DIER VERMIST OF GEVONDEN? VOLWASSENEN MET ADHD ooo LEO MOERMAN, VOORZITTER V.V. MOERKAPELLE: GEEN FUSIE, MAAR WEL KNIPOOG NAAR NESSELANDE ijp» COLLECTEWEEK KWF INLOOPBIJEENKOMST ADHD KLEURIGE HERFST IN DE WERELDWINKEL ER-OP-UIT IN 'T groen? DOEN! Hart van Holland 8 september 2004 Gegroeid naar voorzitterschap Verloedering Jeugdafdeling Fusie met Groeneweg? Tasty Colours Kansen Stichting AMIVEDI, Kosteloze re gistratie vermiste en gevonden huisdieren. Hulppost 3B-Hoek- Zeven huizen/Moe rka peil e-Pij- nacker/Nootdorp. In de week van 23 tot 30 augustus werden de volgende vermiste/gevonden huisdieren geregistreerd. VERMIST: Kater, zwart/wit tussen ogen, bef, borst, buik, staatpunt, voetjes, schuw, Staringstraat, Zevenhuizen; Kater, rood getijgerd, Lange zijde, Zevenhuizen; Poes, cypers-bruin met wat wit gevlekt, geringde staart, fijn postuur, Lange Zijde, Zevenhuizen; Rosellaparkiet, rood/wit/ blauw/groen, ring. Rozenstraat, Zevenhuizen. GEVONDEN: Zwart-witte Perzische poes, bij het Nijverheidscentrum, Zevenhuizen. 'Dwergkonijntje, crèmekleurig met wat donkere vlekjes, Nijverheidsstraat, Moerkapelle. ledereen die vragen heeft of informatie kan geven kan bellen naar: Stichting Amivedi Hulp post: 3B-Hoek- Pijnacker/Noot- dorp - Zevenhuizen/Moerkapel- le, telefoon 010-5121937 of kijk op www.amivedi.nl. Gouda - Voor partners van volwas senen met ADHD organiseert de GGZ Midden-Holland de cursus "Volwassenen met ADHD, een cur susvoor partners". De cursus start op dinsdag 5 oktober en bestaat uit acht bijeenkomsten (van 18.30 tot 21.00 uur) en één terugkombij- eenkomst na afloop van de cursus, het is een preventiecursus en geen therapie. De bijeenkomsten vin hen plaats in het gebouw van de GGZ Midden-Holland op de Ronsse- weg 225 in Gouda. Voor inlichtin gen en aanmelding: Renske van Rooijen, afdeling Preventie en Dienstverlening van de GGZ Midden-Holland, telefoon 0182- 5636 5 6. Bart Bakker weet al jaren via zijn - soms scherpe - pen door te dringen tot iemand zijn leef- en gevoelswereld. In de wekelijkse rubriek 'Het Voetstuk' zet hij mensen uit de lokale samenleving in de schijnwerpers, die het aandurven om met hem de confrontatie aan te gaan. fat bezielt iemand om voorzitter van een (voetbalver eniging) te worden? Het kost wekelijks vrije tijd, leden zeuren vrijwel altijd aan je hoofd en je bent ook nog eens bestuur lijk aansprakelijk. Dit kan beteke nen dat financieel wanbeleid jou kan worden aangerekend. Som mige voorzitters gaan overigens zo op in hun verenigingswerk dat hun dekbed wel eens op de gang ligt, als vrouwlief het zat is dat haar echtgenoot weer eens te laat thuis komt. "Nou, gelukkig heb ik een uitstekend huwelijk", lacht Leo Moerman, de 45-jarige voorzitter van voetbalvereniging Moerkapelle. "Maar het is inder daad wel zo dat ik drie jaar gele den eerst het één en ander met mijn vrouw Cora heb besproken, toen ik het aanbod kreeg om voorzitter te worden." In hun fraaie nieuwbouwwoning in Bleiswijk ligt het dekbed van Leo weliswaar (nog) niet op de gang, maar de laatste weken zal hij door het 75-jubileum van zijn vereniging niet vaak thuis zijn geweest. "Dat klopt", erkent hij. "Maar dit is gelukkig wel een uit zondering. De activiteiten waren dermate geslaagd dat de voldoe ning overheerste." Leo Moerman is in de loop der jaren toe gegroeid naar het voor zitterschap. De huidige vierde elf talspeler was eerder jeugdleider, zat in de reclamebordencommis- sie, regelde het zomeravond-toer nooi, was betrokken bij de reno vatie van de kleedkamers en zat in de onderhoud- en activiteiten commissie. Kortom, Moerman heeft de afgelopen jaren veel gedaan voor de Moerkapelse voetbalgemeenschap. '"Tja, het lijkt een hele opsomming, maar de tijd is voorbij gevlogen", aldus de Bleiswijker. "Dit geldt ook voor mijn huidige periode als voorzitter. Dit komt vooral door- dat ik een goed team van mensen om me heen heb. Dan doel ik op mijn medebestuursleden Klaas Huizinga, Hans van Vliet, Aafke Hoogma-De Leeuw, Fred