INTEGRATIEPROJECT DE BRUGGEN E N WADDINXVEENSE KERKEN DRIE RONDEN TOERNOOI DIPIOMAZWEMMEN FILMS BIJ KREATER NIEUWJAARSONTBIJT VROUWEN VAN NU WANDELTOCHT SENIOREN TWEE WEKEN VAN GEBED WADDINXVEENSE SCHAKERS TE STERK VOOR NIEUWERKERK BINGO SENIOREN BINGO BINGO IN 'DE BOOG' KINDERBINGO pagina 12 Hart van Holland 14 januari 2004 WADDINXVEEN/BOSKOOP I f I t I Door Karin Heeren Waddinxveen - Het is inmiddels ruim drie jaar geleden dat er een groep van ongeveer tachtig mensen met een verstandelijke, en vaak ook lichamelijke, beperking kwam wonen in de Zuidpias. Wonen in de woonwijk, integreren in de samenleving, dat was de inzet. Tegelijkertijd nam geestelijk verzorger van De Bruggen, Jan Delhaas, het initiatief om de kerken te benaderen om te bezien of ook hier integratie mogelijk was. De Bruggen, van oorsprong Hooge Burch uit Zwammerdam, is een christelijke instelling en zodoende leven er bij de bewoners ook christelijke vragen. Nu, drie jaar verder een stand van zaken in een gesprek met Jan Del haas en Francien Verweij, diaken bij de Rank en vanuit haar werk ervaringsdeskundige op het gebied van omgang met mensen met beperkingen. Nadat er een beroep was gedaan op deelname aan een beleidsgroep vanuit de ker ken, met als doel te bekijken hoe integratie van mensen met beper kingen binnen de kerken mogelijk was, is er buitengewoon positief gereageerd. Met dien verstande dat er wel behoefte was aan een ervaringsdeskundige die kon ver tellen hoe je nu precies met deze mensen omgaat. Een rol die weg gelegd is voor Jan Delhaas. Met deelname vanuit de rooms-katho- lieke parochie, de Centrale Her vormde Gemeente en de Samen- op-Weg-gemeenten (waarin de Gereformeerde kerk, Immanuël- kerk en de Rank vertegenwoordigd zijn) was er gehoor gegeven aan de vraag van Jan Delhaas om geza menlijk verantwoordelijkheid te nemen. Verantwoordelijkheid om participatie van mensen met beper kingen binnen de kerken echt mogelijk te maken. Daarbij was nadrukkelijk het uitgangspunt om deze mensen niet te zien als objec ten voor goede doelen maar als mensen die, met ondersteuning, kunnen participeren. Het project heeft inmiddels gestal te gekregen in drie onderdelen: vieren, leren en dienen. Het vieren krijgt gestalte in maandelijkse diensten om 11.00 uur op de zon dagmorgen in het restaurant van De Bruggen. Het is een vorm van omgekeerde integratie. Diensten die gedragen worden door leden van de deelnemende kerken en open zijn voor andere geïnteres seerden, bijvoorbeeld familie en mensen uit de buurt. Rituelen zijn tijdens deze bijeenkomsten heel belangrijk voor de deelnemers: de omgang met elkaar, het aansteken van een kaars en het noemen van eikaars naam. Het onderdeel leren vindt zijn beslag in de catechese. Binnen de Centraal Hervormde gemeente was al jaren veel aan dacht voor mensen met een ver standelijke handicap. Dit deel wordt nu gezamenlijk opgepakt. Met het dienen komt de integratie op gang door ook vrijwilligerswerk hierin te betrekken. Niet alleen vanuit het standpunt "ik ga iets doen voor een verstandelijk gehan dicapte" maar ook 'wat kan ik zelf aan positiefs ervaren in contacten met mensen met een verstandelijke beperking', met andere woorden: hoe kan de verstandelijk gehandi capte ook dienstbaar zijn voor anderen, de samenleving. De mate van betrokkenheid is de afgelopen jaren groot