H ELLY BOSMAN OP DE BRES VOOR SCHOOL IN ZUID AFRIKA VERLIES TZM 1 JEUGD DIER VERMIST OF GEVONDEN? adventsconcert MARSEPEINKNUTSELEN IN OPERATIE SCHOENENDOOS ZOEKT VRIJWILLIGERS KERSTMARKT DE VIERKAP VOOR CADEAUTJES NAAR DE WERELDWINKEL Hart van Holland 24 november 2004 pagina 9 ^rrowrij^ Yvonne Keuls Kleinschalig Adoptieproject Niet belangrijk genoeg Bart Bakker weet al jaren via zijn pen door te dringen tot iemand zijn leef- en gevoelswereld. In de wekelijkse rubriek 'Het Voetstuk' zet hij mensen uit de lokale samenleving in de schijnwerpersdie het aandurven om met hem de confrontatie aan te gaan. et leven is voor Elly Bos- man (56) momenteel nog een beetje onwennig. De Zevenhuizense heeft maar liefst 35 jaar in de reis wereld gewerkt en kan zich nu de luxe permitteren om niet meer te werken en dus geheel haar eigen vrije tijd in te vullen. "Nou ja, luxe", lacht ze. "Ik moet toegeven dat het behoorlijk wennen is om niet meer fulltime aan het arbeidsproces deel te nemen". Elly maakt dan ook niet de indruk om achter de denkbeeldige gerani ums te gaan zitten. Sterker nog, ze houdt zich meteen al bezig met een meer dan indrukwekkend project in Zuid Afrika, waar een 104 jaar oude school zo'n 300 kilo meter ten noorden van Kaapstad heel hard haar hulp nodig heeft. Want de school, gevestigd op het platteland in het plaatsje Vlakte- plaas, ontbeert het aan veel (leer)middelen om de kinderen enig onderwijs van niveau te geven. Het doel is om geld in te zamelen voor de school via de Rabobank rekening 102280851 ten name van E.Bosman- Bol onder vermelding van Vlakteplaas school. "Ondanks dat ik veel heb gereisd en gezien, heb ik gewoon iets met Zuid Afrika", vertelt Elly. "Ik ben er 34 jaar geleden op huwelijksreis geweest, hetzelfde was het geval met mijn 25-jarige bruiloft. Daar is de aanleiding voor de liefde voor het land ontstaan. We schrokken wel van de apartheid. Mandela stond op, waarna de apartheid gelukkig werd afgeschaft. Dit was een indrukwekkend proces. Maar ik ben naar het land blijven afrei zen, zowel voor m'n werk als privé. Samen met mijn echtge noot Gerrie belandde ik toen in een herberg, waar we bijzonder hartelijk werden ontvangen door ene Jans Rautenbach. Ik was meteen verkocht door zijn charis ma. Hij bleek een gepensioneerde filmregisseur te zijn, die ook ten tijde van de apartheid een aantal interessante en gedurfde films heeft gemaakt. Jans attendeerde ons op de plaatselijke school, waar ondanks de initiatieven van de overheid nog steeds geen onder wijs van een behoorlijk niveau wordt gegeven. De scholen in de steden zijn in Zuid Afrika nu een maal eerder aan de beurt, dan de scholen op het platteland." Elly is contact blijven houden met Jans Rautenbach en besloot ver volgens om zich samen met hem te gaan inspannen voor de school. Schrijfster Yvonne Keuls kwam hierdoor ook op haar pad. "Ze heeft ooit eens boek geschreven waarin ik mijn moeder herkende", aldus Elly. "Al veertig jaar lang is Yvonne Keuls een veel gelezen en geprezen auteur. Van haar roman Mevrouw mijn moeder zijn meer dan 230.000 exemplaren verkocht. Het boek werd bekroond met de publieksprijs 1999. In 2001 ver scheen haar ontroerende levens verhaal Madame K. Van Indisch kind tot Haagse dame dat direct na verschijnen een bestseller werd. Kortom, ik vind haar een geweldig schrijfster en ben er best trots op dat zij mij steunt in mijn werk voor het goede doel in Zuid Afrika. Ik ben met haar in contact gekomen doordat ik haar lezin gen bezocht. Yvonne Keuls spant zich ook voor de school in. Op haar website www.yvonnekeuls.nl is hier ook van