Hertog, Cees Verhoef en Edwin Zuier- veld." "Want hoewel ik dacht de vereni ging al goed te kennen op het moment dat ik de voorzittersha mer overnam, het financiële rei len en zeilen van een club is toch een ander verhaal. Gelukkig zat er een aantal ervaren bestuursle den, waardoor ik in een gespreid bedje terechtkwam. Het is wel zo dat heden ten dage een voetbal club als een bedrijf moet worden gerund. Vrijblijvendheid kan gewoon niet meer." Ondanks dat ernstige incidenten van wangedrag zelden op de vel den bij Moerkapelle plaatsvinden, erkent Leo Moerman dat de ver loedering in het amateurvoetbal toe heeft geslagen. "Ik lees natuurlijk ook wel eens de berich ten van clubs uit de grote ste den", aldus Moerman. "Helaas is het daar wel eens goed mis met de normen en waarden. Gelukkig heerst er bij Moerkapelle een sterke sociale contraie waardoor excessen uitblijven." Maar er wordt op zondag bij Moerkapelle toch gewoon gevoetbald? Een opmerkelijk feit, omdat juist op zondag de kerk drukker wordt bezocht dan de plaatselijke voetbalvelden. "Tja, veel mensen uit Moerkapelle zou den graag willen dat er op zon dag niet werd gespeeld", aldus Leo Moerman. "Dit ligt inderdaad wel eens gevoelig. Maar deson danks is er vanuit de gemeen schap toch dermate veel respect voor de twee zondagteams dat zij probleemloos binnen de vereni ging kunnen functioneren." Ondanks de aanwas op zondag heeft het bestuur wel enige zor gen over de jeugdafdeling. "Er is bij onze club nog plaats voor veertig, vijftig jeugdleden", ver telt Leo Moerman. "We knipogen daarom nadrukkelijk naar de nieuwbouwwijk Nesselande. Ik hoop dat op korte termijn een aantal jeugdleden uit deze wijk zich bij Moerkapelle zullen aan melden. Of dit niet ten koste gaat van de identiteit van de vereni ging? We hebben al diverse leden uit tal van omliggende gemeen ten. Hier moeten we juist open voor staan, want het komt te vaak voor dat een junior eerder naar een hogere leeftijdsklasse moet doorstromen omdat er in zijn leeftijdscategorie te weinig jeugdleden zijn." Maar is het dan niet de hoogste tijd voor een fusie met buurman Groeneweg? Het komt tenslotte steeds vaker voor dat in een dorp een zaterdag- en zondagclub de krachten bundelen, waardoor het niveau van de totale vereniging omhoog gaat. In een dorp van zo'n 10.000 inwoners zou zoiets heel normaal zijn en voor de gemeente kostenbesparend kun nen werken. "Over een samen gaan met Groeneweg is de laatste jaren totaal niet nagedacht", rea geert Leo Moerman. "Naar mijn inschatting is zoiets momenteel ook niet ter sprake. Ik denk wel dat er in de toekomst een situatie kan ontstaan dat als een club de zaken niet professioneel aanpakt, dit de doodsteek voor zo'n vere niging kan worden. Aangezien Moerkapelle juist in dit opzicht aan de weg timmert, zie ik de komende jaren positief tege moet." Regio - De collectanten van KWF Kankerbestrijding gaan in de week 'an 6 tot en met 11 september weer langs de deuren. Met het geld de collectanten ophalen, wor- en meer onderzoeken mogelijk 9emaakt. Onderzoeken waarmee Jetere en minder ingrijpende ^handelingen ontwikkeld kunnen '^den, waardoor kankerpatiën- •en en hun dierbaren veel leed gespaard kan worden, nder het motto "Ga borstkanker "jf" vragen KWF Kankerbestrij- ln9 en de Borstkankervereniging ederland de hele maand oktober 'tra aandacht voor borstkanker, ankzij onderzoek dat mede door kankerbestrijding mogelijk is TOakt, zijn de perspectieven voor borstkankerpatiënten de afgelopen jaren sterk verbeterd. De 5-jaarsoverleving bedraagt al 80% en de 10-jaarsoverleving 69%. Maar ondanks het feit dat er in Nederland al veel bereikt is, valt er nog veel te verbeteren. Wie de collectant in de week van 6 tot en met 11 september mist, kan een gift overmaken op giro 26000 ten name van KWF Kankerbestrij ding, Amsterdam. Voor meer informatie over kanker en kankerbestrijding, kan men (gratis) bellen met KWF Hulp- en informatielijn: 0800-022 66 22 (maandag tot en met vrijdag van 