Boeken EIGENNEST GASTOUDER-OPVANG, NU OOK IN DEZE REGIO! STICHTING EUROPA KINDERHULP DRINGEND i 'ftr f i OP ZOEK NAAR NIEUWE GASTOUDERS DUIKEN IN EEN WERELD VOL FANTASIE EN SPANNING MET SILVIA LELIVELD STICHTING NIEUWERKERK HELPT SRI LANKA pagina 18 Hart van Holland 23 februari 2005 mSHJÏIUmJiJiMJJ'J.IJJBBj Kansarme Europese kinde ren, nog wat feiten het favoriete boek van,.. Roemeense kinderen Gastouderopvang door opa en oma met financieel voordeel Nieuwerkerk aan den IJssel/Zeven- huizen - Jeya vertrok afgelopen zaterdag met zijn gezin naar Sri Lanka om de herdenking bij te wonen van vijftien omgekomen familieleden. Bij zijn werkgever in Zevenhuizen werden zij uitge zwaaid door collega's en vrienden. Vanaf het bericht van de ramp heeft de directie van Dekker meu belfabriek in Zevenhuizen hem met raad en daad terzijde gestaan. Ook zijn reis wordt door het bedrijf gesponsord. Jeya is hen hiervoor zeer erkentelijk. Van vrienden en collega's ontving hij extra koffers met kinderkleding en speelgoed. In Sri Lanka zal Jeya projecten bezoe ken en informatie inwinnen over de door de tsunami getroffen gebieden in het noord-oosten van Sri Lanka. De Stichting Nieuwerkerk helpt Sri Lanka onderhoudt contacten met de Dutch Reconstruction Founda tion en te zijner tijd gaan vertegen woordigers van de stichting kijken welk project, in overleg met de Gemeente Nieuwerkerk a/d IJssel, kan worden gesteund. Giften blijven welkom op Rabo- bankrekening 1034.07.480 t.n.v. Stichting Nieuwerkerk helpt Sri Lanka. Zuid Holland - Heeft u al plannen voor deze zomer? Wij kunnen u een vakantievoorstel doen waar u vast geen nee op kunt zeggen. Europa Kinderhulp is een organisa tie die al ruim 40 jaar vakanties regelt voor kinderen die in uiterst moeilijke omstandigheden leven en opgroeien in de grote steden van Europa. Voor deze kinderen zijn wij op zoek naar gastouders. We vragen iedereen die interesse heeft vrijblijvend te reageren, gezinnen of alleenstaanden met of zonder kinderen maar ook opa's en oma's. Het gaat om kinderen tus sen de 6 en 12 jaar oud, die het thuis niet altijd even gemakkelijk hebben. Juist deze jongens en meisjes hebben het keihard nodig om even op adem te komen in een andere omgeving. Huiselijke gezel ligheid, samen boodschappen doen en persoonlijke aandacht is voor deze kinderen al heel bijzonder. Kunt u zich een mooiere zomervak antie voorstellen? De afgelopen jaren stonden de kranten weer bol van de ellende, waarmee kinderen te maken heb ben. Een aantal feiten op een rij: één op de zes Britse kinderen leeft beneden de armoedegrens en is verstoken van dagelijkse levensbe- Door Ron Krul Zevenhuizen - Silvia Leliveld heeft de leiding over zwem bad de Koornmolen en heeft al menigeen uit de regio de kun sten van het zwemmen bijge bracht. Watertrappelend van ongeduld zijn we benieuwd welke boeken Silvia op haar nachtkastje heeft liggen en welk genre haar voorkeur heeft. Hoewel duiken één van Silvia 's grootste hobby's is, zit of ligt ze ook graag thuis met een boek op de bank. Als Silvia een boek goed vindt dan leest ze graag meteen het gehele oeuvre van de betreffende schrijver en kan ze haast niet wachten tot het moment dat er een nieuw boek verschijnt. Silvia wil graag ver maakt worden met haar boeken en als het verhaal haar pakt, leest ze het in één ruk uit. Op nummer 1 van Silvia's lijstje van favoriete boeken, prijkt Harry Potter en de steen der wijzen van schrijver Joanne Rowling. Dit boek, dat oorspronkelijk in een oplage van 500 exemplaren ver scheen, is volgens Silvia zo pak kend en fantasierijk geschreven dat het