VACATURES BIJ CONCORDIA Boeken BOEKHANDEL BURGER VIERT 75-JARIG BESTAAN MET UIT GAVE BOEK KIAVERJ AS AVOND SCHAKERS VEILIG NA GELIJKSPEL KONINGIN NOOR VAN JORDANIË: EEN LEVEN IN HET TEKEN VAN VREDE BOEKENWEEK ACTIVITEIT: P0ËZIEAV0ND KINDERDISCO 1 h h tJ V 'tJ 'J REGIO Hart van Holland 9 maart 2005 "Verhalen uit het Regthuys" door Hans Geel pagina 17 recensie De Midden-oostencrisis door de ogen van een Arabisch-Amerikaanse koningin van Jordanië ten Iepen in JMk 'het leken van vrede Door Karin Heeren Waddinxveen - Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van boekhandel Burger aan de Dorpstraat is het boekje "Ver halen uit het Regthuys", geschreven door Hans Geel uit gegeven. Het eerste exemplaar werd overhandigd door Ton Willem Burger, kleinzoon van de eerste eigenaar van de boek handel, Teunis Burger. Oud-burgemeester Fedde Jonk man neemt het boekje in ont vangst: "Het boekje staat vol met verhalen over het leven van alledag van Waddinxve- ners, sprekende verhalen, over warmte in een tochtig oud huis." Tijdens de bijeenkomst in de inmiddels met gasten volge stroomde boekhandel belicht Ton Willem Burger eerst de historie van de boekhandel. Hoe Teunis Burger in 1930 samen met zijn vrouw een boekhandel begon, aan de andere kant van de Dorpstraat dan waar nu de winkel gevestigd is. Een bescheiden start in een ongun stige tijd, aan het begin van de cri sisjaren. De familie komt wel goed door de moeilijke tijd heen en in 1958 wordt de winkel verbouwd en uitgebreid. Na het overlijden van Teunis Burger in 1962 wordt de zaak door zoon Wim Burger over genomen en opnieuw vindt een aantal belangrijke uitbreidingen plaats. In 1979 is het toenmalige pand te klein geworden en verhuist de boekhandel naar een nieuwe locatie in dezelfde Dorpstraat. -TT De nieuwe ontwikkelingen worden door Burger goed gevolgd, de automatisering blijft ook voor hen niet zonder gevolgen. In 1994 gaat de zaak over naar de derde gene ratie: Ton Willem Burger wordt de nieuwe eigenaar. In 2000 vindt er opnieuw een hoogtepunt plaats: boekhandel Burger krijgt een tweede vestiging in Moordrecht. En nu, in 2005 wordt het 75-jarig bestaan gevierd met de uitgave van een bijzonder boekje, met bij zondere verhalen over gewone Waddinxveners. Het boekje is een bundeling van verhalen die Hans Geel schreef voor het blad van het Historisch Genootschap. De verhalen spelen zich af in het Regthuys, voor een groot deel af in de keuken van 'tante Ploon'. Bur gemeester Jonkman vertelt de aan wezige gasten dat hij altijd uitzag naar het blad van het Historisch Genootschap voor de verhalen van Hans Geel. Auteur Hans Geel staat zelf ook even stil bij het oude Wad dinxveen en vooral ook het Wad- dinxveens taalgebruik: "In het echte Waddinxveens zit nog een restantje 17-eeuws taalgebruik. Hier wordt gezegd: "Al ga ik naar de markt dan neem ik kaas voor je mee" en daar zit toch echt een rest je 17-eeuwse taal in." Na het officiële deel waren alle gasten in de gelegenheid de fami lie Burger te feliciteren met het jubileum. Waddinxveen - Bij muziekvereniging Concordia is op dit moment plaats voor muzikanten die een blaasinstrument (willen gaan) bespe len. Geïnteresseerden vanaf 9 jaar kunnen zich bij Concordia aanmel den en kunnen dan tevens gebruikmaken van proeflessen tot de zomervakantie. De volgende blaasinstrumenten zijn hier nog voor beschikbaar: klarinetten, trompetten, trombones en euphoniums. De muzieklessen worden gevolgd bij Kreater en bestaat uit een goede opleiding waar men de erkende