NIEUWE BIJBELVERTALING ENTHOUSIAST ONTVANGEN CARNAVAL KWAKVEEN? EXPOSITIE WADDINXVEENSE KUNST KRING WADDINXVEENSE WINT PHILADELPHIA PRIJSVRAAG KLEDING- INZAMELING JEUGDISCO REBALANCING OLIEBOLLENACTIE OPBRENGST ROMMELMARKT VAN AQUARIUM WIE WORDT PRINS NAAR TERRARIUM KOPPEL- KLAVERJASAVOND KLAVERJASSEN pagina 14 Hart van Holland 3 november 2004 WADDlNXVEEN/BOsr^TTT Drie vragen K Niet gokken Door Geertrude Verweij Boskoop - In de raadzaal van het gemeentehuis werd woensdag 27 oktober de literaire editie van de nieuwe bijbelvertaling gepre senteerd aan de bewoners van Boskoop. Bij deze besloten gelegenheid was het convent van voorgangers aanwezig, vertegenwoordigers van zeven Boskoopse kerken. Ver der waren er leden van de gemeenteraad en enkele vertegen woordigers van Boskoopse bewoners uitgenodigd. Ter inleiding werd er een pre sentatie in woord en beeld gegeven van psalm 104 in de nieuwe vertaling, waarna er een gedeelte uit Lukas 10 werd voorge lezen door de heer Bertus Houdijk. Voorzitter van het convent, domi nee de Reuver, legde daarna uit hoe deze vertaling tot stand geko men is. Hij refereerde hierbij aan de Reformatie, die komend week end in veel kerken herdacht wordt. Luther was een groot voorstander van het vertalen van de Bijbel, destijds alleen beschikbaar in het Latijn, in de taal van de gewone mens. Zo kwam destijds in Neder land de Statenvertaling tot stand, en later de NBG vertaling van 1951 En nu is er dan opnieuw een modernere versie, die aansluit bij het huidige taalgebruik. De heer de Reuver overhandigde de literaire editie van de nieuwe bijbelvertaling aan loco-burge meester De Jager. Voordat hij het boek aan de heer de Jager over handigde, pakte hij de bijbeluitga ve uit, hetgeen symbolisch gezien ook juist de taak van een dominee is. Loco-burgemeester de Jager over handigde vervolgens de bijbel aan mevrouw Dorrie Pieterse, van de Openbare Bibliotheek. Zij nam het boek in ontvangst en bedankte de gemeente en het convent van voor gangers hiervoor hartelijk. "Door deze bijbelvertaling aan de bibliotheek te schenken komt hij ter beschikking van de gehele Bos koopse bevolking. In deze bijbel is de taal gemoderniseerd en aan deze tijd aangepast. Door de moderne taal is hij juist ook toe gankelijk voor mensen die niet met de bijbel zijn opgegroeid. De afge lopen dagen is er in de media nogal veel belangstelling geweest voor deze bijbelvertaling. Er zal onge twijfeld veel vraag naar zijn in de bibliotheek en ik ben dan ook blij dat we deze aan onze collectie kunnen toevoegen." Aanwezigen bij de presentatie waren onverdeeld enthousiast over de nieuwe vertaling. "Het is geschreven in de taal van nu, dat zijn we niet gewend. Het spreekt me ook erg aan dat ver schillende kerken samengewerkt hebben aan deze vertaling." "Het klinkt normaler, het schept minder afstand, door dat het in gewone spreektaal geschreven is." Dominee van Hooydonk (Gerefor meerde Kerk) is ook erg positief over de vertaling: "Ik ben er weg van. Al die negatieve publiciteit is onterecht. Het is een duidelijke ver taling in de taal van gewone men sen." "Het geheel is geschreven in ver zorgd Nederlands." legt dominee de Reuver uit. "Het taalgebruik dat je in het acht uur journaal hoort. Deze vertaling moet de bijbel weer toegankelijk maken voor iedereen. Dat is ook de reden dat er naast de normale liturgische versie, zoals we die in de kerk gebruiken, een pret tig leesbare literaire versie is uitge bracht. Meer informatie over de nieuwe vertaling is te vinden op internet: www.denieuwebijbelvertaling.nl. De verschillende edities van de nieuwe bijbelvertaling zijn verkrijg baar bij de boekhandel. Waddinxveen - Voor de vierde keer dit seizoen zamelt Muziek vereniging Concordia kleding in. De opbrengst komt ten goede aan Concordia. De kleding kan ingeieverd worden in clubge bouw 'de Hoge Noot' aan de J.W. Frisoweg 1a op donderdagavond van 18.00 tot 22.00 uur. Waddinxveen - In het Zuidhonk wordt vrijdag 5 november een disco gehouden voor de jeugd van 10 tot en met 16 jaar. De disco vangt aan om 20.00 uur en eindigt rond 23.00 uur. Entree 1,- Boskoop - Zijn wie je werkelijk bent, daar gaat dinsdagavond 9 november de lezing bij de Katho lieke Vrouwen Vereniging over. 