COLLEGE STRUIKELT BIJNA OVER SUBSIDIE BIJ GRONDVERKOOP SOCIAAL CULTUREEL FONDS BLIJFT GEHANDHAAFD PLEIDOOI VOOR WAARDEN EN NORMEN m RAAD NEEMT AFSCHEID VAN HENK DOORNHEIM Zevenhuizen Moer kapel Ie iiiii J_J. JUL pagina 19 Hart van Holland 18 februari 2004 fill* Gern. Zevenhuizen-Moerkap bm. Zevenhuizen-Moerkapelle Door Karin Heeren Zevenhuizen - Oplettendheid van de fractie van de Partij van de Arbeid liet tijdens de raadsvergadering van 10 februari het college van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle bungelen. Een bij de notaris getekende overeen komst waarin een bepaling opgeno men is dat een bedrag van 150.000 euro overgemaakt wordt als subsidie voor het tot stand komen van de plan nen voor de Dorpsstraat in Zevenhui zen ging de raad te ver. Grondover- dracht is gedelegeerd aan het college, het verstrekken van subsidie niet, dus het college is buiten zijn boekje gegaan. Een motie van wantrouwen is ingediend door de fractie van de PvdA en mee ondertekend door de SGP en Christen- Unie. Met een afwezig lid van de raad bij de WD betekende dit feitelijk al een ver houding van zeven tegen zeven. Wantrou wen bij de raad. Het college stapte echter niet op. Het voorstel werd ingetrokken, er wordt bezien of voor de volgende raads vergadering de subsidiebelofte ingetrok ken kan worden en dan zal dit onderwerp opnieuw behandeld worden. Ook de motie van wantrouwen wordt aangehouden. Het voorstel stond al onder de hamerstuk ken. Het beschikbaar stellen van een start krediet voor het onderzoek van de haal baarheid van de verkoop van een perceel grond aan de Zuidplasweg in Zevenhuizen was het onderwerp. Met dit startkrediet van 25.000 euro zou er bodemonderzoek gedaan worden en moet er inzicht komen in een aantal kosten dat gemoeid is met de verkoop. Op dit perceel grond zal de firma Voorbrood zich dan vestigen en daarmee wordt er in de Dorpsstraat ruimte vrij gemaakt voor het ontwikkelen van de cen trumplannen zoals die worden voorge staan door de Stichting 'Dorpsstraat Ons Dorp'. De Dorpsstraat wordt hiermee gere vitaliseerd en daarmee aantrekkelijker voor bewoners van de kernen en toeristen. Bij de stukken zat de inmiddels al geteken de koopovereenkomst. In de bepalingen behorende bij de koopovereenkomst is opgenomen in artikel 5 van het algemene deel een bedrag van 150.000 euro als subsi die direct van de notaris wordt overge maakt aan een derde partij. Door deze con structie zijn er meerdere wethouders betrokken bij de overeenkomst. Wethou der Van der Stee is verantwoordelijk voor de grondoverdracht. De onderhandelingen met de stichting Dorpsstraat kwamen op portefeuille van wethouder Zijderhand. Deze laatste had ook het koopcontract ondertekend, dit als loco-burgemeester, bij afwezigheid van burgemeester Westen dorp. De leden van de raad wilden exact van de wethouders weten wat de bedra gen nu precies inhielden. Wethouder Van der Stee liet hier geen twijfel over bestaan: in het koopcontract staat het bedrag genoemd van 680.000 euro. Wethouder Zijderhand kwam in zijn verkla ring terug op een eerder overleg binnen het seniorenconvent waar is gesproken over de verschillen in vraagprijs en markt prijs en het zeker stellen van een bijdrage aan de centrumontwikkelingen. Er was snelheid geboden bij het opstellen van de overeenkomst om een beschikbare provin ciale subsidie. In de aanloop naar het teke nen van de overeenkomst is er ook door diverse (juridische) partijen gekeken naar de inhoud van het contract. De overeenkomst en het verstrekken van subsidie ging de raad veel te ver. Na vele keren schorsen, wat commentaar opriep op de publieke tribune met opmerkingen als "achterkamertjespolitiek" kwamen college en raad niet nader tot elkaar. De heer Van Rijn deed een poging de visie te verande ren met de opmerking dat de overeen komst nog steeds commercieel erg verant woord is. Dit vond echter geen gehoor bij de andere fracties. De coalitiepartijen wil den nog tot een vergelijk komen met het college. Indien wethouder Zijderhand in staat is om de gewraakte 150.000 euro nog terug te halen naar de raad, zodat de raad zich kan uitspreken over de bestemming van het geld, dan zullen zij de motie van wantrouwen niet steunen. "Maar" zo zei 1 Aalderink van de WD, "indien dit niet het geval is, dan hebben wij een majeur pro bleem." De raad verwacht oplossingen in de volgende raadsvergadering. In een reactie wil de projectontwikkelaar, de heer A, van der Knaap, kwijt dat hij van mening is dat dit een zaak is tussen het col lege en de raad. "Ik denk dat de communi catie tussen hen niet goed is geweest en ik ga er van uit dat dit wordt opgelost." "De belangen voor ontwikkeling van de Dorps straat zijn voor het dorp te groot. Raad, college, bevolking en ontwikkelaars heb ben allemaal dezelfde intentie: "Het nieu we centrum moet er komen". Zou het dan op het opschrijven van die intentie of mis communicatie fout kunnen gaan? Nee toch zeker!" Zevenhuizen - In het vragenuur vroeg mevrouw Spekman (PvdA) zich af waarom zij op de gemeente pagina van 4 februari in deze krant heeft gelezen dat in het