"DE KLASGENOTEN VAN OUD ZEVENHUIZEN-MOERKAPELLE" DE CATGES SLOOT IN ZEVEN HUIZEN BILJARTTEAMS IN DE BLOEMEN OUD Zevenhuizen-Moerkapelle Herinneringen aan OPHAALDAG ROMMELMARKT WOORD EN DAAD COLOFON pagina 8 Hart van Holland 31 maart 2004 ZEVENHUIZEN-MOERKA p e l l e Vorige keer Deze keer Hulp gevraagd SnamNG Oud ZEraimnziH-MoERK.VEW De klassenfoto van de vorige keer (foto onder) was een hele oude foto. Er zijn veel reacties geweest voor bijbestellingen van deze foto en ook was er een reactie waardoor de laatste ontbrekende voornaam nog bekend is geworden. De foto waar het om gaat betreft de christelijke lagere school te Moer- kapelle rond 1920. Op de bovenste rij van links naar rechts: Bram van der Spek, Dirk Bac, Daan van der Spek, Jan Dekker, Jaap Dekker, Daan Bac, Flip Ver- muim en Jaap van der Spek. Op de tweede rij van links naar rechts: Jan van der Spek, Adrie Breedijk, Marie de Graaff, Janna de Graaff, Ploon Paul, Annie van der Spek, Inge Paul, Griet Breedijk, Inge de Graaf, Cor Vermulm en Simon Dekker (met lei). Op de derde rij van links naar rechts: Arie Bac, Cor Breedijk, Chris Vermulm, Frank Paul, Wim Dekker, Cor van der Spek en Arie van der Spek. Zittend op de grond van links naar rechts: Fie Bac, Jans Bac en Ploon Bac. De meester is Jan Cas- pers. Deze keer een klassenfoto van de huishoudschool Swanla in Zeven huizen. De foto dateert van rond 1960. De leerlingen op deze foto kwamen veelal van buiten Zeven huizen. Van deze foto ontbreekt nog één naam. Reacties zijn van harte welkom. Op de bovenste rij van links naar rechts: Janny de Zwart, Wil Moer man, juffrouw Zuurveen, Joke Moerman, Joke Oudijk, Cocky Rip, Wil Dijkshoorn, Tineke en Lieneke Grotenboer. Zittend en gehurkt van links naar rechts: Gerry van Dorp, Annie de Winter, Ria de Jong, Annie van der Wilt, Marijke Mostert, Joke Stolk, Greetje Jonge- neel, Ineke Tamerus, Gerrie de Graaff en Dicky van den Berg. Van iedere gepubliceerde klassen foto kan men een kopie foto bestellen tegen de kostprijs ver meerderd met 2 euro. De bijdrage van 2 euro komt ten goede aan de Stichting "Oud Zevenhuizen/Moer- kapelle". Van oude klassenfoto's in uw bezit en van voor 1970 maakt de heer van der Zalm graag een kopie. De kans bestaat dan dat de foto te zijner tijd in deze rubriek geplaatst wordt. Ook gaat een kopie naar de Stichting "OZM". Graag reacties, het liefst tussen 20.00 en 22.00uur, naar Pim van der Zalm: 0180 - 633077. E-mailen kan ook: wvdzalm@box.nl Moerkapelle - Goederen voor de jaarlijkse rom melmarkt van Woord en Daad op Koninginne dag worden zaterdag 17 april opgehaald. De opbrengst is dit jaar wederom bestemd voor een landbouwproject in Hydrabad (India). Wie (bruikbare) goederen kwijt wil wordt ver zocht ze te bewaren voor Woord en Daad. Een folder met informatie wordt begin april huis aan huis bezorgd. Inwoners van Moerkapelle en directe omgeving, die goederen hebben voor de rommelmarkt kunnen dit kenbaar maken door op zaterdag 17 april 's morgens vóór 9.00 uur de folder (of een stuk wit papier) op een duidelijk zichtbare plaats voor het raam te han gen. Van 9.00 tot 13.00 uur worden de goede ren opgehaald door comitéleden van Woord en Daad. Voor de markt zoekt Woord en Daad een aan tal verkopers. Wie op 30 april enkele uren vrij kan maken om te helpen, wordt verzocht con tact op te nemen met: 079 - 593 6282 of 0182 - 619 893. Moerkapelle - Drie teams van biljartvereniging Moerkapelle werden afgelopen week in de bloemetjes gezet. Allereerst was het woensdag team 5 dat fleurig gefêteerd werd (zie foto. René van Leeuwen, Gert-Jan de Vos, Margriet van Belzen en Hans de Vreede eindigden op de eerste plaats in hun poule in de 5e klasse en moeten dinsdag 30 maart een kampioenswedstrijd spelen in Zevenhuizen. Een dag later was het eerst de beurt aan team 1. Zij werden kampioen in de 2e klasse van het District Gouda. Marcel Drost, Cock Verstoep en Kees de Knegt hoefden maar 3 punten te halen in hun