'Rebalancing' leert hoe men ver schillende signalen van het lichaam kan interpreteren. De avond begint om 20.00 uur in de Parochiezaal aan de A.P. van Neslaan. Introducés betalen 2,50 toegang, ledereen is welkom. Boskoop - De Hervormde Missio naire Commissie en de Gerefor meerde ZWO-commissie houden zaterdag 6 november een olie bollenactie op de markt. De opbrengst is bestemd voor "Kin deren in de Knel". Al 25 jaar geven de kerken met speciale programma's aandacht aan kin deren in de knel in ontwikke lingslanden. Het bevorderen van de zelfredzaamheid van de kin deren staat in alle projecten cen traal. Waddinxveen - De op zaterdag 23 oktober gehouden rommel markt van Stichting De Gouwe- bloem heeft 3.210,92 opgele verd. Dit bedrag komt ten goede aan het werk van de Gouwe- bloem. De Gouwebloem is een stichting die zich nuttig wil maken voor gehandicapten en chronisch zieken in de gemeente Waddinxveen. De Gouwebloem werkt zonder subsidie van gemeente en overheidsinstellin gen. Waddinxveen - Aquarium-, terrari um- en vijververeniging 'De Gouwe Vis' houdt maandag 8 november haar maandelijkse thema-avond, dit keer met als titel: van aquarium naar terrarium. De heer L. Brand verzorgt de lezing, waarbij verschil lende mogelijkheden van inrichting de revue passeren. Vanaf 20.00 uur is iedereen welkom in gebouw Zon nig Zuid aan de St. Victorstraat 2. De toegangsprijs bedraagt 2,50. Waddinxveen - Stichting Wijkwerk de Zuidpias houdt vrijdagavond 5 november een koppelklaverjas- avond. Aanvang 20.00 uur in het Zuidhonk aan de Zuidplaslaan 552. leder klaverjaskoppel is van harte welkom. Voor meer informatie: telefoon 0182-611171. Boskoop - ledereen in Boskoop (Kwakveen) die carnaval een warm hart toedraagt, houdt zich momen teel bezig met de vraag wie er vol gende week onder de kikkerkop van de Krooshappers vandaan komt. Of wel wie wordt Prins Car naval voor het seizoen 2004 - 2005? Afgelopen jaar was het Prins Fluitje (René van Lint) die het samen met Hofdame Judith prima deed als heerser van de Krooshappers en zijn opvolger zal het ongetwijfeld ook weer -op zijn eigen manier- goed doen. Zaterdagavond 13 november nemen de oude prins en hofdame officieel afscheid en wor den zij op een ludieke manier afge voerd. Even later op de avond zul len de nieuwe prins en hofdame hun opwachting maken. De feestelijk avond begint om 21.11 uur en de toegang bedraagt 7 euro voor niet-leden. Voor meer informatie: ledenadministratie® krooshappers.nl KERKDIENSTEN - 7 november Waddinxveen Victorkerk 9.30 uur Communievie ring pastor M. Ameling. Prot. Gem. i.w.: Wijkgemeente Ontmoetingskerk 9.30 uur drs. T.H. Prins; 11.15 uur Eucharistieviering pastor A. v.d. Helm. Wijkgemeente Immanuelkerk 10.00 uur ds. C. de Jong. Wijkgemeente De Rank 10.00 uur ds. M.A. Bos; 18.30 ds. C. Wesdorp. Geref. kerk vrijgemaakt 9.30 uur ds. E. Brink; 16.30 uurds. H. ten Brinke. Boskoop De Stek 9.30 uur ds. J.A. van Hooij- donk. Herv. kerk 9.30 uur ds. R. de Reuver; 18.30 uur ds. J.A. van Hooijdonk. Ger. kerk 9.30 uur mw. drs. Kolk man. Chr. Geref. kerk 9.30 uur ds. C.C. den Hertog; 17.00 uur ds. W.J. Plantinga. Geref. Gem. 9.30 en 16.30 uurds. M. Golverdingen. Chr.gem. Bethel 9.30 uur Gaby Hetyey. Ev. Gem. Parousia 10.00 uur D. Wij- ker. MEDISCHE WEEKENDDIENST Benthuizen, Boskoop en Wad dinxveen: voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kantoo ruren (17.00-8.00 uur, weeken den/feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182- 322488. Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182- 698820. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Groene Hart Ziekenhuis: Bleuland- locatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Joze flocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informatie over wachttijden, opname, afdelingen etc.: www.ghz.nl Waddinxveen - Leden van de Wad- dinxveense Kunst Kring tonen gedurende de maand november in de Openbare Bibliotheek van Wad dinxveen hun nieuwe werkstukken. Te zien zijn meer dan 40 werkstuk ken die nog niet eerder zijn geëx poseerd. Opvallend is de grote diversiteit van techniek, vormge ving, kleur, stijl en materiaal. De expositie is te bezichtigen tot en met maandag 6 december. Door Karin Jongkind (Tekstueel) Waddinxveen - De stichting Philadelphia is een christelijke vereniging voor mensen met een verstandelijke handicap en hun gezinsleden. Fedde Jonk man, oud-burgemeester van Waddinxveen, is voorzitter van deze lande lijke vereniging. Philadelphia was vertegenwoordigd tijdens de EO-gezins- dag van 2 oktober in Arnhem. De vereniging testte hier wat de doorsnee Nederlander eigenlijk weet over mensen met een verstandelijke handicap. In de stand van Philadelphia werden aan de bezoekers drie vragen gesteld over mensen met een verstandelijke handicap. Onder alle goede inzen dingen werd een schilderij verloot. Het schilderij, getiteld 'Herfst' kwam van de hand van kunstenares Marije van Galerie Passe-Partout in Kampen. Voor de prijsuitreiking hoefde voorzitter Jonkman niet ver op reis: de der tienjarige Esther van Nieuwkoop uit Waddinxveen werd de gelukkige win nares van het kunstwerk. De vragen die Stichting Philadel phia stelde op de EO-gezinsdag hadden betrekking op het dagelijk se leven. Mogen kinderen met een verstandelijke handicap naar de gewone basisschool? Hebben kin deren met het Down syndroom vaak een zwakke gezondheid? En in hoeveel gezinnen wordt een kind met een verstandelijke handi cap geboren? Van alle bezoekers beantwoordde maar 12 procent alle vragen correct. Jonkman: "Veel mensen weten wel dat kinderen met een verstandelijke handicap naar de gewone basisschool mogen. Maar veel mensen denken ook dat kinderen met Down een slechte gezondheid hebben. En dat is niet terecht. De meeste kinderen met Down zijn net zo vaak ziek als andere kinderen. Wel hebben Down-kinderen bij de geboorte soms een hartafwijking of een darmprobleem. Dat kan echter veelal operatief worden verhol pen." Volgens Jonkman was de derde vraag echt een 'weet-vraag'. "In één op de 150 gezinnen wordt een verstandelijk gehandicapt kind geboren. Dat is best veel. Het bete kent, dat iedereen rond een school, of de sportvereniging wel één of meer gezinnen kent waar een kind met een verstandelijke handicap Esther van Nieuwkoop wist op alle drie vragen het juiste antwoord. Hoewel ze pas 13 jaar oud is, weet ze al heel wat over verstandelijk gehandicapten. "Ik wil later gaan werken met verstandelijk gehandi capte kinderen. Misschien wist ik daarom wel de antwoorden." Ook bij de vraag over hoe vaak er kin deren met een verstandelijke han dicap worden geboren hoefde ze niet te gokken. "Een meisje ini my klas heeft laatst een spreekbeu gehouden over verstanden; gehandicapten. In haar 5Pr®e beurt had ze verteld hoe vaak ki deren met een verstandelijke nan^ dicap worden geboren." Estnerj blij met het schilderij. Waar komt te hangen weet ze nog n' In haar kamer moet ze er ee ruimte voor maken. Waddinxveen - Voor de derde keer dit seizoen wordt er vrijdag 5 november geklaverjast ten bate van het restauratiefonds van de Sint Victorkerk. Vanaf 19.30 uur is ieder een welkom op de pastorie aan de Zuidkade 176, vanaf 20.00 uur.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 14