HET ONTSTAAN VAN HET KERSTVERHAAL GEMEENTE STAAT REORGANISATIE TE WACHTEN DORPSHUIS OP MOER HEEFT GAT IN DE BEGROTING PROJECT ORANJESTRAAT EINDELIJK VAN START Zevenhuizen JUL JUL Hart van Holland 23 december 2003 pagina 9 m Gem. Zevenhuizen-Moerkap m Door Frits Bromberg Wie precies wil weten hoe het kerstver haal in zijn huidige versie is ontstaan, had dit aan mijn vader moeten vragen, die van 1912 tot 1927 minister was van Buitengewone Zaken en in die functie de kerstman in zijn portefeuille' had. Niet dat hij op elke vraag een passend antwoord had gegeven, want mijn vader was een uiterst zwijgzaam mens die zich richtte op de grote lijnen. Toch heeft hij me wel eens wat details uitge legd. Kerstmis", zei hij, "heb ik aan de rooms katholieken gegeven, de overigen moe ten het maar doen met kerstdagen of zo iets, ze doen er maar mee wat hen het beste lijkt." In die trant gaf hij de katholieken de kerstkribbe, terwijl de andersdenkenden het moesten stellen met een kerststalletje, al dan niet met os en ezel, een wiegje met een kind je erin. "Enige versiering daarvan is toege staan, mits men het niet te dol maakt. Hier op wordt nauwlettend gecontroleerd." Meer hoeft een minister ook niet te zeggen. Hij heeft zijn taak volbracht en kan zich aan andere zaken wijden van hoger belang. Dat de kerstman hem hoger zat dan hij wilde toegeven, heb ik opgemaakt uit de aanteke ningen die hij op z'n bureautafel maakte. Ook heb ik hotelbonnen gevonden en reke ningen van vliegreizen naar het hoge noor den. Ook vond ik korte reisverslagen, meer als aantekeningen bedoeld en als verant woording, want als minister vatte hij zijn plichten hoog op. ik moet een jaar of acht zijn geweest - in elk geval heb ik uit die tijd herinneringen - toen mijn vader zich gereedmaakte voor een dienstreis, waarvoor hij zich stevig en warm kleedde. Hier sneeuwde het al, maar dat was niets, zei hij, bij de streken waar hij zijn mi nisterschap waar moest maken. Mijn vader is ongeveer vier dagen weggeble ven, precies rond de dagen waarop wij het kerstfeest vierden. Maar zijn afwezigheid werd niet als een groot gemis ervaren, omdat het altijd moeder was, die de kerst boom kocht en versierde. Omdat ik de klein ste en de jongste was uit een gezin met zeven kinderen, mocht ik de piek plaatsen. Mijn broers en zusjes pakten de os en de ezel uit en een stalletje, waarin het wiegje met kind een opvallende plaats kregen. Jozef en Maria stonden er wat star bij, de ogen ge richt op iets hogers, waarvan ik het fijne niet begreep. Ik begreep overigens niets van die kerstdagen, behalve dan de daaraan verbon den vrije schooldagen. Ook kregen wij ca deautjes, want daar ging het ons allemaal om en vader werd daarbij niet gemist. Toen hij van zijn dienstreis terugkwam, bleek hij een lichte verkoudheid te hebben opge lopen en ging hij hoestend naar bed. Als kind aanvaardde ik deze situatie, tot me als bij toeval de vraag trof, wat hij nu precies in het hoge koude noorden had uitgevoerd. En toen ik ook nog zijn aantekeningen en reke ningen vond, wist ik wat me te doen stond: ik reisde af naar de plaats, waar mijn vader een aantal nachten moest hebben doorge bracht. Aanvankelijk werd ik niet veel wijzer. Ik vond een vrijwel leeg hotel met een argwanende hotelhouder, die ongevraagd al mededeelde, dat hij géén arreslede bezat en nog minder over rendieren beschikte. En als hij er al een bezat, dan kon dat beest toch niet vliegen. Er werd zo veel beweerd, meende hij en aan dat soort onzin deed hij niet. Ik begreep onmiddellijk, dat ik aan het juiste adres was. Hoewel, niet precies. In het hotel had ik weinig te zoeken, ik moest naar ie mand met consulaire of ambassadeursbe trekkingen en daarvoor moest ik naar een grotere plaats. Die plaats zal ik niet noemen, om ongewenste navolging te voorkomen. Het zij voldoende, als ik vermeld dat ik, hoe wel niet met open armen, bij een Nederlands