GEZOND EN VEILIG BARBECUEN SKR VAKANTIEPROJECT...HET ZIT EROP! MOERKAPELLE Hart van Holland 4 augustus 2004 De barbecue top 5 van het Voorlichtingsbureau Vlees: Oosterse saté van varkenshaas Van 28 juni tot en met 30 juli bood de Stichting Kinderhulp Roemenië 125 kinderen een geheel ver zorgde 5-daagse vakantie. Emmy Noordam heeft gedurende deze vijf weken de leiding. Haar erva ringen in de vijfde en laatste week. Maandag 26 juli. Voor de laatste keer naar boven. Nou dit was wel de meest bijzondere rit. De keukenstaf en ik gingen om 7 uur op pad. Een oude Jeep (niet een zoals wij die kennen) kwam voorrijden. Er ging van alles mee, een grote zak aardappelen een kist tomaten een kist komkom mers nou ja, een weekvoorraad voor de keuken. Wij hadden ook onze bagage, het lukte net, al was het krap. Een stukje verder stopte de Jeep en er kwamen nog twee mannen bij met grote houten har ken. Ze wrongen zich in de Jeep en hingen over elkaar heen. Nog een kilometer verder stopte de Jeep weer en er kwamen nog meer men sen, die zich naar binnen persten. Nu zaten we met tien personen in die Jeep, nou ja zitten... Na een half uur gingen er viujf mensen uit en de harken, ze hadden een lift gehad. Ik hield er blauwe plekken op mijn been aan over. Het is hier heei gebruikelijk dat je mensen meeneemt naar boven of beneden, omdat er verder geen vervoer is in de bergen; wel sociaal We hebben in het vakantiehuis alles klaar gemaakt voor de ont vangstvan de laatste meisjesgroep. De eerste auto kwam nog droog boven, maar de tweede had de laatste 10 minuten in de regen gereden. Het was gaan onweren. Het bleef de hele middag een beetje rommelen: zon, regen en onweer. Er bleek een meisje jarig te zijn, dat hebben we toegezongen en een cadeautje gegeven. Het weer lijkt op te knappen. Hopelijk is het morgen goed. Dinsdag 27 juli. Vannacht heeft het geregend en het regent nu nog Later werd het droog, dus naar bui ten. Hier in de bergen zie je de damp opstijgen en op een gegeven moment hangen er wolken tussen de bergen. Maar o jee..., die wol ken worden regen. Dan maar weer binnen spelen. Tijdens het spelen kwamen we er achter dat een paar meisjes van 15 en 16 jaar niet kun nen schrijven of rekenen. We heb ben vanmiddag kerstkaarten gete kend. Het niveau van tekenen ligt ook heel laag. Soms lijkt het of een kind van 6 het heeft getekend, 's Avonds gingen de dames om 10 uur naar bed en het was nog snel stil ook. Woensdag 28 juli. Maria (vrouw van de eigenaar van het vakantie huis en hoofd van de keukenstaf) is jarig vandaag. We hebben gister avond laat de keuken versierd en vanmorgen met zijn allen in het Roemeens "lang zal ze leven" gezongen. Het weer wordt weer niks vandaag. Met de elektriciteit moeten we zuinig zijn want de zonnepanelen hebben al dagen geen zon gehad. De sportdag heb ben we weer aangepast en binnen uitgevoerd. Ook bij deze meisjes- groep was er een aantal dat niet kon touwtjespringen. We hadden bewust een opdracht gemaakt waarbij de meisjes moesten reke nen. Wel heel makkelijk hoor! De tafels 1 t/m 10. Dat moet toch kun nen. Er waren maar 6 meisjes die deze opdracht foutloos uitvoerden, 's Avonds kwam Paul, die zelf ook jarig was, met z'n accordeon muziek maken voor Maria. Disco- muziek is hier nog niet in! De meis jes zongen Roemeense liederen en dansten ook op z'n Roemeens. De stemming was goed, daarom gin gen we wat later naar bed. Donderdag 29 juli. Er ligt nog steeds een dikke deken van wolken over dit land. Een deken waar het af en toe uit regent. Dus moeten we weer een dag binnen spelen. Toneelstukjes