PRESENTATIE STRUCTUURVISIE DORPSSTRAAT JONGERENOVERLAST MET SUCCES TERUG-GEDRONGEN UL H Zevenhuizen Moerkapelle Hart van Holland 19 mei 2004 ZEVENHUIZEN MOERKAPELLE Door Karin Heeren V Gem. Zevenhuizen-Moerkap m. Zevenhuizen-Moerkapelle Zevenhuizen - Tijdens een extra commissievergade ring op 11 mei heeft de raadscommissie inzicht gekregen in de structuurvisie die is opgesteld voor de dorpskern in Zevenhuizen. Wethouder Zijderhand had beloofd de commissie te informeren over de stand van zaken en met deze bijeenkomst loste hij zijn belofte in. Tijdens de presentatie door stede- bouwkundigbureau Vlug bleek dat het noordweste lijk deel van de Dorpsstraat de eerste mogelijkheden biedt om aangepakt te worden. Met de verplaatsing van de firma Voorbrood naar de Zuidplasweg komt er een ruimte vrij die geheel benut kan worden voor het invullen van de stedenbouwkundige visie. De beeldkwaliteit van de Dorpsstraat is daarbij het uit gangspunt, zoals die voor ogen staat van de initia tiefgroep 'Dorpsstraat Ons Dorp'. De structuurvisie zoals deze is opgesteld staat een complete aanpak voor, om te komen tot vernieuwing en verbetering van de kern van Zevenhuizen. De visie is daarbij gebaseerd op de regionale en plaatselijke ont wikkelingen, rekening houdend met historische en struc turele kenmerken van de dorpskern. De heer Vlug lichtte toe dat dit gelijk de complicerende factor is, omdat er veel eigendommen met verschillende eigenaren zijn. Veel ondernemers met elk hun eigen belangen. Het is daarom zaak voor de stichting 'Dorpsstraat Ons Dorp' en de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle om een aantal uit gangspunten te formuleren die alsnog flexibel in te vullen zijn. Het behoud en versterken van de dorpse sfeer is een belangrijk uitgangspunt. Ook het behoud van de bos- gracht en deze verbeteren is opgenomen als een wens binnen het structuurplan. De commissieleden reageerden overwegend positief op het gepresenteerde plan. De heer De Bruin (WD) was daarbij wel van mening dat de cijfers niet geheel klopten en dat goed onderzocht moet worden of straks niet blijkt dat bijvoorbeeld bevoorrading van grootwinkelbedrijven gaan zorgen voor overlast en hij betwijfelt ook of er wel voldoende parkeergelegenheid is voorzien. De heer Vlug was het in grote lijnen wel eens met de heer De Bruin. Hij constateert dat het probleem is dat inwoners van de kern enerzijds intimiteit en gezellig heid wensen binnen hun kern met behoud van cultuur historische waarden en tegelijkertijd met tachtig kilometer per uur naar de supermarkt willen rijden en daar voor de deur willen parkeren. In de structuurvisie werd een aantal sfeerbeelden opge roepen van de Dorpsstraat en de kern in het noordweste lijke deel. De ruimte die vrijkomt kan geheel benut wor den om op een sfeervolle wijze nieuwbouw te realiseren. Bovendien voorziet het plan in een van de mogelijke sce nario's in een doodlopend straatje evenwijdig aan de Dorpsstraat. Er komt een aantal nieuwe 'doorsteken' door middel van een brug of een pad in de richting van de Dorpsstraat waardoor lopen of fietsen richting het cen trum gestimuleerd zou kunnen worden. In de meest idea le situatie en instemming van alle betrokken in de Dorps straat, zou er bij realisering sprake kunnen zijn van een 'doorschuifsysteem', waarbij de winkeliers als het ware doorschuiven van het ene naar het andere pand zodat zij niet gedurende lange tijd gesloten hoeven zijn. De heer Rooker (ChristenUnie) was tevens van mening dat twee grootwinkelbedrijven in de kern Zevenhuizen niet wenselijk is, zeker niet als deze voorziening uit de kern Moerkapelle dreigt te verdwijnen. Wethouder Zijderhand benadrukte dat er in de eerste plaats uitgegaan moet wor den van de mogelijkheden die er zijn en de kansen die zich voordoen. De twee grootwinkelbedrijven zijn zo opgeno men in het plan simpelweg vanwege het feit dat er momenteel ook twee zijn. Er werd in dit verband wel een relatie gelegd met de actualiteit, in de tussentijd is bekend geworden dat Albert Heijn uit de Dorpsstraat zal verdwij nen en nu is niet duidelijk hoe de toekomst er wat dat betreft uit ziet. De heer Vlug benadrukte dat het juist wel belangrijk is om voldoende concurrentie te hebben. De structuurvisie zal in de raadsvergadering van juni behan deld worden waarna een bestemmingsplanprocedure opgestart kan worden. Zevenhuizen - Tijdens een bijeenkomst op maandag 17 mei in het