consulaat terecht kon voor nadere inlichtin gen. Inderdaad: mijn vader had zich een niet geheel nieu we, maar toch solide slee aangeschaft en die voorzien van rendieren, om het zaakje te trekken Tot zo ver was er niets vreemds aan de hand. Wél vreemd, vond de consul, dat de geachte minister ge zond en wel was vertrokken en plotseling in het niets was ver dwenen. "Hij leek wel weggevlogen", meende hij en ik wist, .dat het zo ook was: let terlijk weggevlogen. Hoe dat in zijn werk was ge gaan was me niet duidelijk, maar ik had tussen zijn aantekeningen ook het adres gevonden van een klooster, waarvan de be woners geacht werden de dag passend te be steden en dat zonder overbodige woorden. Het heeft me een doos goede sigaren gekost, voor ik de kloosterling vond, die over de sleutel beschikte van een boekenkast met ui terst zeldzame boekdelen, waarbij mijn ken nis van het runenschrift wonderen deed. Door Karin Heeren Zevenhuizen - Zowel in de begrotingsbehandeling als tijdens de raadsvergadering van woensdag 17 de cember is er gesproken over het reorganisatieproces dat de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle te wach ten staat. De in de begroting opgenomen post van 300.000 euro voor het komende jaar en eenzelfde be drag voor het jaar daarna voor efficiency verbeterin gen van de organisatie heeft ook enige discussie op geroepen. Tijdens de begrotingsbehandeling stelde burgemeester Westendorp zich op het standpunt dat, wanneer de begroting is goedgekeurd, er geen twij fel meer kan bestaan over de toekenning van het kre diet. Daar lag dinsdagavond ook spanning tussen het college en de raad. Burgemeester Westendorp heeft aangegeven elke andere beslissing onacceptabel te vinden, terwijl de raad meer speelruimte wilde. Tijdens de raadsvergadering waren de fracties niet meer zo strijdvaardig rondom het krediet voor het organisa tieveranderingsproces. Na enige discussie en formule ren van enkele voorwaarden, ging de raad unaniem ak koord. Zij stélde een krediet beschikbaar van 300.000 euro voor 2004 en nog een zelfde bedrag voor het jaar daarna. De fractie van het CDA bleef moeite houden met de inhoud van het voorstel, maar gaf wel aan het begin van de dis cussie al aan het voorstel wel te ondersteunen. Volgens de heer Boersma zou eerst de vraag gesteld moeten worden of er sprake is van een cultuurprobleem dan wel een structu reel probleem. De heer Freeke (Christenunie) vond dat er duidelijkere (SMART specifiek, meetbaar, ambitieus, rea listisch en tijdsbepaald) doelen gesteld moesten worden. De heer de Gooijer (SGP) was het met beide sprekers niet eens. Van de heer Boersma begreep hij niet dat hij inhou delijk zo tegen het voorstel kon zijn en toch voor kon stem men. De heer De Gooijer was verder van mening dat er wel degelijk een aantal doelen genoemd worden in het voor stel waarop het college afgerekend kan worden. De fractie van de Partij van Arbeid eiste een regelmatig ver slag en overzicht van de portefeuillehouder voordat zij met het beschikbaar stellen van het krediet akkoord konden gaan. Burgemeester Westendorp heeft toegezegd dat hij inderdaad minimaal eens per drie maanden de raad zal in formeren over de voortgang van de organisatieverande ring. Hierna gingen alle fracties mee met het voorstel en zal het externe bureau K+V het door hen opgestelde 'actie programma organisatieverbetering' uitgaan voeren. Tijdens de raadsvergadering heeft de gemeenteraad besloten het dorpshuis Op Moer minder subsidie toe te kennen dan hun verwachte begrotingstekort. Tij dens de begrotingsbehandeling is per amendement besloten dat de subsidie voor peuterspeelzalen en de extra kosten voor het leerlingenvervoer betaald zal worden uit een verminderde subsidie voor het dorps huis in de kern Moerkapelle. Het bestuur van dorpshuis Op Moer verwacht een te kort van 84.786 euro over het jaar 2004. Er was binnen de concept begroting rekening