If DE ZUIDPLASP01DER: GRONDBANK EN POSITIONERING VOORJAARSCONCERT DE KLEINE TROMPETTER NATIONALE COLLECTEWEEK ZOA-VLUCHTELINGENZORG Moerkapelle UITMAKEN MET DE SIGARET? JfiJM DIERENARTS BIJ ZANG EN KLEUR VROUWEN- BIJBELKRING OPBRENGST COLLECTE REUMAFONDS is Unicef tölf Kijk op www.unicef.nl/shop ^TÊNHÏÏIzÊN MOERKAPELLE Hart van Holland 31 maart 2004 pagina 29 Door Karin Heeren 'V-.S gm. Zevenhuizen-Moerkapelfe Ruim twintigduizend vrijwilligers zamelen geld in voor vluchtelingen wereldwijd Koop een Unicef-kaartenset en zorg voor vitamine-A capsules voor 12 kinderen kinderen EERST of bel 070 333 93 00 (tijdens kantooruren) Weer thuis Zevenhuizen - Tijdens de raadsverga dering van dinsdag 16 maart is er door de raad gesproken over de grondbank, die opgericht is voor het aankopen van grond in de Zuidplaspolder. Tevens stond de positionering van de Zuid plaspolder op de agenda. Beide erg belangrijke punten voor de toekomst van dit gedeelte van de Randstad. Er zal in de komende jaren erg veel gaan veranderen in het gebied van de Zuid plaspolder, nadat de Tweede Kamer zich dit voorjaar zal uitspreken over de ruimtelijke ontwikkelingen zoals die zijn opgenomen in de Nota Ruimte. Tijd voor kleinere gemeenten om krachten te bundelen en zich te ver sterken. De ontwikkeling van de Deltametro pool is een van de kernpunten van het kabinetsbeleid. De Zuidvleugel van de Deltametropool is grofweg de drie hoek tussen Gouda, Rotterdam en Zoeter- meer. Wonen, werken en recreëren, de aanpak van de economie, de leefbaarheid, bereikbaarheid van de steden en de ver zwakte natuur zijn daarbij belangrijke opgaven. Kleine gemeenten zijn vaak niet goed toegerust om deze grote, overstij gende problematiek op een goede manier te kunnen aanpakken. Gezien de ontwik kelingen binnen de Zuidplaspolder en de komst van verwachte grootschalige woningbouw en (glastuinbouw)bedrijven zijn voor de Provincie Zuid Holland aanlei ding geweest om een bestuurskrachtme ting te wensen van alle betrokken gemeen ten. De Z5, de vijf betrokken gemeenten in de Zuidpias te weten Zevenhuizen-Moerka- pelle, Nieuwerkerk aan den IJssel, Moord recht, Gouda en Waddinxveen gaan samen de bestuurskrachtmonitor laten uitvoeren. De betrokken gemeenten realiseren zich dat met een houding van 'ieder voor zich' geen van de gemeenten voldoende bestuurskracht hebben om een goede invulling te geven aan de grote opgaven. Het is de bedoeling van de gemeenten om op ambtelijk niveau op verschillende beleidsterreinen intensief te gaan samen werken. Als start laten deze vijf gemeenten gezamenlijk een bestuurskrachtmeting uit voeren. De raad heeft hiervoor tijdens de raadsvergadering een krediet van 10.000 euro beschikbaar gesteld. Ook Gedepu teerde Staten draagt bij aan de kosten van het onderzoek die in het totaal 66.000 euro bedragen. Een aantal raadsleden wilde van de verant woordelijk portefeuillehouder weten wat de consequenties zijn van deze samenwer king. De heer Boersma (CDA) vroeg zich af in hoeverre het gaat om machtsverhoudin gen en hoe de menselijke maat in de gaten gehouden kan worden. Mevrouw Spekman (PvdA) vond het raadsvoorstel een voorbo de tot herindeling en wilde weten wat de onderzoeksvraag voor de bestuurskracht meting is. De heer De Bruin (WD) wilde weten in welke mate er momenteel al samengewerkt wordt en welke bevoegd heden zijn gedelegeerd. Burgemeester Westendorp benadrukte dat het de bedoe ling is van de vijf