üa BESCHOUWINGEN 2004: VEEL BEZUINIGINGEN; AANTAL OMBUIGINGEN AFGEWEND ZELFSTANDIG OF VERGAANDE SAMENWERKING? ZWAAR JAAR TEGEMOET Zevenhuizen Moerkapelle lisp moerkape Bestuurlijke toekomst: _JLL .F Gem. Zevenhuizen-Moerkap - ■re-'-sy» I m. Zevenhuizen-Moerkapelle ■at''4' pagina 26 Hart van Holland 23 december 2003 ZEVENHUIZEN Door Karin Heeren Zevenhuizen - De begroting voor het jaar 2004 van de gemeente Zevenhuizen-Moerka- pelle is dinsdagavond 16 december na de al gemene beschouwingen vastgesteld. De visie van de partijen op het komende jaar en dan met name over de voorgenomen bezui nigingen zijn besproken. Het voorstel van het college met een miljoen aan ombuigin gen op een begroting van 15 miljoen is bijna geheel overgenomen. Er werd een aantal amendementen ingediend, dat ervoor ge zorgd heeft dat de peuterspeelzalen subsi die houden, de bezuinigmaatregelen rond om het leerlingenvervoer van de baan zijn en ook de bibliobus in Moerkapelle niet ge schrapt wordt. Een aantal voorstellen voor begrotingswijzigingen haalde het niet, zo vond het voorstel om geen reclamezuil te plaatsen op gemeentelijk grondgebied en huishoudens met een tweede afvalcontainer hier niet extra voor te belasten geen meer derheid. Alle andere voorgenomen bezuini gingen van het college zullen het komend jaar wel doorgang vinden. Voor de derde keer binnen ruim een jaar sprak me vrouw Van de Knijff uit Moerkapelle de raad toe met een pleidooi voor het behoud van de biblio bus. Haar betoog ging over het belang van de bus in de kern Moerkapelle, waar veel met name jonge mensen hun boeken lenen. Meer dan het landelijk gemiddelde en daarom voor haar onbegrijpelijk waarom deze voor ziening in Moerkapelle zou moeten verdwijnen. Na de inspreekronde gingen de algemene beschouwin gen van de raad van start. De gehele raad was er van overtuigd dat ombuigingen in deze tijd noodzakelijk zijn, de ene partij meer dan de ander. Complimenten waren er aan het adres van het college voor de presen tatie en duidelijkheid van de begroting. De fracties be vroegen elkaar op argumenten voor het steunen van de voo'rstellen dan wel werd er onderling afgetast welke maatregelen in aanmerking kwamen om wijzi gingsvoorstellen in te dienen. Mevrouw Spekman (PvdA) trok een parallel met de beschouwingen in de Tweede Kamer: "De Algemene Beschouwingen in dit dorp lijken een beetje op de laatste in de tweede kamer. Daar werd besloten door te gaan niet zo'n 17 miljard aan bezuinigingen en de discussie beperkte zich op de eigen bijdrage per recept. Hier gaat het om 1 mil joen aan bezuinigingen en ombuigingen en de discus sie lijkt zich te gaan verengen tot het behouden van de subsidie voor de bibliobus en het leerlingenvervoer en de bezuinigen op de peuterspeelzalen." De heer Bac (SGP) hield een warm pleidooi voor het be houd van de subsidie voor de peuterspeelzalen. Hier mee nam de fractie van de SGP een heel nieuw stand punt in. Tot voor kort was deze fractie binnen de gemeenteraad tegen elke vorm van kinderopvang met als argument dat het gezin de hoeksteen van de samenleving is. Brieven, mede ondertekend door de di recteuren van alle basisscholen uit de gemeente, die pleiten voor behoud van de peuterspeelzaalvoorzienin gen omdat deze belangrijk zijn voor de ontwikkeling van het kind. Wel sprak de fractie zich uit tegen de vor men van kinderopvang waar economische motieven een rol spelen. Deze waren echter geen onderdeel van de bezuinigingsvoorstellen. Wethouder De Jong stelde dat de bezuinigingsvoor stellen door niemand in het college juichend zijn be groet en dat er keuzes zijn gemaakt in een tijd dat het allemaal niet op kon maar dat nu andere keuzes ge maakt moeten worden, keuzes die pijn doen. Hij vroeg zich af of peuterspeelzalen en de bibliotheek wel kern taken zijn voor de gemeente. De wethouder stelde wel vast dat er van links tot rechts steun was voor de wijzi gingsvoorstellen en vond daarbij wel dat de raad zelf de dekking moest aangeven. Het leerlingenvervoer en het peuterspeelzaalwerk worden volgend jaar betaald door de subsidie aan dorpshuis Op Moer met 18.000 euro te verlagen en de bibliobus komt uit het fonds leefbaarheid. De argumenten van de fractie van de WD om dit amendement te steunen was om de bestu ren van de peuterspeelzalen de tijd te geven om plan nen te maken om op een andere manier inkomsten te genereren, door middel van een andere manier van be drijfsvoering. De fractie van de PvdA betreurde het feit dat deze toekenning van subsidie alleen geldt voor het jaar 2004 en dat volgend jaar mogelijk alles weer op de helling staat. Een andere belangrijke discussie tijdens de alge mene beschouwingen van dinsdag 16 december was de vraag hoe de gemeente verder moet. Als kleine zelfstandige gemeente of samen met an dere gemeenten uit de regio. Is de gemeente slagvaardig genoeg om door te gaan als zelfstan dige gemeente, is een vraag die op korte termijn beantwoord dient te worden. Burgemeester Westendorp is van mening dat de discussie zeker aangegaan zal moeten worden, ook in het licht van de ontwikkelingen in de Zuidplaspolder. En zal onderzocht moeten worden of samenwerking