alles op te lezen. Ze heeft me ook aangeboden om zich voor dit project in te span nen." Elly Bosman benadrukt dat haar project veel kleinschaliger is dan die van grote organisaties als bij- voorbeeld van UNICEF. "Het per soonlijke staat bij mij voorop", legt ze uit. "Bij UNICEF gaat alles veel massaler. Ik probeer juist mijn directe woonomgeving, zoals Zevenhuizen en omliggende gemeenten, voor de school te interesseren. Ik houd ook graag contact met de mensen die mij steunen. Iedere euro is welkom. Met het geld worden leermidde len of andere faciliteiten gekocht. Het zou toch fantastisch zijn als we de kinderen hiermee kunnen helpen?". Elly staat eveneens open om met organisaties of scholen uit Zeven- huizen-Moerkapelle samen te werken. De Vlakteplaas- school zou voor hen bijvoorbeeld een adoptieproject kunnen worden. "Dat ga ik zeker onderzoeken", reageert ze. "Ook voor de kinde ren in Nederland is het educatief om te weten wat hun leeftijdge nootjes in Zuid Afrika meemaken. Ik heb onlangs een lerares van het Reigerbos hierover aangesproken. Ik hoop dat het wordt opgepakt." "De scholen in de grotere dorpen krijgen voldoende geld om ook computers en televisietoestellen aan te schaffen zodat die leerlin gen hun blik op de wereld kunnen vergroten en een aansluiting kun nen krijgen op het vakonderwijs", legt Yvonne Keuls uit. 'Ons schooltje is niet belangrijk genoeg om uit de ruif mee te eten en dat zou betekenen dat de kinderen nauwelijks verder kunnen komen dan hun ouders. Ze zouden net als zij ziek en daarna werkloos wor den of zo slecht worden betaald voor te zware arbeid dat ze wel ziek moeten worden en dan laat ik nog helemaal buiten beschou wing dat aids hier natuurlijk ook veel voorkomt." Yvonne Keuls is één van de eerste Nederlandse schrijvers die sinds 1967 lezingen op scholen en in boekhandels en bibliotheken ver zorgt. "Ik hoop haar zeker een keer te interesseren om een lezing in Zevenhuizen-Moerkapelle te geven", aldus Elly. "Dit zou in de bibliotheek of op een school kun nen zijn. Het zou natuurlijk een geweldig instrument zijn om op zo'n manier geld voor de school in te zamelen." Stichting AMIVEDI, Kosteloze re gistratie vermiste en gevonden huisdieren. Hulppost 3B-Hoek- Zevenhuizen/Moerkapelle-Pij- nacker/Nootdorp. In de week van 15 tot tot 22 november werden de volgende vermiste/gevonden huisdieren geregistreerd. VERMIST: Kater, rood getijgerd, platte snuit, goudkleurige ogen, dikke vacht, chip, rode band, Molenweg, Zevenhuizen; Poes,zwart/witte, bef sokken en vlekje bij neus. Noordelijke dwarsweg Zevenhuizen; Poes, zwart/wit plukje onder kin, klein, Achterlaan/Kruis weg, Bleiswijk/Moerkapelle; Poes, lapje, neus wit, kopje half zwart half bruin, Ikr. voor poot voetje iets naar links gegroeid, halsband blauw bellen en naam penning chip, Hennipdreef Zevenhuizen; Kater, zwart/wit tussen ogen, bef, borst, buik, staatpunt, voetjes, schuw. Staringstraat, Zevenhuizen; Kater, rood getijgerd, Lange Zijde, Zevenhuizen; GEVONDEN: Poes, schildpad/witte bef, park de Koornmolen, Zevenhuizen. ledereen die vragen heeft of informatie kan geven kan bellen naar: Stichting Amive- di Hulppost: 3B-Hoek- Pijnac- ker/Nootdorp - Zevenhui- zen/Moerkapelle tel: 010- 5121937 of kijk ook op www.amivedi.nl Op weg naar school (Zvh-Gouda) ben ik mijn zilveren armband verloren (op 9 nov.). Gevonden? Bel a.j.b. 0180-633552 (na 18 uur) Lieve mama, van harte gefeliciteerd veel liefs xxx jes van Kevin Janie en Hans 28 november 25 jaar getrouwd. Van harte gefeliciteerd van de familie Verloren 9/11: zilveren schalmarm- band 0180-631554 