Boeken EERSTE PLAATS VOOR TOOS TURNTEAM EEN VEILIG THUIS M.C. ESCHER: GRAFIEKEN EN TEKENINGEN BOSKOPER SUCCESVOL OP NJK INTER RIJSWIJK VERSLAAT BE FAIR IN EIGEN HUIS WSV 1 VOORKOMT SCHAAK NEDERLAAG REGIO Hart van Holland 9 februari 2005 pagina 15 Volleybal kunstboek Wie was Escher? Gouda - In één op de vijf gezinnen vindt geweld plaats. Wegvluchten van huis lijkt voor vrouwen die door hun partner worden mishandeld vaak de enige oplossing om aan het geweld te ontkomen, maar vrou wen willen vaak niet weg. Wel willen ze dat het geweld stopt. Vrou wen die worden mishandeld schamen zich vaak en leven daardoor in een groot isolement. Ze kunnen en durven er met niemand over te pra ten. Toch is het belangrijk dat deze vrouwen hulp krijgen, want de ervaring leert dat de mishandeling nooit vanzelf stopt. In Gouda start daarom op maandag 14 maart 2005 het project 'Een Vei lig Thuis'. Een Veilig Thuis is een groep voor lotgenoten (maximaal 12 vrouwen) die onder begeleiding van het maatschappelijk werk ervarin gen delen en leren hoe zij hun leven kunnen veranderen. Wat in de groep wordt besproken komt niet naar buiten. In totaal zijn er 12 bij eenkomsten van 9.30 tot 11.30 uur. Voor informatie en aanmelding kan men terecht bij Kwadraad Maatschappelijke Dienstverlening, vraag naar Anne-Marie Pronk, telefoon 010-2580666. leder gesprek wordt vertrouwelijk behandeld. Waddinxveen - In de gymzaal aan de Staringlaan werd afge lopen zaterdag een wedstrijd voor de turncompetitie gehou den. Namens TOOS deden mee Inge van den Meiracker, Sharon Smit, Marit Kleiweg, Jalisa Hendriks, Charlotte van Dijk en Michelle Jacques. Het bijzondere aan de turncompetitie is dat het gaat om een teamwedstrijd. Na drie poulewedstrijden mogen de beste vier teams meedoen aan de finale. In het totaal strijden 15 teams om een plaatsje in de finale. In de eerste poulewedstrijd deden 4 teams mee: Thor, Velocitas, Reflex Reeuwijk en TOOS. En TOOS kwam prima uit de startblokken. De mei den begonnen op de balk. Inge (8,50), Sharon (8,55) en Marit (7,55) lieten keurige oefeningen zien en het eerste toestel werd met een klein verschil gewonnen. Ook de sprong ging erg goed. Jalisa en Inge scoorden een 9,0 en Charlotte scoorde zelfs 9,15 punten. Ook dit onderdeel werd gewonnen. Het goede begin kreeg een vervolg op de brug met ongelijke liggers. Alle meiden scoorden boven de 8 punten en Sharon scoorde zelfs een 9,15. Charlotte turnde voor het eerst de salto alleen. Na drie toe stellen stonden Velocitas en TOOS erg dicht bij elkaar, het vierde en Waddinxveen - Inter Rijswijk en Be Fair troffen elkaar afgelopen vrij dag voor de tweede keer dit sei zoen. De uitwedstrijd in Rijswijk werd met 3-2 gewonnen door Be Fair. Het beloofde dan ook een spannende wedstrijd te worden tussen de nummers 2 en 3 uit de Promotieklasse. In een volle zaal Groenswaard ging Be Fair goed van start. Middenaanvalster Marit de Heus scoorde veel directe punten en met hard werken won Be Fair de eerste set: 25-20. In de tweede set gaf Be Fair even het initiatief uit handen en Inter Rijswijk profiteer de door direct enkele punten uit te lopen. Een goede servicebeurt van Eva Tuik bracht Be Fair weer langs zij en met een maximaal verschil van telkens 1 punt ging de set gelijk op. Inter Rijswijk wist op het beslissende moment te scoren en won de set. In de derde set nam Be Fair wat meer risico en het harden werken zorgde voor een spannend verloop. Spelverdeelster Yvonne van Erk bediende haar aanvallers prima en Christa van der Starre werd binnen de lijnen gebracht om de verdediging te versterken. De service van Jacqueline van der Ruit bracht de verdediging van Inter Rijswijk flink in de problemen, maar zij herstelden zich knap. Na lange rally's moest Be Fair ook deze set uit handen geven. In de vierde set was