afsluitende wedstrijd tegen Hof van Holland uit Zevenhuizen. Alledrie de spelers wisten echter de volledige buit binnen te halen zodat de maximale 30 punten aan hun conto werden toegevoegd. Later op de avond werd ook nog het tweede Driebanden-team in de bloe metjes gezet. Roberto van Blerkum, Niels van der Vlist en Danny van Leeuwen behaal den op de slotavond in Stolwijk 25 punten. Dit was maar net voldoende om Moerka pelle B1 voor te blijven in de eindstand. De laatste twee teams gaan in het weekend van 1 en 2 mei in de Regiofinale proberen kampioen van Zuid-Holland te worden en zo deelname aan het Nederlands Kampioenschap veilig te stellen. Indien team 5 de kam pioenswedstrijd wint spelen zij een weekend eerder in Nieuwerkerk aan den IJssel de Regiofinale. helemaal ih Zeeland werd de Zeven- huizer turf verkocht. Om vanuit de polders in de Rotte te komen, waren er drie verlaten sluizen). Zij zijn nu allen verdwenen. Alleen de buurtnaam "Oud Verlaat" herin nert nog aan het "Sootjes Verlaat" en het Wollefoppen Verlaat", dat gelegen was aan het noordelijke uit einde van het Korenmolengat. Ook hiervan is behalve een flauwe welving in het terrein niets meer over.Vanaf dit verlaat liep de belang rijke verbindingsvaaft, de Katjes- sloot, lijnrecht naar het dorp Zeven huizen om daar uit te komen bij de Katjesbrug. Dit was de belangrijkste vaarroute om de turf die oostèlijk van Zevenhuizen gewonnen werd te vervoeren. Over deze Katjessloot is heel wat te doen geweest Reeds in 1580 lezen wij over een proces tussen Plonis Jansz. Backer (ook wel Comen genoemd) en de molenmeesters van de Catgespolder over het gangpad naast de Catgessloot. Plonis had naast deze sloot zijn land liggen en vond hét niet goed dat iedereen zomaar gebruik maakte om zijn schip vooruit te trekken. Hij kreeg wel een vergoeding maar die vond hij veel te laag. De ruzie liep zo hoog óp, dat een proces gevoerd werd tot aan het hof van Holland, het hoogste rechtscollege. Ook is er omstreeks 1665 grote onenigheid geweest over het gedeelte van de Katjessloot tus sen de Korte- en de Lange Zijde. De partijen warén: de schout van Zevenhuizen met molenmeesters en kroosheemraden van de Katjespol der aan de ene zijde, en aan de andere kartt Adriaan Cornelisz. Cool, wonende aan de Korte Zijde vlak bij de Katjesbrug. Adriaan Cor nelisz. Cool werd er van beschuldigd dat hij en zijn voorgangers de oever van de Katjessloot steeds verder verlegd hadden ten nadele van de Katjessloot. Om dit te bewijzen werden op verzoek van de Schout en zijn medestanders/verklaringen afgelegd door verschillende bewo ners van Zevenhuizen. Deze verkla ringen werden opgetekend door de plaatselijke notaris Gerard Slip en zijn nog in de bewaarde protocollen terug te vinden. Teksc Drs.W. Paul Samenstelling: J. Ooms Inlichtingen: Tel. 0180-632962 E-mail: ozm@planetnl Internet http://welcome.to/OZH Zevenhuizen - Wij hebben allen in de Vaderlandse Geschiedenis wel eens gehoord van de Gouden Eeuw. Dit was de periode van circa 1600 tot 1700, een periode gekenmerkt door ongekende activiteiten en wel vaart, hoewel dit laatste niet voor iedereen opging. Ook voor Zeven huizen kunnen wij spreken van een Gouden Eeuw. De turfwinning nam in die periode een enorme- toe vlucht. Dit trok mensen naar Zeven huizen, niet alleen mensen die direct bij het turf maken betrokken waren, maar ook om deel te nemen aan de activiteiten die hiermee samenhin gen, zoals turfschippers, handelaren, middenstanders, kroeghouders en scheepsbouwers, jan Fijan weet zich in 1793 nog te herinneren dat er in zijn jeugd 50 a 60 turfschepen waren die in Zevenhuizen thuis hoorden. Voor het vervoer van de turf was men geheel aangewezen op de scheepvaart. De wegen waren der mate slecht dat het vervoer over land niets voorstelde. Per schip ging men door de Rotte naar Rotterdam, en dan was het niet moeilijk om verder te komen. Tot in 's Hertogenbosch en ook

Hart van Holland | 2004 | | pagina 8