Zevenhuizen-Moerkapelle Gemeente RAAD MAAKT SELECTIE UIT GESPREKSONDERWERPEN KERNBEZOEKEN STELLINGEN MOERKAPELLE STELLINGEN OUD VERLAAT STELLINGEN ZEVENHUIZEN Gemeentenieuws 14 april 2004 www.zevenhuizen-moerkapelle.nl WEEK16 NA DE KERNBEZOEKEN MOERKAPELLE, OUD VERLAAT EN ZEVENHUIZEN: m1 Postbus 30, 2760 AA Zevenhuizen, telefoon 0180-637777 e-mail: gemeente@zevenhuizen-moerkapelle.nl Het Gemeentebestuur (college en raad) heeft de zogenoemde kernbezoeken afgerond. Burgemeester drs. J.D Westendorp heeft er zondermeer een goed gevoel aan overgehouden. "De avonden zijn qoed verlopen. Het is altijd afwachten of nieuwe activiteiten die de gemeente onderneemt een goede uitwerking hebben, maar ik ben positief gestemd aldus de burqemeester. In Moerkapelle, Oud Verlaat en Zevenhuizen is de afgelopen maand uitvoerig met de inwoners van de drie kernen gesproken over zaken, die voor verbeteringenlof ver andering vatbaar zijn. Dat is gebeurd op basis van stellingen. Stellingen, die mede door de inwoners zelf zijn aangedragen. De uitkomst van al deze gesprekken is verwerkt tot een raadsvoorstel De raad wordt gevraagd een prioriteitenlijst samen te stellen. Op 20 april a.s. maakt de gemeenteraad een selectie uit alle besproken stellingen. U kunt bij dit debat aan wezig zijn. Voor uw informatie en ter herinnering volgt hieronder een overzicht met alle stellingen en bijbehorende samenvattingen uit de kernbezoeken Moerkapelle, Oud Verlaat en Zevenhuizen. De gemeente moet maatregelen nemen om het voorzieningenniveau in de kern Moerkapelle (maatschappelijke en econo mische) op peil te brengen en te houden. Groei van de kern is de beste garantie voor het in stand houden van voorzienin gen. Economisch draagvlak is nodig. Glas tuinbouw en uitbreiding industrie is inte ressant voor ondernemers. Economische groei vraagt om uitbreiding woning bouw. Belangrijke voorzieningen die zeker moe ten blijven bestaan, zijn (in volgorde van belangrijkheid): 1. scholen; 2. huisarts; 3. dorpshuis; 4. bibliobus en 5. supermarkt. Ook moet het dorp schoon, heel en veilig zijn en verdient de verkeersontsluiting en bewegwijzering de aandacht. Sport- en sociaal-cultureelbeleid is meer dan het verstrekken van subsidies. Het beleid moet ook gericht zijn op kadertrai ning, vrijwilligerswerk, sportstimulering, talentontwikkeling e.d. Sportverenigingen en culturele verenigin gen dienen zich zelf te voorzien van financiële middelen, door bijvoorbeeld het organiseren van acties en het verkrij gen van sponsorgelden. Initiatieven moe ten bij de burgers vandaan komen. De overheid dient een voorwaardenschep pend beleid te voeren. Er moet aandacht zijn voor de jeugd. Een duidelijk deel van de subsidiegelden moet bestemd zijn voor deze doelgroep. Alert zijn op lande lijke subsidies. Het verkeersbeleid in de kern Moerka pelle moet op de schop. In het nieuwe beleid dient de ontsluiting van de kern, de doorstroming en de wandel- en fiets- voorzieningen aandacht te krijgen. Er moet een plan komen voor de door stroming met aandacht voor: wandelvoorzieningen (trottoirs, rondje lopen in plaats van heen en weer) parkeeroverlast in het centrum van de kern: parkeermogelijkheden buiten het centrum. Zwaar verkeer vermijden. Cre atief gebruik maken van aanwezige par keermogelijkheden; inzetten op verschil lende tijdstippen (bijvoorbeeld: parkeer terrein kerk) Ontwikkeling Zuidpias kan kansen bie den voor inpassen verkeersvisie De gemeente dient een beheersvisie openbare ruimte te ontwikkelen met als motto: "Schoon, Heel en Veilig". Het accent moet komen te liggen op de uitvoering, met name het reageren op klachten. Aandacht wordt gevraagd voor het foutparkeren van auto's, de overlast door vrachtwagens, het snoeien van bomen en struiken en een stringent handhavingsbeleid De leefbaarheid in de kern Moerkapelle kan worden vergroot door de bouw van vijfhonderd woningen (totaal aantal inwoners ca. 5.000) Om de leefbaarheid te behouden