het bibliotheekbestuur kwam' het mogelijke verdwijnen van de bibliobus aan de orde. Mocht hiertoe worden besloten zou dit voor de bi bliotheek aan de Dorpsstraat een toename van leden en uitleningen kunnen betekenen. Mogelijk zou het dan naast het verruimen van de openingstijden ook wenselijk zijn de collectie aan te passen en de mogelijkheden voor een boek-aan-huis dienst voor ouderen te onderzoeken. Het bestuur heeft in de discussie aangegeven mee te willen denken over de bibliotheekvoorziening in de hele ge meente Zevenhuizen- Moerkapelle en de mogelijkheden van het kleine kernenbeleid van de provincie op mogelijk heden voor het behoud van een bibliotheekvoorziening in Moerkapelle te onderzoeken. Bij de presentatie waren vijf van de zes fracties vertegen woordigd. Na afloop van de bijeenkomst bedankte me vrouw M. te Meij het bibliotheekbestuur voor de uitnodi ging en gaf namens de aanwezige raadsleden aan blij te zijn met de mogelijkheid om op deze manier met het be stuur van gedachten te wisselen over de toekomst van de bibliotheek. Zij verzekerde het bestuur dat de naar voren gebrachte onderwerpen ter overweging zullen worden meegenomen naar de eigen fractievergaderingen. Gister avond heeft in de commissievergadering S. Meulenbelt, re giodirecteur, ingesproken. Bij het ter perse gaan van deze krant was er nog niets bekend over het verloop van deze discussie. De fracties zijn in de gelegen heid geweest te reageren op de acties van de peuterspeel zalen, zoals vorige week ge noemd op deze pagina. De vol gende reacties zijn binnengekomen: De SGP wil tijdens de begrotings- raad een afweging maken waar de bezuinigingen plaats moeten vinden. Het is belangrijk om alle gegevens beschikbaar te hebben. Alleen dan kan die afweging op een verantwoorde manier plaats vinden. Ondanks dit blijft het een moeilijk proces. Daar moetje niet voor weg lopen. De keuze, die je maakt moet je goed uit kunnen leggen. De SGP zal daar zijn uiter ste best voor doen en is altijd be reid om naar argumenten van de inwoners te luisteren. De uitgaven van de gemeente moeten naar beneden, maar als er besparingen gevonden moeten worden dan kiest de Christenunie met overtuiging om dat niet te doen bij die voorzieningen die gebruikt, worden door kinderen en minder draagkrachtigen. De peuterspeelzalen stonden en staan dan ook niet hoog op onze lijst. Daar komt nog bij dat nog niet zo heel lang geleden de raad van de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle de peuterspeelzalen steun heeft toegezegd. Over het nut van peuterspeelzalen hebben wij als raad vorige week overi gens ook een brief ontvangen van alle vijf de directies van de basis scholen in Zevenhuizen, Moerka- pelle en Oud-Verlaat die ook de pedagogische voordelen aanga ven. Of de subsidie op het huidige niveau moet blijven of er door samenwerking geen mogelijkhe den zijn om de kosten te verlagen zijn allemaal vragen die beant woord moeten worden maar hel der moet zijn dat het voorstel van burgemeester en wethouders te kort door de bocht is een aanpas sing behoeft. De fracties van CDA en WD wil len reageren na fractieberaad en zullen hun mening kenbaar maken tijdens de beschouwingen van 16 december. De fractie van Gemeentebelan gen heeft een reactie gegeven op de begroting, (op de gemeente pagina van vorige week - red.) Hierin is duidelijk verwoord dat we de belangen van een ieder binnen onze gemeente zoveel mogelijk zullen respecteren. Hier vallen ook het zwembad en de peuterclub onder. Wij krijgen da gelijks informatie van onze inwo ners via brieven, telefoontjes, weekbladen. Natuurlijk worden we ook aangesproken tijdens privé activiteiten in onze gemeen te. Uit al deze informatie blijkt dat voor een ieder prioriteiten gelden en daar willen wij met res pect mee omgaan. Maar één ding is voor ons duidelijk: er moet be zuinigd worden, waardoor zoals al eerder door ons aangegeven helaas voorzieningen sneuvelen die zowel u als ook ons aan het hart gaan. Zevenhuizen - Tijdens de com missievergadering van maan dag 1 december waren ouders, schooldirecteuren en ver tegenwoordigers van het spe ciaal onderwijs naar het ge meentehuis