Zevenhiiizen - Moerkapelle de sTORMvuEGERs ||qe IS HET MET.GEURT GERRITSEN SR. Bakker Gerritsen leerde Roemeens echtpaar in acht dagen broodbakken ^zÊvENH IZ E N MOE RKAPELLE Hart van Holland 18 augustus 2004 pagina 13 medische weekenddien sten Hartelijke ontvangst Zevenhuizen - De 255 jonge dui ven van postduivenvereniging de Stormvliegers werden afgelopen zaterdag om 10.30 uur gelost in Peronne, 258 km. Om 14.02 uur was het een duif van Bert Hertog die als eerste arriveerde. De duif had 73 km p/u gevlogen. De laat ste prijsduif was een half uur later thuis. Uitslag: 1. B. Hertog, 2-9-11-17-20. Joh. Stofberg, 3-5. R. Brands, 4. C.P. Edeling, 6-12. J.S. Heykoop, 7. Joh. Breedijk, 8. L. van Wensem, 10-14-16. C. Zweere, 15. Gebr. Jongenelen, 18-19. D.C. den Hertog. Het laat ste kampioenschap, de navluch- ten, is ook weer begonnen. Deze duiven gingen naar Haasdonk, 98 km. De 597 duiven werden om 9.50 uur gelost en om 11.14 uur was het C. Zweere die zijn eerste duif kon melden. De duif had 70 km p/u gevlogen, 10 minuten later waren alle prijsduiven weer thuis. Uitslag: 1. C. Zweere, 2-18- 19-20. Joh. Stofberg, 3-4. Gebr. Jongenelen, 5-6-8-13. C. Nobel, 7. M. Flier, 9. J.S. Heykoop, 10. Andre en Marjen Paul, 11-12. L. v.d. Haak, 14-15-17. Joh. Wilten- burg, 16. R, v.d. Helm. Door Ron Krul KERKDIENSTEN - 22 augustus Zevenhuizen Dorpskerk 10.00 uur ds. Z. de Graaf; 19.00 uur ds. G.J. van Beek. Kapel Oud Verlaat 10.00 uur ds. W, Radstake. Nesselande 10.00 uur ev. G.J. van den Bos. Geref. kerk 9.30 uur drs. F.P. Treep. Moerkapelle Geref. Gem. 9.30 uur Leesdienst; 18.30 uur ds. H. Paul. Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. Boele; 18.30 uur ds. C. den Otter. Zevenhuizen-Moerkapelle en Waddinxveen: voor spoedei sende huisartsenhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekenden/feestdagen): Huis- Mu\enPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Hol- and (DAM), Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820. NPV Vrijwillige Thuiszorg: C. van der Spek-Ebbers, OJ9-593.27.06 (19.00-20.00 uur); *J. Snoep 079-593.27.02 113.30-14.30 uur); Mw. H.M.C. Gameraat 079-593.21.49 (18.00-20.00 uur). Jerslavingszorg Midden-Holland, amassia, psycho-medisch cen- Lrum- Ussellaan 2-2a, 2806 TK Gouda telefoon 0182-563500, mü 0182-563521. Bereikbaar: aandag tot en met vrijdag van 00 tot 17.00 uur. &ï,esliin (°33) 463 05 66, °®,dvn-nl, voor alle vragen d'abetes (24 uur per dag, 's cnts alleen in geval van nood). ^gemeen Maatschappelijk Werk: Uiil r Huisman en Jantine den J„ J-ocatie Zevenhuizen-Moer- 2*1 l' .Leüestraat 3, 2761 HD 63D8a x-en' Telefoon 0180- ?nnl 'idens spreekuren kunt u heiia Opraak langskomen of mal, voor informatie of het Ken van een afspraak. Spreek- 9qqi ^aandag en woensdag Jantuee,n Maatschappelijk Werk: .Jl^Uiji. Locatie Huisart- Dlanl J Moerkapelle, Weide- ei|sts°en 20, 2751 CB Moerka- dan q inloopspreekuur: donder- kantn 00 uur. Wie buiten bet °oruren dringend hulp van hepftifLsehappelijk werk nodig r„_ kan terecht terecht hii rip 0182-594500. Bleu- 10, Zornii:terecht terecht bij de 0r9lijn: 0182-594500. Iandue Hart Ziekenhuis: 2803 uu r Oieulandweg 10, PostaH uda, (0182) 505050. Gouri* Postbus 1098, 2800 BB Beaiim ^02e^°catie: Jan van °ver \A/?nuSt^-aat- ^oor informatie linnen ^htt|jden, opname, afde- ^__j6tc.: www.ghz.nl "Hoe is het metis een nieuwe rubriek in het Hart van Holland waarin we teruggaan in de tijd en ons afvragen hoe het momenteel is met de mensen die een lange tijd geleden in het nieuws stonden. Wat is er van hen geworden en hoe kijken ze nu terug op hun nieuws van destijds. Deze week aandacht voor Geurt Gerritsen