is de bouw van vijfhonderd woningen wellicht nog te weinig. De wens om een plattelandsgemeente te blijven is levend. Nieuwbouw met name voor seniorenwoningen wordt belangrijk gevonden. Dit bevordert de doorstro ming. Aandacht voor voorzieningen in de kern, vooral behoefte aan voorzieningen voor senioren. De ontwikkeling van het woon/werkge bied "Zuidplaspolder" met 15.000 - 30.000 woningen en ook kassen verdient de voorkeur boven het openhouden van het landschap. De stelling wordt door de meerderheid onderschreven. De kernen dienen te wor den versterkt, de glastuinbouw gecentra liseerd. Voorafgaand aan de ontwikkelin gen nu al denken over goede infrastruc tuur. Vrijgekomen gelden door ontwikkeling van de Zuidpias aanwenden voor openhouden overige polders. Het gemeentebestuur moet de leefbaar heid in de kern Oud Verlaat beschermen en actief bevorderen. De recreatieve ontwikkelingen in de directe omgeving zijn geen bedreiging maar een kans. Er is behoefte aan lokale en regionale recreatie: wandelen, fietsen en paardrij den.Uitbreiding van mogelijkheden voor de ruitersport wordt gewenst. Geen grootschalige commerciële recreatie met een grote aanzuigende werking. Aan dacht voor initiatieven van eigen inwo ners op het gebied van bedrijfsontwik kelingen. De veiligheid op de wegen in en om Oud Verlaat, ook voor schoolgaande kinderen, moet beter. Aantal voorstellen voor concrete verbe teringen bijvoorbeeld met betrekking tot de Wollefoppenweg. Aandacht voor toegankelijkheid van de Vlietkade voor de brandweer in verband met het parkeren van auto's door de bewoners. Aandacht voor gevaarlijke situ atie De Bonk/Jachthaven. Scheiding van fiets- en autoverkeer betrekken bij de ontwikkelingen in de Eendragtspolder Het gemeentebestuur dient bij de ont wikkelingen in Nesselande - met het convenant met Rotterdam in de hand - meer aandacht te besteden aan de belangen van Oud Verlaat. Voorgesteld wordt een apart platform in te stellen waar de inwoners en het gemeentebestuur informatie uitwisselen en terugkoppelen wat er in het aan grenzende Rotterdamse grondgebied gebeurt. Op deze manier kan op tijd worden ingespeeld op de ontwikkelin gen. Samenwerking met de gemeente Rotterdam is belangrijk. De Nessepolder verdient de status beschermd Stads-Dorpsgezicht en hoort thuis op de lijst Cultureel Erfgoed. In hoeverre dienen de bestuurders zich daar hard voor te maken Het moet een toegankelijk gebied blij ven. De enige bedreiging is het bestem mingsplan. Aanpassing daarvan moet mogelijk zijn. Het is een uniek gebied (mooie kleine polder) met name door de slotenstructuur, het feit dat het gebied niet is uitgeveend en door de grote ver scheidenheid aan vogels. Een belangenafweging is nodig omdat deze status beperkingen oplegt aan bewoners en gebruikers. Toegankelijk heid voor recreatief gebruik is belang rijk. De wens leeft om goed naar de leefomstandigheden van de vogels te kijken voordat het gebied wijzigingen ondergaat. Immers met de aanleg van de nieuwe plas is de grutto in de polder geheel verdwenen. De verkeersveiligheid in de kern Zeven huizen, vooral voor de voetgangers en fietsers laat te wensen over. Deze kwets bare groep verkeersdeelnemers verdient meer aandacht. In het algemeen wordt opgemerkt, dat de verkeersveiligheid te maken heeft met de mentaliteit van de al dan niet gemotoriseerde verkeersdeelnemer. Er wordt te hard gereden op plaatsen waar een snelheidsbeperking is ingesteld. Ook lopen wandelaars op fietspaden en fietsen fietsers op wandelpaden en trot toirs. Aan een mentaliteitsverandering moet worden gewerkt. Maatregelen om dit gedrag tegen te gaan moeten wor den genomen op basis van deskundig heid en visie. Nu worden onveilige situ aties te veel ad-hoc aangepakt. Daarnaast dient een aantal specifieke problemen te worden aangepakt. De jongeren moeten betrokken worden bij het bestuur van de gemeente. Door het houden van een enquête kan wor den uitgezocht wat zij