ROLUNG'90 WINT OP NK ZEVEN- HUIZENSE BEKKEN SNIJDERS Herinneringen aan oud Zevenhuizen-Moerkapelle VERLIEFGDE PRINS IN SWANLA mannenonïbijt POEZIE VAN TOEN, VAN NU EN VAN U... INZAMELING VOOR HET WELZIJN VAN MENSEN HIER EN ELDERS... MOERKAPELLE 4 ONDERUIT IN ROTTERDAM-ZUID NATURISTISCH ZWEMMEN JOURNALISTIEKE AVOND BIJ VROUWEN VAN NU COLOFON pagina 10 Rolschaatsen Hart van Holland 11 februari 2004 Oproep open poëzie-podium ZEVENHUIZEN MOERKAPELLE R.K. Gemeenschap Moerkapelle-Zevenhuizen SncHiDiG Oud Zevenhuizen-Moerkapelle Moerkapelle - Het NK Show- en Formatierijden werd zaterdag 7 februari gehouden. Van de zeven te behalen titels gingen er vijf naar Rolling'90. Het eerste nummer "Brief uit Joegoslavië" was een indruk wekkend spektakel. Een moderne dans met een boodschap op de rolschaats. In de bomvolle sportzaal kon je een speld horen vallen. De jury beoordeelde dit nummer 'zeer goed' met als hoog ste score zelfs een 9.8. De eerste titel was binnen. Hierna reden de jongste rijdersde sterren van de hemel en behaalden een tweede plaats. Het formatieteam met het nummer "James Bond" bleek ondanks wat kleine foutjes toch een stuk beter dan de concurrentie; de tweede titel! Het dameskwartet zette een foutloos nummer neer, een verrassing voor jury en publiek aan het einde van het nummer en als beloning de eerste plaats. Het kwartet kadet toonde op vrolijke muziek en met mooie kleding een spontaan en technisch goed num mer; dat leverde uiteindelijk de tweede plaats op. Bij de grote groepen was een ande re weg ingeslagen. Het nummer Aida, waarvan de choreogravie en technische leiding bij Patrick Kiens en Ciska Dijkema lag, liet zien dat je met hard werken en veel inzet theater op de rolschaats kan bren gen. Ook hier was de jury duidelijk en Rolling'90 behaalde de vierde titel. De laatste te behalen titel was die van Showclub van het jaar. De beste club over alle categorien was Rolling'90, de Vijfde titel. De kampioenen zijn Caroline Wol- derling, Kristy Janssens, Wanda van der Spek, Gerdine Lindhout, Carla Matze, Marielle Dijkhuizen, Rona Dijkema, Elise Hoogendoorn, Maai ke Vonk, Joyce Hoek, Trisja van 't Wout, Sonja Kroep, Sjoukje van Haastert, Claudia Jonker, Mark Bak ker, Danielle Hoogendoorn, Emily van 't Wout, Colette Kamp, Lizzy Quick, Iris Dijkema, Marlotte Vonk, Stefanie Hathie, Maxime Dissel dorp, Colin Hoogendoorn, Joyce Bakker, Denise Koorevaar, Lindsey Krijgsman, Valerie Krijgsman, Jes- sey Grootenboer, Jessica Sinnige, Elja Kamp, Chantal Hertog, Suzan ne Hendrikse, Nicky Boer, Chelsie Rupke, Julia Sinnige, Danique Veld- meijer en Daphne Stormbroek. Zevenhuizen - In dorpshuis Swanla wordt zaterdag 14 februari de kin dertheatervoorstelling "Matroos" gespeeld door "De verliefde prins" De organiserende Zeven Muzen verwelkomen iedereen van 4 tot 100 jaar. De voorstelling begint om 14.00 uur. Kaarten a 3.50 zijn ver krijgbaar bij reisbureau de Zwaluw of aan de zaal. Voor meer informa tie 0180-631947. Thijs woont in een vuurtoren. Best wel alleen. Op een dag vindt Thijs een fles aan het strand met een briefje erin van matroos: "Ik kom je halen en laat je de andere kant van de wereld zien." Sinds Thijs dat bericht van zijn vriend gekregen heeft, doet hij nog maar één ding: hij kijkt over de zee uit of matroos er al aan komt. Roos en Felix heb ben met hem te doen: "Die matroos ligt allang op de bodem van de zee of hij zit vast op een onbewoond eiland of hij is Thijs vergeten." Nee, Thijs wacht tever geefs. Ze hebben te doen met de jongen. Daarom maken ze van de verjaardag van Thijs een groot feest, zodat hij de matroos even vergeet. Maar in de nacht na het feest komt Matroos en hij neemt Thijs mee... Zevenhuizen - In de bibliotheek van Zevenhuizen verzorgt dichteres en columniste Pink Meltzer vrijdag 20 februari een workshop poëzie met als titel 'Poëzie van toen, van nu en van u...'