WETHOUDER VAN DER STEE NEEMT IN JANUARI AFSCHEID BURGEMEESTER NAAR ROEMENIË MET SKR RAAD EIST VERMINDERING OZB VERHOGING ZEVENHUIZEN-M OERKAPELLE Hart van Holland 3 november 2004 pagina 17 Door Karin Heeren Raadsvergadering ^^3 Door Karin Heeren Zevenhuizen - Wethouder Fons van der Stee heeft besloten om per 1 januari 2005 zijn functie als wet houder neer te leggen. Een groot aantal projecten is door hem met grote voortvarendheid in gang gezet. Zijn grote persoonlijke betrokkenheid en bevlogen heid waren mede debet aan de successen die behaald zijn door een relatief kleine gemeente tus sen allerlei grote partijen. Met dezelfde flair waar op hij de raad tegemoet trad onderhandelde hij met grote partijen over de toekomst van Zuidplaspolder en Eendragtspolder. De lijnen zijn uitgezet en belangrijke beslissingen zijn genomen. En daarom acht de WD-wethouder dat het moment gekomen is om over te dragen aan zijn opvolger. De wethouder benadrukt dat er geen sprake is van spanningen binnen het college, geen conflicten met de raad en ook niet van gezondheidsproblemen. Wethouder Van der Stee: "Ik ga nog elke dag fluitend naar mijn werk maar desondanks moet je je afvragen hoe lang je hiermee door wil gaan. Ik heb mij in de ruime peri ode dat ik wethouder ben naast de dagelijkse beslomme ringen vooral bezig gehouden met het op de rit krijgen van een aantal omvangrijke projecten. In de politiek is het gebruikelijk dat je dit werk voortzet tot het einde van de ambtsperiode, tot het voorjaar van 2006 dus. Ik zou sowie so niet als wethouder zijn teruggekeerd omdat ik zes jaar wethouderschap wel genoeg vind." Wethouder Van der Stee is van mening dat het juiste moment voor een wisseling van de wacht nu is gekomen, hij wil daar niet mee wachten tot de gemeenteraadsver kiezingen van 2006. De wethouder: "Het juiste moment is binnenkort, niet over anderhalfjaar. De reden daarvoor is simpel, de omvangrijke projecten waar ik mee bezig ben komen binnenkort allemaal in een andere fase. De Zuid plaspolder komt van de visie ontwikkeling in de planvor mingfase, de Eendragtspolder komt in de uitvoeringsfase en de bouw van de nieuwe scholen is veilig gesteld en komt nu ook in de uitvoeringsfase. Er is nu dus sprake van een natuurlijk moment van overdracht." Wethouder Van der Stee zal binnenkort afgeronde stuk ken werk aan zijn opvolger overdragen. "Na de gemeen teraadsverkiezingen in 2006 zou dat allemaal een stuk ingewikkelder zijn. Dat zou niet goed zijn voor mijzelf, niet voor mijn opvolger en vooral niet voor deze gemeen te." Aldus Fons van der Stee. Zevenhuizen - Altina is het reisdoel van burge meester Westendorp in het weekend van 6 en 7 november, de plaats waar ook het goederentrans port van de Stichting Kinderhulp Roemenië zal zijn om daar persoonlijk ingezamelde spullen uit te delen aan Roemeense kinderen. Burgemeester Westendorp heeft grote bewondering voor de vele vrijwilligers die een heel jaar lang hard werken om een dergelijk hulptransport mogelijk te maken en wil op deze wijze zijn betrokkenheid laten zien. Burgemeester Westendorp vliegt zaterdagochtend via Wenen en Timisoara het hulptransport achterna. Vanaf Timisoara is het nog zes uur rijden naar Altina, daar zullen de burgemeester en het konvooi elkaar ont moeten. Burgemeester Westendorp is te gast bij de bur gemeester van Altina. Burgemeester Westendorp wil graag zelf zien hoe het leven in Roemenië in werkelijk heid voelt. "Ondanks onze bezuinigingen en het begro tingstekort zijn wij natuurlijk toch nog gewoon een rijke samenleving. Ik heb dan ook heel veel respect voor alle vrijwilligers die elke week een avond bezig zijn met het transport, voor de chauffeurs die voor nop naar Roemenië rijden en voor de transporteur die de vrachtwagens ter beschikking stelt." Tijdens zijn bezoek wil burgemeester Westendorp contact leggen met de plaatselijke bestuurders en autoriteiten. "Wij moeten natuurlijk niet aankomen met hoe het moet maar een indruk krijgen waar er werkelijk behoefte aan is. Wij heb'ben hier in onze westerse samenleving heel veel kennis, mogelijk kan dat ook daar ingezet worden. Moge lijk kan dat leiden tot een jumelage, maar daarover zal nog nader gesproken worden." Tijdens de raadsvergadering van 26 oktober werden vra gen gesteld over het bezoek van de burgemeester aan Roemenië. Ook daarbij heeft burgemeester Westendorp aangegeven dat er nog geen sprake is van jumelage, dat de raad daarover eerst geïnformeerd zal worden. Mevrouw Spekman (PvdA) wilde weten hoe de reis van de burgemeester betaald wordt en uit welk budget dat gefi nancierd wordt. De burgemeester reist op kosten van de gemeente naar Roemenië en dat wordt betaald uit de post 'bestuurskosten'. Later op de avond moest er financi ële ruimte gezocht worden binnen de begroting en toen lag het uiteraard voor de hand dat er een link werd gelegd met de reis van de burgemeester, maar gelukkig drukt deze reis niet op de begroting van 2005. Zevenhuizen - Ondanks het feit dat er dit jaar geen aparte begrotingsraad is gepland, stond de regulie re raadsvergadering van dinsdag 26 oktober toch voornamelijk