het lüekka UNICEF EN WERELDWINKEL IN BIBLIOTHEEK ZEVENHUIZEN INFORMATIE MADELEIN DUIJVESTIJN COLLECTIONEUR SINTERKLAASPAPIEfT VRIJWILLIGERS RODE KRUIS MEE MET HENRY DUNANT SINT-BANKETLETTERS BIJEENKOMST FIETSPAD BENTHUIZEN- ZEVENHUIZEN Bestel tijdig uw van Jongerius bakker Grotere aantallen: leuke kortingen! Wij horen u graag hip ett Vewspecuditeiten Dorpsstraat 168, 2761 AJ Zevenhuizen Tel: 0180-63 18 68, Fax: 0180-63 20 33 Lid van de coöp. pagina 8 Hart van Holland 24 november 2004 ZEVENHUIZEN MOERKAPELLE Zevenhuizen - In de bibliotheek is woensdagmiddag 1 decem ber een marktkraam van Unicef en de Wereldwinkel. Een mooie gelegenheid om aan een leuk cadeautje te komen en tevens mensen te helpen die het niet zo gemakkelijk hebben; kerst kaarten, speelgoed en andere gebruiksvoorwerpen worden te koop aangeboden tijdens de openingstijden van 14.00 tot 17.00 uur. t w Tergend langzaam kruipt deze machine over de natte klei in onze polders. Een spruitenplukmachi- ne. Voor de meeste kinderen kan hij niet langzaam genoeg gaan. Ze blieven ze doorgaans niet zo. Spruiten die geen spruiten lusten. Alhoewel ze net ais de Vlaamse frieten oorspronkelijk toch uit Bel gië komen. De machine niet. Dat is een Zevenhuizense uitvin ding. Door een wat wankel octrooirecht nu door anderen nagemaakt. Zo gaat dat. Fantaseer even mee. De Rotte eindelijk weer eens dichtgevroren. Paar rondjes getrokken. Natte neus, koude vingers en een heuse trek in een warme prak. Een kruimig aardappeltje, jus van de balletjes gehakt en jawel, van die heerlijke groene knikkers. Niet te gaar en bestrooid met een raspje nootmus kaat. Nog gezond ook. Reactiesgerardbaaij@hotmail.com (tekst) of ernstw@mail.com (illustratie) 7. ,JL» Regio - De provincie Zuid-Holland is bezig met een plan voor een fietspad van Benthuizen, via de Zoetermeerse wijk Oosterheem naar Bleiswijk en Zevenhuizen- Moerkapelle. Het pad, bekend onder de naam fietspad 96 uit het provinciaal Fietspadenplan, is bedoeld voor woon-werk- en woon-schoolverkeer. De plannen zijn nu zover dat de provincie van belanghebbenden hun mening wil weten. Daarom is er op 13 decem ber een informatiebijeenkomst gepland in Moerkapelle. Het fietspad heeft voornamelijk als doel een korte verbinding te reali seren voor fietsverkeer tussen Zoe- termeer en Waddinxveen/Boskoop, Daarnaast is het bedoeld voor het ontsluiten van landelijke gebieden en heeft het dus een toeristisch karakter, maar het 'zakelijke' gaat voor. Daarmee is in de tracékeuze rekening gehouden. Een 'mooiere' route is meestal ook langer. Voor zakelijk fietsverkeer een reden de fiets te laten staan, vandaar dat voor een korte, en dus snellere, route is gekozen. Belanghebben den kunnen maandag 13 decem ber het concept Voorlopig Ont werp bekijken tijdens een inspraakavond in Moerkapelle. Er zullen medewerkers van de provin cie, het ingenieursbureau en van de gemeenten Zevenhuizen-Moer- kapelle, Zoetermeer, Bleiswijk en Rijnwoude aanwezig zijn. Ook is het mogelijk schriftelijk te reage ren via de daarvoor aanwezige reactieformulieren. Daarnaast ligt het Voorlopig Ontwerp vanaf 13 december 6 weken ter inzage in het Provinciehuis in Den Haag en alle gemeentehuizen van de betrokken gemeenten. De inspraakavond wordt gehouden op 13 december in dorpshuis Op Moer van 19.00 tot 21.00 uur. Door Ron Krul Zevenhuizen - Madelein Duij- vestijn is niet alleen verzame laar van Sinterklaaspapier, ze is er ook expert in. Ze geeft met regelmaat lezingen over dit onderwerp, houdt tentoonstel lingen, heeft de interesse van lokale en landelijke media en verschijnt donderdag 2 decem ber op televisie in het goed bekeken en gewaardeerde pro gramma "Man bijt hond". Tijd om eens nader kennis te maken met Madelein. Madelein heeft altijd een bij zonder gevoel gehad als de Sinterklaastijd aanbrak; vroeger als kind, maar nu nog steeds. In de zeventiger jaren is haar interesse voor Sinterklaaspa pier ontstaan. Toch heeft het nog jaren geduurd voordat ze het stel selmatig ging verzamelen en zich serieus ging verdiepen in de "Sin terklaascultuur". Haar achtergrond als dessinontwerper heeft even eens meegeholpen in haar enthou siaste zoektocht naar alle soorten en maten Sinterklaaspapier. De verzameling van Madelein gaat terug naar de twintiger jaren. Al het papier dat ze in de loop der jaren heeft verzameld heeft ze net jes gerangschikt in mappen. Als je hierin bladert merk je pas hoeveel verschillende papiertjes er waren en zijn. Het ontwerp van het