. Vragen die aan de orde komen zijn: welke vormen zijn er, wat maakt een tekst tot poëzie? Begonnen wordt met lezen en voordragen van bestaande gedich ten die bijna iedereen kent. Al is het maar alleen de eerste regel. Tij dens de workshop wil Pink deelne mers handvatten aanreiken om zelf te gaan schrijven. Deelnemers kun nen ook eigen werk meenemen. De workshop is een onderdeel van de serie Koffielezingen en begint om 10.00 uur. De toegang bedraagt 5,-. Men dient zich van tevoren aan te melden: 0180 - 638388 of info@bibliotheekzevenhuizen.nl. Veel mensen kennen wel een gedicht dat hen bijzonder aan spreekt of ontroert, en waarvan zij anderen graag deelgenoot willen maken. Voor de poëzieavond die door de Zeven Muzen en de biblio theek wordt gehouden op vrijdag 12 maart vanaf 20.00 uur in het kerkgebouw van de Verening van Vrijzinnig Hervormden, Dorpsstraat 139, is de organisatie op zoek naar jong en oud die hun favoriete gedicht ten gehore willen brengen. Aanmeldingen (uiterlijk 23 februa ri): 0180-638388, 0180-631912. Voor meer informatie: www.biblio- theekzevenhuizen.nl. Zevenhuizen - Het interkerkelijk comité Mannen in Beweging Zeven- huizen-Moerkpaelle houdt zater dag 14 februari een mannenontbijt. Het thema is "staan op de bres" aan de hand van Ezechiël 20:34. Het ontbijt wordt gehouden in het Her vormd Centrum en begint om 8.00 Zevenhuizen - In zwembad 'De Koornmolen' wordt elke zaterdag van 16.30 tot 18.00 uur naturistisch gezwommen. Informatie is te vin den op de website van de NPN: H tt p ://www. nf nn l/n p n Moerkapelle - De afdeling Moerka pelle van de Vrouwen van Nu houdt woensdag 18 februari de maande lijkse bijeenkomst. De heer D. Toet houdt deze avond een lezing.-Toet is lezersredacteur bij de Goudsche Courant en komt vertellen wat er komt kijken alvorens de krant op de deurmat valt. Hij hoopt tot een levendige discussie te komen over de invloed van de media op het dagelijks leven. Zowel leden als introducés kunnen zich hierop voorbereiden door de komende week met extra aandacht het nieuws te volgen en eventuele vra gen paraat te hebben. De avond wordt gehouden in dorpshuis Op Moer, aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Moerkapelle - De Rooms Katholie ke Gemeenschap verleent mede werking aan een inzamelactie van de Stichting "Vraag en Aanbod Internationaal". De stichting Vraag en Aanbod Internationaal heeft als doelstelling om in Nederland jonge en langdu rig werklozen te begeleiden naar werk of verdere scholing. In diverse werkplaatsen verspreid over het land krijgen zij professionele bege leiding die hen in staat stelt te reïn tegreren op de arbeidsmarkt. Met het opknappen van onder andere naai- en breimachines, computers, fietsen, rolstoelen en gereedschap ontdekken zij hun capaciteiten en leren omgaan met het arbeidspro ces. In enkele werkplaatsen zijn alleen vrijwilligers aanwezig; men sen die zinvol bezig willen zijn