missen in het dorp, waaraan ze behoefte hebben en wat ze er voor over hebben (tijd, geld, inzet). Bij het ontwikkelen van initiatieven moet de bestaande jeugd- en jongeren- raad worden betrokken. Ga in gesprek op plekken waar de jongeren naar toe gaan, zoals de scholen, sportverenigin gen en de disco, waar ze zich thuis voe len. Beloon/faciliteer verenigingen/clubs die veel jeugdleden hebben en begelei den. Pak problemen kleinschalig aan. Maak af waar je aan begint. De kans op succes is dan groter. De overheid kan dan laten zien dat ze wat te bieden heeft. Er is al veel negatieve publiciteit over het gedrag van groepen jongeren. Denk ook aan positieve publiciteit. Het beheer en onderhoud van de open bare ruimte (groenonderhoud, zwerf vuil, wegen, straten en begraafplaats) moet verbeteren. De gemeente dient een beheersvisie openbare ruimte te ontwikkelingen met als motto: "Schoon, Heel en Veilig". In het algemeen wordt opgemerkt, dat de leefomgeving ook te maken heeft met de mentaliteit van de inwoners. Hierop kan een appèl worden gedaan. De gemeentelijke overheid heeft op dit terrein ook zeker een taak. Praktische ideeën en oplossingen zijn: a. direct reageren op ingediende meldingen, met als motto: "belofte maakt schuld"; b. achterstallig onderhoud moet snel worden aangepakt; c. het oprichten van comités in opgeknapte buurterVwijken en deze comités medeverantwoor delijk maken voor het beheer, waarbij de gemeente zonodig faciliteert; d. aandacht voor de openbare verlichting in verband met de sociale veiligheid; e. snoeien of verwijderen van groenvoorzieningen die onvei lige situaties veroorzaken; f. het instellen van een perio dieke opruimdag voor wijkbe woners, scholen, verenigingen. Er moeten meer woningen worden gebouwd voor 55+, zowel in de koop als in de huursector. Bij het maken van de bouwplannen moet met name aan dacht worden geschonken aan betaal bare huurwoningen. Onder betaalbaar moet worden ver staan een huur van ca. 500,= per maand. Er is behoefte aan 50 eenvou dige woningen (ook appartementen) in deze sector. Rekening moet worden gehouden met de relatie tussen 55+ en levensloopbestendige woningen. Voor wat betreft de bouwlocatie moet wor den gedacht aan de relatie met het zorgcentrum in verband met de toe komstige zorgcirkel. Tevens worden de volgende locaties genoemd: School straat, vlakbij het tennisveld, richting spoor en vooraan aan de Klinkhamer- weg. Uw rol na de raadsvergadering van 20 april? Na de raadsvergadering van 20 april vindt u op deze pagina en de website een lijst met de onderwerpen, die naar de mening van de raad de voorkeur ver dienen. U wordt uitgenodigd om op deze voorlopige lijst uw voorkeur aan te geven en waarom u dat vindt. U mag ze dus in volgorde van belangrijkheid zet ten. Alle ingekomen reacties met het stemgedrag van onze inwoners zullen worden verzameld en worden aangebo den aan de gemeenteraad. Uw mening weegt dus mee in de besluitvorming! Slotdebat op 29 juni 2004 Uiteindelijk vindt de finale van de kern bezoeken plaats op dinsdagavond 29 juni a.s. in de raadsvergadering. De raad voert dan een slotdebat over welk(e) onderwerp(en) voor uitvoering in aan merking komen en welke prioriteit ze hebben. Wilt u daarbij zijn Zet de datum dan alvast in uw agenda. Wij houden u tussentijds op de hoogte via deze pagina en de gemeentelijke website Nadere informatie Heeft u na het lezen van dit artikel nog vragen, neemt u dan contact op met de raadsgriffier, de heer H. Sterken, tele foon 0180-637713 of stuur een e-mail naar: h.sterken@zevenhuizen-moerka- pelle.nl Alarm Alarm Politie Brandweer 0900-8844 0182-550550 Raadpleeg uw gemeentegids voor overige informatie Redactie gemeentepagina Telefoon 0180-637747 Bezoek Gemeentehuis Dorpsstraat 89 - Iedere werkdag van 8.30-12.00 uur Burgerzaken is ook elke dinsdagmiddag geopend van 14.00-18.00 uur en iedere eerste woensdag van de maand van tot uur

Hart van Holland | 2004 | | pagina 4