het voor Be Fair erop of eronder. Er werd met meer risico gespeeld en de verdediging draai de op volle toeren. De flink scoren de 3-meter aanval van Astrid de Jong bracht 24-19 voor de gast vrouwen op het scorebord. Be Fair werd zo bang om door een eigen fout punten te verliezen dat de druk bij Inter Rijswijk wegviel. Door een aantal slordige ballen kwam Inter Rijswijk langszij en met 24-24 ging het weer gelijk op. Na een aantal bloedstollende rally's moest Be Fair uiteindelijk haar meerdere erkennen in Inter Rijswijk toen zij met 28-30 de set- en wedstrijdwinst opeisten. Na dit verlies in eigen huis zakt Be Fair naar de vierde plaats in de Promotieklasse. Komende week staat er geen wed strijd op de agenda en kunnen zij in alle rust toewerken naar de wed strijd tegen Kalinko, de huidige nummer 1 in de competitie. Waddinxveen - Het eerste team van WSV schaakte donderdag 3 februari tegen het tweede team van Sliedrecht. De teams hadden vier punten uit vier wedstrijden en konden een overwinning goed gebruiken. Door afwezigheid van Erik Hennink en Jeroen Eijgelaar speelden de negende speler Wil- bert Mourits en invaller Rene Roe- lofs mee. De eindstand werd 4-4, waarmee WSV niet ontevreden hoeft te zijn, na een 3-0 achter stand. In de interne competitie speelde Bart van Putten met de witte stuk ken tegen Peter de Louw. Peter was de laatste weken in vorm, maar maakte in de opening een foutje. Bart speelde het netjes uit en zette Peter in het eindspel mat. Hetzelf de gebeurde Wim Mulder in zijn partij tegen Ad Multem. Ad joeg de koning van Wim over het hele bord om hem uiteindelijk in de hoek mat te zetten. Eduard Philipse deed goede zaken door met zwart van Wim van Os te winnen. Ook Nico Dannis wist in zijn partij met zwart Albert Prins te verslaan. Henk Erke- lens en Randy Girdhari speelden voor de tweede keer dit seizoen tegen elkaar. De eerste keer eindig de in remise en deze keer trok Randy aan het langste eind. Overi ge uitslagen: Laurens Ellers, Ton van Nieukerke, Wim v.d. Hoek, Leo v.d. Haven Frans Draaisma en Henk van Erk wonnen hun partij tegen respectievelijk Henk Stam, Jan Muit, Ton Kuiper, Jaap v.d. Heiden, Adriaan v.d. Starre en Jan Kraijesteijn. De partijen tussen Wim van Vuuren en Herman Smitskamp en Herman en Dirk van Offeren ein digden in remise. Volgende week staan er twee externe wedstrijden op het programma: dinsdag speelt WSV 5 uit tegen Lombardijen 2 en donderdag WSV 3 thuis tegen Uni lever 1. Stand aan kop: 1. B. van Putten, 2. E. Hennink, 3. R. Roelofs, 4. B. Jan sen 5. W. Mourits. laatste toestel moest de beslissing brengen. Op vloer werd erg netjes en stabiel geturnd. Michelle turnde voor het eerst de arabier gevolgd door de flick flack en hoewel het met inturnen nog niet zo goed ging, ging het tijdens de wedstrijd prima. Alle meiden scoorden hoog in de 8 en Charlotte en Inge scoor den zelfs in de 9 punten. Dit toestel werd met overmacht gewonnen en dus was de eindzege voor TOOS. Velocitas werd tweede, Thor derde en Reflex Reeuwijk vierde. De vol gende poulewedstrijd voor de TOOS-turnsters in poule 7 is op zaterdag 26 februari. (foto: Toos) Boskoop - De 13-jarige Bosko per Aschwin van Zoest heeft in het weekend van 28 tot en met 30 januari in Vlissingen een achttal afstanden gezwommen van het NJK. Aschwin startte op de 400 meter vrije slag. Met een eindtijd van 4.46.39 eindigde hij uiteindelijk als 18e. Later die avond stond Aschwin op het start blok voor de estafette, daarin was zijn afstand 200 meter vrije slag. Zijn ploeg eindigde als 6e. Na een goede nachtrust begon de zater dag om 9.00 uur. Op de 200 meter wisselslag eindigde hij als 23ste, met een p.r. dat nu staat op 2.33.67. Ruim anderhalf uur later stond een estafette (4x 100 meter vrije slag) op het programma, met als resultaat een 9e