Sr. naar aan leiding van een bijzonder artikel in het Hart van Holland van 3 novem ber 1993. Zevenhuizen HvH - 3 november 1993 - "Bakker Gerritsen leerde Roemeens echtpaar in acht dagen broodbakken", in dit artikel ver haalt een dolenthousiaste Geurt Gerritsen Sr. over zijn avontuur in Roemenie waar hij een Roemeens echtpaar binnen acht dagen brood heeft leren bakken. De toen 56- jarige brood- en banketbakker gaf destijds voor de eerste maal gehoor aan een oproep van het overkoe pelend orgaan van de bakkers, het BCOB, om een broodbakkerij in Roemenie mee te helpen opzetten. Hij deed dit samen met Reinier Kok, een bakker in ruste uit Bleis- wijk. Nadat Geurt en Reinier het sein hadden gekregen dat het pand waarin de bakkerij gevestigd zou worden klaar was voor gebruik, vertrokken ze samen op dinsdagmorgen 12 oktober 1993 op weg naar Roemenie waar ze de volgende avond om zes uur op de plaats van bestemming arriveer den. De reis was met een gespons orde bus die volgeladen was met meel en bakkerijgrondstoffen. De reis, hoewel 2050 kilometer lang, ging redelijk snel omdat de bus voorzien was van een rood kruis en een verklaring van de consul dat het om humanitaire hulp ging. Normaliter nam de grensovergang in Roemenie in die tijd uren in beslag maar Geurt en Reinier kon den zo doorrijden. Bij aankomst kregen Geurt en Rei nier een hartelijke ontvangst door het echtpaar dat de bakkerij ging runnen. Ze mochten er overnach ten en maakten kennis met hun familie en de plaatselijke predikant die als tolk fungeerde. Het bakkers echtpaar bleek van harte bereid om aan te pakken terwijl ze nog nooit van hun leven in een bakkerij gewerkt hadden. Hij was van oor sprong automonteur, zij verpleeg ster. Door omstandigheden waren ze zonder werk geraakt. In zeer korte tijd kregen ze het hele bak- proces onder de knie. De laatste twee dagen bakten ze het brood zelf. Geurt bemoeide zich al die tijd met de begeleiding van het echtpaar terwijl Reinier op onder zoek ging waar gist en meel lokaal te verkrijgen was. Toen Geurt en Reinier vertrokken was de broodbakkerij vol in bedrijf en gingen de broden grif over de toonbank. Geurt meldde na terugkomst dat het bakkersecht paar hen op de hoogte zou houden van het reilen en zeilen van de bakkerij en Geurt nam zich voor om in 1994 weer een bezoekje te brengen aan de door hem mede opgezette broodbakkerij in Roe- Geurt Gerritsen Sr. is momenteel gestopt met het bakproces en geniet van zijn welverdiende pensi oen. Hij wil graag even terugblik ken naar zijn avontuur van destijds en vertellen hoe het de bakkerij in Roemenie en hemzelf sinds die tijd vergaan is. In 1993 was u 56 en al jaren als brood- en banketbakker werk zaam. Had u ooit eerder een oproep van het BCOB gehad? "Nee, hoewel ik wel regelmatig contact had met dit orgaan en er genoeg ideeën waren om zoiets te doen. Het BCOB was er ook al enkele jaren mee bezig, voorname lijk in landen als Hongarije, Polen, Tsjecho-Slowakije en natuurlijk Roemenie. Hierbij werden oude bakkerijmachines gesaneerd en bestemd voor deze landen om aldaar broodbakkerijen op te zet ten. Toen het verzoek kwam heb ik niet lang geaarzeld en snel ja gezegd." Op dinsdagmorgen 12 oktober 1993 vertrekt u per auto met de wetenschap dat u 2050 km moet afleggen. Hoe verliep deze reis? "Redelijk voorspoedig. Wel hebben we onderweg veel armoede gezien. Ook hebben we nog een bekeuring gehad. We reden langs een loketje waar brood werd uitge deeld. Er was een grote rij mensen voor dat loket en we wilden even kijken wat er aan de hand was. Toen hebben we zo bleek achteraf de auto ergens geparkeerd waar dit schijnbaar niet mocht. De poli