JONGEREN, OVERLAST EN HET MAATSCHAPPELIJK PROBLEEM Zevenhuizen KEU EN POMERANS AL IN MOERKAPELLE HALVE EEUW VERTROUWDE ATTRIBUTEN UL JUL Hart van Holland 25 februari 2004 pagina 17 Gem. Zevenhuizen-Moerkap ËSKü mm g aan te gaan. Moerkapelle - In café Het Wapen van Moerkapelle zetelt vanaf ongeveer 1946 biljartvereniging Moerkapelle. De leden van deze vereniging gaan - gewapend met keu met pomerans (volgens Van Dale het 'knopje van leer of vilt dat op het stooteinde van de biljartstok gelijmd is') - naar het café om in clubverband de strijd met elkaar Door Karin Heeren Door Karin Heeren Zevenhuizen - Burgemeester Westen dorp heeft maandag 23 februari een bijeenkomst gehouden met bewoners van de buurt rondom het gemeente huis, waarbij ook de politie vertegen woordigd was. Onderwerp van gesprek was de overlast, veroorzaakt door jongeren, en de mogelijke oplos singen. Al jarenlang is er sprake van overlast, de ene periode erger dan de andere, soms verplaatst 'het pro bleem' zich een honderd meter. Een structurele oplossing lijkt echter nog niet voorhanden. Het is toch vooral een maatschappelijk probleem. Burgemeester Westendorp begon de aan wezigen te vertellen dat hij het jammer vond dat het vorige signaal dat de overlast opnieuw voor veel irritatie zorgt, in een openbare vergadering heeft moeten verne men. Wat hem betreft had dat ook op een andere manier gekund. Nog voordat de politie van de burgemeester de gelegen heid kreeg om de stand van zaken toe te lichten, vroeg de heer Kees Nobel het woord. Hij had een lijst met klachten die hij de afgelopen weken heeft genoteerd. Hiermee werd duidelijk dat het merkbare optreden van de politie bij de supermarkt tegenover het gemeentehuis het probleem naar elders in het dorp heeft verplaatst. De vrijdag- en zaterdagavonden is het meestal raak: een spoor van vernielingen worden aangericht: ruiten ingetrapt en ingegooid, lampen worden vernield, het bushokje wordt met regelmaat gesloopt, afvoerpijpen worden weggetrapt en de lijst met klachten gaat maar door. Vecht partijen, dealen, blowen en een dorpsbe woner die achterna wordt gezeten door een groep jongeren. Opvallend is het dat juist de vrijdagavonden als het jongeren- disco is, voor jongeren tot 15 jaar onder toezicht en met een rook- en drankverbod, bij La Baraque het in het dorp extra rumoe rig is. Bij de discotheek wordt op dat moment ook streng toezicht gehouden en gehandhaafd. Wat er daarbuiten gebeurt valt echter door de eigenaar niet te hand haven. In het hele dorp worden lege en volle flessen alcohol verstopt door de jon geren. Voor een slok voor- en achteraf. Met alle gevolgen van dien. Teamchef Mian van politie Hollands Midden erkent het verschijnsel van het ver plaatsten van het probleem. Onder het motto: 'tolereren is uit, handhaven is in' worden er na de politieke druk veel bekeu ringen uitgedeeld. Met als gevolg dat het rondom de supermarkt rustig blijft. De heer Mian: "We zullen ons moeten afvra gen hoe het komt dat onze jeugd dit doet. Ik krijg het gevoel dat u denkt: er wordt veel vernield, dus politie doe er wat aan. Ik voel mij als politieman ook aangesproken en voel mij verantwoordelijk. Maar wel voor een stukje, ook ouders en anderen zijn hierbij betrokken. Boeven vangen en bekeuringen schrijven is een taak van de politie, dat is de opdracht van de burgers, de uitvoering van het beleid. Wij zijn ech ter wel gehouden aan de wet en een 'ver moeden' is onvoldoende voor de officier van justitie om tot vervolging over te gaan." Er ontstond een discussie tussen de politie, vertegenwoordigd door teamchef Mian en wijkagent Elzinga, en de aanwezige dorps bewoners. "Wat verstaat u dan precies onder heterdaad?" En "Waarom moeten we helemaal naar Nieuwerkerk komen om een melding te doen?" En "Waarom gelooft u niet wat wij als burgers hebben gezien, daar wordt niet eens aandacht aan besteed." En: "Waarom blijft u praten met jongens die keer op keer met 100 km/uur door de Dorpsstraat rijden en hoe vaak kan ik dat doen voordat ik mijn rijbewijs kwijt raak?" En "Vindt u het gek als er vandaag of morgen eens klappen vallen omdat we het heft in eigen hand nemen omdat we het gevoel hebben dat de politie ons laat zitten?" En "Is er geen andere mogelijk heid dan dat vervelende 0900-8844 num mer waarbij een mevrouw in Leiderdorp die onbekend is met de situatie elke keer weer dezelfde vragen stelt om de politie te bereiken?" De vertegenwoordigers van de wet hebben de aanwezigen uitleg gegeven over het stellen van prioriteiten, alles moe ten doen met de beschikbare mankracht, de eisen die de officier van justitie stelt aan aanhoudingen en vervolging en benadruk te bovenal dat sommige zaken tijd vergen maar wel degelijk bij de politie 'op de plank' liggen om er actie op te onderne men. Indien er namelijk geen sprake meer is van heterdaad dan moet er gedegen onderzoekswerk