TOELICHTING OP MER-PROCES EENDRAGTSPOIDER D POLITIE LICHT JAARPROGRAMMA TOE BOOSHEID OVER NAAR BUITEN BRENGEN STANDPUNT COLLEGE Zevenhuizen f - I Moerkapelle IJL ^^n^JHUIZEN MOERKAPELLE Hart van Holland 8 december 2004 pagina 23 Door Karin Heeren Zevenhuizen - De milieueffectrapportage (MER) voor de Eendragtspolder zal begin vol gend jaar gereed zijn; dit was aanleiding pro jectleider Jan Veeken MER uit te nodigen om een toelichting te geven tijdens de commis sievergadering van maandag 29 november. Jan Veeken gaf uitleg over de zeven alterna tieven die allen bestudeerd zijn op hun effec ten op het milieu, vijf modellen die gereali seerd worden zonder zandwinning en twee met zandwinning. Op dit moment is er onvoldoende financiële ruimte om de gehele polder te ontwikkelen, zandwinning zou in ieder geval meer geld genereren zodat de gehele polder te ontwikkelen is. e heer Van der Kooij kwam inspreken voor afgaand aan de vergadering. Hij heeft gezien dat er om de kassen heen getekend wordt en dat hem toch voorkomt dat het beste resultaat wordt bereikt als de gehele polder wordt ontwikkeld. De heer Van der Kooij stelde dat de zandwinning schade zal berokkenen aan zijn sier teeltproducten en dat bovendien de toename van verkeersdruk aan de Middelweg onvoldoende is meegenomen. Het besluit of er zand gewonnen zal worden in dit gebied is op dit moment ook nog niet genomen. De milieueffecten van zandwinning zijn wel aan zienlijk. Voor een periode van ongeveer acht tot negen jaar zal er bedrijvigheid zijn in de Een dragtspolder met 1100 vrachtauto's per dag die het gebied leeg in en vol uit rijden. Bovendien is er dan sprake van geluidsoverlast en hinder van stof. In de ogen van Jan Veeken zullen er maatre gelen genomen moeten worden om de overlast zoveel mogelijk te beperken. Het meest milieuvriendelijke alternatief is het pol dermodel dat ontworpen is. Dit doet het meest recht aan de cultuurhistorische omgeving. In het algemeen vinden ook bewoners dit het beste alternatief. Een aantal dillema's zal nog bespro ken moeten worden, indien er een aantal com merciële en sportieve elementen ingebracht wor den zullen deze voorzieningen geld genereren voor beheer van het gebied. Een internationale roeibaan is dan een mogelijkheid, die zal voldoen aan de Olympische eisen en die elders in Neder land nog nergens is. Ook een golfterrein behoort tot de mogelijkheden, met de realisatie van een golfterrein zal er zelfs een groter deel van de Een dragtspolder ontwikkeld kunnen worden. De mogelijkheden voor deze elementen zullen nu nader onderzocht worden en dan opnieuw wor den voorgelegd aan de commissie. Zevenhuizen - Tijdens de commissievergade ring van dinsdag 30 november stond het Teamjaarplan van de politie Hollands Midden, team Nieuwerkerk, op de agenda. Teamchef van de politiej de heer Schoneveld, kwam uitleg geven over de plannen die er zijn voor het jaar 2005. In het Teamjaarplan is een aantal speerpunten vastgelegd voor het team Nieuwerkerk met een top 5 van actiepunten. Deze top 5 is samengesteld op basis van de dagelijkse realiteit, het bestuur, wat gevormd wordt door de gezamenlijke bur gemeesters, en de inbreng van wijkagent Roelof Elzinga werd meegewogen. Daarnaast zijn er punten afgesproken tijdens de commissieverga dering van juni, de politiek heeft toen een aantal voor hen belangrijke punten kunnen aangeven. Teamchef Schoneveld vroeg aan de commissie of zij zich kon vinden in het concept jaarplan en gaf de mogelijkheid om nog kleine wijzigingen aan te brengen. Op de eerste plaats staat de bestrijding van jeugdoverlast. Daarna komen: verkeersveilig heid; inbraken, diefstallen en vernielingen; geweld en bedreigingen en daarbij nog geweld binnen relaties. De heer Schoneveld heeft de commissie punt voor punt verteld hoe de politie denkt deze prioritei ten aan te pakken. Niet alleen handelend optre den bij calamiteiten of overlast, maar juist ook preventief werken is de inzet van de politie. Er zal ook geregistreerd worden welke meldingen er binnen komen, welke acties er op volgen en welke andere activiteiten de politie ontplooit. Op deze manier hoopt de politie inzichtelijk te maken waar zij mee bezig is en wat het effect van het handelen is. De commissie wilde dat ook weten: hoe wordt er nu eigenlijk getoetst? De pri oriteitsstelling bij de politie zal afgestemd blijven op de 'waan van de dag'. Het anticiperen op gebeurtenissen