FEESTEN IN DONKERE MAANDEN: CULTUREN ONTMOETEN ELKAAR START CURSUS SPEELTRAINING 15EFLORARUN DIPLOMAZWEMMEN WEER ZES WINNAARS KRAS-ACTIE KERSTMARKT IN DE PASSAGE VOOR DE BRUGGEN DART-TOERNOOI OUDEJAARSDAG- KLAVERJASSEN KOPPELKIAVERJAS KERSTCONCERT SENIORENORKEST pagina 16 Hart van Holland 15 december 2004 Kinderen extra welkom Voorbereiding Geen winstoogpunt Thema WADDINXVEEN/BOSKOriP Waddinxveen - De overeen komsten zijn groter dan de ver schillen, dat is in ieder geval een belangrijke conclusie na de voordrachten en discussie over de beleving van feesten binnen de christelijke en islamitische cultuur. Frida Winklaar vertelde over de bisschop van Mira en zijn goedgeefsheid en hoe dat verworden is tot het huidige Sinterklaasfeest. Fatima El Yousfi liet de aanwezigen ken nis maken met de Ramadan en aansluitend het Suikerfeest. Kerst en het Offerfeest, allen belicht tijdens een bijeenkomst georganiseerd door de Wad- dinxveense Vrouwenraad samen met Stichting Tawiza. Een gevoel van saamhorigheid, het belang van ontmoeting en familie waren allen onderwerp van gesprek en hierin waren alle verhalen gelijk. Frida Winklaar nam de luiste raars mee naar de oorsprong van het Sinterklaasfeest vanuit het geloof. "Er zijn vele verhalen over de bisschop, maar zeker is dat hij veel weggaf", zo hield Frida haar luisteraars voor, "Inmiddels is Sinterklaas echter gekaapt door de commercie." In de negende maand van de islamitische jaartelling, is de Ramadan, als de nieuwe maansik kel aan de hemel verschijnt, een maand van onthouding, een maand om te leren een goed mens te zijn, zichzelf te onttrekken aan roddel, waardoor lichaam en geest rein worden. De Ramadan wordt afgesloten met het Suikerfeest, waarbij ontmoeting met familie en vrienden, het samen delen en samen eten van belang zijn. Het christelijke Kerstfeest vindt zijn oorsprong bij de (vermoedelijke) geboortedatum van Jezus Christus. Deze datum is daarvoor uitgeko zen omdat het ook een feestdag was voor de heidenen in vroeger tijden, de dag van de zonnewende, waarna de dagen weer gingen len- gen. In de traditionele kerstviering staan ook familie en ontmoeting centraal, tevens is het een periode van boetedoening en inkeer. Tij dens het islamitische offerfeest wordt herdacht dat Ibrahim datge ne moest offeren wat hij het meeste lief had: zijn zoon Ismaël, een zware beproeving. Het rituele offeren van dieren staat hier sym bool voor en staat in het teken van delen: een derde voor de armen, een derde voor familie en vrienden en een derde voor het eigen gezin. Het feest staat tevens in het teken van verzoening: het moment voor het uitpraten van meningsverschil len en bijleggen van ruzies. In de discussie die volgde op de voordrachten was opvallend dat er juist zoveel herkenning zat in de verhalen en de gevoelens die de feesten in de donkere maanden oproepen. Het traditionele snoep goed bij Sinterklaas is erg zoet, net als de lekkernijen die gegeten wor den tijdens het Suikerfeest. Maar wat nog belangrijker is, is het gevoel van eenheid en saamhorig heid die deze feesten oproepen. En dit was een gevoel dat ook de zaterdag zeker werd gedeeld. De aanwezige vrouwen bevroegen elkaar op gewoonten en na uitleg was er een gevoel van herkenning. Door alle aanwezigen werd de bij eenkomst als zeer prettig ervaren en daarbij werd de belofte uitge sproken om een vervolg te geven aan deze ontmoetingen tussen cul turen. Vanaf januari zullen elke woensdagochtend inloopochten den gehouden worden waarbij over wezenlijke dingen met elkaar van gedachten kan worden gewisseld: van opvoeding van de kinderen tot thema's als voeding en gezondheid. In de regionale bla den zullen hier nog aankondigin gen van komen. In het avondprogramma van de vrouwenraad Waddinxveen gaf Gabriëlla Lukassen een voorstel ling. Zij heeft na de recente gebeurtenissen zoals de moord op Theo van Gogh haar programma