10 GEMEENTEN WEDSTRIJD "WIE MAALT EROM? a MIPPPNSTANP DUELS NEDERLANDS ELFTAL NIET TE ZIEN? COMPETITIEWINST DAMES NESSELANDE ^zêv^JHUIZEN MOERKAPELLE Hart van Holland 29 september 2004 pagina 17 BRANDWEER ZEVENHUIZEN V/INT r/ii ttti v at nn fr\ n 8 F MMM Dorpsstraat, Ons Dorp Verbazing Door Ron Krul Nieuwerkerk aan den Ijssel - Twee medewerkers van de Röntgen Techni sche Dienst (RTD) hebben opdracht gekregen om bij de firma T. Boer, een slachterij voor kalveren aan de 's-Gravenweg, een leidingsysteem door te meten. Bij het doormeten van leidingen wordt gebruik gemaakt van een geringe hoeveelheid radioactief materiaal(bron). Op het moment dat deze medewerkers het terrein oprijden, ontsnapt er een kalf. Het kalf loopt over het terrein waardoor de RTD medewerkers met hun voertuig moeten uitwijken. Hierdoor botst het voertuig tegen een oplegger, gela den met steigerpijpen en papier. Eén van de steigerpijpen raakt door de klap los en boort zich via de voorruit van het RTD voertuig door de borst m een medewerker. Door de klap raakt de motor van het RTD voertuig inbrand en straalt de lading pallets aan waardoor deze ook gaat branden. Het kalf belandt uiteindelijk in de naast het bedrijf gelegen sloot, gelegen a an de Schielandweg. Een voorbij rijdende automobilist ziet het kalf te water geraken en belt de brandweer. Van het ongeval met de RTD wagen heeft hij niets gezien. it Het brandweerkorps van Nieuwerkerk aan den IJssel trad 25 september op als gast heer van de brandweerwedstrijd van de wedstrijdkring "De Tien Gemeenten". De deelnemende wedstrijdploegen moesten zich op de voor hen vastgestelde tijden melden bij de Nieuwerkerkse kazerne aan de Prins Alexander- laan waarna ze zich naar het wed- strijdobject aan de 's-Gravenweg noesten begeven. Dit wedstrijdob ject is vooraf altijd volstrekt geheim. Dit om te voorkomen dat de wedstrijden door zogenaamde voorkennis' beinvloed worden. Aan de 10-gemeenten wedstrijd doen feitelijk negen ploegen mee omdat de gastheer niet meedoet. Het competatieve element is erg aanwezig. Iedere ploeg wil zich bewijzen. Dit maakt de druk waar onder de brandweerkorpsen moe ten presteren groter. Het groepsge voel, waarbij een ieder voor de ander wil werken was afgelopen zaterdag dan ook sterk aanwezig. De nagebootste situatie vergde inzicht, ervaring en gedegen samenwerking. Het kalf in de sloot, waarvoor feitelijk de oproep binnenkwam, had minder prioriteit dan het slachtoffer van de aanrij ding die ook nog eens in een auto zat waarin radioactief materiaal aanwezig was. Snelheid van handelen is belangrijk in dit soort situaties. Alle ploegen wisten de nodige prioriteiten te Als een verstoten trots staat achter de apotheker in de Dorpsstraat van Zevenhuizen "de Maafderij". Erfgoed en behouden? Meer kans dat stuwende krachten het een "goed erf" vinden om op te bouwen. Nee, mooi is dit gebouw alleen door zijn historie. Ooit voeren door de Ringvaart naast Sinterklaas en de plezierbootjes de graanboten achter de Maal derij langs. Met een pifletje of een zalfje van de buurman redt de Maalderij het niet meer. Het zal wel afvoeren worden. Kijk er nog maar goed naar... stellen en de nagebootste situatie naar behoren op te lossen. Na de overwinning van vorig jaar was het brandweerkorps Zevenhuizen ook dit jaar de sterkste. De korpsen van Moerkapelle, Boskoop en Waddinx- veen vielen dit jaar buiten de prij zen. Tweede werd de groep Reeu- wijk en derde de groep Bodegra ven. i www.zevenhuizen-dorpsstraat.nl I Ik weet nog goed dat, toen ik in de jaren vijftig op de lagere school zat, mijn oma op bezoek kwam en wij ieder een stuiver kregen om snoep te