tieagent was streng en schreef meteen een bon voor ons uit. Wij dachten, nou da's lekker dan tot het moment dat we het bedrag van de bekeuring moesten betalen. Deze was 1000 Lei, omgerekend zo'n euro 1,95. Daar hebben we achteraf natuurlijk hartelijk om gelachen." Bij aankomst moest u zich uiteraard melden bij het echt paar, heeft u daar overnacht en kennisgemaakt met de rest van de familie. Hoe waren deze mensen? "Het waren Hongaarse Roemenen die redelijk Duits spraken. Sommi gen hadden zelfs kennissen in Hol land zodat de communicatie goed te doen was. De familie had con tact gezocht met de bakkersorgani satie en toen deze op hun verzoek inging om een bakkerij op te zet ten, werd het echtpaar door hen naar voren geschoven omdat het voor hen nu ze beiden werkloos waren, een kans was om een nieuw bestaan op te bouwen. We aten ook altijd mee met de familie waar bij we het overigens vreemd von den dat elke keer dat we gingen eten, de vrouwen er niet bij waren. Die gingen dan altijd naar een andere kamer of de keuken en aten daar wat. Op een gegeven moment waren we dit een beetje zat en hebben we aangedrongen dat de vrouwen ook bij ons aan tafel kwamen zitten als we gingen eten. Na wat protest hebben we ze uiteindelijk wel zover gekregen." Heeft u zich tijdens uw verblijf aldaar wel eens onveilig gevoeld? "Nee nooit, hoewel je wel een beetje moest oppassen voor de lokale zigeuners. Die jatten destijds alles bij elkaar." Hoe verging het de bakkerij na uw vertrek? "Niet goed en daar baal ik nog steeds van. Hoewel toen wij ver trokken de bakkerij vol in bedrijf was en lekker liep is het zo'n drie maanden na ons vertrek misge gaan. Wat was het geval... Het pand waarin de bakkerij gevestigd was, werd gehuurd van de lokale landbouwcoöperatie. Toen de voorzitter van deze coöpe ratie zag dat de winkel lekker liep, heeft hij de huur opgezegd. Dit met in het achterhoofd de volledi ge winkel inclusief de mensen die wij hadden opgeleid, over te nemen. Het echtpaar zag dit niet zitten en is uiteindelijk gestopt. Toen de verhuurder de machines achterover wilde drukken, hebben advocaten van de bakkersorganisa tie hier een stokje voor gestoken. Uiteindelijk zijn deze geplaatst in een pand in een ander dorp. Achteraf kan je zeggen dat we belazerd zijn. De lokale medewer king om een pand te verhuren voor de bakkerij, bleek een truc te zijn tot verrijking van henzelf. Al onze moeite was uiteindelijk voor niets geweest." Wat is uw gevoel nu - tien jaar later - over dit avontuur? "Achteraf gezien heb ik er toch een beetje een teleurstellend gevoel aan overgehouden. Het was ter plekke allemaal zo goed gegaan en ik had ook regelmatig de winkel in Roemenie willen bezoeken, puur uit belangsteiling. Ik heb hier na ook nooit meer met een derge lijke actie meegedaan. Aan de andere kant ben ik wel blij dat ik dit stukje ervaring heb opgedaan en gezien heb wat daar aan de hand was." Hoe is het u verder vergaan? "Hoewel ik een moeilijke tijd ach ter de rug heb vanwege de ziekte van mijn vrouw, gaat het redelijk goed. Ik geniet van mijn pensioen, fiets en wandel veel en ga regel matig met de caravan op vakantie. Sinds januari van dit jaar heb ik het gehele bedrijf aan mijn zoon over gedragen". Als uw zoon nu van de bakkers organisatie een dergelijk ver zoek zou krijgen, wat zou u hem dan adviseren? "Doen! Ondanks alles is het toch een nuttige ervaring geweest en had ik het niet willen missen". Hart van Holland/3 november 1993 pagina 7 •venhuizen- "Ais de B.C.O.B, volgend jaar weer een beroep op me doet, hoop het weer te doen", zegt de 56-jarige Geurt Gerritsen uit Zevenhuizen. Deze ood-en banketbakker