geen wonder is dat zowel jong als oud als een blok zijn gevallen voor Harry en zijn vrien den Ron en Hermelien. Het boek is humoristisch, spannend, boeiend en speels en verhaalt over een jon gen (Harry Potter) die sinds de dood van zijn ouders in een bezemkast onder de trap woont in het huis van zijn onvriendelijke tante en oom Duffeling. Op zijn elfde verjaardag hoort Harry dat hij net als zijn ouders een tove naar is; iets dat zijn leven totaal verandert. Hij gaat naar Zwein- steins Hogeschool voor Hekserij en Hocus-Pocus, waar hij alles leert over bezemstelen, toverdranken en monsters en de strijd moet aan gaan met zijn aartsvijand Volde- mort, de tovenaar die verant woordelijk is voor de dood van zijn ouders. De schrijver Joanne Rowling was een berooide bij standsmoeder die om haar verve ling te verdrijven begint met het schrijven van Harry Potter. In 1997 werd het kinderboek de steen der wijzen uitgegeven dat meteen zo'n groot succes was dat het op de eerste plaats belandde van de "volwassen" bestsellerslijst. Op nummer 2 en 3 van het lijstje van Silvia vinden we het gehele oeuvre van respectievelijk Robin Cook en Michael Palmer, twee schrijvers van voornamelijk medi sche thrillers. Deze keuze is ver wonderlijk omdat Silvia het nor maliter het niet zo heeft op 'medi sche toestanden'. Toch verslindt ze de boeken van Cook en Palmer omdat ze zoals ze zelf zegt "superspannend" zijn. Zowel Cook als Palmer hebben een medi sche achtergrond en hun boeken leveren spannend leesvoer op dat in werkelijkheid gebeurd zou kun nen zijn. Palmer begon zijn schrij versloopbaan nadat hij op een dag van een terminale patiënt een sleutel kreeg met een smeekbede deze sleutel te bewaren. Tot op de dag van vandaag weet Palmer nog steeds niet waar de sleutel voor dient. Cook heeft een groot aan tal boeken op zijn naam staan waaronder Coma, Sphinx, Termi nal en Seizure. Palmer debuteerde met The Sisterhood. Andere boe ken van deze schrijver zijn Side Effects, The Patient en Fatal. Als Silvia teruggaat naar haar jeugd herinnert ze zich vooral het boek van Dick Laan "Wolkewietje is ondeugend geweest". Dit boek gaat over Wolkewietje die zo licht als een veertje is en onzichtbaar voor de mensen. Hij woont op de wolkenwei maar haalt daar zoveel kattenkwaad uit dat hij voor straf naar aarde moet. Silvia heeft het boek nog en heeft het laatst nog eens doorgebladerd. Naast de series van Rowling, Cook en Palmer, leest Silvia ook graag boeken over haar andere grote passie, het duiken in werelds grote oceanen en zeeën. Wat ze ook leest, ze doet het uit pure ontspanning, lekker op de bank, drankje erbij en misschien wel de klanken van Louis Armstrong op de achtergrond, "Its a wonderful world". hoeften als kleding, voedsel, speel goed en georganiseerde activitei ten buiten schooltijd. Gaat het in Nederland dan zo veel beter? Niet veel. Het aantal mensen dat gebruik maakt van de voedselbank neemt enorm toe. Er zijn 450.000 mensen die onder het sociaal mini mum leven. Bijna driekwart heeft geen goede kleding en gaat nooit eens een dagje uit. In een kwart van deze gezinnen komt niet dage lijks een warme maaltijd op tafel. Omdat de stad Berlijn failliet is, zijn de geldkranen van vele hulpverle nende instanties dichtgedraaid. Met name de kinderen uit de aller armste gezinnen zijn hiervan de dupe. Armoede heeft trieste effec ten op kinderen. Ze blijven achter in schoolprestaties en hebben psychosociale problemen, zo heeft onderzoek uitgewezen. De kinderen die via Europa Kinder hulp op vakantie komen worden geselecteerd door onder andere Humanitas, het