OPENING THEATER SEIZOEN SWANLA KINDERBOEKENWEEK 50 JAAR DIER VERMIST OF GEVONDEN? oooLENI WORTELBOER STOPT ER MEE NA 2.000 BEVALLINGEN IS HET WELLETJES..../' VERLOSKUNDIGE PRAKTIJK WADDINXVEEN BREIDT UIT BOEKEN telefonisch verlengen OPBRENGST COLLECTE KWF TIJDSBESTEDING 'ERLIES TZM 1 IN JEUGDCOMPETITIE Hart van Holland 29 september 2004 pagina 9 II Hoge werkdruk Bezuinigingen 60 tot 70% thuisbevallingen Vaders raken de weg kwijt Zweverig jijfltennis Stichting AMIVEDI, Kosteloze re gistratie vermiste en gevonden huisdieren. Hulppost 3B-Hoek- Zeven huize n/Moerka pel le-Pij- nacker/Nootdorp, In de week van 20 tot 27 sep tember werden de volgende ver miste/gevonden huisdieren gere gistreerd. VERMIST: Poes, lapje, neus wit, kopje half zwart half bruin, Ikr. voor poot voetje iets naar links gegroeid, halsband blauw bellen en naam penning chip, Hennipdreef Zevenhuizen; Kater, zwart/wit tussen ogen, bef, borst, buik, staatpunt, voetjes, schuw, Staringstraat, Zevenhuizen; Kater, rood getijgerd. Lange zijde, Zevenhuizen; Kater, cypersgrijs/witte bef, op snuitje, sokken, Bredeweg, Zevenhuizen; Poes, zwart/wit gevlekt,chip, staat kort op de pootjes, Nesselande, Rotterdam/ Zevenhuizen Rosellaparkiet, rood/wit/blauw /groen, ring. Rozenstraat, Zevenhuizen. GEVONDEN: Poes, schildpad, linker voor poot licht-bruin voetje, band rood (folkoren) bel en koker van Swaanswijckstraat, Moerkapelle; Kat, wit met rood gevlekt, geringde staart, al enige tijd geleden gevonden, Nesselan de, Rotterdam/Zevenhuizen. ledereen die vragen heeft of informatie kan geven kan bellen naar: Stichting Amivedi Hulp post: 3B-Hoek- Pijnacker/Noot- dorp - Zevenhuizen/Moerkapel- 'e, telefoon 010-5121937 of kijk op www.amivedi.nl. Zevenhuizen - In het Hervormd Centrum aan de Dorpsstraat 156 komt donderdag 7 oktober Mar leenvan de Bijl spreken over het thema "Tijdsbesteding", leder een is welkom van 9.30 tot 11.00 uur. Kinderoppas is aanwezig. Bart Bakker weet al jaren via zijn - soms scherpe - pen door te dringen tot iemand zijn leef- en gevoelswereld. In de wekelijkse rubriek 'Het Voetstuk' zet hij mensen uit de lokale samenleving in de schijnwerpers, die het aandurven om met hem de confrontatie aan te gaan. Is verloskundi ge begeleid ,en controleer je vrouwen tijdens hun zwangerschap en help je ze bij de bevalling. Door tastend kunnen optreden, goed luisteren en vingertoppengevoel zijn in dit vak handige eigen schappen. Bij thuisbevallingen en bij de bezoeken in de eerste week na de bevalling kom je bij allerlei verschillende mensen over de vloer. Kortom, verloskundige is een roeping en niet zomaar even een baantje. Leni Wortelboer (60) weet er alles van, want zij was de afgelopen elf- en een half jaar jaar als verloskundige in Zeven huizen actief. Tot eind september zit ze nog in De Zevenster. Daarna nemen haar opvolgsters haar taken over in het gerenoveerde gebouw van de Thuiszorg in de Zevenhuizense Dorpsstraat nr 75. Leni, die vanaf 1973 in het vak zit, stopt er dan mee en gaat in de nabije toekomst vooral bij haar collega's waarnemen. Een vraag gesprek over emotie, passie en vakkundigheid. Eerst even een stukje achter grond, want de verloskunde kende in deze regio in de afge lopen jaren diverse mutaties. In 1991 wilden de huisartsen in Zevenhuizen, Moerkapelle en Bleiswijk stoppen met de verlos kunde. Titia van Eindhoven en Janneke Hanse zijn toen als ver loskundige in dit gebied begon nen. Leni Wortelboer kwam hen in 1993 versterken. Janneke en Titia werden echter weer afgelost door Suzanne Noorloos, die in april van dit jaar vertrok. De prak tijk werd toen in 2002 gehalveerd, waardoor Bleiswijk onder de praktijk van Bergschenhoek viel. "Maar Suzanne had al aangege ven vanwege de hoge werkdruk te willen stoppen", zegt Leni. "Zodoende bleef