Hoera, het is waar: Nico wordt 50 jaar! De sleetjes Sophie hartelijk gefeliciteerd met je 1e verjaardag op 29-11-2004 Opa en Oma Moerkapelle - Het eerste jeugd- tearn van TZM heeft de thuiswed strijd tegen HS De Treffers 8 uit Roelofarendsveen met 10-0 verlo- ren. TZM 1 kwam ondanks mooi spel niet verder dan een gewonnen 9ame van Daniëlle en Peter in de enkelspelen en van Jeroen en Dani elle in de dubbel. Het tweede jeugdteam is na acht Wedstrijden nog steeds ongesla gen. In een spannende thuiswed strijd tegen TOGB 8 uit Berkel en Rodenrijs werd met 7-3 gewonnen. In totaal werden vijf partijen pas in de vijfde game beslist. Laurens de Graaff en Nadia van Kasteel won nen drie partijen en samen ook de dubbel. Sjakko Perdijk slaagde er, ondanks vier gewonnen games, net niet in een partij te winnen. ^venhuizen - Operatie Schoenen doos zoekt vrijwilligers die in de Periode november en december schoenendozen willen controleren voor ze verzonden worden naar ontwikkelingslanden. ledereen vanaf 14 jaar is welkom. Voor meer informatie of aanmel ding: Kees Klaassen, telefoon 06 50 68 74 80. Moordrecht - Het Christelijk Wad- dinxveens Mannenkoor "De Gou- westem" geeft maandagavond 6 december een Adventsconcert in de Hervormde kerk aan het Kerkplein in Moordrecht. Entreekaarten a 5,- zijn verkrijgbaar bij Burger Boek Kantoor B.V. in Moordrecht, (0182) 37 25 38. Het concert begint om 20.00 uur, de deuren gaan om 19.30 uur open. ledereen is welkom. Zevenhuizen - Voor de tiende maal wordt er een kerstmarkt gehouden in het kleine kerkje van de Vereni ging Vrijzinnig Hervormden aan de Dorpsstraat 139 en wel op vrijdag avond 10 december van 18.00 tot 22.00 uur. De kerstmarkt staat in het teken van papier en textiel. De opbrengst van de markt is voor de instandhouding van het gebouw, een officieel rijksmonument, leder een is welkom. Oud Verlaat - Het jaarlijkse marse- peinknutselen in de Vierkap vond plaats op woensdag 17 november. Meneer en Mevrouw Koppenol van de Wollefoppeweg verzorgen deze happening sinds 20 jaar. Meneer Koppenol is inmiddels bijna 80 jaar, maar het weerhoudt hem en zijn vrouw er niet van om met een grote trommel marsepein naar de Vierkap te komen. Er had den zich 57 kinderen opgegeven. Nog nooit was de opkomst zo groot. Ze krijgen allemaal een flin ke hoeveelheid marsepein in diver se kleuren en maken daar allerlei figuurtjes van. Allerlei voorbeeldjes werden gemaakt door de bakker en een groot aantal creatieve ouders hielp de kinderen o weg. De organisatie is heel blij met de medewerking van het echtpaar Koppenol en hoopt dit evenement ook volgend jaar te kunnen organi seren. (Foto: de Vierkap) ^venhuizen - Sinterklaas gaat |(0°r kinderspeelgoed graag naar ae Wereldwinkel. Het speelgoed is daar niet alleen verantwoord, 0rndat de verf op dit speelgoed 3e®n schadelijke stoffen bevat, [Raar het is ook mooi. Bovendien "'jgen de producenten van dit speelgoed een goede prijs voor nur> producten en worden hun scholen en gezondheidszorg finan cieel gesteund. Daardoor kunnen kinderen in ontwikkelingslanden echt kind zijn, naar school gaan en daarna fijn spelen. Maar ook voor volwassenen kan Sint er mooie din gen vinden, zoals glaswerk, man den, beelden, sjaals, sieraden en nog veel meer. Op 1 december heeft de Wereld- Winkel samen met Unicef in de bibliotheek verkoop van kerstarti kelen en kerstkaarten. Daarnaast staat de Wereldwinkel op 10 december op de kerstmarkt van de middenstand. Op vrijdag en zater dag staat de winkelwagen van 10.00 tot 16.00 uur op het C-1000 plein.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 9