SCHOLENCOMPLEX NESSELANDE VOOR IEDEREEN GOED BEREIKBAAR CONGRESCENTRUM IN DE ZEVENHUIZERPLAS? wmm MOGELIJK WIJZIGING BESTEMMINGSPLAN TEN BEHOEVE VAN HET 'MASTERPLAN OEVERPARK' NES E L A N D b Hart van Holland 21 januari 2004 mw&ti Door Frits Bromberg Nesselande - "Veel kinderen worden door een van de ouders gebracht, vaak per auto. Maar nodig is dit niet. De drie basis scholen voor PC-, RK- en openbaar onderwijs, kinderdagverblijf, peuterspeelzaal en buitenschoolse opvang zijn vanuit elk punt in de Nesselande te voet bereikbaar. Maar ja, ik ben dan ook een uitgesproken wandelaar.Aldus Ron Weber, loca tieleider van de Brede School de Nesselande en adjunct-directeur van de openbare school Passé Partout. De drie scholen, met voor PC- onderwijs het Spectrum en voor RK-onderwijs de Tangram, herber gen in één tijdelijk onderkomen thans 275 kinderen van 3 maanden jong tot 12 jaar. Maar Nesselande is Ron Weber: "Volgend jaar in een permanent gebouw". in aanbouw. Wanneer deze Rotter damse wijk is voltooid, worden 2000 kinderen verwacht, die dan in een permanent onderkomen - met of zonder tegenzin - de lessen kunnen volgen. Weber: "Ik heb het niet graag over een noodgebouw; dat klinkt zó onheilspellend. Dit hier, aan gene zijde van de Brandingdijk, is dan ook tijdelijk, om volgend jaar te worden vervangen door nieuwbouw. Die zal uit opnieuw twee gemeenschappe lijke gebouwen bestaan. Voor hoe veel leerlingen precies over een jaar of tien, kan niemand kan op dit moment zeggen." Al valt een en ander globaal te becij feren. Daar zijn statistische gegevens voor, die echter in nauwkeurigheid afwijken, naarmate een punt in de toekomst verder weg ligt. Weber: "Maar dat we over een jaar of tien kunnen rekenen op zo'n tweedui zend kinderen, staat wel zo'n beetje vast, bij de voorgenomen vijfdui zend woningen." Wat les- en leermateriaal betreft, doet de tijdelijke school niet onder voor welke andere permanente school dan ook. Weber: "De huidige scholen komen voort uit vestigingen in Zevenkamp, die drie schooljaren geleden naar Nesselande kwamen. En wie hier eenmaal woont, laat de kinderen hier ook schoolgaan. Meestal.Toegegeven, met al dat bouvwerkeer, de bouwwerkzaam heden en het uiterlijk van dit onder komen, heeft deze brede school weinig aantrekkelijks. Maar dat is de buitenkant. Binnen deze dunne muren wordt normaal, modern les gegeven." Toch hebben niet alle nieuwe bewo ners kunnen of willen kiezen voor deze locatie. Maar ook daarvoor heeft Weber een verklaring: "Als een kind elders al in groep zeven of acht zit tijdens de verhuizing, laten ouders hun kinderen graag daar de basisschool afmaken. Daar zijn ze gewend, daar kennen ze de docen ten en daar hebben ze er hun vrien den en vriendinnen. Maar daar staat ook ongeveer iets anders tegenover. Zo eenvoudig als de buitenkant toont, zo modern gaat het er binnen aan toe, ondanks de fluisterdunne muren. Stel, dat mensen een huis hebben gekocht en pas in oktober, novem ber de sleutel krijgen. Dan brengen ze hun kinderen tóch maar vast naar hier." Aan de school ligt het niet, ondanks het wat minder aantrekkelijke uiter lijk. Ook Weber weet, dat de door gaande Brandingdijk met alle bouvwerkeer van het begin af als hinderlijk is ervaren, maar ondanks alle discussies niet bleek weg te cij feren. Ook het kostenaspect woog zwaar. Weber: "Ik vermoed, dat elke afdoende oplossing, tijdelijk of niet, te duur wordt gevonden. Bovendien is de tijd voorbij, dat kinderen al op jonge leeftijd zelfstandig naar school gingen. Ze worden gebracht en gehaald, zelfs als de school op loopafstand van huis bereikbaar is. Maar ik zei het al, ik loop graag en dat zegt dus helemaal niets." Door Karin Heeren Nesselande Oud Verlaat - De kap van een groot aantal bomen en groen en een voorgenomen wijziging van het bestemmingsplan, hoe staan deze met elkaar in relatie Staat het een geheel los van