alleen op ambtelijk niveau plaats zal vinden of gaat het verder en zullen ook besturen samen gaan. Het feit dat de Commissaris van de Konin gin besloten heeft om voorlopig geen nieuwe burgemeester in Waddinxveen aan te stellen werd door de raad opgepakt als een signaal dat er binnen de regio toch een aantal wijzigingen op dit gebied te verwachten is. De heer Freeke (Christenunie) sprak uit dat zijn fractie geen vertrouwen heeft in een college met parttime bestuurders. Freeke: "Met de vraag of er nog een zelfstandige toekomst voor onze gemeente is, en zo ja, in welke vorm, zullen wij de komende tijd mee worden geconfronteerd, of wij dat nu leuk vinden of niet. Wij zullen hierbij de lijnen uitzetten en niet ach ter de feiten moeten gaan aanlopen. De gemeentelijke overheden hebben de afgelopen jaren veel meer taken en verantwoordelijkheden gekregen en er wordt veel meer van hen verwacht. Dit geldt ook voor de bestuur ders. Parttime bestuurders die daarnaast nog andere verplichtingen hebben kan gewoon niet meer, wij vin den dat wij niet moeten wachten tot de volgende ver kiezingen om hier veranderingen in aan te brengen, maar nu wijzigingen moeten doorvoeren. Een be stuurder moet minimaal 20 uur per week overdag be schikbaar zijn en er echt voor willen gaan." Het aspect van 'er voor willen gaan' komt bij het college in de visie van de Christenunie onvoldoende naar voren en een teken van onvoldoende bestuurskracht. Deze stel ling van de Christenunie riep vragen op bij de andere fracties. Mevrouw Spekman (PvdA) vroeg de heer Free ke: "Heeft u nu wel of geen vertrouwen in dit colle ge?"'Het antwoord van de heer Freeke was helder: "We voeren al zes jaar dezelfde discussie, zolang als ik in de raad zit. Als dan de vraag rondom zoveel veran deringen is of het met dit college kan is mijn antwoord nee, dat kan niet met dit college." De fractie van de PvdA vraagt zich af welke factor voor de gemeente de nekslag zal zijn: het rijk, de provincie of de regioge meenten. De WD benadrukt dat welke keuze ook ge maakt zal worden dit zal moeten gebeuren uit een krachtige positie: "Onze gemeente staat op een twee sprong. We kunnen kiezen voor het voorshands verder gaan als een kleine zelfstandige, flexibele gemeente. Daarvoor dienen we over een krachtig, doelgericht en doelmatig bestuur en organisatie te beschikken. We kunnen ook uitkijken naar één of meerdere fusiepart ners. Daarvoor dienen we over een krachtig, doelge richt en doelmatig bestuur en organisatie te beschik ken. Kortom, waar we voor onze toekomst ook voor mogen kiezen, er valt alleen maar wat te kiezen uit een positie van kracht." Burgemeester Westendorp wil met de andere gemeen ten aan tafel en wil met de provincie eerst praten over de voorgestelde 'bestuurskrachtmeting'. Eerst zal dui delijk moeten worden waar het precies over gaat en daarna bestaat er geen bezwaar een dergelijke meting te laten uitvoeren. Burgemeester Westendorp: "Dit zal leidden tot inzichten." Na de discussie rondom de beschouwingen en het indienen van de amendementen werd duidelijk waar de begroting van het college bijgesteld gaat worden. De peuterspeelzalen behouden hun sub sidie en de toets gaat uit het leerlingenvervoer. Dit houdt in dat kinderen tot 12 jaar gebruik kun nen maken van het leerlingenvervoer. Wel blijft de eigen bijdrage gehandhaafd. De derde wijzi ging is het schrappen van de bibliobus in Moer kapelle. Ook hier waren de fracties het unaniem over eens. De amendementen voor het niet plaatsen van een reclamezuil haalde het niet, net als het voorstel om de tweede container onbelast te laten. Ook het rendement van het reorganisatieproces bijstellen met 10% extra haalde geen meerderheid. Dit houdt in dat er voor de burger toch nogal wat gaat veranderen en de lasten zullen verzwaren. De OZB belasting gaat omhoog met 6,7%. De fractie van het CDA heeft aan gegeven zwaar in de maag te zitten met deze forse ver hoging. De heer Boersma: "Vorig jaar was er sprake van een inhaalslag en nu gaat toch de OZB opnieuw fors omhoog." Een andere oplossing zag de fractie echter niet. De gemeente verwacht verder inkomsten uit opbrengst van reclameobjecten en een extra verhoging van de hondenbelasting met 10%. Een herwaardering van de WOZ en meer efficiency bij het onderhoud van de groenvoorzieningen zijn andere inkomstenbronnen. Er zal worden bezuinigd op het Collectief Vraagafhanke lijk Vervoer en de bijdrage aan zwembad De Koornmo- len voor het zwempakket zal worden afgebouwd. Er komt een aanpassing van het budget voor ouderenbe leid en ook overige subsidies zullen 10% worden ge kort, waaronder de subsidie voor amateuristisch kunst en cultuurwerk, jeugd en jongerenwerk, sport, oranje comités, en alle andere overige activiteiten waarvoor subsidie aangevraagd kan worden. Bovendien gaan in het weekend de bruggen in de gemeente niet meer open. Een doorn in het oog van de fracties van Ge meentebelangen en Partij van de Arbeid, met als argu ment dat de gemeente een recreatieve gemeente wil zijn en dat dit niet strookt met het niet meer open doen van de bruggen in het weekend.

Hart van Holland | 2003 | | pagina 26