WERKGROEP JAARWISSELING MOERKAPELLE ORGANISEERT VREUGDEVUUR AMALIA-BESCHUITEN VOOR MOERKAPELSE BASISSCHOOLLEERLINGEN KERSTBINGO VERRASSEND TEKENEN INFORMATIEAVOND REUMA MINI-UITVOERING JAZZTAR GOEDE RESULTATEN SCHAAKTEAMS Herinneringen aan WÈoud Zevenhuizen-Moerkapelle HET ZEVENHUIZENSE BOS EN HET HUIS TER DUYN COLOFON pagina 14 Hart van Holland 17 december 2003 ZEVENHUIZEN MOERKAPELLE «atu» Werkgroep In stand houden traditie Stichting Oud Zmnhuizen-Moerklpele Moerkapelle - Om de geboorte van prinses Amalia feestelijke luister bij te zetten zijn de leerlingen van beide Moerkapelse basisscho len getrakteerd op beschuit met oranje muis jes. De plaatselijke oranjevereniging heeft er voor gezorgd dat op donderdag 11 december de nodige hoeveelheden beschuit, boter en muisjes geleverd werden. In de meeste groe pen werd het Wilhelmus gezongen voordat aan de 'maaltijd' begonnen werd. De leerlingen deden zich te goed aan de be schuitjes. Ze smaakten naar meer. Wat dat be treft was het jammer- dat er geen tweeling geboren is... (foto's: Rehobothschool). Zevenhuizen - In het duiveniokaal van de Stormvliegers aan de Zuidplasweg, zal op zaterdag 20 december de jaarlijkse kerstbingo gehouden worden. Aanvang 20.00 uur. Zaal open 19.00 uur. ledereen is welkom. Zevenhuizen - Er gaan in januari nieuwe cursussen 'Verrassend Teke nen' voor volwassenen en kinderen van 7 tot en met 12 jaar. Een cursus bestaat uit tien lessen, gegeven door Louise Adams. In deze cursus staan de fantasie en de tekenerva ring zelf centraal. Ook is er aandacht voor teken vaardigheid. Tekenervaring is niet nodig, maar ook voor de gevorder de tekenaar bieden deze lessen nieuwe mogelijkheden. Voor meer informatie en aanmelding: 0180- 634002 of mail: birdies@cistron.nl Moerkapelle - De Werkgroep Jaar wisseling Moerkapelle heeft 4 no vember definitieve afspraken met de burgemeester gemaakt over de viering van oud en nieuw op 31 de cember in de kern Moerkapelle. De jeugd. Stichting Jeugd- en Jonge renwerk, de politie en de brand weer onderschrijven deze afspra ken. Alle partijen hebben vertrouwen in een veilige jaarwis seling, De direct omwonenden en de middenstand zijn via een nieuwsbrief geïnformeerd. Met de laatste jaarwisseling in Moerkapelle nog vers in het geheu gen is een speciale werkgroep aan de slag gegaan om een veilige en plezierige jaarwisseling op 31 de cember te organiseren. Deze werk groep bestaat uit vertegenwoordi gers van de Moerkapelse jeugd, en kele van hun ouders. Stichting Jeugd- en Jongerenwerk, omwo nenden, politie, gemeente en het brandweerteam van Moerkapelle. De afgelopen maanden heeft de werkgroep intensief gesproken over de invulling van een veilige en gezellige jaarwisseling. In samenwerking met de brand weer mag op het Kruis een vreug devuur worden gehouden. Het zal een beperkte brand zijn met een geringe warmte-uitstraling. Het vuur zal ondei^ toezicht van de brandweer in een container wor den ontstoken en tot uiterlijk 3.00 uur branden. De container wordt gevuld met één autowrak en pal lets. Het aantal pallets wordt af hankelijk van de weersgesteldheid door de brandweer bepaald. Om 3.00 uur wordt het vuur door de brandweer geblust. Alleen legaal vuurwerk is toegestaan en glas en blikjes zijn verboden. Een aantal leden van de werkgroep zal als toezichthouder samen met de politie een oogje in het zeil hou den. Zij zijn het aanspreekpunt voor de inwoners van Moerkapelle. Na afloop zal de gemeentelijke buitendienst beginnen met oprui men. De werkgroep hoopt op een veilige en feestelijke jaarwisseling en op een positieve start van 2004. In het nieuwe jaar zal het verloop en de aanpak van de jaarwisseling door de werkgroep worden geëvalu eerd. Regio - De reumapatiëntenvereniging Gouda e.o. houdt woensdag 17 de cember een informatieavond over hulpmiddelen en reuma. Mevrouw J. Wijtenbergh, ergotherapeut geeft informatie over diverse vormen van hulpmiddelen en een rondleiding over de afdeling ergotherapie. De avond begint om 19.30 uur met koffie en wordt gehouden in Verpleeghuis Bloemendaal, Livingstonelaan 54 te Gouda. Ook belangstellende niet leden zijn welkom, de avond is gratis. Voor meer informatie: 0172-210484. Moerkapelle - Het eerste team van Schaakvereniging Moerkapelle heeft in de vierde ronde van de KNSB-competitie gewonnen van SMB 3. In Nijmegen werd de uitslag 3,5-4,5. Door dit resultaat bezet Moerkapelle in klasse 3G de zeven de plaats met 4 matchpunten na 4 wedstrijden. Belangrijke winstpun ten werden gescoord door Jesse van Elteren, Ben van Geffen en Ge rard van Ommeren. Drie remises waren er voor Hugo van Elteren, Wouter Vroegindeweij en Marcel de Haan. Dick Bac en Maarten Vroegindeweij verloren. Ook in de KNSB-bekercompetitie was er succes. In de voorronde werd tweedeklasser Krimpen ad IJs- sel in eigen huis verrassend met 1-3 verslagen. Overwinningen van Ben van Geffen en Wouter Vroeginde weij werden keurig aangevuld met halve punten van Gerard van Om meren en Hugo van Elteren. In de volgende ronde stuit Moerkapelle op het Zoetermeerse Promotie. Ook Moerkapelle 2 liet van zich spreken. De uitwedstrijd tegen het Goudse Messemaker 1847 3 werd omgezet in een gelijkspel (4-4). Voor Moerkapelle wonnen Arno Luinenburg, Boudewijn Weijermars en Kevin Bakker. Jan Blok en Arie Hoogduijn remiseerden, terwijl Andre Nieuwlaat, Kees van Vuuren en Jacques de Lange sneuvelden. Moerkapelle 2 heeft 3 matchpun ten uit 4 wedstrijden in RSB-klasse 2A en is nog lang niet in veilige haven. In de onderlinge competitie werd ronde 14 gespeeld. Uitslagen: Arie Hoogduijn - Jacques de Lange 0,5- 0,5; Boudewijn Weijermars - Ron Droog 1-0; Andre Nieuwlaat - Kees van Vuuren 1-0; Kevin Bakker - Jan Blok 1-0; Stefan van der Zalm - Jo- janneke Weijermars 0,5-0,5; Patrick Stam - Matthias Freeke 0-1; Freek Hofman - Pieter Perdijk 0-1. De stand bovenaan: 1. Maarten Vroeg indeweij; 2. Gerard van Ommeren; 3. Ben van Geffen; 4. Dick Bac; 5.Jacques de Lange. Ook de jeugd speelde ronde 14. Jo- janneke Weijermars behield de lei ding voor Daniel Noorland, met klein verschil. Uitslagen: Daniel Vente - Jojanne- ke Weijermars 0-1; Arjan van den Bergh - Dirk-Jan van den Berg 0-1; Walter van den Berg - Stephan Noorland 0-1; Martijn de Wit - Hiel- ke Hendrikse 1-0; John Noorland - Bas Schoemaker 0-1; Raynor Krijgs man - Cynthia van der Winden 0,5- 0,5; Geert van den Hoek - Raoul de Graaf 1-0. De stand aan kop: 1. Jo- janneke Weijermars; 2. Daniel Noorland; 3. Stephan Noorland; 4.. Dirk-Jan van den Berg; 5. Arjan van den Bergh. Door Paulien de Graaf Moerkapelle - Speciaal voor de familie en kennissen van de leden van Jazztar, de jazz-afde- ling van gymvereniging Tarzan, werd donderdagavond een klei ne uitvoering gegeven. Behalve dat er tribunes waren neergezet, was de zaal niet verder aangekleed. Maar dat deed niets af aan de presentatie van de danseressen. Onder leiding van Maaike Vonk is vanaf de zo mervakantie een aantal dansen in gestudeerd. De leeftijd van de dan seressen varieert van 6 tot 18 jaar en ze zijn verdeeld over drie groe pen: mini's, mixi's en maxi's. De maxi's en de mixi's presenteer den beide twee dansen, waarvan er één nog niet helemaal af was. De mini's hadden nog maar één dans ingestudeerd, de indianendans, en daarna lieten zij zien dat zij ook al een heel aantal passen beheersten. De dansen zagen er goed uit; mooi gelijk en heel afwisselend, iedere groep op eigen niveau. Het pu bliek, dat