en het beschikbaar stellen van mankracht bij grote calamiteiten of ondersteu ning doet een groot beroep op de capaciteit van de politie. De heer Schoneveld is wel van mening dat hij niet moet uitgaan van wat hij mist aan capaciteit maar zo creatief mogelijk moet omgaan met de beschikbare middelen en men sen. De heer De Gooijer (SGP) vatte het samen met de opmerking dat het teamjaarplan geba seerd is op capaciteit die er niet is en dus een opsomming van idealen die niet haalbaar blijken te zijn. De heer Schoneveld beaamde dat er een groot aantal risicofactoren is maar dat het uiter ste zal worden gedaan om aan de top 5 van team Nieuwerkerk te werken. Zevenhuizen - De heer Bransz van Bestuur en Management Consultants (BMC) was dinsdag 30 november aanwezig tijdens de commissievergadering om het door zijn bureau opgestelde rapport toe te lichten naar aanleiding van de bestuurskrachtmoni tor. De commissie had evenwel niet zoveel vragen aan de samensteller van het rapport, maar wel veel kritiek op de handelswijze van het college. "Geen respect voor de raad" en "Wat hebben we eigenlijk nog te bespre ken?" Dit waren opmerkingen die werden gehoord tijdens de vergadering. Na het uit komen van het rapport over de bestuurs kracht van de gemeente Zevenhuizen- Moer- kapelle heeft het college direct een aantal persberichten naar buiten gebracht waaruit gelezen kan worden dat het college van mening is dat er samengevoegd moet wor den met Nieuwerkerk aan den IJssel en eventueel Moordrecht. Naast het naar bui ten brengen van het rapport en de eerste conclusies wekte ook het feit dat er wordt afgeweken van tevoren afgesproken proce dures ergernis. Afspraak was: wachten tot de monitoren van alle vijf de betrokken gemeenten gereed zijn, daarna de gezamen lijke bestuurskra|chtmeting en vervolgens een standpunt innemen. De heer De Gooijer (SGP) had felle kritiek op het college. Hij vroeg zich af welke rol de raad nog heeft in het geheel als het college alles al voor het overleg met de raad in persbe richten naar buiten heeft gebracht. Hij keek bovendien terug op de samenvoeging van Zeven huizen en Moerkapelle in 1991 toen oprukkende verstedelijking ook het argument was om samen te voegen. Volgens de heer De Gooijer is het eer der een ontembare drang om samen te voegen. "Ik heb hier geen goed woord voor over." De fracties van de Partij van de Arbeid en Christen- Unie deelden de ergernis van de SGP. Mevrouw Spekman voegde eraan toe niet te begrijpen waarom afgeweken wordt van tevoren afgespro ken procedures. De heer Bransz lichtte toe dat alle gemeenten vrij zijn om hun eigen traject te lopen, dat dit punt buiten de competentie van de samenstellers van het rapport valt. De collegepar tijen GemeenteBelangen, VVD en CDA waren veel milder in het oordeel, zij konden zich de ergernis niet zo goed voorstellen. Woordvoerders van de fracties waren van mening dat er niet echt verrassingen in het rapport staan en dat er in dat opzicht niet 'echt veel nieuws de pers is inge gaan'. Burgemeester Westendorp was het volstrekt niet eens met de kritiek. Ook hij was van mening dat er in het rapport weinig verrassingen staan en dat het college als bestuurders een specifieke verant woordelijkheid hebben om dit rapport naar bui ten te brengen. Het college is van mening geweest dat naast het gegeven hoe de gemeente ervoor staat, het college ook de moed moet heb ben om te zeggen wat zij ervan vindt. "Ik vindt het volstrekt normaal om die mening voor te leg gen", aldus burgemeester Westendorp. "Wij den ken dat het niet anders kan, en ook met samen voeging kunnen kernen evengoed hun eigen identiteit behouden, dat is niet afhankelijk van welk bord er op het gemeentehuis hangt." Bur gemeester Westendorp maakte zich bovendien zorgen over het feit dat kennelijk nog niet alle fracties de ernst van het rapport hebben begre pen en vroeg of onderdelen nog nader voorgele zen dienden te worden. De commissie antwoord de daarop dat de inhoud van het rapport vol strekt helder is, dat de interpretatie echter ver schillend is. Op het verzoek om standpunten te formuleren voor het raadsvoorstel reageerde commissielid De Gooijer opnieuw geïrriteerd: "Het raadsvoorstel staat in de krant." Gem. Zevenhuizen-Moerkap ?m. Zevenhuizen-Moerkapelle Op deze pagina politieke onderwerpen in de samen ging van Zevenhuizen- Noerkapelle en omgeving. Li»

Hart van Holland | 2004 | | pagina 23