gebleken. Nu willen de kerken en Jan Delhaas meer bekendheid bij de omgeving. Actieve participatie zou prachtig zijn. De Bruggenvieringen staan open voor alle geïnteresseerden, de volgende is aanstaande zondag 18 januari en iedereen is welkom. Daarnaast is er een open avond met informatie voor geïnteresseer den op 26 januari om 20.00 uur. Er zijn ook nog andere wensen: een mediatheek met materialen voor gehandicapten over levensbe schouwelijke onderwerpen zou mooi zijn. Op deze manier kan er steeds verder worden gewerkt aan de integratie van mensen met beperking binnen de samenleving. Waddinxveen - Het Waddinxveen- se Drie Ronden Toernooi wordt zaterdag 21 februari om 9.00 uur geopend. Voor de 50e keer worden zowel club- als huisschakers wel kom geheten in het Anne Frank- centrum aan het Jan van Bijnenpad 1. De deelnemers zullen naar sterkte in groepen van vier worden inge deeld. De speelduur van een partij is één uur per persoon per partij. De eerste ronde wordt gespeeld van 10.00 tot 12.00 uur. Hierna is er een pauze, van 13.00 tot 15.00 uur wordt de tweede ronde gespeeld en van 15.00 tot 17.00 uur de derde ronde. Direct na de laatste ronde volgt de prijsuitreiking. Voor elke groep zijn twee prijzen in natura beschikbaar. Bovendien is er voor elke deelnemer een attentie als aandenken aan het toernooi., Het inschrijfgeld bedraagt €6,-. De inschrijving sluit op 12 februari. Voor meer informatie en inschrij ving: 0182-610009 of 0182-630594 of via e-mail: Barthold@Freeler.nl of tvnieukerke@WXS.nl. Waddinxveen - In Gouwebad de Sniep is zaterdag 10 januari gezwommen voor het A-diploma. Er waren 35 kandidaatjes, die alle maal zijn geslaagd: Francisca Berg- sma, Rianne Nap, Fleur Lafeber, Femke van den Hondel, Stijn Koren, Mike Perdijk, Madeion Berends, Sanne van den Hondel, Lisanne Oskamp, Stefan Verkleij, Maureen Blok, Amin Khouakhi, Billy Ver boom, Elise Modderkolk, Kevin de Man, Leon Kempen, Erwin Kooi man, Annelore Neele, Daan van der Nieuwendijk, Thomas Hermelink, Elma van 't Spijker, Scoirt Scheerder, Nick Koster, Jessica Sikkenga, Youri Korenhof, Dominique Vos, Zara Baelde, Johanna Vis, Johan de Geus, Anissa Hofman, Daniël Cveto- jevic. Dirk van Doorn, Larissa Hel- lendoorn, Imane Boulahrouz en Elise Slappendel. Waddinxveen - De Vrouwen van Nu, afdeling Waddinxveen, kwa men woensdag 7 januari bij elkaar om het jaar op een bijzondere manier te beginnen. Dit jaar viert de afdeling het 70-jarig bestaan. 75 Dames ontmoetten elkaar in Krea- ter om elkaar nieuwjaar te wensen maar ook om de festiviteiten rond het jubileum te starten. Dit deden zij tijdens een gezellig ontbijt. De ochtend had echter ook een nostal gisch tintje. Zo konden de dames een boterham met tevredenheid eten of de boterham besmeren met weiboter en beleggen met een spe culaasje. Een kletskop, geserveerd bij de koffie smaakte prima en bracht de tongen nog meer in beweging. Nostalgisch waren ook de mappen van Tineke Boterkoo- per. Haar hobby is knipselmappen maken over diverse onderwerpen. Zo konden de leden informatie vin den en herinneringen ophalen over het huishouden, vervoer, tradities, onderwijs, glas, schaatsen, oude beroepen, dansen, kleding, thee, wonen, versierde paaseieren, kin derspelen enzovoort. Waddinxveen - De kinderfilm "Toy Story 2" draait woensdagmiddag 21 januari in Kreater. Aanvang 13.30 uur