gemeenten om intensief samen te werken en daarbij zelfstandig te blijven. Hij vermoedt dat de Provincie, als men daar vermoedt dat de gemeenten de opgaven niet aan kunnen, van hogerhand zullen opleggen dat er een gemeentelijke herindeling zal komen, dus dat deze samenwerking dit juist moet voorkomen. Met het vaststellen van het voorstel om te komen tot de oprichting van een Grond bank is er een gemeenschappelijke rege ling tussen de vijf Zuidplasgemeenten en de gemeente Rotterdam. Door de Grond bank kunnen percelen grond aangekocht worden die van belang zijn voor de toe komstige ontwikkeling van de polder en tevens kan hiermee tegenwicht worden geboden aan grote projectontwikkelaars die al bezig zijn met het verwerven van grond in de Zuidplaspolder. Zevenhuizen - Vogelvereniging Zang en Kleur houdt maandag 9 april een contactavond in het club gebouw aan de Zuidplasweg 6. Die renarts Pilgram en de heer P. Dul- laard vertellen deze avond over 'vogelziektes'. Belangstellenden zijn welkom. Voor meer informatie: www.zangenkleur.nl. Bergschenhoek - In de Nederlands Hervormde Kerk aan de Kerkstraat 1 wordt dinsdag 6 april een koffie ochtend gehouden. Bertie Richard son spreekt over het them 'God, de Meesterplanner". Aanvang 9.00 uur. Er is kinderoppas aanwezig. Voor meer informatie: 010- 5214626. Regio - De GGD Zuid-Holland Noord start donderdag 1 april, in samenwerking met de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland, met een stoppen met roken training. Deze vindt plaats in het gebouw van de GGD in Leiden en is bedoeld voor inwoners uit de hele regio. De Pakje Kans training is één van de hoogst scorende ondersteu ningsmethoden en maakt de kans op succes ruim driemaal groter dan stoppen met roken op eigen hout je. Met name de steun van de groep is volgens de deelnemers een belangrijke succesfactor. Zowel het uitwisselen van ervaringen als het stimuleren van elkaar om niet voor verleidingen te bezwijken, is cruci aal. De avonden worden begeleid door een ervaren trainer. De trainer draagt kennis over, geeft tips en adviezen, stimuleert de deelnemers en begeleidt hen bij het nemen van de hindernissen. Per training is een beperkt aantal plaatsen (maximaal 15) beschik baar. Geïnteresseerden worden daarom opgeroepen snel te reage ren. Voor meer informatie en aan melden: www.ggdzhn.nl of bel met het volgende nummer (071) 405 66 86. Het totale programma bestaat uit negen avonden, verspreid over een periode van 12 weken. Elke bijeen komst duurt anderhalf a twee uur. Tijdens de eerste bijeenkomsten gaat men zich met name voorberei den op het stoppen met roken. Het is de bedoeling dat iedereen op de dag van de derde bijeenkomst (ge)stopt (is). Zevenhuizen - De landelijke collec te van het Reumafonds, die in de week van 14 tot en met 20 maart jongstleden is gehouden, heeft in Zevenhuizen een bedrag opge bracht van 1357,03. Het Reumaf onds dankt de leden van het plaat selijke comité, de collectanten en iedereen die een bijdrage heeft geleverd. Mocht men de collecte gemist hebben, dan kan er een bij drage gestort worden op giro 324 of banknummer 35.76.74.812 ten name van het Reumafonds te Amsterdam. Zevenhuizen - De Kleine Trompet ter geeft op 2 en 3 april een voor jaarconcert voor donateurs in de theaterzaal van dorpshuis Swanla. Het thema van de avond is dans. Door alle leden van De Kleine Trompetter zal muziek gespeeld worden die een relatie met dans heeft. Het