Sin terklaaspapier houdt volgens Madelein rekening met de ontwik kelingen in de maatschappij. Zo zie je bijvoorbeeld wanneer het Nederland economisch niet zo goed ging of wanneer er weer eens discussie ontstond dat Sinterklaas verdrongen zou worden door de Kerstman, papier ontstaan dat mul- Zevenhuizen-Moerkapelle - Sinds enkele jaren gaat een aantal vrij willigers van de afdeling een week mee met de Henry Dunant om chronisch zieken en gehandicapten tifunctioneel toepasbaar was. Dat wil zeggen dat op het één en het zelfde papiertje afbeeldingen ston den van Sinterklaas, de Kerstman en de viering van oud en nieuw. Zo kon je dit papier bij alle drie de gelegenheden gebruiken. Natuur lijk, vertelt Madelein erbij, "had het soms ook te maken met de zui nigheid van de Nederlander." Het verzamelen van Sinterklaaspa pier is niet gemakkelijk en niet te vergelijken met andere verzamelin gen. Immers het papier wordt meestal niet bewaard. Je kunt niet even op internet zoeken naar aller lei "verzamelstukken". Het is voor al een zaak van geduld, toeval en geluk. Er zijn in Nederland slechts 15 personen die net als Madelein dit papier verzamelen. Nu in de en hun eventuele partners een fijne vakantie te geven waarbij de zieke verzorgd wordt door de vrij willigers zodat ook de partner een relaxte week heeft en contacten directe omgeving van Madelein veel mensen van haar verzameling weten, wordt er ook meer aan dacht aan het papier besteed. Daarbij hebben de lezingen van Madelein, haar tentoonstellingen en artikelen in diverse kranten natuurlijk een handje geholpen. Madelein's optreden in het donder dag 2 december (19.00 uur) uit te zenden televisieprogramma "Man bijt hond" (NCRV) is het gevolg van een 'sneeuwbaleffect'. Na belang stelling voor Madelein en haar bij zondere verzameling door het Rot terdams dagblad en de Goudsche courant, gaf ze een lezing in de bibliotheek van Nieuwerkerk a/d IJssel. Hierna verscheen ze vorige week met een interview in de Tele graaf. Dit werd weer opgepakt kan leggen met andere partners van langdurig zieken Een verslag van Trudie, Cobi, Frank, Annemiek, Leen en Ben over een week Henry Dunant. Alle vrijwilligers worden zondag avond verwacht om te horen op welke unit ze werken en met wie. Ook wordt doorgenomen welke gasten je kunt verwachten. Het vertrek is in Huizen. Maandagoch tend komen de gasten aan boord en vertrekt de boot naar Rhenen. In de loop van de dag begint iedereen zijn draai te vinden en na een maal tijd en een korte maar goede nachtrust gaat dinsdagochtend om half zeven de wekker en zitten om 7 uur de vrijwilligers aan het ontbijt om daarna de gasten te wekken. Binnen de kortste keren is het een enorme drukte op de gangen met gekakel gekletter van waskom men en gelach. Deze dag is de reis naar Cuyk waar men gaat passagie ren. Het zonnetje schijnt en lokt, om een terrasje te pikken. Eigenlijk is het terras al gesloten maar Ben door Radio 1 en de lokale radio. En toen wilde de NCRV Madelein graag in een uitzending van "Man bijt hond". De programmamakers zijn ruim drie uur bezig geweest. Buiten een interview met Made lein, hebben ze ook de buren en enkele winkels bezocht waar Madelein vaak Sinterklaaspapier krijgt. Wie nog ergens op zolder een bij zonder Sinterklaaspapier tegen komt mag altijd contact opnemen met Madelein: 0180-632039. Sinter klaaspapier is volgens Madelein mooi als het een bijzonder dessin heeft, goed getekend is, een bepaalde blijheid uitstraalt en kleurrijk is. Madelein kan meteen zien of ze het al heeft. en Frank nemen de bediening op zich en lopen met bladen koffie en thee. Uiteindelijk zitten er 40 men sen op het terras. De volgende dag gaat de boot van Cuyk naar Kessel en is de sfeer aan boord uitermate goed en vrolijk. Donderdag wordt er in Grave aan gelegd en wordt er weer gepassa gierd.' 's Avonds gaan de gasten ongeveer om 23 uur naar bed een enkele uitgezonderd en maken de vrijwilligers onder elkaar er vaak nog een gezellige nacht van. De eindbestemming is vrijdag Gorin- chem waar een avondprogramma van de plaatselijke afdeling wordt georganiseerd met zang, dans en natuurlijk polonaise met rolstoel en al. De gasten gaan moe maar vol daan de laatste nacht aan boord in. Zaterdags nadat de gasten gepoetst en gekleed naar boven zijn vertrokken voor het ontbijt worden de hutten gesopt en rond 11 uur worden de gasten uitge zwaaid en zit de week er op. uitkijken naar volgend jaar. SL0W-F00D

Hart van Holland | 2004 | | pagina 8