M ooo FONS EN LOUISE DE GIJZEI: MEDISCHE ZORG VOOR MENSEN OP AMBRYM" SCHARREL DRIVE STORINGEN AAN COMPUTERS, KAPOTTE TELEVISIES EN TELEFOONS VERZOORZAAKT DOOR BLIKSEMINSLAG? (&Wnmfö ^TevËÏÏhÏÏTzEN MOERKAPELLE Hart van Holland 23 februari 2005 ii Kliniek heropenen Wonderen Nooit een dokter gezien Takita Geplande activiteiten Donatie pagina 7 vervolg van pagina 3 Boskoop Zevenhuizen Bart Bakker weet al jaren via zijn pen door te dringen tot iemand zijn leef- en gevoelswereld. In de wekelijkse rubriek 'Het Voetstuk' zet hij mensen uit de lokale samenleving in de schijnwerpers. inimaal een jaar geen biertje, wijntje, biefstuk, ochtendkrant, radio, televisie, winkelen en andere luxe. Het is de nabije toekomst van Fons en Loui se de Gijzel die binnen veertien dagen naar het eilandje Ambrym vertrekken om daar een kliniek op te zetten. Ambrym is één van de 80 eilanden die tot Vanuatu beho ren. Vanuatu is een prachtig eilan denrijk vlakbij Australië en Papua Nieuw Guinea. "Er wonen zo'n achtduizend men sen die verstoken zijn van alle medische zorg. Als de bewoners een arts willen bezoeken moeten zij met een boot naar de hoofd stad Port Villa of per boot naar een noordelijker gelegen eiland afreizen", vertelt Fons. "Dat is een volle dag varen. Bovendien is de boot voor deze mensen onbetaal baar. De bewoners leven eenvou dig, want er zijn geen banen en het is dus moeilijk geld te verdie nen. Op het eiland is wel een EHBO-post. Daar werkt een lokale verpleegkundige die alleen eerste hulp verleent. Maar om die te bereiken moeten de mensen uit het noorden een uur lopen. Kort om, we vinden de medische zorg aan deze mensen ontoereikend en hebben besloten te proberen dit te verbeteren. Zeventig procent van de kinderen hebben geen vac cinatie gehad. Malaria en TBC zijn een groot probleem. Veel vrou wen overlijden tijdens de kraam tijd door gebrek aan medische hulp. En de zuigelingensterfte is groot. Ook lijden veel mensen aan artrose. Omdat er geen vervoer is, moet iedereen elke last zelf dra gen. Kleine kinderen bijvoorbeeld moeten met een enorme bos brandhout kilometers lopen. De regering heeft slechts 500 vatu, ongeveer 3 euro, per jaar per inwoner beschikbaar om medicij nen te kopen." "Ons plan is om met materialen en financiële middelen in maart een kliniek in Olal op het eiland te her openen en de mensen een kans te geven een dokter te bezoeken", vult Louise aan. Voor de meeste mensen zal dit de eerste keer in hun leven worden dat zij door een dokter worden behandeld. We hebben voor ons project minimaal een jaar uitgetrokken. Maar ik sluit niet uit dat we langer blijven. Het is nog maar de vraag of iemand straks onze kliniek over kan nemen en de bewoners medi sche zorg kan geven." Fons, voormalig huisarts in War mond, en zijn geliefde Louise, voormalig verpleegkundige en zorgmanager van een verzor gingstehuis, gaan dus het grote avontuur aan. Maar wat bezielt het echtpaar om zoiets te onder nemen. Juist in een samenleving waarin de individualisering almaar toeneemt, zijn kennelijk de won deren de wereld nog niet uit. "Onze droom was om ooit uit Nederland te vertrekken en te gaan reizen", vertelt Fons, die 23 jaar zijn huisartsenpraktijk plus apotheek aan huis had." In 1992 hebben we de knoop doorgehakt. Vanaf dat moment zijn we zonder vaste woon of verblijfplaats en zeilen met onze zeilboot AJU rond de wereld. Omdat het bloed kruipt waar het niet gaan kan, hebben we gedurende onze reis toch af en toe ons oude vak weer opgepakt. In Guatemala hebben we een half jaar in een kliniek gewerkt en in Honduras hebben we als arts en verpleegkundige in een kliniekje onze diensten aan geboden." "Op het moment dat we de eilan dengroep Vanuatu bereikten kreeg Fons het gevoel echt om iets voor de mensen terug te doen", aldus Louise. "Hij vond het werke lijk onvoorstelbaar dat de mensen op Ambrym nog nooit een dokter hadden gezien. De mensen leven er nog heel traditioneel. De fami lieverbanden zijn belangrijk Geld speelt nog geen grote rol. Ruil handel is heel gewoon in het dagelijks leven. Bijna iedereen heeft een eigen tuin om voedsel te verbouwen. Koeien, varkens en kippen scharrelen volop tussen de kokosbomen. Er is voldoende voedsel en mensen wonen in zelf gemaakte huizen De bewoners van de eilanden verstaan nog de kunst van het voor zichzelf zor gen". "Maar er zijn wel degelijk proble men bijvoorbeeld in de gezond heidszorg"", aldus Fons. "Voor ons in Nederland is het heel nor maal om als je ziek bent naar de huisarts te gaan. In Ambrym is dat dus niet zo en daarom hebben wij de stichting