FILMPROJECT "DE WAARHEID" SUCCES, MAAR VERTONING FLOPT N00RDEINDE EN ZUIDEINDE: MAATREGELEN NOOIT VOOR IEDEREEN GOED TER VERDUIDELIJKING, NOGMAALS OZB TARIEF WET MOET PRIJSOPDRIJVING VOORKOMEN Zevenhuizen Hart van Holland 10 november 2004 pagina 13 I^H/TnHUIZEN-MOERKAPELLE De voorbereiding Welke waarheid? Door Karin Heeren n"1.' Gem. Zevenhuizen-Moerkap TrTiO Door Paulien de Graaf Zevenhuizen - Een half jaar zijn jongerenwerkers Roland Meivogel en Rianne Klein met een achttal jongens bezig geweest aan een filmproject. Maandagavond werd in dorpshuis Swanla onder belangstelling van veel jeugd, maar ook sponsors, de wijkagent, buurtbewoners en ouders de film "De Waarheid" getoond. Door bedrijfsvolleybal Zevenhuizen werd een bedrag geschonken aan het jeugdwerk. Besloten werd hier van een filmproject te starten. In mei 2004 is een aantal jongens gevraagd mee te doen. "Een paar zijn er halverwege uitgeknikkerd, omdat ze niet goed meededen," vertelt Bas, één van de jongens die aan de film gewerkt heeft. Een leraar van de grafische school heeft hen een workshop gegeven over het filmen. Ze zijn met elkaar een keer naar de bioscoop geweest en er werd regelmatig vergaderd. De jongens hebben zelf verschillende mensen geïnterviewd: buurtbewo ners, de wijkagent, een ambtenaar en medewerkers van verschillende cafés in Zevenhuizen. Het onderwerp van de film was het gedrag van de jongeren in Zeven huizen. Vragen als "Wat vindt u van de jeugd van tegenwoordig?" en "Hoe komt het dat zij zich zo gedragen?" vormen de inleiding van de film. Ook wordt er door Rianne Klein in de film een reactie aan de jongeren gevraagd. Aan het einde van de 20 minuten durende film wordt de vraag gesteld wat er zou moeten gebeuren om het gedrag van de jongeren te veran- deren. De jongeren geven zelf alle maal aan dat er te weinig te doen is en dat zij zich daarom vervelen. Daardoor ontstaat dit gedrag. "Er moeten gewoon meer faciliteiten komen voor ons, waar we kunnen doen wat wij willen. Dan hebben anderen geen last meer van ons." "Het was heel erg leuk om met dit project bezig te zijn" vertellen de jongens. "De mensen die geïnter viewd zijn, zeiden niet echt wat ze van ons dachten," zegt Bas "Ze maakten het toch steeds een beetje aardiger. Want wij hebben echt rotzooi uitgehaald en dat vertellen ze niet. Het gaat de laatste tijd wel een stuk beter, want wij worden ook ouder en wijzer en er zijn niet zoveel jongere kinderen die net zo erg zijn als wij waren." "Het kern woord van dit project is zelfre flectie; de jon geren bewust te laten worden van hun maat schappelijke positie in de samenleving" vertelt Rianne Klein. De vertoning van de film verliep niet soepel; het branden van de film op DVD lukte niet goed en was daardoor maar net op tijd klaar. Ook het afspelen, wat na enig geduld van het publiek toch nog lukte, was geen succes. De teksten waren onverstaanbaar waardoor vooral het jongere publiek snel ver trok. Uiteindelijk werd de voorstel ling gestaakt onder de belofte dat iedereen die aan de film had mee gewerkt een goede DVD zal ont vangen om die thuis af te spelen. "Wat we daar ook doen, het zal nooit voor iedereen goed zijn." Zo reageert wethouder voor verkeer, de heer S. de Jong op vragen over de voortgang en erva ringen op zowel het Noord- als Zuideinde. De geno men verkeersmaatregelen op het Noordeinde heb ben een stroom van kritiek opgeleverd, onder ande re in deze krant. Tegelijkertijd zijn er ook berichten van bewoners die erg tevreden zijn met de genomen maatregelen. "Het blijft zoeken naar het juiste even wicht, we zoeken letterlijk naar de gulden midden weg." Aldus wethouder De Jong. Een bewoner aan het Zuideinde, de heer Dickmann, is al vele jaren met de gemeente in gesprek en heeft diver se malen ingesproken tijdens commissie- en raadsver gaderingen. Aan het Hart van Holland schrijft hij: "Alarm op het Zuideinde: gisteren hoorde ik helaas weer een bekend verhaal. Een schoolgaand kind wordt op het Zui deinde in een wilde inhaalmanoeuvre geraakt door de spiegel van de personenauto en valt van de fiets. Gelukkig is het weer goed afgelopen. Hoe is nu de stand van zaken op het Zuideinde? Wel, de gemeente heeft op het Noor- deinde wegversmallingen, drempels en fietssuggestiestro- ken aangebracht. En verder? Ik citeer uit een brief van de gemeente gedateerd op 6 juli 2004: "Genoemde maatregelen worden na de zomervak antie op het Noordeinde getroffen. Op grond van de effec ten zullen wij een definitieve beslissing over het Zuideinde nemen." Geen informatie over het tijdspad. Over hoe lang wij nog moeten wachten. Wethouder De Jong beaamt dat de resultaten van de aan passingen op het Noordeinde eerst afgewacht worden. Bovendien is ook het overleg met de deelgemeente Prins Alexander van belang, het al dan niet knippen van de Wol- lenfoppenweg zal tevens bepalend zijn voor de verkeers druk op het Zuideinde. Bovendien heeft het weinig zin om eenzijdig het Zuideinde aan te pakken, dit zal in overleg moeten met de deelgemeente. De wethouder