draait de kinderfilm TOY STORY 2 in Kreater, entree €2,50. De film "Zus Zo" wordt vrijdag 23 januari vertoond. Aanvang 20.00 uur. Ais Nino zijn zussen vertelt dat hij gaat trouwen met zijn vriendin Bo, is het drietal sprakeloos. Niet alleen Waddinxveen - Volgend op de Week van het gebed van de Evan gelische Alliantie vindt volgende week de internationale week van gebed voor de Eenheid van Christe nen plaats. Sinds 1908 wordt deze jaarlijks gehouden van 18 tot 25 januari, de data van het Feest van St. Petrus en het Feest van St. Pau- lus. Dit jaar komt het materiaal voor de Week van gebed voor de eenheid van de christenen uit het Midden-Oosten. Een groep christe nen van verschillende kerken (orthodox, rooms-katholiek en pro testant) uit de Syrische stad Aleppo koos het thema 'Mijn vrede geef Ik u'. De volkeren van het Midden- Oosten maken moeilijke tijden door. Vrede lijkt verder weg dan ooit. Ook voor de kerken in het Midden-Oosten is het leven verre van eenvoudig. Zij vormen een klei ne minderheid en beseffen dat zij alleen gezamenlijk geloofwaardig van de vrede van God en Jezus Christus kunnen getuigen. Hun gebed voor vrede en hun gebed voor meer eenheid gaan daarom gelijk op. Zij nodigen kerken overal ter wereld hartelijk uit met hen mee te bidden. Zo kunnen christe nen wereldwijd hun meeleven en solidariteit met de mensen in het Midden-Oosten tot uitdrukking brengen, maar zich ook gestimu leerd voelen om in hun eigen omgeving mee te werken aan het bevorderen van eenheid en vrede. De gebedsdienst voor de eenheid van de Christenen vindt plaats in de Ontmoetingskerk, Groensvoorde 3 op zondag 18 januari om 17.00 uur. De dienst is voorbereid door de R.K. parochie, de Geref. Kerk, de Hevr. Immanuëlkerk, en de Rem. Kerk. Voorgangers zijn pastor A. van der Helm en dominee C. de Jong. Muzi kale medewerking wordt verleend door de Oecumenische Cantorij. Waddinxveen - De Stichting Wad- dinxveens Welzijnswerk houdt op dinsdag 20 januari een wandel tocht voor senioren. Vooraf opge ven is niet nodig; op de dag zelf kan er vanaf 9.30 uur worden inge schreven in de foyer van het Anne Frank-activiteitencentrum (Jan van Bijnenpad). Om 10.30 uur gaat de groep met een aantal auto's rich ting Oud Verlaat. De tocht van 10 kilometer gaat rond de Rotteme- ren. De tocht gaat door, indien het goed wandelweer is. Kosten voor deelname bedragen 2,70. Aan deelnemers die meerijden wordt bovendien een kleine bijdrage aan de autokosten gevraagd (maximaal 1,-). Voor meer informatie over de wan deltochten: S.W.W., telefoon 0182- 615555 of 631932. De volgende tocht is gepland op dinsdag 17 februari. KERKDIENSTEN - 18 januari Waddinxveen Victorkerk 9.30 uur Eucharistie viering pastor W. v.d. Meer. Ontmoetingskerk 9.30 uur pastor G.J. Martini; 11.15 uur Themaviering pastor A. v.d. Helm; 17.00 uur Oecumenische gebedsdienst pastoor A. v.d. Helm en ds. C. de Jong. Immanuelkerk 10.00 uur ds. C. de Jong. Geref. kerk vrijgemaakt 9.30 uur ds. K. de Vries; 16.30 uur ds. H. ten Brinke. De Rank 10.00 uur ds. M.A. Bos; 18.30 uur ds. C. Wesdorp. De Bruggen-vieringen 11.00 uur Jan Delhaas. Boskoop De Stek 9.30 uur ds. M.D. van der Giessen. Herv. kerk 9.30 uur ds. R. de Reu ver; 18.30 uur ds. M.D. van der Giessen. Ger. kerk 9.30 uur ds. J.A. van Hooijdonk. Chr. Geref. kerk 9.30 en 17.00 uur ds. C.C. den Hertog. Geref. Gem. 