H ONTHULLING EERSTE STEEN HOSPICE IJSSELTHUIS DIER VERMIST OF GEVONDEN? a» GEEN MAN OVERBOORD, HARRY DE JONG BLIJFT AF EN TOE BESCHIKBAAR... TWEE MAAL VERLIES SCHAAKTEAMS KERSTBINGO BIJ DE STORMVLIEGERS KERSTMARKT OUD VERLAAT ^fvFMMlTTzEr^^ioERKAPbLLE Hart van Holland 15 december 2004 pagina 7 Oud Verlaat Vorm van topsport Chemie Debuut Nieuwerkerk bouwt onderkomen voor patiënten in laatste levensfase Huiselijke omgeving Voor heel de regio Samenwerking Stichting AMIVEDI, Kosteloze re gistratie vermiste en gevonden huisdieren. Hulppost 3B-Hoek- Zevenhuizen/Moerkapelle-Pij- nacker/Nootdorp. In de week van 6 tot 13 decem ber werden de volgende ver miste/gevonden huisdieren gere gistreerd. VERMIST: Kater, rood getijgerd, vrij plat te snuit, goudkleurige ogen, dikke vacht, chip, rode band. Molenweg, Zevenhuizen; Poes,zwart/witte bef, sokken en vlekje bij neus, tenger, kromme pootjes, Noordelijke Dwarsweg Zevenhuizen; Poes, lapje, neus wit, kopje half zwart half bruin, Ikr. voor poot voetje iets naar links gegroeid, halsband blauw bellen en naam penning chip, Hennipdreef Zevenhuizen; Kater, zwart/wit tussen ogen, bef, borst, buik, staatpunt, voetjes, schuw. Staringstraat, Zevenhuizen; GEVONDEN: Duitse Herder, reu, Rotteme- ren, Bleiswijk; Mechelse Herder, reu, grote oren, Nooderlijke Dwarsweg, Zevenhuizen; Kat, wit/cypers, tato in oor =AD of =AO? Strandweg, Oud-Verlaat. ledereen die vragen heeft of informatie kan geven kan bellen naar: Stichting Amive- di Hulppost: 3B-Hoek- Pijnac- kerlNootdorp - Zevenhui- zen/Moerkapelle tel: 010- 5121937 of kijk ook op www.amivedi.nl Zevenhuizen - In het lokaal van Postduivenvereniging de Stormvlie- gers wordt zaterdag 18 december een kerstbingo gehouden. De bingo vangt aan om 20.00 uur, iedereen is welkom. Oud Verlaat - In Oud Verlaat wordt zaterdag 18 december van 17.00 tot 20.00 uur een kerstmarkt gehou den. De kerstmarkt wordt opge luisterd met zang, erwtensoep en verschillende kramen, zoals Unicef en de Wereldwinkel. De opbrengst gaat naar een goed doel voor kin deren Bart Bakker weet al jaren via zijn pen door te dringen tot iemand zijn leef- en gevoelswereld. In de wekelijkse rubriek 'Het Voetstuk' zet hij mensen uit de lokale samenleving in de schijnwerpers, die het aandurven om met hem de confrontatie aan te gaan. arry de Jong haalt met enige trots een fotocollage van de muur in de woonkamer. De collage geeft een goede indruk van de kwaliteiten van de Zeven- huizenaar als toneelspeler, want de foto's laten verschillende types zien die hij speelde. "Mooi he?", lacht hij bescheiden. "Na afloop van de laatste voorstelling van het toneelstuk 'Geen Man Overboord' veertien dagen geleden in Swanla werd mij dit opeens aangeboden. Men had te horen gekregen dat ik na ruim veertuig jaar even pas op de plaats maak als het gaat om het spelen en regisseren van toneelvoorstellingen. Op deze wijze wilden mijn collega's en vrienden hier toch even bij stil staan." Vervolgens loopt Harry naar de tafel in de woonkamer en pakt een fraai beeldje, dat een man met een hoed uitbeeldt. "Dit bete kent chapeau", legt hij uit. "Ik kreeg dit ook bij mijn laatste voor stelling aangeboden. Maar ik dacht dat het een fles cognac was, dus ik pakte het thuis pas uit. Ik was best een beetje ontroerd, want dit beeldje maakte op mij toch wel enige indruk. Later heb ik iedereen toch nog even persoon lijk bedankt. Het is toch geweldig als mensen de moeite nemen om op zo'n manier afscheid van je te nemen?" Maar is dit laatst wel inderdaad het geval? Harry is inmiddels meer dan veertig jaar in de regionale toneelwereld actief. Zo was hij ook jarenlang regisseur bij de ver eniging 'Tantje Sjaan' in Oud Ver laat. Hoewel hij inmiddels de res pectabele leeftijd van 71 heeft bereikt, maakt hij de montere en fitte indruk van een vijftiger. "Ach, ik zal Swanla natuurlijk best nog wel eens binnenwandelen", bekent