muziekdiploma's kan behalen. Het doel is uiteindelijk meespelen in het orkest. Ook gevorderden, die reeds een blaasinstrument bespelen, kunnen zich bij Concordia aan melden. Voor meer informatie: mevrouw Joke Bouman, telefoon 0182-619569. Waddinxveen - Wijk- en Speeltuinvereniging De Paddestoel houdt op vrij dag 11 maart een klaverjasavond. ledereen is welkom, leden en niet- leden. Aanvang om 20.00 uur. Voor meer informatie: www.wsv-depadde- stoel.nl. Zevenhuizen - In het kader van de boekenweek houden de Zeven Muzen en de bibliotheek vrijdag 11 een poëzieavond in de Vrijzinnig Hervormde Kerk aan de Dorpsstraat 139. Het duo "Hoed en de Rand" treedt op met het programma: "Wat giste ren was, wat morgen zal zijn". Met dit duo springen de aanwezigen van de Middeleeuwen via de 80- jarige oorlog en Rembrandt naar Van Gogh aan het eind van de negentiende eeuw en komen via de Tweede Wereldoorlog bij de hollan ditis van de 70'er en 80'er jaren van de 20e eeuw. Daarbij wordt poëzie gebracht van dichters als Gerrit Komrij, Bertus Aafjes, Kees Stip, Rutger kopland. Jan Eijkelboom, Gerrit Achterberg, John Ó'Mill en Jules Deelder. Het duo bestaat uit Peter van Steen (zang en gitaar) en Jelle van der Meulen (zang en accordeon). De avond begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €5,-. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de bibliotheek; op de avond zelf bij de ingang van de kerk. Wie zag dat do. 3 maart in de v. Swaanswijckstraat een deuk in onze auto werd gereden? 079-5931182 Post voor Jasper Sylvester v. Leeuwen. Nrd. Dwarsweg nr. Ophalen? bel: 0180-631025 Waddinxveen - In het 'Zuidhonk' aan de Zuidplaslaan 552 wordt zaterdag 12 maart een kinderdisco gehouden. De aanvang is 18.30 uur en het einde is om 20.00 uur. De toegang is €1,50 inclusief 1 con- sumptiemunt en een lootje voor de loterij. Waddinxveen - Het eerste team van WSV speelde vrijdag 4 maart tegen het eerste team van Rokado 'Mn Nieuw-Beijerland. WSV 1 had aan gelijkspel genoeg voor hand- I having en Rokado 1 zou met een gelijkspel verzekerd zijn van het "'kampioenschap, maar beide teams gingen voor de volle winst. Arjan Hennink speelde een bloedeloze partij, die in remise eindigde. Wim van Os verloor een stuk, waarna hij opgaf. Jeroen Eijgelaar verloor van zijn tegenstander en zo werd de tussenstand 2,5-0,5. Barthold Jan sen en Leon Willemen eindigden beide in remise. Een gelijkspel was nu het hoogst haalbare voor de Waddinxveners. Erik Hennink had de hele partij onder druk had gestaan, maar strafte een fout van zijn tegenstander genadeloos af. Hans van Woudenberg won een remise eindspel en Wim Hennink besloot in zijn partij tot remise en zo kwam toch de voor beide teams gunstige 4-4 eindstand tot stand. Het lukte WSV 4 afgelopen donder dag niet de 1-1 tussenstand van vorige week uit te breiden naar winst om zo de tweede plaats, die recht geeft op promotie, van Mes- semaker 5 over te nemen. Het werd tegen het eerste team van Berkel 4- 4, dankzij overwinningen van Evert Hildebrand, Marco de Bruijn en Dirk van Offeren. In de interne competitie klom Edu- ard Philipse van de zesde naar de vierde plaats dankzij een overwin ning tegen Wilbert Mourits. Bar thold Jansen speelde remise tegen René Roelofs. Ook Jan van de Born en Bart van Putten deelden de pun ten. Wim Hennink won van Her man Smitskamp. Wim van Vuuren stond in het eindspel tegen Peter Louw twee pionnen voor en dit was voldoende voor winst. Ton van Nieukerke versloeg Ronald Dannis. Mark van Putten won van