een modeshow met de mooie jurken uit Holland, spel letjes, ach de meiden vermaken zich nog prima. Maar het kost ons meer energie, want buiten kan je meer uitdollen. De modeshow was weer een succes, de meisjes voelen zich heel speciaal, je ziet ze glun deren. De meisjes van deze week hebben weinig zon gehad. Morgen is het spulletjes inpakken en dan is het over. Voor de laatste maal naar beneden, dit keer zal de weg heel modderig zijn, want hier voor het huis is het ook een en al modder. Maar we gaan eerst nog een keer hier naar bed en morgenvroeg inpakken. De complete meidengroep... en lol hadden ze! Vrijdag 30 juli. Het regent niet of nog niet? De kinderen konden lek ker nog even naar buiten. Inmiddels heb ik mijn persoonlijke spulletjes ingepakt. Alle andere materialen zoals speelgoed, sport en spelmaterialen zijn opgeborgen en geïnventariseerd. Mijn lijstje met wensen en aanpassingen voor volgend jaar is ook bijgewerkt. Rond 12.00 u., na de lunch, reden we naar Loman. Waar ik al bang voor was klopte! Ik heb echt waardering voor de chauffeurs van de vrachtwagentjes. Diepe modde rige karrensporen werden handig omzeild of vakkundig doorheen gereden. Om 13.30 uur arriveerden we in Loman. De twee personen- busjes stonden al klaar en de kin deren stapten over. Na ze te heb ben uitgezwaaid vertrokken ze naar hun dorp. Inmiddels was ook een auto gearriveerd die Adina en mij naar Timisoara brengt. Adina is een Roemeense die in Nederland woont en de laatste 2 weken als leidster in het vakantiehuis heeft gewerkt. Het kostte ons 6 uur om naar Timisoara te rijden, maar we hebben wel twee keer een stop gehouden. Morgen (zaterdag) heeft Adina een bruiloftsfeest. Behalve mijn "werkkleding" heb ik geen uitgaanskleding meegeno men. En om nou voor een paar uur bruiloft (waar ik verder niemand ken) kleding aan te schaffen gaat me wat te ver. Dus morgen gewoon nog even doorkomen en zondag middag om 16.15 u. hoop ik te ver trekken naar Nederland. Het zit erop! Vijf Weken met een lach en een traan. Vijf Weken met dolge lukkige kinderen. Maar ook vijf weken waarin ik de Roemenen Barbecuen is een gezonde, magere en veilige bereidingswijze, mits aan sen aantal voorwaarden wordt vol daan. Zorg er voor dat vlees en groen en niet verbranden en zwart wor- en. Verbrande etenswaren zijn amelijk niet lekker en heel onge- ood. Snijd daarom zwart verbran- e randjes altijd van het vlees af, of oorkom verbranden door een spe cie folieschaal te gebruiken. Voorkom kruisbesmetting! Leg l r°osterd vlees op een schoon wa 1°oit weer teru9 °P bord Q ,ar rauwe vlees op heeft JSeo. Gebruik voor rauw vlees "der keukengereedschap (messen tangen) dan voor het bereide vlees om eventuele micro-organis men geen kans te geven op het bereide vlees te komen. Vlees dat om een langere berei dingstijd vraagt (bijvoorbeeld schouderkarbonades, saucijsjes, verse worst, spare ribs, lever, gehaktballen en kippenpoten), kunnen het beste even worden voorgegaard in hete bouillon. Het vlees is dan ook in de kern al (bijna) gaar en krijgt op de barbecue nog een knapperig korstje en een lek kere smaak. Ongeveer een uur nadat de (houtskool) barbecue is aangesto ken is deze op z'n heetst. Rooster dan als eerste het vlees dat het snelst klaar is (bijvoorbeeld bief stuk). De afstand van het rooster tot de kooltjes bepaalt de tempera tuur op het rooster: - 20 cm boven de kooltjes is geschikt voor stukken vlees die rood of rosé gegeten worden (zoals biefstuk) - 45 cm is geschikt voor vleessoorten die door en door gaar gegeten wor den (zoals hamburgers en worstjes) Voorkom