wah^5?6K £hbo^tt SPARREN EN DENNEN MET EEN ZILVEREN GLANS DAMES 1 DE GOUWE VERSLAAT OOK LUMIO FLYERS JONGENS KADETTEN 1 HAALT UIT SPRING BIJ TARZAN HET NIEUWE JAAR IN BENTHUIZER B0LLEN-VERK00P W wij wensen ,p klanten fiJne onze Kia een Kerstdag qqA voorspoeM^^^- WiJgraai Hart van Holland 23 december 2003 pagina 25 toes^eg NNadd^®®" 'Zb*ck?h, 2~63f>. Behalve groene, blauwe en gele coniferen is er ook een onge looflijk mooie groep met loof dat een zilverachtige indruk maakt en dat straalt in de zon. Het zijn de aristocraten onder de sparren en dennen. Nooit opdringerig, maar zeer elegant en van een ongekende charme. Ze zullen niet de wijde versprei ding kennen die bijvoorbeeld blauwsparren ooit hebben gehad, daarvoor zijn ze te ex clusief, maar ze passen in iede re tuin waar ze met respect tot volle glorie mogen uitgroeien. Geef ze die kans en u heeft een juweel in de tuin. Zilverachtig loof komt vooral bij twee geslachten coniferen voor: Abies-soorten die zowel den als zilverspar worden genoemd (hoewel de echte dennen Pinus heten) en de sparren (Picea-soor- ten). Het verschil tussen zilverspar ren en sparren is vooral aan de ke gels te zien. Bij Abies staan de vrouwelijke kegels rechtop. Zodra de zaden erin rijp zijn vallen de ke gelschubben af, komen de zaden vrij en blijft de kern staan. Bij Picea hangen de kegels en ze vallen in hun geheel af als de zaden eruit zijn. De 'kerstboom' of 'dennen boom' is een Picea-soort (Picea abies) die eigenlijk fijnspar heet en in de bosbouw het bekende vuren hout levert. De mooiste zilveren sparren De beste zilverkleurige Abies-culti- vars" groeien langzaam en blijven heel lang klein. Abies lasiocarpa 'Compacta' is een van de mooiste. Hij vormt een brede piramide van zilver(blauw) loof. Na tien jaar is hij 90 cm hoog. Nog beter zilverkleu rig is Abies lasiocarpa 'Argentea'. Van Abies koreana met zijn paars blauwe kegels zijn schitterende vormen met zilvergrijs loof beschik baar. Ze hebben vaak het Engelse 'Silver' of Duitse 'Silber' in hun naam. Maar kies ze niet puur en al leen op naam, want sommige zijn witbont in plaats van volledig zil verkleurig. Bij Picea zijn tal van zilver(blauwe) vormen voorhanden. P. pungens 'Moerheim' heeft lange, grijze Jongens Junioren 2 had iets recht te zetten tegen Leiden. De uitwed strijd werd verloren en dat was tot nu toe de enige nederlaag. De eer ste periode gaf geen klassenver schil, maar Flyers nam een minima le voorsprong 12-11. In de tweede periode verslapten de gastheren en Leiden maakte daar dankbaar ge bruik van en nam via 10-19 een voorsprong. In de derde periode kroop Flyers langzaam terug en met 15-8 kwam men tot één punt. De goede vorm van de derde perio de was er ook in de vierde en zo nam Flyers revanche op de geleden nederlaag en werd hierdoorook eerste in de competitie. Uitslag 56- 48. Topscoorder: Erwin Geers met 17 punten. Meisjes Aspiranten 2 kon het niet bolwerken tegen de ongeslagen koploper Oegstgeest. Vooral in de eerste twee periodes waren de be zoekers veel sterker. (13-53) In de derde en vierde periode werd er veel beter verdedigd en kwam Oegstgeest veel minder tot scoren. Uitslag 24-81. Topscoorder: Michel le Vurens met 10 punten. naalden, bij de andere vormen zijn ze meestal korter en stijver ('pun gens' betekent 'stekend'). Ook an dere geslachten hebben planten met een zilveren uitstraling opgele verd. Een echt miniatuurboompje met grijsgroen loof dat van onde ren zuiver zilverkleurig is, is Junipe- rus communis 'Compressa'. Ideaal voor kuipen, bakken en rotstuin tjes. Hij wordt zo'n 45 cm hoog. Een van de mooiste bodembedek- kende jeneverbescultivars is J. hori- zontalis 'Hughes'. De plant spreidt zich over de grond uit, is 's winters blauwgrijs en 's zomers meer zilver grijs. Eveneens bodembedekkend, maar iets meer zilverblauw is J. ho- rizontalis 'Blue Chip'. Ook