EEN BUK IN DE PROGRAMMABEGROTING 2005 Gemeente voert komende jaren een voorzichtig begrotingsbeleid Rijk en gemeenten trekken samen op Wensen en prioriteiten Kernbezoeken 2004 Plaatselijke politieke partijen Tarieven en belastingen Begrotingsbehandeling Nadere informatie Volgende week maandag en dinsdag staat de programmabegroting 2005 op de agenda's van de vergadering van commissie I en II. Op deze gemeentepagina alvast een blik in het huishoudboekje van de gemeente om inzicht te krijgen in wat u volgend jaar te wachten staat. Een digitale versie van de begroting is beschikbaar op het internet. Zie nadere informatie. 1 ■akfkêts programmabegroting 2005 29 september 2004 De begroting 2005 van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle is opgesteld. De zorgwekkende economie en de voorgenomen bezuinigingen van het Rijk beïnvloeden de financiële bewegingsvrijheid van de gemeente in negatieve zin. Het heeft daarom moeite gekost om de begroting sluitend te krijgen. Een belastingverhoging en een bijdrage uit de Algemene Reserve zijn noodzakelijk voor een positieve balans. Het Rijk wil binnen de huidige kabinetsperiode tussen de 5 en 8 miljard euro bezuinigen. Een aantal jaren geleden hebben Rijk en gemeenten afgesproken in goede en slechte tijden gelijk met elkaar op te gaan. In de jaren van economische groei was dit een aantrekkelijke afspraak. Nu zijn de tijden ver anderd. Door rijksbezuinigingen krijgen de gemeenten minder geld van het Rijk. De gemeenten bele ven daardoor momenteel barre tijden op financieel gebied. De gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle is hierop geen uitzondering. Het gemeentebestuur spant zich fors in om de financiële huishouding van de gemeente voor de toe komst blijvend te verbeteren. Vergaande bezuinigingen zijn hierbij onvermijdelijk. Een voorzichtig en solide begrotingsbeleid staat voorop, ook al omdat er nog een groot aantal pro jecten en plannen dient te worden gerealiseerd, zoals onderhoud riolering, Eendragtspolder, herin richting Dorpsstraat Zevenhuizen, revitalisering centrum Moerkapelle, ontwikkeling Zuidplaspolder en aanleg van de Omleidingsweg. Naast de hierboven genoemde projecten en plannen heeft het gemeentebestuur voor het begrotings jaar 2005 nog een aantal wensen geformuleerd. Zo is er geld gereserveerd voor de kosten die voort vloeien uit de toezeggingen tijdens de afgelegde kernbezoeken, het opstellen van een integraal vei ligheidsplan, het lokaal gezondheidsbeleid, de bijdrage aan de revitalisering van de dorpskern Moer kapelle, de stedenbouwkundige toetsing van aanvragen in het kader van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en voor de Breedtesportgedachte (jeugd/jongeren en ouderen). Daarnaast zijn speeltoestellen in de gemeente toe aan vervanging en is aanschaf van nieuwe appara tuur voor de brandweer nodig. Veel aandacht en geld besteedt het bestuur ook aan het opstellen en uitvoeren van de onderhoudsplannen voor de infrastructuur, zoals onze wegen en riolering. Hiervoor zijn in het verleden reeds gelden gereserveerd; het is daarom niet nodig om hiervoor in 2005 extra 9eld uit te trekken. In het voorjaar van 2004 hebben achtereenvolgens in Moerkapelle, Oud Verlaat en Zevenhuizen kernbe zoeken plaatsgevonden met het doel om in de dialoog met burgers zinvolle en relevante informatie boven tafel te krijgen. Informatie die een aanzet vormt voor het maken van nieuw beleid en/of het stel len van prioriteiten. In de raad van 29 juni 2004 heeft de gemeenteraad een definitieve keuze gemaakt en een drietal beleidsonderwerpen onder de aandacht van het college gebracht. Het gaat om de zaken: 1- Het verkeersbeleid in de kern Moerkapelle moet worden verbeterd. In het nieuwe beleid dient de ont sluiting van de kern, de doorstroming en de wandel- en fietsvoorziening aandacht te krijgen. 2 De veiligheid op de wegen in en om Oud Verlaat, ook voor schoolgaande kinderen, moet beter. 