KONINGINNEDAG IN NESSELANDE: STIL OP STRAAT NESSELANDE: OOG VOOR WATERRIJKE SCHOONHEID NATIONALE MOLEN- EN GEMALENDAG AUTOCROSS ZELFVERDEDIGING VOOR MEIDEN WERELDWINKELDAG MOEDERDAG Hart van Holland 5 mei 2004 pagina 19 NESSELANDE -48 ?6y^S88BS Zevenhuizen - In alle wereldwinkels in Europa en voor het eerst ook in Canada en de Verenigde Staten is het zaterdag 8 mei Wereldwinkel dag. Het thema is dit jaar: "Welkom in de Wereldwinkel". De bedoe ling van deze dag en dit thema is om het doel en de werkwijze van wereldwinkels onder de aandacht van het publiek te stellen. Extra aan dacht krijgen de koffieboeren, omdat door de lage koffieprijzen in de reguliere handel veel koffieboeren grote financiële problemen hebben gekregen. Wereldwinkel Zevenhuizen-Moerkapelle ontvangt haar klanten op 8 mei 's morgens met een gratis kopje koffie en 's middags is er thee. Tevens wordt er aandacht besteed aan moederdag. Van de Fair Trade zomerfolder zijn diverse fraaie moederdagcadeaus in het assortiment: leuke schaaltjes uit Nepal, serviesgoed uit Equador, mooie vazen uit Thailand, sjaals uit India en manden uit Vietnam. Ook zijn er veel moe- der-en-kind-beeldjes of bij het food-vak producten in geschenkverpak king, zoals theezakjes in een busje. Het is tevens mogelijk zelf een geschenkpakketje samen te stellen, ledereen is van harte welkom. De Wereldwinkel staat iedere vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur op het AH-plein. Door Karin Heeren Nesselande - Nesselande, wijk aan het water. De naam van de wijk doet zijn naam eer aan. De wijk in wording laat inmiddels zijn waterrijke karakter heel goed zien. Mooie singels, aandacht voor de flora en fauna en de waterkwaliteit. Dit was de opdracht die de deelgemeente Prins Alexander van Rotterdam zich gesteld heeft bij het opstellen van het programma van eisen, inmiddels alweer vele jaren geleden. Nu het eenmaal tot uitvoering komt blijkt het een succes: de wijk oogt ruim, waterrijk en heeft de potentie groen te worden. Schoon water is niet vanzelf sprekend. Schoon water is een gezamenlijke verantwoorde lijkheid, want wat schoon is kan beter schoon blijven. Het water in Nesselande is voedselarm en voed- selarm water geeft een grote diver siteit van de flora en fauna. Voed selarm water geeft een grote soor tenrijkdom met zelfs zeldzame planten en dieren. Voedselrijk water, zoals bijna al het grondwa ter in Nederland is, geeft een een zijdige begroeiing langs watergan gen, singels en sloten. Water neemt van nature voedingsstoffen mee vanuit de bodem, dus er is aandacht voor nodig om ervoor te zorgen dat er zo weinig mogelijk voedingsstoffen in het water, en dus de bodem, terechtkomen om zo die vele verschillende soorten te behouden. Het water in de Zevenhuizerplas is van goede kwaliteit, het water is helder. Dit is te danken aan het feit dat de plas erg diep is en algen naar de bodem zakken en dan niet meer terug komen in het water. Met de bouw van de wijk zijn er al vele maatregelen genomen om te zorgen dat de kwaliteit van het water op peil blijft. De wijk ligt ongeveer anderhalve meter hoger dan het oude polderniveau, hier door blijft de invloed van het grondwater beperkt. Het water systeem is ook afgesloten van andere watergangen zodat het water zich niet kan vermengen met voedselrijk water uit bijvoorbeeld de Ringvaart. Bij de bouw van de huizen wordt een gescheiden rioolsysteem aan gelegd, de bruine en de grijze buis. De bruine buis is aangesloten op het riool. De grijze afvoerbuis komt echter uit direct op het oppervlak tewater. Deze is dus uitsluitend bedoeld voor de afvoer van schoon regenwater. Bewoners kunnen als extra bijdrage aan het leefklimaat een regenton aanschaffen. Met het water uit de ton kan de tuin besproeid worden in droge tijden zodat het regenwater nog gelijk matiger in het oppervlaktewater terechtkomt. Bewoners van Nesselande hebben bij het betrekken van de woning ook een overeenkomst getekend waarin een aantal gedragsregels vermeld staan die ertoe bijdragen de waterkwaliteit op peil te hou den. Zo mag de auto niet voor de deur gewassen worden. Hiervoor moet de wasstraat gebruikt wor den. Voor schuttingen, tuinhuisjes en pergola's mag geen geïmpreg neerd hout, zink, koper of loof gebruikt worden. Honden moeten worden uitgelaten op speciaal daarvoor aangewezen uitlaatplaat- sen van waar af het regenwater niet in contact staat met de singels en sloten. Er mogen geen chemi sche bestrijdingsmiddelen in de tuin gebruikt worden, ook niet om het mos te verwijderen of het gazon te verbeteren. Ook het gebruik van kunstmest moet tot een minimum beperkt worden en mag niet in direct contact komen met het water. Zevenhuizen - Zo'n 600 molens en 30 gemalen worden op zater dag 8 mei in verband met de Nationale Molen- en Gemalendag voor het publiek opengesteld. Het evenement wordt voor de vierde maal in samenwerking met de Nederlandse Gemalen Stichting georganiseerd. In Zevenhuizen zijn deze dag van 10.00 tot 16.00 uur het Histo risch Centrum "Ons Verleden" en het Molenmuseum "t'Molen- verleden" geopend. Als klap op de vuurpijl zal speciaal voor deze dag het nieuwe gemaal van de Tweemanspolder voor het publiek zijn opengesteld. Voor meer informatie en een overzicht van alle molens en gema len die meedoen aan de Nationale Molen- en Gemalendag, kijk op www.molens.nl. Nesselande - Koninginnedag in een nieuwbouwwijk: hier en daar wat vlagvertoon en voor de rest is het stil op straat. Op de hoek van de Gerrit Rietveldstraat en de Theo van Doesburgstraat werden er door kinderen wat spulletjes te koop aangeboden. Bij Café Buurmam' konden de bezoekers van de kindermarkt een drankje nuttigen op het voor de gelegenheid 9?rriaakte caféterras. Zevenhuizen - Op het crossterrein aan de Bierhoogtweg wordt op Hemelvaartsdag 20 mei de traditio nele autocross gehouden. De orga nisatie rekent dit jaar op 200 rijders in de vele verschillende klasses. Vanwege het grote aantal deelne mers zal de cross beginnen om 11.00 uur en rond 17.00 uur eindi gen. Leden van de ACTD (Auto Cross Team Dordrecht) moetën zich op 20 mei vóór 9.30 uur inschrijven in de jurybus op het crossterrein. Gastrijders kunnen zich op woens dag 19 mei van 19.00 tot 20.30 uur op het crossterrein inschrijven. Voor meer informatie: www.actd.nl. wordt op vijf maandagen gehou den van 17.30 tot 18.30 uur. Inschrijfformulieren zijn op school verkrijgbaar, aan de zaal kan ook ingeschreven worden. Zevenhuizen - Jan Timmers geeft in het dorpshuis Swanla een korte cursus zelfverdediging voor meisjes die dit jaar het basisonderwijs ver laten. De cursus start op 10 mei en

Hart van Holland | 2004 | | pagina 19