het ander? Of is het toch 'gemak kelijk' als de bomen nu alvast gekapt gaan worden? Verontruste bewoners van de Wollenfoppenweg en het daar achtergelegen Zevenkamp denken dat er sprake is van enige relatie. Volgens woordvoerders van de deelgemeente Prins Alexander heeft het een niets met het ander te maken. Een hoorzitting, onder voorzitterschap van mevrouw J.L. van Drongelen van het dagelijks bestuur van de deelgemeente, bracht alle argumenten naar voren. Een verslag. eheel bij toeval kwam een aantal 'bewoners erachter dat de deel gemeente voornemens is 58 bomen en 51.219 m2 groen ten noorden van de Wollenfoppenweg te kappen. Een populair stukje groen voor wan delaars en, in de zomer, voor naakt- recreanten. Populieren, wilgen, sier- kersen, elzen, essen en esdoorns groeien daar nu zo'n twaalf jaar. Zij zijn hier geplant na de bouw van Zevenkamp en het 'bosje' begint net iets te worden. "Een ongelukkig inci dent" zo wordt het feit genoemd dat niet alle omwonenden en betrokken van tevoren zijn geïnfor meerd. Zo wordt de aanwezigen bij de hoorzitting in het kantoor van de deelgemeente genoemd. Het was de bedoeling dat de bewoners met een huis-aan-huis folder geïnformeerd zouden worden over de voorgeno men werkzaamheden. De aanwezi gen wilden dat dan wel aannemen maar verweten de deelgemeente toch slordigheid over de gang van zaken. Zij willen hoe dan ook op de hoogte gehouden worden van ver anderingen in hun directe woonom geving. Er verandert immers al zoveel. De bouw van Nesselande brengt veel bouvwerkeer met zich mee en ook de verkeersdruk is op de Op het informatiebord aan de ingang van het gebied waar het om gaat hebben omwonenden informatie opgehangen over de voorgenomen kaalslag. Wollenfoppenweg aanzienlijk toe genomen. Formeel gaat de hoorzitting op don derdag 15 januari over de kapver- gunning. Een woordvoerder van de gemeentelijke dienst, die betrokken is bij de planontwikkeling van Nesse lande, zegt dat de kap niets te maken heeft met de voorgenomen wijziging van het bestemmingsplan. De kap moet gebeuren omdat het nieuwe deel van de Zevenhuizerplas verbonden gaat worden met het oude deel. Het stuk groen wat nu gekapt gaat worden is lager gelegen dan het waterniveau zal worden, met andere woorden: het geheel moet opgehoogd worden om niet drassig te blijven. Dit zal op termijn ook de groei van de bomen en ande re vegetatie ten goede komen. De kap zal nog voor het broedseizoen, welke half maart begint, voor een groot deel plaats moeten vinden. Hier blijkt dan uiteindelijk toch een relatie te liggen met de voorgeno men wijziging van het bestemmings plan. Om bouw op het stuk groen mogelijk te maken is het nodig dat de grond en het zand, nodig voor de ophoging, eerst zo'n anderhalf jaar moeten consolideren voordat nieuw bouw en herplanten van bomen mogelijk zijn. Er komt dan ook een sloot rondom de Johannahoeve, een stukje particulier terrein, dat gewoon op dezelfde hoogte blijft. Waar gaat die wijziging van het bestemmingplan nu precies om? In het huidige bestemmingsplan voor de locatie Nesselande, is opgenomen dat aan de oever van de Zevenhui zerplas een 'badplaatsstrip' zal verrij zen. Op dit stuk zal intensieve recre atie plaatsvinden. Hierbij is ook de bouw van een hotel en/of congres centrum gepland. Het centrum zou nadrukkelijk binnen de contouren van Nesselande komen. In het nieu we plan, het 'Masterplan Oeverpark' geheten, wordt het congrescentrum verplaatst naar de grens van de gemeente Zevenhuizen, wat inhoudt dat het gebouw - naar verwachting tussen de tien en vijftien verdiepin gen hoog - in het midden van de plas komt te liggen. Met bovendien in het stuk groen een overdekt speel- paradijs voor gezinnen met kinderen en nog wat recreatie waarvoor entree betaald zal moeten worden en daarmee verliest het groen zijn openbare karakter. Er komt een toe gangsweg vanuit Nesselande