NIETS DAN LOF VOOR JULIANA NEFIT-DEALER CV-KETEL NODIG? P. VISSER EN ZN. jaargang^ imer 1067 26e nummer 24 maart 2004 Franse revolutie in Zevenhuizen? Zie pagina 6 Piet Keijzer 'politie-af' Zie pagina 7 Veel reacties opknap beurt Gouwebos Zie pagina 15 bel: 0180-631206 Zevenhuizen HART VAN HOLLAND WEKELIJKS IN 2 9.0 0 0 BRIEVENBUSSEN Regio - "Onze Koningin-moeder Juliana" is afgelopen zaterdag op 94-jarige leeftijd overleden. Het hele weekend was er volop aandacht voor het leven van 'de oude Koningin', zoals velen haar noemden. Maar naast haar functie als staatshoofd was Juliana vooral ook een moeder en oma. Niet alleen voor haar kinderen en kleinkinderen, maar voor het hele Nederlandse volk. Een groot aantal mensen legde uit respect bloemen bij het hek rond Paleis Soestdijk. Condoleanceregisters Hoewel de prinses zeer geliefd was, was er over het algemeen geen groot verdriet. Prinses Juliana was al geruime tijd ziek en had inmiddels een aanzienlijk hoge leeftijd bereikt. De Prinses genoot wel veel respect en dat was te merken aan het grote aantal mensen, dat vanaf maandag één van de condoleance registers in ons land ondertekende. Naast de digitale versie op de web site van het Koninklijk Huis (www.koninklijkhuis.nl of www.con- doleance.nl) besloten ook veel gemeenten in de regio een condole anceregister te openen. Van donder dag 25 tot en met zondag 28 maart kan iedereen persoonlijk afscheid nemen van Prinses Juliana in het Paleis Noordeinde in Den Haag. Burgemeester Jonkman typeert Juliana als een "warme, eerbiedwaardige vrouw, die het koningschap dichter bij de mensen bracht. Ze was groot in eenvoud. Zevenhuizen-Moerkapelle Prinses Juliana was zeer geliefd in Zevenhuizen-Moerkapelle. De Prin ses was meerdere keren in deze gemeente op bezoek. In verband met haar overlijden, hangt de vlag voor het gemeentehuis tot en met de begrafenis op dinsdag 30 maart halfstok. In het gemeentehuis, in wijkgebouw de Vierkap in Oud Ver laat en in dorpshuis Op Moer in Moerkapelle ligt een condoleance register ter ondertekening. Waddinxveen In Waddinxveen namen het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraadsleden met leedwezen kennis van het overlij den van Prinses Juliana. In de hal van het gemeentehuis is een condo léanceregister opengesteld tot en met de herdenkingsbijeenkomst op 31 maart. Belangstellenden kunnen het register tekenen tijdens de reguliere openingstijden van het gemeentehuis. Ook in het Anne Frankcentrum en in Huize Souburgh liggen condoléanceregisters. Burge meester Fedde Jonkman was afge lopen maandag één van de eersten die in het register schreef. Hij ont moette de Prinses één keer, bij de opening van een kunsttentoonstel ling in de gemeente Smallingerland, waar hij wethouder was. In het con doleanceregister schreef hij onder meer: "Een warm en betrokken medemens is van ons heengegaan. Wij gedenken haar met eerbied en respect voor wat zij voor Nederland heeft gedaan." Het college en de gemeenteraad gedenken de Prinses gezamenlijk met alle inwoners van Waddinxveen graag voorafgaand aan de gemeenteraadsvergadering op woensdag 31 maart om 20.00 uur in de raadzaal van het gemeen tehuis. Boskoop Ook in Boskoop is met grote versla genheid kennis genomen van het overlijden van Prinses Juliana. Het College van Burgemeester en wet houders en de gemeenteraadsleden wensen Prins Bernhard, de kinderen en de overige familieleden veel sterkte toe om het verlies te dragen. Tijdens kantooruren ligt een condo leanceregister klaar in de hal van het gemeentehuis. De Nationale Boomfeestdag van 24 maart is - evenals in Waddinxveen - uitgesteld tot 7 april. Op 7 april zullen leerlin gen van de Immanuëlschool een Koningslinde planten op het gere construeerde Julianaplein. Uit de wandelgangen Op straat werd evenees veel over het overlijden van Prinses Juliana gesproken. Zo reageerden enkele kinderen op de vraag om een reac tie: "Ik ken haar eigenlijk niet, was dat de directeur van de Juliana- school?" en "Zielig voor haar kinde ren." Enkele volwassenen: "Ze heeft veel gedaan voor Nederland in de na oorlogse tijd.", "Ze zag er altijd zo gezellig uit.", "Het had mijn oma kunnen zijn." Zevenkuizense herinneringen In het jubileumboek van de Zeven- huizensche IJsclub lezen we dat Koningin Wilhelmina met haar dochter Prinses Juliana in januari 1923 de ijsbaan in Zevenhuizen bezocht: "De heer Donker, brug wachter achter Hotel Vos, werd gewaarschuwd de brug op te halen, want de Koningin kwam eraan op de schaats. De heer Don ker geloofde aanvankelijk in een dorpsgrap, doch algauw bleek dat het waar was en de brug werd opgehaald. En zo passeerde het koninklijk gezelschap de brug en reed richting Moerkapelle." Zonder postzegel De heer Bram Veerman heeft bij zondere herinneringen aan Juliana. "In plaats van op herhaling te moe ten voor militaire dienst kon ik in de avonduren een opleiding volgen bij de ABC-dienst (Atoom- bactereolo- gische- en chemische oorlogsvoe ring), waarvan een afdeling gevestigd was in een bunker in Gouda. Omdat ik net voor mezelf was begonnen in mijn vrije avondu ren, liep ik de nodige inkomsten mis. Daarvoor kon je een vergoe ding krijgen. Maar na meermalen een verzoek te hebben ingediend kreeg ik steeds te horen dat ik daar voor niet in aanmerking kwam. Uit- In 1968 bracht, inmiddels Koningin, Juliana opnieuw een bezoek aan Zevenhuizen. Ook daarover wordt in het jubileumboek van de IJsclub - dat uitgegeven werd in 1980 ter ere van het 100-jarig bestaan - bericht: "De jeugdschaatsgroep geeft een demonstratie droog- schaatsen voor onze Koningin. Hare Majesteit zei tegen burge meester van 't Verlaat: "Ik heb veel gezien, maar dit nog nooit." - Een applaus van onze Koningin - geweldig!" Pony Tijdens datzelfde bezoek schonk Zevenhuizen Koningin Juliana een shetland-pony, die op de dag van de geboorte van prins Maurits op het bedrijf van de heer van Bergen werd geboren en de naam 'Mar griet' had gekregen. De pony werd aangeboden door de toen 13-jarige Ad van Bergen. eindelijk heb ik de stoute schoenen aangetrokken en schreef een brief aan Koningin Juliana. En ik kreeg antwoord; zij zou uit laten zoeken of ik voor de vergoeding in aanmer king kwam. En passant meldde zij dat, mocht ik nogmaals een brief schrijven, ik de postzegel wel achterwege kon laten. Die vergoe ding heb ik trouwens gekregen, dankzij Juliana! (de foto's op deze pagina zijn beschikbaar gesteld door de familie Van Bergen, fami lie Bontenbal en de heer Veerman).

Hart van Holland | 2004 | | pagina 1