Takita opgericht om de heropening van de kliniek te kunnen financieren. De stichting heet Takita en betekent 'dokter' in de taal van Vanuatu. De geplande activiteiten zijn een dagelijks spreekuur, een zoge naamd imunisatie inhaalprogram ma. Dit moet mogelijk zijn want Unicef heeft toegezegd de vacci naties te leveren. Tevens vinden er in de kliniek controles plaats van zwangere vrouwen en baby's, het opnemen van ernstige zieken, bevallingscomplicaties, infusen bij uitdroging door malaria. Ook hou den Fons en Louise medische con troles van schoolkinderen, zullen er zieken en ouderen in de afgele gen dorpen bezocht gaan worden. "Grote operaties kan ik niet uit voeren", aldus Fons. "Maar daar voor zullen we dan een vliegtuig moeten inhuren om de mensen naar een eiland te vervoeren. Dit kost sowieso 360 euro voor het heen en weer vliegen. Een bedrag dat we zelf moeten betalen. Maar ook daarom is door ons de stich ting opgericht. Naast de opbouw van de kliniek zullen we het geld voor dit soort zaken en de medi sche zorg hard nodig hebben." Fons en Louise, die de afgelopen maanden bij familie in Zevenhui zen verbleven, roepen daarom iedereen op een donatie op het rekeningnummer van de ING Lei den, nr. 674071093 t.n.v stichting TAKITA te doen. Op de website www.takita.nl is nog het één en ander na te lezen over de stich ting. "We werken zonder salaris maar de inrichting van de kliniek en de medicijnen kosten geld. Geld dat Vanuatu zelf nog niet heeft. We zorgen er persoonlijk voor dat alles bij de kliniek aan komt en betalen ons eigen levens onderhoud." Zevenhuizen - Een lichtflits gevolgd door een enorme knal; zaterdag avond 12 februari even voor acht uur ontstond er consternatie in menig huishouden in Zevenhuizen. Vlammen uit stopcontacten, spon taan afgebroken telefoongesprek ken, computers op tilt en geen ont vangst meer voor de televisie. Die ene klap, gevolg door een enorme hagel- danwel regenbui, veroor zaakte veel overlast. Ook in de uren en dagen erna. Vooral in het gebied tussen het Hazeveld en de Dorpsstraat en tus sen de Wethouder Kreftlaan en de Lange Zijde werden veel huizen getroffen door dit soort storingen. In dit gebied begaf ook de openba re verlichting het. De brandweer rukte uit naar de gereformeerde kerk aan de Dorps straat. Daar stond een huishoude lijk apparaat in brand. Het vermoe den bestaat dat blikseminslag de oorzaak is. Dat dat ook de oorzaak is van de overige storingen is een voor de hand liggende conclusie. Navraag bij Nuon leert dat er daar die avond drie meldingen binnen kwamen. Twee monteurs van het energiebedrijf waren die avond in Zevenhuizen actief. Zij boden een helpende hand aan zo'n 10 huis houdens; het ging voornamelijk om het vervangen van zekeringen. Zevenhuizen - Bridge Club Zeven huizen houdt haar jaarlijkse Scharreldrive op 2 april 2005. Er wordt gespeeld in diverse horeca gelegenheden. Informatie over de Scharreldrive kan men vinden op de website van dorpshuis Swanla: www.dorpshuis.nl. Hier vindt men ook een inschrijffor mulier. De politie onderzoekt in samen werking met de technische recher che de toedracht. Overval: Onbekenden hebben in de avond van 18 februari een overval gepleegd op een woning aan de Tesselschadelaan. Rond 20.00 uur deed de bewoner zijn voordeur op aanbellen open, waarop vier man nen de woning binnendrongen. Het slachtoffer werd op de grond gegooid en om geld gevraagd. Uit eindelijk werd de portemonnee met geld van de man afgepakt en werd de woning doorzocht. Hierna verliet het viertal de woning en zijn weggerend in de richting van de Staringlaan. Het slachtoffer liep lichte verwondingen op in het gezicht maar hoefde zich niet onder doktersbehandeling te stel len. De politie heeft direct een buurtonderzoek ingesteld en de technische recherche heeft een sporenonderzoek verricht. Getui gen die iets over deze overval kun nen melden, wordt verzocht con tact op te nemen met de politie Waddinxveen tel. 0900-8844. De politie wil ook graag in contact komen met een tot op heden onbekend gebleven bestuurder van een personenauto, die direct na de overval door het slachtoffer is aangesproken en gevraagd is achter de daders aan te rijden. Vernielingen: In de avond van 19 februari werd de politie geconfron teerd met een spoor van vernielin gen in de omgeving van de Win gerd. Deze zijn vermoedelijk gepleegd door een groepje van zes of zeven jongeren. In de stalling van het NS station aan de Sparren- gaarde werd een fiets in brand gestoken en werd een ruit van een telefooncel vernield. Van een nabij gelegen basisschool