kopen. Je was op zo'n moment geweldig rijk, in de snoepwin kel kon je daar echt heel wat voor kopen. Zoethout, schuimblokken, duimdrop, noga en meer van zulke zaken. De uitgave van de stuiver was geen sinecure, de verdeling en de keuzes werden minutieus gemaakt. Telkens weer vond er een herberekening Plaats, wat was haalbaar? Het was hoofdrekenen van het hoogste soort, terwijl de euforie van het moment rekenen bijna onmogelijk maakte. Vriend jes stonden er om heen en adviseerden je in de hoop later ook een graantje mee te kunnen pikken. Hun voorkeur en inbreng maakte de chaos alleen maar 9foter, maar jij was op dat moment wel even de man met geld. De eigenaresse van de snoepwinkel moet Wel engelengeduld gehad hebben. Buiten schooltijd was het een drukte van jewelste met allemaal kinde- ren, die uiteindelijk een stuiver of een dubbeltje °mzet per groepje betekende. Het winkeltje was een 'ikomstenbron voor de vrouw des huizes, maar wat zal de weekomzet helemaal geweest zijn? Aan deze ervaring in mijn leven moest ik terugden- toen ik afgelopen zaterdag in het Historisch ,®ntrurn Ons Verleden de tentoonstelling middenstand door de jaren heen' mocht openen, aar zag ik dat er vroeger ook in Zevenhuizen een noepwinkeltje was. Vlak voor de brug in de Dorps- raat, het stond ook als het brugwachtershuisje «end. Een van de foto's is genomen richting het °rp. Er was toen nog een ophaalbrug en je ziet dui- e Jk de bebouwing langs de Dorpsstraat die toen °9 aaneengesloten was. De tentoonstelling is het sultaat van veel speurwerk en gesprekken met oormalige) middenstanders uit onze dorpskernen. ,et viel mij op dat er in een nog niet al te ver verle- heel wat middenstand was. Voor de eerste den I, vvcu miuuensiana was. voor ae eersie vensbehoeften, maar ook voor meer materiele zaken. Een dorpskern (zelfs Oud Verlaat) moest voor zien in zijn eigen behoefte. Men ging niet zo mak kelijk naar een andere plaats om inkopen te doen. Dat is eeuwen lang zo geweest, de middenstand groeide plaatselijk vanuit lokale mensen. De ombui ging zal zich in de jaren zeventig hebben ingezet. Hoewel er eerder al een belangrijke ommezwaai was met de eerste supermarkten, heeft toch vooral de toenemende mobiliteit en welvaart voor de huidige situatie gezorgd. De middenstand was tot dat moment een belangrijke pijler van de gemeenschap. De mens werd onafhankelijker en zocht zijn eigen weg. Voor de middenstand werd het overleven, velen sneuvelden. Er was een minimum omzet nodig, je kon niet meer leven van een paar stuivers. De tentoonstelling komt onbewust(?) op een belang rijk moment. Zowel in Moerkapelle als in Zevenhui zen wordt intensief nagedacht over de vernieuwing van de kern. De afbouw van de laatste tientallen jaren kam worden stopgezet of omgebogen met de kennis van nu, maar vooral ook met lessen vanuit het verleden. De relatie middenstand en gemeenschap is cruciaal. Lokaal bedient lokaal, niet vanuit grote kolossen. Nee vanuit persoonlijk ondernemerschap en betekenis voor elkaar. Uiteraard heb je daar een economisch draagvlak voor nodig, want anders blijf je op de negatieve weg. Belangrijk is daarom de zuigkracht om te keren door aantrekkingskracht te creëren. Wij doen dat door de dorpse waarden in de bouwstijl terug te laten komen, maar daarnaast kan een thema het nog verder versterken. 