leerlingenorkest en de slagwerk-kits zullen de avond ope nen, waarna de harmonie het over neemt. Na de pauze treedt Afslag 9 aan, waarna de harmonie de avond afsluit. Zowel voor de pauze als na de pauze is er ruimte voor een solist. Benny Verbakei geeft een virtuoze accordeonsolo, begeleid door de harmonie met het nummer Black and White van Fernando Francia. Na de pauze brengt Dennis Brok samen met de harmonie het nummer Little "B" ten gehore. Ver der zullen nummers als The Saint in the City, Cordilleras de los Andes, Fame, The Blues Factory en vele andere nummers gespeeld worden. Belangstellenden zijn van harte welkom. Kaarten zijn af te halen bij de Rabobank in Zevenhuizen. Ruim twintigduizend vrijwilli gers gaan deze week (tot en met 3 april) op pad in 300 bur gerlijke gemeenten om te col lecteren voor vluchtelingen wereldwijd. Het thema van de nationale collecteweek is opnieuw: 'Vluchtelingen reizen aitijd last minute'. Wereldwijd zijn miljoenen vluchtelingen en ont heemden onvrijwillig 'niet thuis'. Ze zijn gevlucht vanwege oorlogsgeweld of natuurrampen. ZOA-Vluchtelingenzorg onder steunt al dertig jaar vluchtelingen in de regio van herkomst. Aller eerst worden zij opgevangen in een tijdelijk vluchtelingenkamp. Vervolgens helpt ZOA hen bij her vestiging of terugkeer naar huis, met projecten zoals huizenbouw, onderwijs, herstel van de infra structuur, landbouw, traumaver werking en de opzet van primaire gezondheidszorg. Met uw gift bouwt u mee aan een eigen plek voor duizenden vluchtelingen! Hieronder leest u het verhaal van één van hen. Duizenden anderen zijn echter nog nfet zo gelukkig. De familie Balakrishan leefde vroe ger in het dorpje Pedarikulam in Sri Lanka. Meneer Balakrishan werkte dagelijks en onderhield ook nog een tuin. Hij en zijn vrouw leefden gelukkig met hun kinderen. Totdat een etnische oorlog in 1990 hun leven verstoorde en de bommen ze om de oren vlogen. De familie moest vluchten, evenals 800.000 andere mensen in Sri Lanka. Meneer Balakrishan: "Eind jaren negentig keerden we terug naar ons eigen dorp. Van ons huis was niets meer over, dus bouwden we een simpele hut. Gedurende deze tijd gaf de regering ons een stukje land bij Madhukkarai. ZOA-Vluch- telingenzorg heeft de bewoners in het nieuwe dorp geholpen om 2- kamerhuisjes te bouwen van steen. We kregen ook toiletten en putten. Verder kwam er een school met een eenvoudige speeltuin waar onze kinderen - na al die ellendige jaren - veilig konden spelen. We werden ook getraind op het gebied van landbouw. Met de bouw van een dorpshuis, een peu terspeelzaal en een eenvoudige bibliotheek is ons dorp nu com pleet. We hebben echt weer een eigen plek!" De familie Balakrishan heeft met hulp van ZOA weer een eigen thuis, anderen echter nog niet. Daarom doen wij een beroep op u. Mogen wij op uw steun rekenen tijdens deze nationale collecteweek? ZOA-Vluchtelingenzorg is een christelijke humanitaire hulpverle ningsorganisatie voor internationa le vluchtelingenhulp. Van de vluch telingen wereldwijd wordt 95% opgevangen in Derde Wereldlan den. De organisatie voert program ma's uit in Azië, Afrika en op de Balkan. Van noodhulp tot en met wederopbouw. Voor vluchtelingen, ontheemden en slachtoffers van rampen. Voor meer informatie, telefoon 055-3663339. Het gironummer van de organisatie is 550, t.n.v. ZOA- Apeldoorn; het webadres is www.zoaweb.org.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 29