benadrukt dat er zowel over het Noordeinde als het Zuideinde indrukwekkende dossiers zijn en al vele jaren 'wordt getracht om de mogelijkheden om te komen tot een bete re verkeersveiligheid tegen elkaar afgewogen. Wethouder De Jong: "Het allerbelangrijkste kunnen wij echter niet ver anderen en dat is toch de mentaliteit van de weggebruiker. Asverlegging zoals op het Noordeinde heeft ook erg gevaarlijke aspecten in zich volgens het prinpipe 'wie het eerst komt heeft gewonnen wordt er dan juist vaak veel te hard gereden en worden fietsers volkomen in de berm geduwd. Dat is helaas een aspect wat wij hier in het gemeentehuis niet in de hand hebben, dat zullen de men sen zelf moeten doen." De heer Dickmann blijft zich in de tussentijd zorgen maken over de veiligheid op het Zuideinde: "Ik blijf het zeggen, blijkbaar moet er eerst iets vreselijks gebeuren om een paar simpele veranderingen aan de verkeerssituatie op het Zuideinde te realiseren. Met alle respect voor een noodza kelijke zorgvuldigheid en afstemming van belangen bij de besluitvorming in deze zaak, het moment om wat te doen na meer dan 3 jaar overleg en nadenken is nu aangebro ken." De heer Dickmann wil graag op de hoogte gehouden worden van de 'bijna - ongelukken' op het Zuideinde en wil hiermee de besluitvorming proberen te versnellen. Hij roept iedereen op, en met name de ouders van de school gaande jeugd om (bijna) ongelukken te melden. De heer Dickmann is te bereiken op 0180-638009 of per e-mail dick- mann@wirehub.nl 4 f Het verslag van de raadsvergadering waarbij de begroting voor 2005 is besproken heeft wat onduidelijkheid veroor zaakt. Met name het onderdeel waarin wordt genoemd dat de Partij van de Arbeid een groot aantal amendemen ten en moties heeft ingediend. Als een van de genoemde amendementen wordt letterlijk genoemd: "verlaging van de lokale lasten door de door het rijk af geschafte Zalmsnip uit eigen beurs te betalen in plaats van het belagen van het OZB tarief dat vooral ten goede komt aan huiseigenaren". Deze passage heeft wellicht de indruk gewekt dat de PvdA net voorstel heeft gedaan om de gehele Zalmsnip uit eigen beurs terug te geven aan de inwoners van de gemeente. Nu zat dit voorstel ook al voor een deel in de begroting opgenomen. Het college heeft in haar begroting voorge steld om de helft van de Zalmsnip (23,- per huishouden) korting te geven op de lokale lasten. Het voorstel van de PvdA was er op gericht hier bovenop nog eens 22,- extra korting te geven op de lokale lasten, tot het oude niveau van de Zalmsnip. Het voorstel van het college was er op gericht om op deze manier op een eerlijke manier alle huis houdens gelijk te behandelen en het wegvallen van de rijkskorting enigszins te verzachten en de PvdA had dit nog verder willen versterken. Nu de andere fracties, buiten de PvdA en Gemeentebelan gen, een maximale stijging van 2% van het OZB tarief heb ben geëist van de wethouder financiën is het de vraag of deze korting op de lokale lasten houdbaar is. De financiële ruimte om dit te kunnen realiseren moet wellicht uit deze pot komen en dan zal het resultaat zijn dat het minder stij gen van het OZB tarief voornamelijk ten goede komt aan huishoudens die wonen in de duurderde sector, huiseige naren en bedrijven. Zowel de wethouder financiën als de fractie van de PvdA hadden dit willen voorkomen met hun voorstellen. Zevenhuizen - Met de vestiging van de 'Wet voorkeursrecht gemeenten' is een belangrijke stap gezet in de toekomsti ge grondverwerving binnen de driehoek Rotterdam-Zoe- hr£eer"Gouda' de Z09enaarT|de RZG-driehoek. Hierdoor lijft de regie zo veel mogelijk in handen van de gemeen lek En Za' de ^ddjving van de grondprijzen zo veel moge- 'Jk beperkt worden. Want met deze wet is het namelijk verplicht dat grondeigenaren in eerste instantie hun grond e koop aanbieden bij de gemeenten; dat is dan wettelijk 2f,deze pagina politieke in de samen- S »>g van Zevenhuizen de" omgeving. Door het college van burgemeester en wethouders is de 'Wet voorkeursrecht gemeenten' gevestigd en direct van kracht geworden, na plaatsing in de Staatscourant op 25 oktober. De raad van de gemeenten die hierbij betrokken zijn moet hierover nog wel haar oordeel geven. In de com missievergadering van 29 november en de raadsvergade ring van 14 december zal dit onderwerp besproken wor den. Inmiddels zijn wel alle betrokken grondeigenaren geïnformeerd tijdens een bijeenkomst in dorpshuis Swanla op woensdag 3 november. Er zijn gronden aangewezen waarop de 'Wet voorkeurs recht gemeenten' van toepassing is. De aanwijzing heeft betrekking op de gebieden "Zuidplaspolder", grofweg van de Noordelijke Dwarsweg tot Zuidelijke Dwarsweg en Bre- deweg en noord-oost Moerkapeüe vanaf Oranjestraat tot Middelweg. Tegen de invoering van de 'Wet voorkeurs recht gemeenten' kan men bezwaarschriften indienen, de wet is inmiddels wel al geldig. t'r - T" f fcaeld onder redactie en «""«woordelijkheid van ï«Wkersvanhet van Holland.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 13