werden diver se ruiten ingegooid. Aanrijding: Een 65-jarige automo bilist uit Waddinxveen, raakte in de avond van 20 februari bétrokken bij een aanrijding op de Esdoorn laan. De man was tegen een gepar keerde auto aan gereden. Bij een blaastest op het politiebureau bleek dat de man teveel had gedronken, namelijk 540 ug/l ter wijl 220 ug/l het maximaal toege stane is. De man kreeg een proces verbaal hiervoor en een rijverbod. Aanrijding: Een 53-jarige automobi liste uit Benthuizen werd maandag 14 februari rond 14.25 uur op de Zijde aangereden door een vracht auto bestuurd door een 38-jarige man uit Reeuwijk. De bestuurder van de vrachtauto remde te laat voor de stilstaande auto van de vrouw. De vrouw uit Benhuizen is met nekletsel overgebracht naar het Groene Hart Ziekenhuis. De materiële schade was groot. Vernieling: In de avond van 17 februari werd een ruit vernield van de voordeur van een woning aan de Voorofscheweg. Onbekenden gooi den een steen door de ruit. Het motief voor de daad is onbekend. Bliksem-inslag: Op diverse plaatsen in Zevenhuizen is zaterdag 12 februari de bliksem ingeslagen. In het torentje van de Ger. Kerk aan de Dorpsstraat is de bliksem inge slagen en vermoedelijk als gevolg van de inslag is de vaatwasser in brand geraakt. Ook een aantal woningen in de Akkerstraat en Korenstraat is getroffen door de bolbliksem. Materiële schade. Inbraak auto's: Op diverse plaatsen is in het weekend van 12 op 13 februari ingebroken in auto's. In de Graskamp is ingebroken in twee auto's en in de Potgietersingel in een auto. Diverse getuigen hebben verklaringen kunnen afleggen, waardoor er een goede kans bestaat dat de dader kan worden opgespoord. Aanrijding op de Al2: Vermoede lijk als gevolg van een veel te hoge snelheid is een bestuurde, zondag nacht 13 februari de macht over zijn stuur verloren en is 'als een tol over de rijksweg gaan draaien'. De bestuurder is vervolgens tegen een personenauto gebotst. Een derde bestuurder zag geen kans de op de weg liggende brokstukken te ont wijken, waardoor ook deze grote schade kreeg aan de onderzijde van de auto. Eén auto (de veroor zaker) moest worden weggetakeld en de twee andere voertuigen kon den hun weg vervolgen. Snelheidscontrole: Zondag 13 februari is een snelheidscontrole gehouden op de Zuidplasweg van 14.10 - 15.55 uur. Er passeerden 1410 passanten de radarwagen. 74 bestuurders kunnen de komende week een schikking tegemoet zien variërend van 30,-tot 115,-. Gestolen bromfiets terug: Door oplettend surveilleren heeft de politie een gestolen brommer bij de rechtmatige eigenaar kunnen terugbezorgen. Dinsdagmiddag 15 februari zag een surveillance auto een bromfietser zonder helm rij den. Een poging hem staande te houden mislukte maar na een korte achtervolging werd de 15- jarige bestuurder aangehouden. De bestuurder vertelde de brom mer te hebben 'gevonden'. In een tweede verhoor kwam aan het licht dat hij hem had gevonden bij de Pleisterplaats in Moordrecht. Uit eindelijk bleek dat de brommer daar was weggenomen. De eige naar heeft de brommer inmiddels terug en de dader zal door het bureau HALT verder op zijn fout worden gewezen. Controle dragen gordel: Vrijdag morgen 18 februari is op de Zuid plasweg gecontroleerd op het dra gen van de autogordel. Een tiental automobilisten kan een schikking tegemoet zien. Snelheidscontrole: Vrijdag 18 februari is van 9.00 tot 11.30 uur een snelheidscontrole gehouden op het Zuideinde. In totaal passeer den 563 passanten de radarcontro lewagen en is in totaal van 78 auto 's een foto gemaakt ter voorberei ding op een schikking van 30,- tot 95,-. De hoogst gemeten snelheid was 94 km/u (toegestaan 60 km/u). Gestolen auto terug: Een op 12 februari gestolen auto van een inwoner uit Moerkapelle is op zaterdag 19 februari terug gevon den in Zevenhuizen. De deur zat niet op slot en duidelijk was zicht baar dat de draden van het contact waren doorverbonden. Dodelijke aanrijding met trein: Zondagavond 20 februari heeft een aanrijding plaatsgevonden van een voetganger met een trein op de Swanlaweg. Het mannelijke slachtoffer van 44 jaar is door onbekende oorzaak door de snel trein aangereden en ter plaatse overleden. Een nader onderzoek over de juiste toedracht van het ongeval is opgestart. Snelheids controle: Op zondagmid dag 20 februari is een controle gehouden met laser-apparatuur. 29 automobilisten zijn aangehouden voor een te hoge snelheid en zullen te zijner tijd een schikking ontvan gen. De hoogst gemeten snelheid was 119 km/u. (toegestaan 80km/u).

Hart van Holland | 2005 | | pagina 7