9.30 en 16.30 uur ds. M. Golverdingen. Evang. Gem. Parousia 10.00 uur D. Wijker. MEDISCHE WEEKENDDIENST Benthuizen, Boskoop en Wad dinxveen: voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kan tooruren (17.00-8.00 uur, weekenden/f eest dagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumont- straat 4, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Hol land (DAM), Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het Groene Hart Zieken huis), Gouda, 0182-698820. omdat ze dachten dat hij homo was, maar ook omdat hij door te trouwen hotel Paraiso in Portugal erft. Het hotel waar ze dachten allemaal recht op te hebben. De drie zussen smeden een plan om de bruiloft te saboteren. Maar dan worden ze uitgenodigd door Bo om haar te helpen met de bruiloft. De entree bedraagt €5,-; pas 65+ en CJP 4,-. Reserveren is mogelijk: 0182-614422. Waddinxveen - De Stichting Wad- dinxveens Welzijnswerk houdt dins dag 20 januari een bingoavond voor senioren in het Anne Frank- centrum. Zaal open om 19.30 uur de bingo begint om 20.00 uur. Deze activiteit is toegankelijk voor alle 55-plussers in Waddinxveen. Waddinxveen - In het Zuidhonk aan de Zuidplaslaan wordt vrijdag 16 januari een 55+ bingo gehouden. Aanvang 14.00 uur, zaal open vanaf 13.30 uur. Woensdag 21 januari is er kinderbingo. Aanvang 14.00 uur, zaal gaat open om 13.45 uur. Waddinxveen - In buurtcentrum 'De Boog' is op vrijdag 16 januari een bingoavond. De zaal gaat open om 19.00 uur, de bingo begint om 20.00 uur. ledereen is welkom in het buurtcentrum aan de C. Huijgen- slaan 2. Waddinxveen - In buurtcentrum 'de Boog' is woensdag 22 januari een kinderbingo. De zaal gaat open om 13.30 uur, de bingo begint om 14.00 uur. De toegang is vrij. Alle kinde ren vanaf 4 jaar zijn van harte wel kom. Waddinxveen - Het derde team van WSV is de tweede seizoenhelft goed begonnen, het tweede team van Nieuwerkerk a/d IJssel werd met ruime cijfers verslagen. De Waddinxveners wonnen met 5.5- 2.5. In de onderlinge competitie behoudt Theo van Herk zijn koppo sitie na een overwinning op Bart van Putten. Kopman Ronald Dannis van WSV 1 moest met zwart een partij vooruit spelen tegen een speler van het tweede team van Krimpen a/d IJs sel. Ronald maakte er een korte partij van door na vijftien zetten een remise-aanbod te accepteren. De overige zeven partijen worden volgende week gespeeld. Er hangt veel van deze wedstrijd af. Bij winst is handhaving in de 1e klasse bijna verzekerd en kan er zelfs om het kampioenschap worden gestreden, maar bij verlies moet er tegen degradatie worden gevochten. In de vijftiende ronde van de onderlinge competitie liepen de nummers 1, 2 en 3 uit op de rest van de spelers. Koploper Theo van Herk speelde met zwart tegen Bart van Putten. Theo won al snel in de partij een pion en zette Bart stevig onder druk. Bart gaf goed tegen spel, maar moest de overwinning toch aan Theo laten. Erik Hennink moest met wit tegen Wim van Vuu- ren. Wim kwam sterk uit de ope ning maar kon de juiste voortzet ting niet vinden, Erik kwam terug in de partij en won na een correct offer. Stand aan kop: 1. T. van Herk, 2. R. Dannis, 3. E. Hennink. Volgen de week donderdag gaan de scha kers weer verder en staat de belangrijke wedstrijd WSV 1 - Krimpen a/d IJssel 2 op het pro gramma.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 12