bij de dwergcipres (Chamaecyparis) komen cultivars voor die een zilver- blauwgrijze indruk maken. C. law- soniana 'Pembury Blue' is er zo een. Hij groeit in een losse kolomvorm. Een paar planttips Zowel sparren als zilversparren hebben een hekel aan kalk in de grond. Deze moet liefst neutraal (pH 7) of iets zuur zijn en veel or ganisch materiaal bevatten. Spar ren wortelen nogal oppervlakkig en staan graag vrij in de tuinruim-- te. Zilversparren houden wat meer van gezelschap en zijn makkelijk te combineren. Op zonnige plekken worden de prachtige kleuren het meest intens. De dwergvormen zijn uitstekend geschikt voor gebruik in potten en andere containers. Be kleed potten en kuipen van binnen met noppenfolie. Dat isoleert ge weldig en beschermt de planten. Zorg wel dat de drainageopening open blijft. Maak bij planten die met een kluit in gaaslap zijn gele verd, de gaaslap pas in het plantgat los en spreid hem op de bodem uit. De wortels groeien er wel door heen en zo voorkomt u dat de kluft grond rond de wortels uit elkaar valt. Druk de grond na het inplan ten goed aan en geef de eerste pe riode royaal water tot de plant te kenen van hergroei vertoont. Waddinxveen - Jongens Kadetten 1 liet er geen twijfel over bestaan wie het meeste recht had op de eerste plaats in de competitie. Tegenstander DAS dacht even dat men Flyers bij kon houden, maar na vijf minuten konden de Delftena ren dat vergeten. Toen ging de sco- ringsmachine van de thuisploeg echt werken en er was geen hou den meer aan. Via 31-7, 31-6, 40-7 en 28-2 kwam een monsterzege van 130-22 tot stand. Topscoorder werd Reinier Goddijn met 25 pun ten. Moerkapelle - De heer J. Breugem geeft op 3 januari het startsein voor de 'SPRING INN' van gym nastiekvereniging Tarzan/Jazztar in Dorpshuis Op Moer van 14.00 tot 16.00 uur. Ook wordt de nieu we tumbiinghaan in gebruik genomen, iedereen kan deze baan proberen, maar alleen kijken mag natuurlijk ook. Zilverkleurige dwergvormen van sparren en dennen staan prachtig in de strakke grijsblauwe sierpotten. (foto R. v.d. Burg/PPH). Waddinxveen - Na een van span ning zinderende uitwedstrijd in Nij verdal tegen Lumio het Ravijn (9- 10) is het eerste damesteam van de Gouwe afgelopen zondag poule winnaar geworden. Dit betekent dat in april 2004 De Gouwe in een serie 'best of three' de halve finale om het landskampioenschap speelt tegen Brandenburg uit Bilthoven. Afgelopen zaterdag al speelden de dames van Z&PC Van Uden-De Gouwe thuis in Gouwebad 'De Sniep'. Dames 1 won zaterdag vrij gemakkelijk met 8-4 van Grando GZC Donk 1 uit Gouda. In de uit wedstrijd hadden de dames al met 15-10 gewonnen, zodat de ploeg van trainer/coach Jim van Es hier door reeds was verzekerd van de halve finale om het landskampi oenschap. Of tegen die tijd ook het voordeel van de keuze van de thuiswedstrijden behaald kon wor den, hing af van het resultaat in de uitwedstrijd tegen Lumio het Ra vijn op zondagmiddag. En dat pakte zeer goed uit. Dames 2 maakte zaterdagavond ei genlijk al het feest compleet door met 7-4 te winnen van Grando GZC Donk 2 om een plaats in de kwart finales van de ManMeer!-Cup. De volgende ronde staat in het week end van 28 en 29 februari 2004 op het programma. Loting is op 13 ja nuari. Benthuizen - De originele Benthui- zerbollen - gebakken volgens be proefd recept met het meel van molen "De Haas" - worden op 30 december gebakken. De opbrengst van deze actie is bestemd voor zustergemeente Zauan in Roeme nië. Er is daar nog zoveel armoede dat een gaarkeuken noodzakelijk is. Helpt u mee de gaarkeuken daar draaiend te houden door hier mee te eten en ons te laten bakken, le dereen kan bestellen door de folder af te geven op Dorpsstraat 96 of Ds. Janszenstraat 11 in Benthuizen, per mail benthuizerbol@hetnet.nl of per telefoon: 079- 3311137 of 3410249.

Hart van Holland | 2003 | | pagina 25