in het teken van de begroting voor 2005. De politieke kaarten werden, weliswaar mini maal, geschud en er werd een duidelijke lijn getrok ken. Een maximale stijging van twee procent van het OZB tarief, dat was de inzet van de fracties van SGP, Christenunie, CDA en VVD. Dat waren de kaders zoals deze waren afgesproken in het voorjaarsover leg, waarbij werd gesteld dat het OZB tarief maxi maal de inflatiecorrectie mocht stijgen, en door middel van een motie wordt het college hieraan gehouden. Het college heeft de raad gevraagd in te stemmen met de begroting zoals deze voorligt met de belofte de OZB tarieven met maximaal twee pro cent te laten stijgen. Hiervoor wordt nog dekking gezocht en in de raadsvergadering van december zal door het college een nader voorstel worden gedaan over de wijze waarop het gat wordt gedicht. De intentie van de raad is om op deze manier de lokale 'asten te drukken. Hoewel de verlaging van het OZB-tarief in de discussie de boventoon voerde, was er vanuit de fractie van de Partij van de Arbeid ook aandacht voor andere manieren van het vinden van lastenverlichting. Deze frac- be had een groot aantal amendementen en moties inge diend om de harde kantjes van de begroting af te halen. Bezuinigingen op de peuterspeelzalen en de bibliobus, verlaging van de lokale lasten door de door het rijk af geschafte Zalmsnip uit eigen beurste betalen in plaats van net verlagen van het OZB tarief dat vooral ten goede komt aan huiseigenaren; het actieplan cultuurbereik; het terugbetalen van de rijksbijdrage voor de stimuleringsre- ?f,deze pagina politieke ^neerpen in de samen- mJTj van 2evtnl™izen- °eri<apelle en omgeving. geling vrijwilligerswerk omdat een projectplan uitblijft; bezuinigingen op het ISMH en het invoeren van toeristen belasting. De fractie acht het redelijk en niet ongebruike lijk om een euro per persoon per nacht te heffen en wilde dit graag doen ingaan per 1 januari 2005. De fractie van de Partij van de Arbeid heeft met name met de motie om te komen tot de invoering van de toeristen belasting getracht financiële ruimte te vinden voor subsi die voor het open en toegankelijk en betaalbaar houden van het zwembad. Op dit moment kunnen vele, met name senioren, gebruik maken van de faciliteiten, terwijl dit bij het geheel stopzetten van de subsidie veel moeilijker zal worden voor degene met een smalle beurs. Bij de behan deling van dit punt kwam zijdelings de op handen zijnde schikking aan de orde. Naar aanleiding van de begro tingsbehandeling van vorig jaar werd er door de directie van de Koornmolen een procedure aangespannen wegens vermeende contractbreuk. Wethouder Zijderhand lichtte toe dat er een schikking is met deze partij. Mevrouw Spekman rekende de wethouder daarop voor dat hij daar mee meer uitgeeft dan waarmee de raad akkoord is gegaan. Wethouder Zijderhand heeft daarop beloofd bij overschrijding van zijn budget terug te komen met een aanvullend voorstel voor financiering van de schikking. De motie over de invoering van de toeristenbelasting werd bij stemming niet overgenomen. Hoewel bijna alle fracties het een sympathiek voorstel vonden, wilden zij niet voor stemmen. Wethouder Zijderhand heeft wel toe gezegd de mogelijkheden om te komen tot invoering van de belasting te onderzoeken, hij achtte alleen de ingangs datum van 1 januari niet realistisch. Het amendement over de bezuinigingen op de bibliobus en peuterspeelzalen werd ingetrokken omdat op de valreep de SGP kwam met een motie over dit onderwerp. De SGP wilde niet dat er nog eens extra taakstellend wordt bezuinigd op het peu- terspeelzaalwerk en diende hiertoe een motie in. De motie werd niet overgenomen. In de discussie rondom het OZB tarief hield de raad dan ook voet bij stuk, ondanks het feit dat het college in eer ste instantie geen beweging maakte om de raad tege moet te komen. Wethouder De Jong vond een opmerking van zijn partijgenoot en fractievoorzitter Boersma onge past. Deze zei dat het college kennelijk niet bij machte is geweest om de begroting op een andere wijze sluitend te krijgen. De emoties liepen aan beide zijden hoog en de wethouder vroeg de heer Boersma zijn woerden terug te trekken. De heer Boersma gaf hierop aan dat hij nimmer de bedoeling heeft gehad om het college persoonlijk te beledigen en trok dit deel van zijn betoog terug. De motie van de Partij van de Arbeid over bezuinigingen op het ISMH riep ook discussie op. De partij achtte het redelijk dat in tijden van grote bezuinigingen ook gemeenschappelijke regelingen de broekriem aanhalen en minder geld ter beschikking hebben. Burgemeester Westendorp ontraadde de motie maar beloofde wel dat hij als vertegenwoordiger van de gemeente binnen het ISMH de boodschap over zal brengen dat de raad van mening is dat er bezuinigd moet worden. De motie werd door de raad verworpen. De begroting voor 2005 werd de raad aangenomen met twee stemmen van de fractie van de PvdA tegen, met het voorbehoud van nadere voorstel len voor dekking voor het tekort, te bespreken in de raadsvergadering van december.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 17