massaal was komen op dagen, beloonde hen met een groot applaus. De ouders hebben op deze manier kunnen zien waar hun dochters wekelijks mee bezig zijn. Maaike beloofde het publiek dat er ook nog een grote uitvoe ring komt. Het bestuderen van oude landkaar ten behoort ongetwijfeld tot de aan genaamste genoegens van ieder die belang stelt in de geschiedenis van het landschap van de streek waarin hij woont. De geïnteresseerde raakt op die kaarten - vooral als men met de tegenwoordige toestand ver trouwd is - niet spoedig uitgekeken en elke keer opnieuw vallen er nieu we bijzonderheden te ontdekken. Vergelijkt men deze kaarten onder ling en met de situatie zoals vandaag de dag is, dan treft het telkens weer hoezeer het landschapsbeeld in de loop der laatste eeuwen speciaal ook in ons eigen gewest Zuid-Hol land - is gewijzigd. Zeker, de steden en dorpen liggen nog op dezelfde plaatst (al zijn zij vrijwel alle veel groter geworden), de meeste oude wegen en vaarten zijn nu nog in ge bruik (weliswaar vaak verbreed) en de loop der grote rivieren is ook vrijwel ongewijzigd, maar gaan wij de kaarten wat nauwkeuriger bekijken, dan blijkt er heel wat veranderd te zijn. Die veranderingen betekenen in velerlei opzicht ook verbeteringen. Echter beslist niet wat het land- schapsschoon betreft! Daaraan is, vooral het hart van onze provincie, het graslandgebied van de voormalige delta van de Rijn, voort durend armer geworden. Van alles wat eens fleur aan dit landschap moet hebben gegeven, de rijke af wisseling van land en water, van houtgewas en rietmoeras, van kre ken en plassen is niet veel meer overgebleven.Thans zoekt men ver geefs naar de vete aan natuurschoon zo rijke terreinen, die op de oude kaarten nog staan aangegeven. Ver dwenen zijn niet alleen - al heel lang geleden - het Heilige woud der Ger manen en het Woud zonder Gena de, maar ook die kleinere lustoor den uit de latere eeuwen: het Goudse Bos, het Zevenhuizense Bos en het Schollevaarseiland. V Het Goudse Bos is vrij zeker ver dwenen in de tweede helft van de 14e eeuw, het bos bij Zevenhuizen heeft waarschijnlijk tot in het begin van de 18e eeuw bestaan. In een groot aantal geschriften uit de 17e eeuw wordt er gewag van gemaakt en alle schrijvers zijn eenstemmig in hun lof. In de vroegere middeleeu wen behoorde dit bos tot de bezit tingen der Graven van Holland. Deze gaven het in de loop van de I 3e eeuw in leen aan de heren van Brederode. In 1386 werd Jan van der Duyn leenman. Deze Van der Duyn schijnt te zijn voortgekomen uit het geslacht van de Brederodes; hij voerde althans het zelfde wapen. Het Zevenhuizense Bos wordt in die tijd aangeduid als een reigerbos. Als zodanig was het voor de adellijke heren van grote waarde. Hieruit konden zij immers de vogels halen voor hun geliefde valkerij. Bij het bos stond een gebouw, dat volgens de historieschrijver De Lange vanWeijngaerden aanvankelijk niet meer was dan een woning voor de boswachter of een wildschut.Tij- dens de Hoekse en Kabeljauwse Twisten zou dit huis evenwel zijn ge plunderd en afgebroken, waarna het door een groter werd vervangen. Dit gebouw,-een kasteel was het stellig niet, wordt in de 17e eeuw aangeduid als het ridderlijk stamhuis der Van der Duyns. Een tekening er van bevindt zich in het archief der gemeente Rotterdam. Het wordt hier afgebeeld als een deftig huis met sierlijke trapgevels aan de voor en de zijkanten. Bij de inwoners van Zevenhuizen stond het bekend als "het Hof". In de loop van de 18e eeuw werd het als boerderij in ge bruik genomen, Tekst: Dr. A. Scheygrond Samenstelling: J. Ooms Inlichtingen; Tel. 0180-632962 E-mail: ozm@planet.nl Internet: http://welcome.to/021M

Hart van Holland | 2003 | | pagina 14