kader van de nieuwe Wet Werk en Bijstand aanvragen uit het sociaal cultureel fonds voorlopig niet in behandeling worden genomen. Als reden hiervoor wordt gegeven dat onduidelijk is of een dergelijk fonds nog kan en mag bestaan binnen deze wet. Mevrouw Spekman vroeg de wethouder hoe lang deze situatie dan voortduurt en zij is er bovendien van overtuigd dat de verstrekkingen die nu plaats vinden vanuit het sociaal cultureel fonds, het fonds dat mensen op bijstandsniveau bijvoorbeeld in staat stelt kinderen te laten sporten of lid te zijn van de bibliotheek, gewoon passen in de nieuwe Wet Werk en Bijstand als individuele verstrekking. Wethouder Zijderhand stelde het daar niet mee eens te zijn, hij stelde dat verstrekkingen vanuit het sociaal cultureel fonds op de activiteiten zijn gericht en de verstrek kingen vanuit de nieuwe Wet Werk en Bijstand op individueel niveau. Er zijn afspraken gemaakt om op regionaal niveau te kijken naar deze regeling en dat zolang de verstrekkingen bevroren worden. Na het indienen van een motie van de Partij van de Arbeid sloot de raad zich aan bij de argumenten van de indieners. De heer de Gooijer (SGP) betoogde dat het een uiterst pijnlijke zaak is als bijvoorbeeld kin deren uit gezinnen niet naar voetbal kunnen omdat hier de fondsen bevroren zijn. Bovendien stelde hij dat ook nu met de verstrekkingen uit het sociaal cul tureel fonds eerst individueel gekeken wordt of de aanvragen voor uitkering in aanmerking komt. Wet houder Zijderhand concludeerde dat de signalen hel der zijn en dat de gemeente gewoon door gaat met de verstrekkingen uit het sociaal cultureel fonds. WMH Zevenhuizen - Tijdens de bespreking van de nieuwe APV (Algemeen Plaatselijke Verordening) heeft de heer De Gooijer (SGP) een warm pleidooi gehouden voor herstel van de waarden en normen, die zijn uiting moeten krijgen in het drastisch beperken van de openingstijden van horecagelegenheden. Naast de principiële bezwaren van sluitingstijd na midder nacht op de zaterdagavond heeft de heer De Gooij er ook een beroep gedaan op morele bezwaren. "We moeten de waarde van het leven weer eens onder ogen durven zien. Met de dag om te werken en de avond voor ontspanning. De normen die daar uit voortvloeien maken een leefbare samenleving mogelijk." In zijn betoog kwam hij op de inzet van politie en de beschikbare uren. "Dan moeten we niet zeuren als politie door de week niet beschikbaar is in verband met overlast. Als feesten pas rond 23.00 uur beginnen dan zijn we volgens mij de realiteitszin een beetje kwijt. Dan moeten we ook niet klagen als er midden in de nacht vreemde dingen gebeuren, daar hebban we dan zelf de ruimte voor gegeven." Mevrouw Hoogma (Gemeentebelangen) was naar aanleiding van dit pleidooi van mening dat de pro blemen dan verplaatst worden naar buurgemeenten. "Het blijft toch onze jeugd. Dan gaan ze ergens anders uit en komen alsnog midden in de nacht thuis. Laten we dan andere gemeenten voor de pro blemen opdraaien?" Zo vroeg zij de heer De Gooijer. Deze was het eens met dit dilemma, maar hij ver onderstelde dat er ooit ergens begonnen moet wor den met verandering. De raad nam het pleidooi niet over en de APV werd daarom ongewijzigd aangeno men met sluitingstijden van de horeca van 2.00 uur en aansluitend een 'cooling down' periode van een uur tot 3.00 uur waar geen nieuwe gasten ingelaten mogen worden en er geen alcohol meer geschonken mag worden. Zevenhuizen - Na een politieke carrière van tien jaar heeft tijdens de laatste raadsvergadering van 10 februari Henk Doornheim afscheid qenomen van de raad. "Onterecht, bitter en niet eerlijk" zo noemde burgemeester Westendorp het afscheid van Henk Doornheim, die moet vertrekken wegens de veranderde regelgeving rondom de WAO wat voor hem een enorme financiële achteruitgang betekent als hij raadslid blijft. Hierdoor kan hij niet anders dan afscheid nemen van zijn werk voor de raad van Zevenhuizen-Moerkapelle. De fractievoorzitter van de PvdA, Baradina Spekman, keek samen met de raad terug op de tijd dat Henk Doornheim actief is geweest binnen de politiek. Hij begon 10 jaar geleden in de raad van Moer- kapelle, destijds ook samen met de heer De Gooijer van de SGP. Door een herseninfarct, waarvan afasie het gevolg was, heeft hij een tijd noodgedwongen een stap terug moeten doen. Hierdoor is hij ook in de WAO geraakt. Zijn interesse in de politiek is echter nooit wegge weest en het was daarom ook voor hem erg prettig dat de PvdA na de laatste gemeenteraadsvergadering een extra zetel kreeg, waardoor hij ook het raadswerk weer kon hervatten. Mevrouw Spekman nam ook afscheid "met boosheid en verdriet" en stelde dat Henk Doornheim weer terug komt zodra deze regelgeving is verbeterd. Cadeaus en bloemen waren er voor het afscheid, van de volledige raad en het college. Tijdens de raadsvergadering heeft een commissie zich gebogen over de geloofsbrieven van de nummer vier op de lijst van de Partij van de Arbeid, de heer P Pols, die volgende vergadering geïnstalleerd zal worden als gemeenteraadslid.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 19