naar het congrescentrum met een par keerplaats voor 900 auto's. Al met al plannen van de deelgemeente die emotionele reacties oproepen bij de bewoners van de Wollenfoppenweg en het direct achter gelegen Zeven kamp. "Wie haalt het in zijn hoofd om een dergelijk plan te maken?" Zo vraagt een van de aanwezigen zich af. De argumenten van planmakers staan haaks op de mening van de betrokkenen. Zij zijn van mening dat hoogbouw in de plas juist een mooi gezicht is vanaf de andere kant en dat bovendien de waterskibaan niet voor overlast zal zorgen omdat er een mechanische baan komt en dus geen motorboten. De zichtlijn met de hoogbouw op de badplaatsstrip in Nesselande komt juist mooi over een met de hoogbouw van het con grescentrum. Onder de aanwezigen tijdens de hoorzitting waren vele bewoners van de Wollenfoppenweg en de achterliggende straten van de Zeven kamp. Zij zijn de eersten die gevol gen zullen merken van de plannen van de deelgemeente. Een vraag van een van de aanwezigen was waarom een overdekt speelparadijs niet gewoon op een industrieterrein elders in de stad gevestigd kan wor den, in plaats van in een stukje natuur. De vertegenwoordigers van de deelgemeente reageerden hierop enigszins verbolgen. Zij gaan het immers niet zelf exploiteren, onder zoek heeft gewoon uitgewezen dat dit een vorm van recreatie is die vol doende publiek trekt en waarvoor dus belangstelling van ondernemers bestaat. Het onderzoek naar de mogelijkheden stamt overigens uit april 2001, ruim voor de recessie. Vol gens de deelgemeente is het echter nog steeds zo dat er voldoende belangstelling bestaat. Ook de natuur- en vogelwacht Rotta zat aan tafel tijdens de hoorzitting. Mevrouw Van Ballegoie sprak de aanwezigen toe en stelde dat de badplaats Nesselande, met een ver wacht bezoekersaantal van 1 tot 1,5 miljoen per jaar het natuurlijk even wicht zeker zal verstoren. Leefgebie- De locatie waar het hotel annex congrescentrum moet verrijzen is momenteel het gebied voor naaktrecreatie aan de Zevenhuizerplas. den van vele vogels zullen ernstig beschadigen en mogelijk vernietigd worden. Bovendien vroeg mevrouw Van Ballegoie een beroep op de deelgemeente voor een zorgvuldige aanpak omdat zij gehouden zijn aan de zorgplicht voor natuurlijke waarden zoals omschreven in artikel 2 van de Flora- en Faunawet. In deze wet is overigens ook opgenomen dat er alleen gekapt mag worden buiten het broedseizoen, daarom wil de deelgemeente ook nog een groot deel kappen voor half maart. Ook de Belangenvereniging Oud Verlaat was aanwezig, vertegen woordigd door de heren Willemsen en De Snoo. De belangenvereniging heeft bezwaar aangetekend tegen de voorgenomen wijzigingen van wege de bebouwing en de ver wachtte verkeersdruk, waar de gemeente Rotterdam geen oplossing voor heeft. Duidelijk wordt wel dat het bestem mingsplan nog gewijzigd moet wor den. In het voorjaar van 2004 zal het plan ter visie worden gelegd en zijn er mogelijkheden voor het indienen van bezwaren. In ieder geval wordt de aanwezigen toegezegd dat ze beter op de hoogte gehouden zullen worden van de procedure. In een reactie wil wethouder Van der Stee van de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle kwijt dat ook het colle ge absoluut tegen hoogbouw tegen de gemeentegrenzen van Zevenhui- zen-Moerkapelle is. In het convenant voor de grondoverdracht naar Rot terdam is immers gesteld dat na ont wikkeling van de wijk Nesselande de plas weer zou behoren tot het grondgebied van Zevenhuizen- Moerkapelle, met uitzondering van de bebouwing op de oever van Nes selande. Het college heeft een mede stander gevonden in het Recreatie schap, waar men ook van mening is dat het ongepast is een dergelijk hoog gebouw neer te zetten op deze locatie. Beide partijen hebben de deelgemeente laten weten welk standpunt zij hebben ingenomen.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 19