gekomen om in te spreken. De technische behan deling van de begroting stond op de agenda en de post 'leer lingenvervoer' was aanleiding voor heftige reacties. Als de plannen van het college door gaan houdt dit in dat de leef tijdsgrens voor leerlingenver voer van twaalf jaar naar negen jaar verlaagd wordt en dat van ouders met een inko men van 25.000 euro per jaar een eigen bijdrage van 300 euro per jaar wordt gevraagd. De heer Huizenga kwam na mens de openbare basis school voor speciaal onder wijs in Gouda, het Spectrum. Hij vond het niet raadzaam kinderen tussen de negen en twaalf jaar op een andere manier te vervoeren dan nu het geval is. "Ruim tien ki lometer fietsen of met openbaar vervoer met overstappen is voor deze kinderen niet te doen." De heer Molenaar kwam ook aan dacht vragen voor de kinderen die gebruik maken van het speciaal onderwijs: "Het zijn kinderen die minder dan gemiddelde aandacht hebben, dat wil zeggen zwak be gaafde kinderen, die moeite heb ben met het ordenen van de wereld om hen heen, die snel in paniek raken en die een sociaal emotionele achterstand hebben." Als ouder van een kind dat ge bruik maakt van het speciaal onderwijs pleitte hij voor voort zetting van de regeling zoals deze nu is, omdat de ouders van deze kinderen zelf ook niet om deze si tuatie gevraagd hebben. Hij maakte onderscheid tussen ouders die hun kinderen op het speciaal onderwijs doen of een keuze maken voor een andere vorm van onderwijs, zoals bijvoorbeeld Je- naplan onderwijs, welke ook niet in de kernen van Zevenhuizen- Moerkapelle te vinden zijn. De heer Van Krevelen, vader van twee kinderen op het speciaal onderwijs, sloot zich hierbij aan. Mevrouw Duindam benaderde de kwestie vanaf de verkeersonveili- ge situatie wegens het vele sluip- verkeer tijdens spitsuren, die het onmogelijk maken jonge kinderen op de fiets naar Gouda te sturen. Ook mevrouw Jonker, moeder van een autistisch kind met verstande lijke handicap vindt het een on mogelijke opgave voor haar kind om dagelijks naar Rotterdam, waar zijn school is, te reizen. De berichten over verkeersonveilige situaties bij de Rehobothschool (eerder is deze krant gepubliceerd - red.) een luxeprobleem en een kwestie van mentaliteitsverande ring. "Ouders zouden zich bewust moeten worden van het voorrecht van onderwijs binnen de eigen ge meentegrenzen." Ook de commissieleden wilden van wethouder Van der Stee weten hoe de nieuwe voorstellen toegepast zouden worden en hoe hard de genoemde grenzen zijn. De heer Bac (SGP) wilde de bezui nigingen op onderdeel uitge- Mitst zien. Wethouder Van der SP Stee nuanceerde het voorstel sterk. Volgens hem is het niet zo dat leerlingen boven de negen jaar zonder meer geen recht meer hebben op vervoer per taxi. Een commissie wordt dan om advies gevraagd om te bezien of kinde ren hiertoe in staat zijn. Indien zij dat gezien hun ontwikkeling niet zijn of als zij meer dan anderhalf uur reistijd kwijt zijn dan gaan zij gewoon met de taxi. De in het pu bliek nog aanwezige heer Huizen- ga interrumpeerde de wethouder, waarna hij bij wijze van uitzonde ring nogmaals het woord kreeg. Volgens de heer Huizenga is het niet de door de wethouder ge noemde commissie die bepaalt of er gebruik gemaakt kan worden van het leerlingenvervoer. De wethouder bleef bij het stand punt dat het niet aan de gemeen te is om te bepalen of een kind in staat is om alleen te reizen. Dat laat de gemeente aan deskundi gen over. De wethouder kon nog geen inschatting maken over de hoeveelheid kinderen die dan niet meer met het leerlingenvervoer kan gaan. Ook had hij geen in zicht in de inkomenspositie van de betrokken ouders en wist ook niet hoeveel dat zou opleveren. De heer Bac vond dat er veel mist bleef hangen boven de regeling. Hij bleef zich afvragen hoe de wethouder dan tot bezuinigingen van 15.000 euro komt. Wethouder Van der Stee sprak het vermoeden uit dat het te optimistisch is becij ferd maar dat er nog geen erva ring is. "We zullen het zien" zo besloot hij zijn betoog. Tijdens de begrotingsbehandeling op 16 de cember zal over dit onderwerp verder gesproken worden. fër-*;

Hart van Holland | 2003 | | pagina 17