ik alleen over. Ik wilde eigenlijk in april daarom al dat Zevenhuizen- Moerkapelle onder Waddinxveen zou komen te vallen. Want het is geen haal bare kaart om dit gebied alleen te blijven doen. We zijn overeenge komen dat de nieuwe verloskun digen inderdaad vanuit Waddinx veen zouden komen. Ik zou welis waar nog wel de bevallingen doen van cliënten die bij mij staan ingeschreven. Maar op deze manier werk ik mij er spelender wijs uit." De volksgezondheid staat momenteel, mede door de nood gedwongen bezuinigingen van minister Hoogervorst, onder grote druk."De ziekenfondsen en beroepsverenigingen bepalen hoeveel cliënten een zogenaamde normpraktijk is", aldus Leni. Dit is onlangs naar zo'n 120 cliënten gegaan. "Bij nog meer bezuini gingen weet ik niet welke invloed dit op de praktijk zal hebben. Ik hoop dat mijn vak niet in de knel gaat komen, want opleiding en ervaring zijn van groot belang. Het hangt er mede vanaf wat de mensen kunnen betalen en wat de ziekenfondsen aankunnen. Ik verwacht dat de bezuinigingen de komende jaren niet van invloed op de verloskunde zullen zijn. De- kraamzorg zal eerder aan de beurt komen. Het is overigens goedkoper om thuis te bevallen. Poliklinische bevallingen zijn een stuk duurder." In totaal heeft Leni in die ruim elf jaar zo'n 2.000 kinderen van dichtbij ter wereld zien komen. Maar neemt het aantal thuisbe vallingen niet meer af? Steeds meer vrouwen kiezen voor het gemak en de veiligheid bij voor baat al voor het bevallen in een ziekenhuis. "In deze gemeente ligt dat dus anders", vertelt Leni. "Maar liefst zestig tot zeventig procent van de vrouwen kiest ervoor om thuis te bevallen. Ze vinden het prettig om op dat moment in de veilige omgeving van thuis te zijn. Hierdoor ver loopt een bevallingsproces rusti ger en daardoor beter. Dit wil uiteraard niet zeggen dat vrou wen niet naar het ziekenhuis moeten. Het komt regelmatig voor dat we hieraan niet ontko men." Vaders zijn bij de geboorte van hun kind(eren) soms emotioneler dan de moeder. Sommigen raken de weg al kwijt als de eerste weeën aan de gang zijn. En als ze zich helemaal laten gaan, dan heeft de verloskundige meer zorg voor de vader dan voor moeder en kind. "Je hebt er inderdaad bij zondere vaders bij", lacht Leni. "Ik vind het bijzonder om bij het bevallingsproces te mogen zijn. Het is geweldig om te zien hoe ouders zoiets beleven. Als het kindje wordt geboren, dan komen de emoties los. Het verveelt me nooit. Iedere keer blijft zoiets toch heel apart." "Het mooie aan het vak is de begeleiding van de mensen', ver volgt Leni."Ze leggen al hun ver trouwen in jouw handen. Dat is best mooi, want het zijn intieme momenten. Mijn doel is ook om rust te creëren en het stimuleren van de betrokkenheid van het gezin. Als er andere kinderen zijn, betrek ik hen er bij op de momen ten dat het mogelijk is." De mobiele telefoon, die tijdens het vraaggesprek binnen handbe reik lag, is niet afgegaan. "Toch kan het ieder moment gebeuren", zegt Leni. "Er staan vier vrouwen op het punt van bevallen, want ze zijn over tijd. Maar ik ben graag altijd en overal bereikbaar." Opvallend was overigens de rust die Leni uitstraalde. Je gaat er bijna zweverig door naar buiten. "Met de hulp van God is mij dat gegeven", zegt ze. "Ik ben blij dat ik zulke rust uitstraal. Maar ik wil de mensen bedanken voor het plezier en het in mij gestelde ver trouwen. Het waren allemaal bij zondere ervaringen." e9'° - Nu de verloskundige van Moerkapelle en Zevenhuizen gaat ^PPen, breidt de praktijk van waddinxveen haar gebied uit. Alle Wangeren van Moerkapelle en jvenhuizen (ookNesselande) zijn ,e'k°m in deze praktijk. Iedere 'nsdag is er spreekuur aan de 0rPsstraat 75 in Zevenhuizen. Wie die dag niet in de gelegenheid is kan terecht op maandag en woensdag