10.00-12.30 uur en van 13.30-16.00 uur) of surfen naar www.kanker- bestrijding.nl. Gouda - In Het Groene Hart zie kenhuis is op vrijdagochtend 10 september een inloopbijeenkomst voor ouders van kinderen met ADHD. De bijeenkomst wordt geor ganiseerd door de afdeling Zuid Holland Oost van de vereniging Balans. Ouders kunnen er ervarin gen uitwisselen met andere ouders en met medewerkers van Balans. Leden van de afdeling zijn aanwe zig voor het beantwoorden van vragen. Balans is de landelijke vereniging voor ouders van kinderen met ont- wikkelings, gedrags- en leerstoor nissen, zoals ADHD, dyslexie en PDD-NOS. De vereniging geeft informatie over deze problemen, brengt ouders in contact met elkaar en doet aan belangenbehar tiging. De bijeenkomst op 10 septem ber wordt gehouden in Het Groene Hart ziekenhuis. Jozef locatie. Belangstellenden kun nen tussen 9.30 en 11.30 uur binnen komen lopen, de toe gang is gratis. Voor meer infor matie: mevrouw J. de Jong, telefoon 0182-523429. tterdam - Onder het motto 'Er Puit in 't Groen?...Doen!' organi- ert Recreatieschap Rottemeren m ,r z°ndag 12 september samen J Sport en Recreatie gemeente Terdam en G.Z-H een herfstwan- c',n9 'n recreatiegebied Nesse- !erner°^e" Sn Ber9se Bos/Rot- ton'temers aan c'e war|deling kun- ten en 11-00 en 15.00 uur star- (j,*»naf kinderboerderij 'De Blij- dsm n' Pres' Wilsonweg te Rotter- ten Pmrnoord. Drie wandeltoch- 'jn uitgezet van respectievelijk 5 (met puzzelopdrachten voor kin deren), 10 en 15 kilometer. Het is ook mogelijk onder deskundige lei ding van een gids deel te nemen aan een natuurexcursie. Deze excursie begint om 14.00 uur. Informatie over deze actie is zon dag te krijgen bij de Groenbus van Zuid-Holland die bij het startpunt zal staan. Men kan ook tevoren contact opnemen met Hans Hart- mann van G.Z-H, telefoon 010- 2981060 (alleen tijdens kantooru ren). Zevenhuizen - De Wereldwinkel presenteert haar nieuwe herfst- collectie: zonnig gele vazen met folkloristische bloemen uit Thailand, Bengaalse riksjakunst toegepast op kandelaars en olielampen en Chermoula, een fris pikante koriandersaus bereid door Ukuva iAfrika in Zuid-Afrika. Onder het motto 'Meeting Colours' haalt de Wereldwinkel kleuren en sma ken van verre culturen naar Nederland. Deze herfst staat in het teken van geel. In Aziatische landen als India, Nepal en Sri Lanka worden gerechten en met name rijst, vaak geel gekleurd met saf fraan of kurkuma. Want geel prik kelt de eetlust. Maïs en gierst zijn de basisingrediënten van het eten in grote delen van Afrika. Zo is geel ook daar de hoofdkleur van de maaltijd. Gele ingrediënten zijn nu ook terug te vinden in het nieuwe kookboek Tasty Colours van Fair Trade: over koken met kleurrijke ingrediënten, zoals rode Chillyber- ry en zongedroogde tomaten, roze Chillyberry mayonaise en gele Kaapse kerriesaus. Naast originele recepten en eenvoudige tips voor verrassend lekkere gerechten kan de lezer kennismaken met Edith von Thura. Edith werkt als kokkin bij Nantekara, één van de Zuid- Afrikaanse leveranciers van Fair Trade. Zij vertelt hoe zij met de kennis die zij bij Nantekara heeft opgedaan een eigen bedrijfje is begonnen. "Dat is de kracht van onze werkwijze," licht Koos Blac- quière van de Wereldwinkel toe. "We stimuleren de ondernemings lust van mensen in ontwikkelings landen. Dat geeft hen zelfvertrou wen en uitzicht op een beter bestaan." Wereldwinkel Zevenhuizen is één van de 400 Wereldwinkels in Nederland. Wereldwinkels ver kopen originele cadeaus uit verre culturen. Van exclusieve koffie, thee en culinaire producten tot sie raden, papierwaren en woonacces soires. Het bijzondere aan Wereld winkels en importeurs zoals Fair Trade is dat zij producenten stimu leren om hun kansen te benutten op de exportmarkt. Producenten in Afrika, Azië en Latijns-Amerika werken zo aan een beter bestaan. En de Nederlandse consument kan meegenieten van hun kleurrijke blik op de wereld.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 9