aangepast omdat in de ogen van Gabriëlla de wereld om ons heen opeens veranderd is. Zij hield een try-out van nieuwe nummers. Ondanks het feit dat de zaal maar mondjesmaat was gevuld en de belichting te wensen over liet was het een geslaagde avond. Waddinxveen - Binnenkort start in Waddinxveen de cursus speeltrai- ning voor kinderen die van (toneel) spelen houden. De cursus is bedoeld voor kinderen van 6 tot 10 jaar. Tijdens deze cursus ligt het accent op het beter samen leren spelen. Niet bij alle kinderen gaat dit vanzelf. In de cursus komen ver schillende aspecten van het (samen) spelen aan de orde en leren kinderen dat hun eigen gedrag invloed kan hebben op het gedrag van andere kinderen. Door te spreken en het oefenen van soci ale vaardigheden worden kinderen zich bewuster van hun eigen gedrag. Vooral voor sociaal angstige, onze kere of impulsieve kinderen is deze cursus zeer geschikt. Kinderen leren bijvoorbeeld hoe ze zich aan kunnen sluiten bij het spel van anderen, hoe ze kunnen omgaan met kritiek en hoe ze hun eigen grenzen aan kunnen geven. De kin deren worden zich bewuster van hun sociale handelen en krijgen handreikingen mee voor de prak tijk. Voor meer informatie: 0182- 610816 of brenda.smits@hetnet.nl. Boskoop - Atletiekvereniging AV'47 houdt op zaterdag 15 janua ri de 15e Florarun. Start en finish zijn overdekt in de gebouwen van hoofdsponsor de Boskoopse Veiling aan de Middelburgseweg 88A in Boskoop-Oost. Een mooi, groten deels autovrij parcours voert de hardlopers door het tuinbouwge bied van Boskoop en Reeuwijk. Starttijden en afstanden: 13.30 uur vijf kilometer over één ronde, 13.30 uur tien kilometer over twee ron den, 13.35 uur Kinderloop over 1000 meter. Aan deze Kinderloop kan jeugd tot en met 12 jaar deel nemen. De inschrijfkosten zijn: Kid- srun 2,-, 5 en 10 km 4,-. Tot twin tig minuten voor de start kan inge schreven worden in hal 4 van de Boskoopse Veiling. Voor meer informatie: telefoon 0172-214019 of via website www.av47.nl. Waddinxveen - In Gouwebad de Sniep is zaterdag 11 december gezwommen voor het B-diploma. Er waren 23 kandidaatjes, die alle maal zijn geslaagd: Meivin Stolwijk, Stefan van der Laarse, Nils Kramer, Joost Janssen, José Hoogendijk, Mariska Krijgsman, Laura van Dijk, Joyce Boom, Imke Keesmaat, Amber Persoon, Arne Alderliesten, Arne Kortlever, Lennard Bos, Femke Lindemans, Ido Mulckhuijse, Jas mijn Sijtzema, Jeroen Vermeulen, Patrick van Leeuwen, Kelvin van Berk, Renske van der Spek, Warda Ifrandi, Chiara Duyser en Gerwin Gouw. Waddinxveen - De kraslotenactie van Ondernemersverenging Waddinx veen kende ook deze week zes prijswinnaars. Vertegenwoordigers van de families Hagen, Houtman, Schonerwoerd, van der Spek, Booij en Trapman ontvingen tijdens een feestelijk bijeenkomst hun prijs: 25, 50 of 100 euro. Waddinxveen - Groot en klein kun nen zich zaterdag 18 december ver maken op de tweede "Merry Wad- dinXmass" Kerstmarkt. Vorig jaar is deze markt letterlijk in het water gevallen, regen en vooral de wind hielden de bewoners van Waddinx veen thuis. Dit jaar hoopt de orga nisatie dat het verschuiven van de datum van 11 naar 18 december (in verband met het overlijden van ZKH Prins Bernhard) de opkomst niet zal beïnvloeden. De markt wordt georganiseerd door Lionsclub Waddinxveen Tsuy- tende."We hebben dit jaar grote tenten geregeld, totaal zal er een flinke oppervlakte benut worden voor het plein van C1000. Op het plein kunt u uw laatste kleine kerst inkopen doen. U kunt ook genieten van een lekker hapje of chocolade melk en heerlijke naar origineel Duits recept gebakken Reibenku- chen." Aldus Ron van Gils woord voerder van de Kerstmarkt. "Dit jaar is de Kerstmarkt uitge breid met een leuke knutselhoek voor de kinderen. Daar kan van alles gemaakt worden onder bege leiding. Ook kinderboerderij Die- rendal is van de partij met een knuffelstal. Gedurende de