in Waddinxveen in de praktijk aan de Staringlaan 21-26. Voor het maken van een afspraak zijn we maandag, dinsdag en woensdag tussen 13.00 en 14.00 bereikbaar op telefoonnummer 0182-634045. bVenhuizen/Waddinxveen - De 7 'Wheken van Waddinxveen en venhuizen hebben een extra wice voor hun leden: per 1 okto- le unnen boeken telefonisch ver- 9d worden. Tegen een vergoe- 9 van 0,50 per lenerskaart ver lengt de bibliotheek de boeken telefonisch, (bellen tijdens de ope ningstijden). Vanaf heden leent ook bibliotheek Waddinxveen cd- roms voor drie weken uit. De uit leenvergoeding blijft 2,50 per cd- Zevenhuizen - De collecte voor de kankerbestrijding - het Koningin Wilhelmina Fonds - heeft in Oud Verlaat 802,- opgebracht. Alle gevers en collectanten worden har telijk bedankt voor hun bijdrage. Gratis af te halen: eiken hoekkeuken dubbele spoelbak oven in prima staat - 0180-631631 Zevenhuizen - Theater Swanla opent het seizoen met een voor stelling van Reinder van der Naait op zaterdag 2 oktober. Van der Naait wordt wel de 'ongekroonde koning van de lachstuip, de mas seur van de lachspieren' genoemd. Enkele recensies luidden: NRC: "Zijn talent is onmiskenbaar, zijn timing is raak en zijn fantasie lijkt onuitputtelijk.Vrolijke onzin van zijn kwinkslagen....die grap op grap stapelt en golven hilariteit teweegbrengt". Telegraaf: "Leuke mimiek, malle motoriek, slag vaardig, vlot contact leggend met zijn publiek. Van der Naait heeft het allemaal in huis." Zwolsche Courant: "Een echte conferencier maar dan wel met een authentiek geluid." Haagsche Courant: "Rein der van der Naait staat garant voor boeiend cabaret met een hoge lachfactor. Het wordt de hoogste tijd dat het publiek dit unieke talent gaat ontdekken." Kaarten zijn verkrijgbaar a 12,- bij Reisburo de Zwaluw. Aanvang 20.15 uur. te,m aPe"e - Het eerste jeugd- strüj van TZM heeft in de uitwed- eJ *®gen VDN-Salamanders 5 TZMr).er'aa9 geleden. Alhoewel te vu' 'n totaa' dertien games wist l jn Lnen' werd het uiteindelijk 8- L/et v°ordeel van de club uit WerTn611' ,Yan de opgestelde Hoo Dan|óHe Lindhout, Jeroen a||e^e,\doorn en Adriaan Bout wist Winno 'aatste twee partijen te 'nnen- De dubbel werd door Daniëlle en Adriaan verloren. Het tweede jeugdteam deed opnieuw uitstekende zaken door de uitwedstrijd tegen NOAD 5 uit Schiedam met 8-2 te winnen. Hans Uittenbogaard en Laurens de Graaff wonnen al hun partijen, inclusief de dubbel. Nadia van Kasteel wist er één te winnen; in de beide andere partijen ging het gelijk op en verloor ze pas in de vijfde game. Zevenhuizen - De Kinderboe kenweek is jarig. Van 6 tot en met 16 oktober viert zij haar vijftigste verjaardag. In biblio theek Zevenhuizen zijn er ver schillende kinderboekenwee kactiviteiten. Op woensdagmiddag 6 okto ber van 14.00 tot 16.00 uur is er een feestmiddag. Alle kin deren van 7 tot en met 12 jaar zijn deze middag welkom in de biblio theek. Aan de hand van een stem pelkaart kunnen verschillende opdrachten gedaan worden, zoals knutselen, muziekquiz en darten. De toegang is gratis. Ook dit jaar is er in de bibliotheek een tentoonstelling van de Gouden en Zilveren griffels en penselen en de bekendmaking van de Griffel der Griffels. Tijdens de kinderboe kenweek zijn deze boeken gratis te reserveren. Er is tevens een ten toonstelling van kinderboeken weekgeschenken in de vitrine. Tijdens de kinderboekenweek kun nen er kleurplaten gekleurd wor den en voor kinderen van 8 tot 13 jaar is er een quizboekje 'Wie is het grootste feestbeest?'. Voor alle leners is er, zolang de voorraad strekt, een boekenlegger. Op donderdag 14 oktober komt illustratrice Helen van Vliet in de bibliotheek. De groepen 5 van ver schillende basisscholen komen dan naar de bibliotheek.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 9