plaats, 's Mid dags was de 200 meter vrij aan de beurt. Met een scherpe start zwom Aschwin erg snel. Zijn eindtijd 2.11.79 betekende een verbetering van bijna 6 seconde en was goed voor een 13e plek. De zondag begon stroef; de 100 meter vrije slag werd gezwommen in een tijd van 1.02.14, wat een 30ste plek betekende, 's Middags verliep de 400 meter wisselslag veel beter. Hij finishte als 7de en zette een tijd neer van 5.24.34. Aschwin kan terugkijken op een prima week end, waarin hij zichzelf heeft kun nen meten met de rest van Neder land. Ook al heeft hij geen medail le mee kunnen nemen, er zijn zeker perspectieven voor de komende jaren. Aschwin kan toewerken naar de volgende NJKin juni. Door Ron Krul Maurits Cornelis Escher (1898- 1972) is één van 's werelds beroemdste grafici. Zijn kunst wordt bewonderd door miljoe nen mensen over de hele wereld. Escher is het meest beroemd om zijn onmogelijke tekeningen. Niet voor niets wordt zijn werk betiteld als een confrontatie met de beperkingen van de perceptu ele waarneming van de mens. Kunst is meestal een kwestie van smaak. Je vindt iets mooi of niet. Vaak zit daar niets tussen. Escher is daar een uitzon dering op. Al vind je het werk van Escher helemaal niets dan nog zal je respect hebben voor de fantasie maar vooral de techniek van deze graficus. In Eschers werk over heerst de symmetrie en de regel matige verdeling van het platte vlak. In andere woorden betekent dit dat Escher een bepaalde gek heid in het platte vlak bereikte met wiskundige vormen die bij de toeschouwer een ruimtelijke indruk wekken en toch binnen die ruimte, wanneer zorgvuldig beke ken, in hun onderlinge verhou ding en betrekking niet kunnen kloppen. Het oog wordt als het ware gedwongen het spel mee te spelen en die ongerijmdheden te volgen. in het boekje grafieken en teke ningen van Taschen staat een overzicht van het werk van Escher inclusief een beschrijving door de meester zelf. Het werk van Escher spreekt mij zeer aan door de fan tasie, de enorme precisie en de verrassing. In het werk van Escher zit veel verborgen. Soms kan je een en ander zelfs alle kanten opdraaien en kom je steeds weer andere afbeeldingen tegen. Kort om voor wie van grafische en ver assende kunst houdt, kan ik dit boekje zeer aanbevelen. Maurits Cornelis Escher werd op 17 juni 1898 geboren in Leeuwar den. Zijn HBS-tijd een nachtmerrie met als enig lichtpunt de tekenles sen van F.W. van der Haagen. Deze ontdekte en stimuleerde Eschers tekentalent en leerde hem de techniek van de linoleumsnede. Op aanraden van zijn vader volg de Escher in 1919 een architecten opleiding aan de School voor Bouwkunde en Sierende Kunsten te Haarlem. Aangezien bouwkun de hem niet lag, maar hij zeer geboeid werd door de lessen in grafische technieken van Samuel Jessurun de Mesquita, die Eschers aanleg voor grafiek onderkende, schakelde Escher over op de grafi sche opleiding. De Mesquita werd zijn belangrijkste leermeester tot Escher in 1922 de School verliet en naar Italië vertrok waar hij zich in 1923 in Rome vestigde. In de ont wikkeling van Eschers prentkunst zijn de in Italië ontstane realisti sche landschappen en gebouwen, met de nadruk op hoogte, verte en diepte, een voorspel op de latere ongerijmdheden die na 1937 het wezen van zijn kunst bepalen. Escher is zeker geen surrealist geweest die de toeschouwer mee nam in zijn droomwereld maar feitelijk een architect van perfecte onmogelijke werelden waarin Fk ondenkbare bijna als zijnde nor maal wordt ervaren. Dat klinkt ingewikkeld maar wordt duidelijk als je het werk van Escher aan schouwt. Escher zelf beschouwde zijn werk als het mooist maar ook als het lelijkst. Het boekje is in veel boekhandels te verkrijgen en mijn exemplaar kostte 7 euro; een "hebbedingetje".

Hart van Holland | 2005 | | pagina 15