steekvlam men! Rooster wat vettere stukjes vlees zoals spe klappen op een plaat bar becue of dek het rooster af met stevig aluminium folie. Snijd het vetrandje van vlees op meerdere plaatsen in, zodat het vlees tijdens het gril len niet omkrult en ongelijkma tig gaar wordt. Een recept voor varkenshaassaté die in een folieschaal wordt gegrild. Voor 4 personen Voorbereidingstijd: 90 minuten Bereidingstijd: 10 minuten INGREDIËNTEN - 500 g varkenshaas (in blokjes van 1,5 cm) - 2 eetlepels uien (gefruite gedroogde uitjes) - 7 eetlepels ketjap manis - 3 teentjes knoflook (geperst) - 1 theelepel gemberpoeder - 3 eetlepels limoensap - 16 satéstokjes BEREIDING 1.Roer in een kom 2 teentjes knof look, gemberpoeder, 2 eetlepels limoensap, 4 eetlepels ketjap en peper tot een marinade. Schep de blokjes var kenshaas door de marinade en laat deze 1,5 uur afgedekt in de koelkast marine ren. 2. Rijg de blokjes vlees aan de saté stokjes. Leg de stokjes in een speciale folieschaal voor spiesen (te koop bij warenhuis en supermarkt). Grill de saté op de barbecue in ca. 10 minuten aan alle zijden goudbruin. 3. Roer ondertussen in een kom 1 teentje knoflook, 1 eetlepel limoensap, 3 eetlepels ketjap en versgemalen peper tot een ketjapsaus. 4. Verdeel de saté en ketjapsaus over 4 borden en garneer deze met de gedroogde uitjes. LEKKER MET FRIETJES EN KOMKOMMER-TAUGÉ SALADE. De groep van Adina aan het ontbijt. beter heb leren kennen. Een ding is zeker: er moet volgend jaar heel wat worden veranderd en aange past.... naar Nederlandse maatsta ven. Woensdag 18 augustus staan er in deze krant twee pagina's - in kleur - met een overzicht van het vakantieproject 2004. Emmy Noordam KERKDIENSTEN - 8 augustus Zevenhuizen Dorpskerk 10.00 uur ds. C. Vermeu len; 19.00 uur ds. C. Wesdorp. Kapel Oud Verlaat 10.00 uur ds. C. Haasnoot. Nesselande 10.00 uur ev. G.J. van den Bos. Geref. kerk 9.30 uur pastor W.J. Bet- tenhaussen-Baak. Moerkapelle Geref. Gem. 9.30 uur Leesdienst; 19.00 uur ds. G. Clements. Herv. Gem. 10.45 uur kand. T.C. Zuij- derduin; 18.30 uur ds. C. Boele. MEDISCHE WEEKENDDIENSTEN Zevenhuizen-Moerkapelle en Waddinxveen: voor spoedeisen de huisartsenhulp buiten kan tooruren (17.00-8.00 uur, wee kenden/feestdagen); HuisArtsen- Post Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182- 698820 NPV Vrijwillige Thuiszorg: mw. C. van der Spek-Ebbers, 079-593.27.06 (19.00-20.00 uur); Mw. J. Snoep 079- 593.27.02 (13.30-14.30 uur); Mw. H.M.C. Cammeraat 079-593.21.49 (18.00-20.00 uur). Verslavingszorg Midden-Holland, Pamassia, psycho-medisch centrum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda, tele foon 0182-563500, fax 0182-563521. Bereikbaar: maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Algemeen Maatschappelijk Werk: Wendy Huisman en Jantine den Uijl. Locatie Zevenhuizen-Moerkapelle, Leliestraat 3, 2761 HD Zevenhuizen, Telefoon 0180-631280. Tijdens spreekuren kunt u zonder afspraak langskomen of bellen voor informa tie of het maken van een afspraak. Spreekuur: maandag en woensdag 9.00-10.00 uur. Locatie Huisartsenpraktijk Moerka pelle, Weideplantsoen 20, 2751 CB Moerkapelle. Inloopspreekuur: don derdag 9.00-10.00 uur. Wie buiten kantooruren dringend hulp van het maatschappelijk werk nodig heeft, kan terecht terecht bij de Zorglijn: 0182-594500. Groene Hart Ziekenhuis: Bleulandlo- catie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Joze flocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informatie over wachttijden, opname, afdelingen etc.: www.ghz.nl

Hart van Holland | 2004 | | pagina 11