met het repareren van gereedschappen. De gereviseerde spullen worden naar kleinschalige projecten in met name Afrika verzonden. Het onder steunen van projecten in ontwikke lingslanden, gericht op technische opleiding en werkgelegenheid is een tweede doelstelling van de stichting. De in de werkplaatsen opgeknapte goederen stellen men sen in die landen in staat een beroepsopleiding te volgen of in eigen levensonderhoud te voor zien. Met het bieden van deze 'tools' krijgen zij de mogelijkheid om hun ontwikkeling in eigen hand te nemen. De R.K. Gemeenschap verzoekt een ieder zaterdag 13 maart tussen 10.00 en 14.00 uur goederen voor dit doel brengen bij de familie van Mil aan de Oranjestraat 31 in Moerkapelle. De goederen die 'Vraag en Aanbod Internationaal' inzamelt zijn: naaimachines, com plete breimachines, schrijfmachi nes, printers. Eenvoudig handge reedschap voor timmerman, metse laar, elektricien, loodgieter, schoen maker, fietsenmaker, automonteur. Eenvoudig landbouwgereedschap, professioneel elektrisch handge reedschap. Buitenboord motoren, generators en compressors (draagbaar), elektrisch lasgereed- schap, waterpompen (mechanisch). Inklapbare rolstoelen, krukken, looprekjes, verpleegsterskleding, schoon Ipersoons beddengoed. Bestek, pannen, servies (rvs of mepal). Ook gedragen maar nog goede kleding kan in een gesloten plastic zak worden aangeboden. Voor meer informatie: 079- 5931539. 14 februari is onze lieve papa jarig; Van harte gefeliciteerd van Demi, Lars, Niels en oma Verloren: zw. waterdicht jongens horloge; merk Q&Q; na de judo in Mkp; tel. 079-5932369 Het vierde team van Moerkapelle schaakte vrijdag 6 februari tegen Charlois Europoort 4. Het werd tegen een niet volledig team van Moerkapelle 5.5-2.5 voor de Rotter dammers. Matthias Freeke won, terwijl Jojanneke Weijermars, Ger- rit van Meeteren en Wim Wester man remise speelden. In de onderlinge competitie was de complete top aanwezig. Het begint er om te spannen welke 6 spelers zich plaatsen voor de finaleronde. Daarin begint iedereen op 0 en de winnaar is de (nieuwe) clubkampi oen. Er zijn na deze avond nog 5 ronden voordat de balans wordt opgemaakt. De nummers 1 en 2 van de ranglijst speelden tegen elkaar. Hoewel Maarten Vroeginde- weij al een paar jaar met d4 opent, had zijn tegenstander toch iets op e4 voorbereid en dat kwam er ook!? Het werd 'gesloten Siciliaans' en ondanks dat er wel gestreden werd, werd het evenwicht nooit verbroken en remise was het resul taat. Samen met deze twee lijkt Dick Bac zich vrijwel zeker te plaat sen voor de finaleronde: hij won met wit van Wouter Vroegindeweij. Ben van Geffen profiteerde van deze misstap en klom naar de vier de plaats door een overwinning op Arie Hoogduijn. Ook Hugo van Elteren deed goede zaken. Hij bestreed het Skandinavisch van Boudewijn Weijermars agressief. Op de zevende plaatsnog net bui ten de plaatsen die recht geven de deelname aan de finalepoule, kwam Arno Luinenburg terecht. Hij bestreed de Aljechin van Marcel de Haan zoals we Arno kennen: volle dig op de aanval. Kevin Bakker kwam remise overeen met Kees van Vuuren. De stand aan kop: 1. Gerard van Ommeren; 2. Maarten Vroegindeweij; 3. Dick Bac; 4. Ben van Geffen; 5. Wouter Vroeginde weij; 6. Hugo van Elteren. Bij de jeugd waren er in groep één 3 partijen: Walter van den Berg - Job Noorland 0-1; Daniël Vente - Stephan Noorland 0-1; Daniël