Wim van de Hoek. Christiaan Noorland ver raste Albert Prins in de opening en won. Leo van de Haven gaf in tijd nood een dame weg tegen Arjen Zuurmond en verloor. Randy Gird- hari versloeg Jeroen van de Veen. Adriaan van de Starre won voor de tweede keer op rij, deze keer was Pepijn Eymaal zijn slachtoffer. Het derde team van WSV speelt op vrijdag 11 maart tegen het tweede team van Zwijndrecht. Overige uitslagen ronde 24: A. Kar dol - W. van Os 0,5-0,5; W. Mulder - L. Ellers 1-0; J. Muit - T. Goor 1-0; F. Hordijk - H. van Erk 1-0; J. v.d. Heiden - J. Smit 1-0; L. Bloem - F. Draaisma 0,5-0,5; H. Erkelens - H.E. van Offeren 1-0. Stand: 1. E. Hennink, 2. B. van Put ten, 3. R. Roelofs, 4. E. Philipse, 5. W. Mourits. Door Paulien de Graaf De memoires van koningin Noor, of Lisa Halaby zoals ze eigenlijk heet, zijn geschreven na het overlijden van haar man, koning Hoessein van Jor danië. Ze begint het boek met een beschrijving van haar jeugd in Amerika en de Arabi sche achtergrond van haar familie van vaders kant. De latere hoofdstukken geven heel veel algemene informatie over Jordanië, waardoor je het land wat beter leert kennen en bekend wordt met de namen van verschillende belangrijke plaatsen. Het eerste gedeelte van het verhaal leest als een meisjes boek, maar op het moment dat ze met de koning getrouwd is, worden steeds meer persoonlijke motieven uitgewerkt. Ook beschrijft ze vrij uitgebreid de per sonen die ze ontmoet en weidt soms erg langdradig uit over wat ze van iemand vond of waar ze diegene voor het eerst heeft ont moet. De draad van het verhaal is dan lastig vast te houden. Vreemd vind ik dat zij haar man 'koning' of 'Sidi' een Arabische eretitel, blijft noemen. Alles wat de koning doet vindt ze geweldig. Er staat werkelijk geen enkel woord van kritiek in het boek. Aan de andere kant schetst ze van zichzelf wel weer een heel menselijk beeld als het gaat om de combinatie van moederschap en haar verplichtin gen als koningin. Door haar baby 's mee te nemen op staatsbezoe ken en ook de pijn in haar hart die ze beschrijft als de kinderen naar kostschool gaan in het buitenland, toont ze allereerst toch gewoon moeder te zijn. Wat het boek heel interessant maakt is de precieze beschrijving van de Midden- Oostencrisis, maar dan door de ogen van iemand die in eerste instantie nog vrij onbe vooroordeeld in de crisis terecht komt. Haar ontdekking hoe bepaalde informatie verdraaid of gemanipuleerd wordt door de Amerikaanse leiders, geeft een andere kijk op de gebeurtenissen in Israël en de naaste omgeving. De gevolgen van de Golfoorlog voor Jordanië en waarom Irak ineens raketten afschoot naar Isra ël worden uitgelegd. Ook wordt duidelijk waarom koning Hoessein zich met het vredesproces blijft bemoeien, tot zijn dood toe: Hij behoort tot het Hasjimitisch koningshuis, volgens overlevering rechtstreekse afstammelingen van een oom van de profeet Moham med, en dat brengt als verplich ting met zich mee dat hij de zorg draagt over alle heilige plaatsen in Jeruzalem, zoals de Al-Aksamos- Tin r '~i Y'; i'X -yo Memoires kee. Daarom is hem er zoveel aan gelegen dat er vrede komt in Isra ël. Ook zijn veel Palestijnse vluch telingen opgevangen in Jordanië, wat voor dat land een erg zware belasting is. De beschrijving loopt door tot na het Oslo akkoord. Ongetwijfeld zal het verhaal van koningin Noor gekleurd zijn, maar omdat zij Amerikaanse is, heeft ze een wat minder bevooroordeelde kijk op de situatie.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 17