Harry. "En als er wordt geoefend of gespeeld, dan zal ik misschien advies geven. Maar heel actief zal ik niet meer zijn, want het is ook heerlijk om geen ver plichtingen meer te hebben." Want vergis je niet, een toneel voorstelling is een vorm van top sport", vervolgt Harry de Jong. "Als je met elkaar afspreekt om een bepaalde voorstelling te gaan spelen gaat hier veel tijd en ener gie in zitten. Er gaat veel aan vooraf voordat uiteindelijk de vol doening voelbaar is van het applaus van het publiek. Niemand mag tijdens de oefeningen en de uitvoeringen afhaken, want anders heeft dit meteen gevolgen voor het stuk. Je gaat daarom met elkaar een intensief traject in. Op zich is zoiets natuurlijk bijzonder amusant, men moet zich wel reali seren dat het veel vrije tijd kost." Akkoord, geen langdurige ver plichtingen meer, maar wat nu als de nood hoog is? "Dan is er natuurlijk geen man overboord", reageert Harry meteen. "Daarbij moeten we ook niet vergeten dat je een regisseur eigenlijk ook kunt vergelijken met een voetbaltrai ner. Na een aantal jaren kwam ik in Oud Verlaat tot de conclusie dat de chemie is uitgewerkt. Dan moet je ook zo realistisch zijn om dan een nieuwe uitdaging te zoe ken. Begrijp me goed, dat is niet de reden dat ik ben gestopt in Zevenhuizen, maar in de toneel wereld is het belangrijk om je eigen grenzen en mogelijkheden te kennen." Voor Harry ligt zijn eerste uitda ging in ieder geval in het afronden van een script voor een kinder voorstelling. "Dat zit alweer enige tijd in de computer", zegt hij. "Ik ga dat inderdaad maar eens afma ken en voorleggen aan de vereni ging Openbaar Onderwijs, wel licht dat men daar weer een toneelstuk van kan maken." Zijn debuut herinnert Harry zich overigens nog als de dag van gisteren. "Met mijn goede vriend Wim Verwaal heb ik nog onlangs enige oude herinneringen opge haald", aldus Harry. Op een zater dagmorgen stond hij op de stoep, want een speler was met een acute blindendarmontsteking naar het ziekenhuis gebracht. Hij vroeg of ik wilde invallen, waarna ik bij de vereniging Openbaar Onderwijs in Zevenhuizen, die de toneelvoorstellingen organiseert en uitvoert, ruim 25 jaar ben blij ven hangen. Ik speelde mijn debuut in het stuk 'De Onbekende Wereld'. Mijn rol was die van bur gemeester". Harry: "Het is overigens opvallend dat er bij het toneel een tekort aan mannen is. Dat begint al bij de jeugd. Het zijn overwegend meis jes, die zich voor het toneel aan melden. Op de een of andere manier vinden jongens toneelspe len niet stoer genoeg. Dit is volko men onterecht, want je krijgt er veel voor terug." Maar een tekort aan mannen betekent dus dat de telefoon in huize De Jong binnenkort wel weer zal gaan. "Ach, zoals gezegd, zonder al te veel verplich tingen, wil ik best helpen. Maar neem de laatste aflevering van Man Overboord, die op zaterdag avond plaatsvond. Ik was pas dins dag weer beetje bij de mensen. Het is allemaal behoorlijk inten sief. Maar ik laat de boel natuur lijk niet helemaal in de steek. Dat moge duidelijk zijn." Moerkapelle - Het derde team van schaakvereniging Moerkapelle noest vrijdag 10 december aantre den tegen Zwijndrecht 3. Beide teams hadden 1 matchpunt, dus tiet beloofde een spannende wed strijd te worden. Toch bleek Moer kapelle het mindere team te zijn. Pieter Perdijk verloor in een span nende partij, waarin hij eerst de overmacht had. Ook Jojanneke Weijermars gaf een redelijke stel- 'ln9 uit handen. Verder verloren Stefan van der Zalm, Gerrit van Meeteren en Freek Hofman. Alleen Matthias Freeke, die een mooie Partij speelde op bord 2, en Wim «esterman wisten een punt binnen 'e halen. De enige remise op deze avond was voor André Corpeleijn, die op bord 1 in een gelijk eindspel terechtkwam. De volgende wed strijd zal het derde team zich van een betere kant moeten laten zien, anders zal het waarschijnlijk degra deren. tiet