3' De jongeren moeten betrokken worden bij het bestuur van de gemeente. Door het houden van een enquête kan worden uitgezocht wat zij missen in het dorp, waaraan ze behoefte hebben en wat ze er voor over hebben (tijd, geld, inzet). Zoals hiervoor al opgemerkt heeft het gemeentebestuur voorlopig 25.000 voor deze onderwerpen 9ereserveerd. In de gemeenteraad zitten vertegenwoordigers van de politieke partijen Gemeentebelangen, WD, vdA, CDA, SGP en Christenunie. Laat uw stem horen aan de plaatselijke politieke partijen of mail Uvv standpunt naar de fractievoorzitters. gemeentebelangen (3 zetels) fractievoorzitter dhr. A. van R|jn, tel. 0180-631184 9enieentebelangen@zevenhui- Zen-moerkapelle.nl *VD (3 zetels) Hactievoorzitter dhr. M. Aalde- rink tel. 0180-632020 h/d@zevenhuizen-moerka- Pslle.nl PvdA (3 zetels) Fractievoorzitter mw. B. Spek man tel. 0180-632275 pvda@zevenhuizen-moerka- pelle.nl CDA 2 zetels) Fractievoorzitter dhr. J. Boersma tel. 0180-633385 cda@zevenhuizen-moerka- pelle.nl SGP (2 zetels) Fractievoorzitter dhr. D. Bac tel. 079-5932126 sgp@zevenhuizen-moerka- pelle.nl Christenunie (2 zetels) Fractievoorzitter dhr. G. Freeke tel. 079-5932273 christenunie@zevenhuizen- moerkapelle.nl Onderstaand een overzicht van de tarieven en belastingen waar ieder huishouden mee te maken krijgt. De stijging ten opzichte van vorig jaar van de Onroerend Zaakbelasting wordt vooral veroorzaakt door de Zalmsnip, die in 2005 komt te vervallen. Vorig jaar is deze rijksbezuinigingsmaatregel reeds afge kondigd. Rioolrechten De aanslag voor meerpersoonshuishoudens wordt 190 (was 187) en voor een alleen staande 114 (was 112). Afvalstoffenheffing Een meerpersoonshuishouden gaat in 2005 303 betalen, tegenover 298 in 2004. Voor een alleenstaande is het tarief 182, tegen over €179 in 2004. Hondenbelasting Het tarief voor een hond bedraagt in 2005 76, tegenover 75 in 2004. Voor een tweede en volgende hond bedraagt het tarief 86, tegenover 85 in 2004. Onroerende zaakbelastingen Gelet op de financiële positie van de gemeente zullen de tarieven van de onroe rend zaakbelastingen in 2005 met 4,92 stijgen ten opzichte van 2004. De tarieven zijn voor 2005 als volgt opgebouwd: Per 2268 economische waarde Eigenaar Gebruiker Eigenaar en gebruiker Woningen €2,96 €2,37 €5,33 Bedrijven €4,58 €3,67 €8,25 De gemiddelde woningwaarde in onze gemeente bedraagt 172.890. Bij deze economische waarde gaat een huur der/gebruiker in 2005 een tarief betalen van 180, tegenover 164 in 2004. Voor een eigenaar/gebruiker is het tarief 406, tegen over 369 in 2004. In de commissies I en II op maahdag 4 en dinsdag 5 oktober zal de programmabegro ting worden besproken en toegelicht. Dan is er gelegenheid voor de politieke partijen technische vragen te stellen. Ook is er voor burgers en maatschappelijke instellingen gelegenheid om vragen te stellen: U kunt gebruik maken van het vragenrecht. Hiervoor dient u contact op te nemen met de griffier, de heer H. Sterken, telefoon 0180-637713 (bereikbaar op maandagmiddag en dinsdag) of e-mail: h.sterken@zevenhuizen-moerka- pelle.nl De aanvang is op beide avonden om 19.30 uur. Op dinsdag 26 oktober neemt de gemeenteraad het besluit om de programma begroting 2005 gewijzigd vast te stellen. Algemene beschouwingen in het voorjaar De raad heeft ervoor gekozen om het poli tieke debat in het voorjaar van 2005 te voe ren bij de behandeling van de Voorjaarsnota 2005. In deze nota worden de kaders van de komende begroting (2006) en de meerjaren begroting vastgesteld. Op de gemeentelijke website is het mogelijk de programmabegroting te raadplegen voor meer gedetailleerde informatie. Zie www.zevenhuizen- moerkapelle.nl In het gemeentehuis, de Openbare Bibliotheek te Zevenhuizen en de dorpshuizen in de drie kernen ligt de programmabegroting 2005 ter inzage. Heeft u na het lezen van bovenge noemde informatie nog vragen? Neemt u gerust contact op met de afdeling Financiën, telefoon 0180-637763. Mocht u uw vragen langs politieke wegen willen ventileren, dan kunt u contact opnemen met de fractievoorzitters (zie hiernaast) die zijn vertegen woordigd in de gemeenteraad. •f

Hart van Holland | 2004 | | pagina 7