Noorland - Daniël Vente 1-0. In groep 2 deden koplopers Martijn de Wit en Hielke Hendrikse goede zaken door te winnen van resp. Wietse van Leeuwen en Raynor Krijgsman. Andere uitslagen: John Noorland - Wietse van Leeuwen 0- 1; Bas Schoenmaker - John Noor land 1-0; Cynthia v/d Winden - Geert v/d Hoek 0-1. Zevenhuizen - Bij een klein ver schil van mening zomaar iemand met een mes een jaap in zijn gezicht geven is een merkwaardige gewoonte. Toch kwam deze manier om een geschil te beslech ten vroeger nogal eens voor. Ste ken met een mes werd streng bestraft, een snede met een mes vond men minder erg. Misschien vond men het zelfs wel mannelijk om zo een ruzie te beslechten, en was een litteken in het gezicht een bewijs dat men zijn mannetje stond. U Bij bepaalde studentenverenigin gen in Duitsland bestaat (nog?) de gewoonte met een mes te vechten en een ontsierend litteken in het gezicht gewaardeerd wordt. In de archieven komen gevallen voor, waaruit blijkt dat de gewoonte van het"bekkensnijden'ook in Zeven huizen beoefend werd. Zo zat op zondag 8 mei I729 een bekende drinkebroer, Cornelis Andriesz. Hartevelt, op de bank bij de Kat- jesbrug. Hij stond bekend als "Besjoppen", hetgeen wel het een en het ander doet vermoeden. Hij was een telg uit een oud Zeven- huizens geslacht, die kennelijk geheel aan lager wal was geraakt. Het was vroeg in de middag, omstreeks één uur, maar Cornelis Besjoppen was volgens getuigen toen al flink beschonken. Cornelis zat daar niet alleen, maar was ver gezeld door enige "bovenlanders ofte hannekemaayers". Dit waren Duitse seizoenarbeiders die in het voorjaar zich verhuurden bij de boeren en later weer naar huis gingen. De Katjesbrug was kenne lijk een punt waar men bijeen kwam om nieuwtjes uit te wisse len. Ook Gerrit Brouwer en jan van Doorn, respectievelijk 28 en 22 jaren oud, waren daar aanwe zig. Cornelis Hartevelt had een koker met twee messen op de grond liggen. Gerrit en Jan zagen tot hun verbazing, dat Cornelis Hartevelt plotseling één der mes sen in de hand nam, en: "hetselve in het aangesigt van een der bovenlanders sloeg, soodanigh dat een schrap ofte roode streep in het aangesigt van dien bovenlan der bleef staan, op welke slag den selven bovenlander verbaast en ontstelt zijnde, van de bank opsprong en van hem Hartevelt retineerde". Het vreemde was dat de omstanders geen woordenwis seling hadden gehoord en geen Verklaring voor het gebeuren kon den geven. Comelis Hartevelt was door het dolle heen, hij dreigde ook jan Brouwer die toegescho ten was, een snede te geven. In het gevecht verloor Hartevelt zijn messen, die vervolgens door Cor nelis Copier opgeraapt en in de Bruggesloot werden geworpen. Na deze gebeurtenissen zijn de jongelui, volgens hun schriftelijke getuigenis, ter kerke gegaan. Cornelis Hartevelt werd door de baljuw van Schieland voor het gerecht gebracht. Uit de straf die hij kreeg, blijkt dat men bekken- snijd e rij een ernstig misdrijf Vond. Cornelis moest 100 gulden beta len, werd voor zes weken op water en brood gevangen gezet en moest daarna voor zes jaar het Hoogheemraadschap van Schie land verlaten. Hij is later weer bij vrouw en kinderen teruggekomen en overleed in 1759 in Zevenhui zen, oud 87 jaar. Tekst Drs.W Paul Samenstelling: j. Ooms Inlichtingen: Tel. 0180-632962 E-mail: ozm@planet.nl Internet: http://welcome.to/OZM

Hart van Holland | 2004 | | pagina 10