Leger des Heils, sociale diensten en het Rode Kruis in de desbetreffende landen. In Europa zijn veel kansarme kinderen die ervan dromen een keer uit hun moeilijke thuissituatie te kunnen komen. De data waarop de kinderen komen en uit welke landen ze afkomstig zijn is al bekend: Franse kinderen 3 juli t/m 21 juli, 7 juli t/m 28 juli of 16 juli t/m 6 aug. Duitse kinderen 11 juli t/m 29 juli of 25 juli t/m 13 aug. Engelse kinderen 25 juli t/m 12 aug. Nederlandse kinderen uit o.a kin dertehuizen 25 juli t/m 12 aug. Daarnaast heeft Europa Kinderhulp ook dit jaar een speciaal project voor Roemeense kinderen. Zij komen van 25 juli t/m 12 augustus naar ons land. Deze kinderen komen uit tehuizen of uit het aller armste gedeelte van Roemenië. Door alle televisiebeelden weten we onder welke erbarmelijke omstandigheden deze kinderen leven, nu is er een kans om werke lijk iets te doen. Enthousiast geworden? Aanmel den of informatie aanvragen is eenvoudig, kijk op www.europak- inderhulp.nl, of bel één van onze regio medewerkers. Ed Ringelberg tel. 078-6149522 of Monie Wijnstra tel. 0182-640584. Als u niet in de gelegenheid bent om een kind een vakantie te geven, kunt u ons werk ook steunen door te doneren op gironr.1783164 Regio ZH, Pijnacker. Europa Kinderhulp is een 100% vrijwilligersorganisatie die geen subsidie krijgt en het dus moet hebben van donaties en giften. Veel kinderopvang vindt plaats bij oma of opa of een ander familielid. Vanaf 1 januari 2005 kunnen door de nieuwe Wet Kinderopvang alle werkende ouders aanspraak maken op een tegemoetkoming van de overheid en eventueel de werkge vers. Dit onder de voorwaarde dat de kinderen naar een geregistreerd kinderdagverblijf of een gastouder van een geregistreerd gastouder bureau gaan. Wanneer oma of opa oppast, kunnen de ouders onder de nieuwe wet ook een tegemoetko ming krijgen. De voorwaarde is dat de ouders én opa of oma inge schreven staan bij een gastouder bureau. SZK-kinderopvang bv wil deze mogelijkheid breder bekendma ken. Vanaf begin februari richt zich dan ook een speciaal onderdeel van het SZK-gastouderbureau op deze vorm van gastouderopvang onder de naam: EIGENNEST gastou deropvang. De keuze is niet zomaar op deze naam gevallen. Binnen de SZK hebben de meeste kinderdagverblijven een vogel naam met als achtervoegsel een nest: Kiwinest, Gruttonest, Kwartel nest, Pinguïnnest. Via SZK-gastcu- derbureau wordt bij deze vorm van gastouderopvang aan kinderen een warm nest geboden door iemand uit het eigen nest: de eigen familie. EIGENNEST gastouderopvang vol doet aan de eisen zoals gesteld in de Wet Kinderopvang. Anders dan bij 'normale' gastouderopvang is de gastouder echter een direct familielid: vader, moeder, broer of zus van de ouders van het kind én schrijven ouders en gastouder zich samen in. Voor de inschrijving bij EIGENNEST gastouderopvang betalen alleen de ouders van het kind een jaarlijks bedrag aan het gastouderbureau: de bureaukosten. Daarnaast wordt door de ouders aan bijvoorbeeld opa of oma een afgesproken bedrag per uur betaald. Doordat de ouders over deze totale kosten een tegemoetkoming krijgen via de Belastingdienst én eventueel van hun werkgevers, wordt een financiële voordeel behaald. Bij een belastbaar gezinsinkomen van 35.000,- en twee kinderen die twee dagen naar opa of oma gaan, kan het gezamenlijk voordeel zelfs meer dan 3.000 per jaar zijn. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met SZK-kin deropvang bv, telefoon (079) 346 11 00. Of kijk op de website van de SZK: www.szk.nl.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 18