worden verricht en dat vergt tijd. De ergernis van het doorvragen vanuit het callcenter kon Mian niet wegne men, hij vindt zelfs dat het moet, omdat de antwoorden van de getuigen de inzet bepalen van de mankracht. Ook werd aandacht gevraagd voor de benadering van het probleem vanuit een andere hoek. Er werd vastgesteld dat bur gers bezorgd zijn over de toename van de criminaliteit en de angstgevoelens die dat oproept. Voor een structurele oplossing zijn andere maatregelen nodig. Een actieve houding van de jongerenwerker van Stich ting Jeugd en Jongerenwerk bijvoorbeeld. Als suggestie kwam naar voren het instel len van een 'taskforce' waarbij daders actief benaderd worden én hun ouders. Ouders moet duidelijk gemaakt worden dat het niet alleen andere kinderen zijn die verantwoordelijk zijn voor vernielingen maar ook het 'eigen kroost'. Vanuit het publiek werden ook andere sug gesties gedaan om te komen tot een oplos sing. Cameratoezicht in de Dorpsstraat bij voorbeeld. Of het aanstellen van particulie re 'stadswachten' die er altijd direct bij zijn en die betaald kunnen worden uit de besparingen van de vernielingen. Boven dien vond het publiek dat er overleg moet komen met de eigenaar van de discotheek om te kijken of er aanvullende maatrege len nodig en mogelijk zijn. Burgemeester Westendorp heeft toegezegd deze moge lijkheden te onderzoeken. Teamchef Mian heeft benadrukt dat het toch erg belangrijk blijft om melding te blijven doen van overlast. Hij erkent dat het vervelend is om naar Nieuwerkerk te komen als de irritatie toch al hoog zit. Hij zal kijken naar de spreekuren op het kan toor in Zevenhuizen en aangifte of mel ding kan in deze tijd ook per e-mail of een invulscherm via het Internet. Als laatste heeft hij aangegeven het team 'bikers' (politie op de fiets - red.) uit te breiden met twee man. De ervaringen met dit team zijn uiterst positief, er worden door hen veel aanhoudingen verricht juist in dit soort kwesties. Burgemeester Westendorp sloot de avond af met de toezegging aan het werk te gaan en een vervolgavond medio mei van dit jaar te beleggen. «r juw Door Paulien de Graaf Maarten Boevee, erelid van Biljartvereniging Moerka pelle en 68 jaar oud, speelt al sinds zijn 13e jaar biljart in het café. "Ik ging overdag mee met een vrachtrijder en die nam me aan het einde van de dag mee naar het café voor een potje biljart." Men speelde toen in de zogenaamde 'Dorpencompetitie', een competi tie tussen een aantal dorpen uit de regio. "Bijna niemand had een auto, dus dat betekende fietsen naar Berkel, Pijnacker of Reeuwijk, dan spelen tot een uur of elf en vervolgens nog een uur of meer naar huis fietsen. Maar we hadden veel lol onderweg." Maarten noemt namen van deelne mers van het eerste uur: Huib Her tog, Gijs Zijderhand, Bot Tamerus, Arie Verschoor en Henk de Wit. Deze laatste was een zwerver, die na de wedstrijden achter het café in de schuur sliep. "Biljartvereniging Moerkapelle" werd in 1952 officieel opgericht. Toen werden zij lid van de Verenig de Biljartverenigingen (VBV). Deze bond organiseert competities in de regio. In 1975 sloten zij zich aan bij de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB) en sindsdien kunnen de leden ook aan landelijke wed strijden meedoen. Op dit moment telt de club 38 leden, die behalve uit Moerkapelle ook uit verschillen de omliggende plaatsen komen. "1992/93 was ons piekjaar wat betreft het aantal leden," vertelt Marcel Drost, secretaris van de ver eniging, "toen hadden we 44 leden. Landelijk gezien is er daarna overal een terugloop in het lede naantal te zien, maar het is nu redelijk stabiel. Ons oudste team is bij elkaar opgeteld 277 jaar, bij het jongste team ligt de gemiddelde leeftijd onder de 30." Er zijn ook drie dames actief in de vereniging. Totaal hebben ze acht teams waar van er drie in de competitie drie banden meedoen en vijf in de lib- recompetitie. Ook doen de leden afzonderlijk mee in een persoon lijke competitie. Hierin zijn al een aantal leden Nederlands Kampioen geworden in hun klasse. Er wordt gespeeld op twee kleine tafels in een zaal achter het café. "Vroeger stond-er 1 tafel voor in het café. Toen werd de achterste zaal nog gebruikt als gymzaal en feestzaal. Later zijn de tafels naar achteren verhuisd. Er hebben zelfs even drie tafels gestaan, maar daar was het zaaltje eigenlijk te klein voor," zegt Marcel. Er wordt bijna iedere avond gespeeld; afhankelijk van de indeling voor de competi ties. Hoewel biljarten een sport is die een hoge concentratie vraagt, geeft het de leden ook veel gezel ligheid. "Er wordt wel eens een keu kapotgeslagen op de rand van de tafel en er zijn ook wel wedstrijden waar je het liefst zo snel mogelijk weg wil, maar over het algemeen genomen is het erg leuk," aldus Maarten Boevee en Marcel Drost.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 17