dag zijn er prijzen te winnen met verschil lende loterijen. De Kerstman komt en wil vast op de foto in de arren slee. Sfeervolle muziek zal vanzelf sprekend niet ontbreken op deze dag." KERKDIENSTEN - 19 december Waddinxveen Victorkerk 9.30 uur Eucharistievie ring pastor W. v.d. Meer. Prot. Gem. i.w.: Wijkgemeente Ontmoetingskerk 9.30 uur ds. E. van Dalen; 11.15 uur Eucharistieviering pastor W. v.d. Meer. Wijkgemeente Immanuelkerk 10.00 uur ds. J.P. Koning. Wijkgemeente De Rank 10.00 uur ds. M.A. Bos, Doopdienst; 18.30 ds. M. de Boer. Geref. kerk vrijgemaakt 9.30 uur ds. E. Brink; 16.30 uur ds. H. ten Brinke. De Bruggen 11.00 uur drs. Jan L. Delhaas. Boskoop De Stek 9.30 uur ds. M. Lorier. Herv. kerk 9.30 uur kand. mw. R. van Laar-Folbert. Ger. kerk 9.30 uur ds. P. Baane; 18.30 uur mw. N. Reijneveld-Schep. Chr. Geref. kerk 9.30 uur ds. C. Langbroek; 17.00 uur ds. H.P. Brandsma. Geref. Gem. 9.30 en 16.30 uur Leesdienst. Chr.gem. Bethel 9.30 uur Ed Hoog- endam. Ev. Gem. Parousia 10.00 uur P. Stolk. MEDISCHE WEEKENDDIENST Benthuizen, Boskoop en Wad dinxveen: voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kantoo ruren (17.00-8.00 uur, weeken den/feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182- 322488. Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182- 698820. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Groene Hart Ziekenhuis: Bleuland- locatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Joze flocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informatie over wachttijden, opname, afdelingen etc.: www.ghz.nl Het is de bedoeling dat deze Kerst markt een begrip gaat worden in Waddinxveen. Iets waar Waddinx veen naar uit kijkt en trots op kan zijn. Veel vrijwilligers zijn al weken actief om het allemaal op tijd en gedegen rond te krijgen. Het prin cipe "al doende leert men" is natuurlijk nog steeds van toepas sing. We willen het wel klein, over zichtelijk en gezellig houden." "Een belangrijk facet van de kerst markt is dat elke eurocent die gespendeerd wordt aan de kraam pjes weer terug zal keren in het Waddinxveense samenleving. Het is een extra uitdaging om de Kerst markt met zomin mogelijke onkosten te realiseren. Dat is dit jaar LCWT weer gelukt" "Elk jaar gaan de Lions een dagje er op uit met De Bruggen (centrum voor mensen met een verstande lijke handicap). Volgend jaar willen we twee uitjes organiseren en het mogelijk maken dat zwaar lichame lijk gehandicapten ook mee kun nen. Uw bijdrage aan de kerst markt zorgt ervoor dat het huren van speciaal hiervoor ingerichte bussen kan worden gerealiseerd." Voor meer informatie: www.lcwt.nl Boskoop - In Jongerencentrum de Tunnel wordt zaterdag 18 decem ber een dart-toernooi gehouden. Het toernooi wordt gehouden via het poulesysteem met een win naars- en een verliezerspoule. Inschrijven kan zaterdagavond vanaf 19.30 uur, het toernooi begint om 20.00 uur. Waddinxveen - Autoclub De Gouwe Rijders houdt vrijdag 31 december een koppelklaverjasmid- dag in de Unie aan de Kerkweg Oost 226. Aanvang 10.00 uur. Aan melden: 079-3315205/06-23671549, e-mail arie_rinaboer@zonnet.nl of 06-13218187 06-15090289, e-mail degouwerijders@zonnet.nl. Waddinxveen - Koppelklaverjas- club Waddeenkaart houdt zaterdag 8 januari haar vijfde koppelklaver- jastoernooi van het seizoen. In Buurtcentrum de Boog aan de C. Huygenslaan start het klaverjassen om 12.00 uur en eindigt rond 17.00 uur. Opgeven: 06-13626885, 06- 51863495 of 0182-617891. Voor meer informatie: www.waddeen- kaart.nl. Waddinxveen - Het Gewestelijk Senioren Orkest uit Vlaardingen geeft zaterdag 18 december een kerstconcert in het Anne Frankcen- trum aan het Jan van Bijnenpad 1 te Waddinxveen. De aanvang van dit concert is om 14.00 uur en het duurt tot ongeveer 16.00 uur. Kaarten voor het concert zijn te verkrijgen aan de zaal.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 16