Het li oe en waarom van cl :le tersélL oom .em i ÓF tiLe t&asisscl KERSTAVONDDIENST BETHEL KERSTNACHT DIENST ANDERS DAN ANDERS CONCORDIA BEGELEIDT LEVEND KERSTSTAL WINTERSE VERHALEN KINDERKERSTFEEST KOPPELKLAVERJAS TOERNOOI OU pagina 18 Hart van Holland 22 december 2004 's Avonds eten in de klas Kerstviering mét ouders Boskoop - In de Rozenburcht wordt dinsdag 28 december een koppelklaverjastoernooi gehou den. De zaal gaat open om 19.30 uur en vanaf 20.00 uur wordt er gekaart. De kosten zijn 5,- per koppel. Inschrijven per koppel Boskoop - Christengemeente Bethel houdt op 24 december een Kerstavonddienst in de vei linghal aan de Middelburgseweg 88a. De samenkomst begint om 19.30 uur. Voorafgaand aan de dienst is er een feestelijke maal tijd, vanaf 17.00 uur. ledereen is welkom, opgave is echter wel noodzakelijk. De kosten voor de maaltijd bedragen 7,50 voor volwassenen en 5,- voor kinde ren. Opgeven kan bij Tali- tha Hetyey, telefoon 06-22439569 of via e- mail talithahetyey@fil ternet.nl. Waddinxveen - Het harmonieor kest van muziekvereniging Con cordia begeleidt ook dit jaar de kerststal in de St. Victorkerk. Dit levend kerststal wordt gehouden op zondag 26 december tussen 14.00 en 15.00 uur. Het orkest zal diverse kerstmuziek ten gehore brengen. Boskoop - In de Boskoopse Dorpskerk van de Hervormde gemeente wordt al jarenlang op kerstavond een kerstnachtdienst gevierd. Ook dit jaar gebeurt dat weer, alleen wordt de kerst nachtdienst anders dan anders. Er is veel werk gemaakt om de gasten op een goede manier te ontvangen. Verder wordt de kerktoren 's avonds verlicht en is er gekozen voor een dienst waar in veel gezongen wordt. Dit alles onder het motto: 'Op naar kerst...!' De kerstnachtdienst is vrijdag 24 december, aanvang 22.30 uur. Voorafgaand aan deze dienst is er een kinderdienst, die begint om 19.00 uur. Boskoop - In de Gereformeerde kerk aan de Zijde wordt op vrij dag 24 december het Kinder kerstfeest gehouden. Het begint om 18.30 uur en duurt tot 19.30 uur. Naast luisteren naar het kerstverhaal wordt er ook gezon- gen samen met de Prai- - seband en ook Jan Klaassen en Katrijn zijn uitgenodigd. Kin deren uit groep 1 en 2 van de basis school kunnen om uur in gebouw De Loods (achter de kerk) omge toverd worden tot engeltjes. 18.00 Boskoop - In Bibliotheek Bos koop worden woensdagmiddag 5 januari van 13.30 tot 14.00 uur winterse verhalen voorgelezen voor kinderen van 3 tot 6 jaar. Voor kinderen van 6 tot 10 jaar is er van 14.30 tot 16.00 uur een voorlees- en knutselprogramma. Gedichtjes over de winter zullen de basis zijn van raamschilderin gen. Kosten zijn 0,50. Graag van tevoren opgeven in de bibli otheek, via telefoon 0172-213170 of per e- mail: jvdschoot® bibliotheekboskoop.nl. deren zagen er op hun kerstbest uit en alle klassen waren erg gezel lig aangekleed. De jongste kinde ren kregen een boekje met een verhaal erin, dat zich afspeelt in kersttijd. Voor de oudere kinderen (groep 5 tot en met 8) hebben we een gezamenlijke kerstviering in de Ontmoetingskerk op woensdag 22 december georganiseerd. Zonder predikant, maar met liturgie, een kerstverhaal en een écht kerstspel. Hieraan doen kinderen uit verschil lende groepen mee. Ook voor deze viering zijn de ouders uitgenodigd. Donderdag 23 december - de laat ste dag vóór de kerstvakantie - zal ook nog wel voornamelijk in het teken van de kerst staan." Door Ron Krul Over de oorsprong van de kerst boomtraditie lopen de meningen uiteen. De geschiedenis van de kerstboom is voor een deel geba seerd op waar heid, maar de tijd en de verbeel dingskracht hebben deze realiteit een eigen vorm gegeven, waardoor de mystiek rond de kerstboom alleen maar gegroeid is. Zeer waarschijnlijk was het bij onze Germaanse voor ouders traditie om de kortste dag van het jaar te vieren met een altijd groene tak of boom uit het bos (conifeer, jenever struik, hulst, maretak). Deze boom of tak stond voor het leven dat voort gaat en was de voorbode van de vernieuwing. Ook het licht vormde een belangrijk sym bool bij deze gebeurtenis. Om de langste nacht van het jaar te vieren werden er vreugdevu ren ontstoken. Naar alle waar schijnlijkheid is deze traditie van de groen- blijvende boom en van het licht bij de kerste ning van Europa overgenomen door de christelijke gebruiken. Ze maakt sinds die tijd deel uit van de kerstvieringen. De traditie om de kerstboom te versieren met kerstballen zou ont staan zijn in de elfde eeuw. In die tijd gaven de troubadours voorstel lingen op het kerkplein. Vooral het "mysterie" (de naam die gegeven werd aan deze voorstellingen) van het Paradijs was