KNSB- bekerteam speelde een U|twedstrijd tegen CSV ledereen vocht voor wat hij waard was, maar dat was niet genoeg; eindstand 3-1 Alleen Ben van Geffen en Gerard von Ommeren wisten remise te ooreiken. In de onderlinge competitie wer den 5 partijen gespeeld. Maarten Pilgram en Teun Kooij waren snel klaar. Teun gaf al snel een stuk cadeau en de opgave volgde daar na snel. Kevin Bakker offerde tegen Arie Hoogduijn een dame tegen een toren en een paard. Kevin kreeg nauwelijks compensatie en kon snel opgeven. Ron Droog en Cees van Vuuren speelden een saaie partij waarin het evenwicht niet verbroken werd. Een remise dus. André Nieuwlaat stond tegen Jacques de Lange de hele partij beter en won 2 pionnen. In het eindspel werd dat gemakkelijk gewonnen. De laatste partij was tussen Boudewijn Weijermars en Arno Luinenburg. Arno offerde in de opening een stuk maar dit was niet correct. Om nog enigszins com pensatie te hebben werd er nog een stuk geofferd maar Boudewijn kon zich verdedigen. Met 2 stukken achter gaf Arno op. Stand: 1. Ben van Geffen, 2. Dick Bac, 3. Wouter Vroegindeweij, 4. Gerard van Ommeren, 5. Hugo van Elteren, 6. Boudewijn Weijermars. Bij de jeugd slechts drie partijen: Hans van Stuijvenberg - Jonathan Pilgram 0,5-0,5, Immo Uittenbo- gaard - Martijn de Wit 0-1, Geert van de Hoek - Gerben Kooij 0-1. Nieuwerkerk aan den Ijssel/Regio - De bouw van het hospice IJsselT- huis vordert met rasse schreden. Zaterdag 18 december is het daar om tijd voor een feestelijke onthul ling van de eerste steen. Met IJs- selThuis krijgt de regio haar eigen hospice, een kleinschalig onderko men voor terminale patiënten die door omstandigheden niet thuis kunnen blijven wonen. Maar die toch graag in een prettige omge ving hun laatste levensdagen door brengen. Het vrijstaande pand dat dicht bij het station verrijst, wordt voorzien van ruime tuin en biedt plek aan meerdere bewoners. Naar verwachting zal het IJsselThuis in juni 2005 zijn voltooid. Er bestaat een groeiende behoefte aan de zogenoemde palliatieve zorg. In ons land worden steeds meer hospices opgericht. De regio Nieuwerkerk aan den IJssel heeft er nog geen, maar steeds meer pati ënten van huisartsen in de regio vragen er naar. De mogelijkheid om te kunnen overlijden in een huiselijke niet-medische omgeving, spreekt steeds meer mensen aan. Er zijn veel mensen die door omstandigheden niet thuis kunnen overlijden. Bijvoorbeeld wanneer de verzorging van de patiënt voor naasten te zwaar wordt. In plaats van opvang in een ziekenhuis of verpleeghuis, wensen patiënten zich een plek waar ze in alle rust hun laatste levensdagen kunnen doorbrengen. Een huislijke omge ving zonder witte jassen waar bewoners hun familie en vrienden kunnen ontvangen wanneer ze wil len. Een hospice is zo'n plek. Het Bijna Thuis Huis - zoals het ook wel wordt genoemd - is bedoeld voor inwoners van Nieuwerkerk, Moordrecht en Zevenhuizen-Moer- kapelle. Mensen van alle levens overtuigingen kunnen er terecht. De gasten krijgen ieder hun eigen kamer die ze naar persoonlijke wens kunnen inrichten. Ook komt er een huiskamer, een logeergele- genheid voor familie en vrienden, een keuken en een ruimte voor de coördinator. IJsselThuis is een idee van de Rota ry Club Nieuwerkerk/Zevenhuizen die in 1999 een startkapitaal bijeen bracht. In dat jaar is ook de Stich ting IJsselThuis opgericht die ver volgens de organisatie op zich heeft genomen. De stichting heeft sindsdien samenwerking gezocht met onder meer de gemeente Nieuwerkerk, woningstichting Ons Huis en thuiszorgorganisatie Vier- stroom. Elk leveren ze hun mede werking. Het Bijna Thuis Huis zal grotendeels worden gerund door vrijwilligers en geleid door een coördinator, een verpleegkundige met ruime ervaring in de palliatie ve zorg. De medewerkers worden bijgestaan door het palliatief team van Vierstroom.

Hart van Holland | 2004 | | pagina 7