die het wat rustiger aandoet nu zijn zoon de teugels in inden heelt, gal onlangs voor de eerste maal gehoor aan de oproep van de B.C.O.B., het overkoepe lende orgaan van de bak kers. De vraag luidde of hij een broodbakkerij in Roemenië wiide op gaan zetten. De 57-jarige bak ker in ruste. Reinier Kok uit Bleiswijk, was hier voor ook benaderd en nam contact op met de heer Gerritsen. Ze beslo ten om de reis samen te gaan maken. En toen was het wachten op het moment dat het pand waarin de bakkerij ge vestigd zou worden, aangesloten was op krachtstroom. Omdat de bakkerijmachines, waaronder een electri- sche oven, reeds door transportbedrijf Sikke- ma uit Dronten in Sa- mos/Conesti gearri veerd waren, hoefde het tweetal daar geen zor gen over te hebben toen net sein klonk dat ze konden komen. Met een met meel en bakkerijgrondstoffen j volgeladen Mitsubishi- bus van Boonstoppel, die hen van harte spon- 1 sorde, vertrokken ze in de vroege ochtend van dinsdagmorgen 12 oktober naar Roemenië, waar ze de volgende avond om zes uur op hun bestemming arriveerden. (2050 km!) Hun wagen was voorzien van een rood kruis en met een verklaring van de con sul dat het om humanitaire hulp ging, konden ze de lange rij wachtenden bij de grens snel passeren. Belde heren konden bij het echtpaar dat de bakkerij ging runnen, overnach ten en maakten kennis met hun familie en de plaatselijke predikant. Deze sprak goed Duits en speelde, waar het technische en zakelijke instructies be trof, voor tolk. Het bakkersechtpaar bleek van harte bereid om aan te pakken, terwijl ze nog nooit van hun leven In een bakkerij gewerkt hadden. Hij was automonteur en zij was verpleegster, maar beiden hadden geen werk meer. In een week tijd hadden ze het hele bakproces onder de knie, nadat de bak kerij schoongemaakt was en de oven en machines geïnstalleerd waren. Die ma chines bestonden naast een oven uit: een deegmachine, kleine brood machi ne, werkbanken, broodwagen, puntjes- machine, uitroimachine en platenwa- gen. "De laatste twee dagen bakten ze zeif het brood. In de betrekkelijk kleine oven kunnen 36 vloerbroden van een kilo. Per brood betalen de mensen daar 40 cent, omdat de lévensstandaard daar veel lager ligt dan in Holland. Er heerst in het dorp en het gebied waar wij vertoefden, geen armoe. De mensen in deze van origine Hongaarse enclave, kunnen zich aardig bedruipen met hun eigen produkten. Er was echter een behoefte aan een broodbakkerij. Brood is daar hoofd voedsel. De Roemeen eet namelijk driemaal per dag brood: ook bij de arme maaitijd wordt brood gege ten. Het dorp telt 900 inwoners. Kwa brood- verbruik kun je dat dus met drie verme nigvuldigen. Ook naar ons toe. De Ne derlander eet veel minder brood. Ter wijl ik het echtpaar begeleidde bij het bakken, ging Reinier op onderzoek uit waar gist verkrijgbaar was en mee). Meel wordt in een molen gemalen die drie kilometer verderop staat, terwijl andere grondstoffen ook verkrijgbaar zijn". Gerritsen vertelt dat de Nederlandse Bakkerijstichting de machines van bakkers <1 ie zich saneren niet meer zo snel laat vernietigen, maar bestemt voor Oosteuropese landen om aldaar broodbakkerijen op te starten. Het contact met het bewuste echtpaar dat zich nu door bakker Gerritsen heeft laten omscholen tot bakker en wat tot standkwam door Sikkema sr. uit Dronten, die een keer of tien per jaar voor humanitaire hulp naar Roe menië gaat. zal zeker worden besten digd. "Ze houden ons op de hoogte van het reilen en zeilen en ik neem mij voor hen het aanstaande jaar weer te gaan bezoeken", knikt bakker Gerrit sen enthousiast.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 13