zeer in trek en kreeg een vaste stek in de Advents periode. Een boom (meestal de takken van een appelboom) ver sierd met rode appels symboliseer de dan de boom van het Paradijs. In de loop van de 15e eeuw vatten de gelovigen dan de gewoonte op om op 24 december, de feestdag van Adam en Eva, hun interieur op te smukken met deze versierde tak ken. Later werden door de Duitse kerstboomtraditie de appelboom takken vervangen door een spar en de appels door kerstballen in aller hande kleuren. De drie bekendste soorten kerstbo men zijn de 'gewone' groene Fijn- spar, de Blauwspar, en de Nord- mann. De Fijnspar is de meest gangbare kerstboom, goedkoop in aanschaf en geschikt om als 'last- minute kerstboom' aan te schaffen. Deze boom valt snel uit. De Blauw spar heeft een mooie vorm, heeft een beperkte naaldval en stevige takken. De Blauwsparren die als kerstbomen verkocht worden zijn niet de originele Picea Pungens Glauca maar een afgeleide daar van. De Nordmannspar is de stevig ste boom in zijn soort. Karakte ristiek zijn donkere glanzende naalden die een stuk minder scherp zijn dan bij andere kerstbomen. Trends in 2004 voor wat betreft de versiering van de kerstboom zijn in drie categorieën te rangschikken, te weten "Glitter en glamour" met kristal, glas en goud, "Retro" met kerstversiering uit de vijftiger jaren en "Winter Wonderland" met decoraties in ijsblauw, zilver en wit. De grootste kerstboom ter wereld staat overigens in IJsselstein met een hoogte van 374,55 meter. Het is natuurlijk geen echte kerstboom maar een verlichte TV-mast. In 1998 kreeg deze kerstboom een vermel ding in het Guinness Book of Records. Door Karin Jongkind Waddinxveen/Boskoop - Vrijwel alle basisschoolleerlingen vieren deze week kerstfeest op school Overal wordt druk geplakt, geknipt en gezongen in kerststijl. Hóe de scholen het kerstfeest vieren verschilt nogal. Welk gevoel de leerlingen bij het kerstfeest hebben hangt af van de activiteiten op school en de leeftijd van de kinderen. Op de Ichthusschool in Boskoop en de Koningin Beatrixschool in Waddinxveen zijn zowel de leerlingen als het lerarenteam in ieder geval al helemaal in de stem ming In groep 4 van de Ichthusschool (Snijdelwijk) zijn ze helemaal vol van het komende kerstfeest. In de klas staat een kerstboom die de kinderen samen met de juffrouw versierd hebben. In het lokaal han gen slingers met zelfgemaakte kerstmannen en sterren. Op de vraag wat er 'anders' is met kerst antwoorden de kinderen volop. "We hebben lampions gemaakt en een potje versierd waarin een kaarsje komt. De stickers in onze schriften zijn kerstmannen of sneeuwpoppen en we hebben een kerstwerkboekje met puzzels en rebussen." In groep 8 zijn de leer lingen vooral bezig met de nade rende vakantie. En met het school- kerstfeest op woensdag 22 decem ber. Ton Hazenberg, leerkracht van groep 6, is hier - ruim een week van te voren - ook al druk mee bezig. "We vieren dit jaar het kerst feest met alle leerlingen tegelijk. Dat feest vindt plaats in het kerke lijke gebouw 'De Stek', hier vlakbij. In de afgelopen jaren vierden de leerlingen kerstfeest in hun eigen klas, maar om het gevoel van 'samenzijn' op school te versterken, hebben we nu een gezamenlijk feest. Omdat de jongste kleuters daar ook bij zijn, kan het alleen niet té lang duren. Na een uur vol, zang, vertellen en theater gaan de kinderen naar hun eigen klas voor een kerstdiner. De leerlingen van groep 8 vormen dan met branden de fakkels een welkomsthaag voor de andere leerlingen." Op de Koningin Beatrixschool (Zuidpias) vieren ze het kerstfeest ieder jaar op een andere manier. Directeur Wim van der Eijk: "De kerstviering mag in onze ogen geen standaard draaiboek hebben. Een bewuste keuze is ook om een kerstfeest te vieren, dat past bij onze christelijke identiteit. Com pleet met liturgie, kerstliedjes, een kerstverhaal en chocolademelk. Maar zonder ontbijt of diner wat veel andere basisscholen doen. De groepen 1 tot en met 4 vieren kerstmis in hun eigen klas. De ouders worden hiervoor nadrukke lijk uitgenodigd, wat ze erg op prijs stellen. Deze vieringen vonden plaats op de avond van maandag 20 en dinsdag 21 december. De kin De belangrijkste Christelijke feest dag "Kerstmis" bruist van de legendes en het symbool dat al die legendes verenigt is de kerstboom. Of dit nu een kunstboom is of een echte, dat schijnt in de huidige tij den allemaal niets meer uit te maken. Zelfs zonder boom kan men prima kerst vieren. Het gaat immers om de kerstgedachte en daar doet het hebben van wel of niet een kerstboom, niets aan of, ft

Hart van Holland | 2004 | | pagina 18