'Conceptden- ken' heet dat. Deze week wordt daar met de middenstand de eerste aanzet toe gegeven, volgen de week meer daar over. De tentoonstelling kwam voor mij op een belangrijk moment. Ik vind het een aanrader. Arno Lamot (arno@lamot.nl) Zevenhuizen - De eerste competi tiewedstrijd van dit seizoen speel den de volleybaldames tegen naaste concurrent en streekgenoot Rijnmond. Dat het een spannende wedstrijd zou worden, werd vorige week al duidelijk in het bekerduel, maar dat de overwinning ook nu zo nipt zou zijn, was alleen leuk voor het publiek in dorpshuis Swanla. De streekderby werd met 3-2 gewonnen door het team van Nes- selande, dat zich na het verlies van de eerste twee sets terugvocht in de wedstrijd: 22-25; 23-25; 25-19; 25-17 en 15-13. De eerste set ging tot 15-15 gelijk op, maar daarna wisten de gasten een gaatje van enkele punten te slaan door een op dat moment goed lopende middenaanval. Ook de tweede set ging tot 16-16 gelijk op, maar door enkele foutjes in de passing was het wederom Rijn mond dat de winst opeiste. Door deze 2-0 achterstand in sets werd coach Wuqiang Pang gedwongen enkele wijzigingen binnen het team aan te brengen. Door ziekte van Eva Malschaert was Monique Bijl vanuit dames2 als reserve aan het team toegevoegd. Zij verscheen in de derde set binnen de lijnen evenals Bianca van der Helm, die dit jaar nieuw is binnen de Zeven- huizense selectie. Door de dames werd voorspoedig aan de derde set begonnen en ze lieten goed blok keren en aanvallen zien. Vooral Bianca van der Helm sloeg enkele snoeiharde smashes, waar Rijn mond geen antwoord had. In de vierde set werd ook Roos van der Hoeven opgesteld. Deze set gaf hetzelfde beeld als de derde set en werd met winst voor Nesselande afgesloten.Een vijfde set was nood zakelijk om een beslissing te bren gen. Bij de stand 8-7 in het voor deel van Nesselande werd er van veld gewisseld. Het was een span nend einde van de wedstrijd door GTI-Nesselande gewonnen met 15- 13. Zaterdag 2 oktober speelt Nesse lande in Dordrecht tegen het naar de eerste divisie gepromoveerde Expalvo Zevenhuizen-Moerkapelle - Uit een opgave van Nicklelodeon, de zender van mediamagnaat John de Mol, blijkt dat de programma's van dit televi siestations niet in Zevenhuizen en Moerkapelle zijn te zien. Aangezien De Mol de uitzendrechten van de zes uitwedstrijden van het Nederlands Elf tal heeft gekocht, betekent dit dat de inwoners uit deze gemeenten deze duels niet kunnen aanschouwen. Hetzelfde geldt overigens voor de gemeenten Lopik, Lopikerkapel en Schoonhoven. De reden hiervoor is dat de programmaraad de keuze heeft maakt om Nicklelodeon niet in stan daardpakket op te nemen. Voor wethouder Siem de Jong, die cultuur en media in zijn portefeuille heeft, is dit een verrassende ontwikkeling. "We moeten toch gewoon naar het Nederlands elftal kunnen kijken?", vraagt hij zich hardop af. "Ik heb daarom eens contact met Casema opgenomen, waar werd bevestigd dat Zevenhuizen- Moerkapelle inderdaad niet het signaal van Nicklelodeon kan ontvangen. En dat terwijl we vlak onder de zendmasten van Capelle liggen, dat het signaal van Nickledeon wél door geeft. Om precies te zijn op signaal 67-plus. Ik ga komende week met mijn collega-wethouder Fons van der Stee eens overleggen of we een oplossing voor dit probleem kunnen vinden." Enkele inwoners van Zevenhuizen reageren verbaasd op het bericht dat Nickelodeon niet te ontvangen zou zijn. Een medewerker van het Hart van Holland: "Ik ontvang Nickelodeon wel degelijk, en de ontvangst is goed." Nogmaals navraag bij Casema leert ons dat het in principe niet mogelijk is dat inwoners van Zevenhuizen Nickelodeon via de kabel ont vangen. Zevenhuizen kent geen optioneel pakket, alle aangeslotenen hebben het standaardpakket en daar zit Nickelodeon niet in. Een mede werker van Casema kan als enige verklaring bedenken dat het wellicht om een grensgebied gaat.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 17