gehouden met een bedrag van'90.000 euro. Na het indienen van een amendement op het voorstel werd besloten het dorpshuis een subsidie van 72.000 euro toe te kennen. Hierdoor houdt het bestuur dus een gat van ruim 12.000 euro op de begroting. Er was lang overleg nodig tussen de fracties over de hoog te van het te korten bedrag. Uiteindelijk werden er twee amendementen ingediend. Een van de Partij van de Arbeid, die van mening was dat 60.000 euro subsidie aan het dorps huis moest worden toegekend. De fractie kreeg hiervoor bijval van de heer De Bruin van de WD die het eens was met de argumenten van de PvdA, namelijk dat het bestuur meer inzet moeten tonen als het gaat om het vol krijgen van de zalen van het dorpshuis. Het tweede amendement, met een subsidiebedrag van 72.000 euro werd aangeno men en ondersteunt door de'fracties van GemeenteBelan- gen, CDA, Christenunie, de SGP en de twee andere leden van de WD fractie. Na jarenlange juridische strijd en vele beroepsproce dures kan de verkoop van kavels aan de Oranjestraat nu van start gaan. Op 17 september heeft de Afde ling Bestuursrechtspraak van de Raad van State zich uitgesproken over het beroep dat is ingesteld tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. Het beroep is ongegrond verklaard en deze uit spraak houdt in dat het wijzigingsplan 'Oranjestraat' onherroepelijk is. Het college heeft de raad ge vraagd een krediet beschikbaar te stellen voor het bouw- en woonrijp maken van het project. Het plan voorziet in 17 bouwkavels, een parkeerplaats, een steeklus en een ontsluitingsweg. De heer Bac (SGP) wilde weten van de andere fracties wat zij denken van verworven rechten van eerdere gegadigden van een kavel op deze locatie. Er zijn in het verleden eerder aanbiedingen gedaan aan belangstel lenden voor een kavel en een aantal van deze belangstel lenden van destijds hebben de oude aanbiedingsbrief be waard. Deze aanbieding gaat uit van andere prijzen dan de tegenwoordige grondprijzen. Wethouder Zijderhand heeft dit echter door een extern bu reau laten onderzoeken en volgens hem kan het dat de grond nu tegen andere condities wordt aangeboden. Wel hield hij een voorbehoud dat hij niet weet of dit stand houdt voor de rechter. Hij is echter van mening dat er goede argumenten zijn om een andere aanbieding te doen. Na vragen van de PvdA heeft de wethouder toege zegd dat hij de volgorde van uitvoering zal aanpassen. Hij heeft toegezegd dat de steeklus, een belangrijke factor voor de bereikbaarheid van de kavels en de verkeersdruk in de omgeving, direct aangelegd zal worden met het bouw rijp maken zodat deze er ligt als de bouw van de woningen start. De heer De Bruin (WD) maakte de wethouder erop attent dat deze potentiële kopers goed moet wijzen op de extra kosten die gemaakt moeten worden bij de bouw omdat de ontsluitingsweg voorlopig nog niet gerealiseerd kan wor den. Dit kan namelijk pas na een onteigeningsprocedure en dit zal naar verwachting nog enige jaren in beslag nemen. Hierdoor zullen er aanzienlijke kosten gemaakt moeten worden om bebouwing mogelijk te maken. Deze opmer king kwam de heer De Bruin te staan op opmerkingen van uit de andere fracties, dat de avond ervoor nog ook de WD voor het zo snel mogelijk realiseren van woningbouw is. Dit ontkende de heer De Bruin niet, wel vond hij dat er met zorgvuldigheid gehandeld moest worden. Wethouder Zij derhand heeft toegezegd dit te communiceren met de po tentiële kopers. Het plan van de heer Bac om de overschotten uit de ver koop te bestemmen voor sociale woningbouw vond gehoor bij de fractie van de Partij van de Arbeid. De wethouder fi nanciën was hierover echter zichtbaar geïrriteerd. Hij licht te toe dat die avond ervoor nog raadsbreed is ondersteund dat elke euro ten goede moet komen aan de gemeentepot en hij verbaasde zich erover dat dit zo snel alweer anders moet. r

Hart van Holland | 2003 | | pagina 9