gemeentehuis is tussen burgemeester Westendorp, wijkagent Elzinga, eigenaar van La Baraque Ben Verburg en een aantal inwoners van de omgeving van het gemeentehuis overleg geweest over de vorderingen ten aanzien van het terugdrin gen van overlast in de kern Zevenhuizen. De reac ties van de bewoners waren overwegend positief: "Houden zo!" Burgemeester Westendorp keek even terug op de eer dere bijeenkomsten en de afspraken die destijds gemaakt zijn. Een hardere aanpak door de politie kreeg tijdens de bijeenkomst in februari een hoge prio riteit. De wijkagent heeft een toelichting gegeven op de activiteiten van de politie sindsdien. Hij schetste het aan wezige publiek de verschillende groepen jongeren die actief zijn binnen de kern. Er is sprake van een groep wat oudere, overlast veroorzakende jongeren, die veelal hard door de kern rijdt met auto's en scooters. Deze jongeren zijn allemaal individueel aangesproken en met het open baar ministerie is de afspraak gemaakt dat bij een eerste gelegenheid van overlast alle bekende overtredingen naar het OM zullen gaan met alle gevolgen van dien. Sindsdien is er geen sprake meer geweest van overlast van deze groep. Een andere groep jongeren, de zogenaamde 'Hogeland groep' - bestaande uit jongeren van 12 tot 14 jaar - is nog steeds actief. Wel is de gehele groep in beeld en is de jeugd- en jongerenwerker bezig met actieve benadering van de groep waarbij normen en waarden centraal staan. De ouders van deze jongeren zullen ook uitgenodigd worden voor een gesprek waarbij zij medeverantwoorde lijk gemaakt zullen worden voor het gedrag van hun kin deren en indien nodig doorverwezen zullen worden naar instanties. Wijkagent Elzinga heeft verder toegelicht welke extra maatregelen er genomen zijn in overleg met Ben Verburg om overlast van jongeren die de discotheek bezoeken tegen te gaan. Goede afspraken tussen portiers en politie, sancties bij aantoonbaar hinderlijk gedrag en het plaatsen van een camera zijn onderdelen van de maatregelen. Een aantal aanwezigen tijdens de bijeenkomst ervaart met name overlast op de vrijdagavonden van de jeugddisco. Hierna ontstond een discussie of de jongeren die op dat moment door het dorp gaan en vernielingen aanrichten wel dezelfde jongeren zijn die de discotheek bezoeken. Ben Verburg en burgemeester Westendorp verzekerden beiden dat zij die kans klein achten omdat de jeugd- en jongerenwerker actief toezicht houdt tijdens deze avon den, niet alleen in en om de discotheek maar ook op de bekende 'overlastplekken'. Er werd een opmerking gemaakt over de groep jongeren, van de hangplek aan de Leliestraat, die aanwezig was tij dens de dodenherdenking. Een van de aanwezigen vond het geen pas geven dat zij hierbij betrokken waren. Tevens legde hij een relatie tussen een incident dat er geweest is na Koninginnedag, toen er hakenkruizen in de kern geschilderd zijn en de gebruikte verf bij de hangplek Op deze pagina politieke onderwerpen in de samen leving van Zevenhuizen- Moerkapelle en omgeving. gesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland. aan de Leliestraat. Burgemeester Westendorp vond dat er absoluut geen relatie was te leggen en dat er nu verban den werden gesuggereerd die er niet zijn. Bovendien was hij van mening dat het juist iets is om trots op te zijn als deze groep jongeren deel wil nemen aan een moment waarbij gemeenschapzin juist benadrukt wordt en hij achtte dit van grote waarde. Burgemeester Westendorp heeft verder de stand van zaken doorgegeven met betrekking tot de suggesties cfe de vorige bijeenkomst zijn gedaan. Ten eerste het came ratoezicht. Aan deze mogelijkheid zijn grote kosten ver bonden en dat is een politieke keuze en bovendien moe aangetoond worden dat er sprake is van veelvuldige over last voordat dit systeem geplaatst mag worden. In de tweede plaats stond burgemeester Westendorp stil bij 0 suggestie van buurtpreventie. Dit vereist een grote inze van vele vrijwilligers en daarvoor moet draagvlak zijn. P dit moment heeft hij nog geen concreet voorstel om komen tot een dergelijk project. De algemene conclusie van de avond was dat de aanpak heeft gewerkt en dat het vooral zaak is om het zo te nou den. In dat verband benadrukte zowel de burgemees als de wijkagent dat het belangrijk is dat 'de verhalen op het dorp' ook de politie bereiken zodat er passende ac- kan worden genomen.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 10