Boeken FIETSEN EN LEZEN OVER DE WERELD JOODSE TRADITIE IN DE PUT, UIT DE VOORLICHTINGSAVOND BORDERLINE BIJEENKOMST COMPUTERCLUB MCCA ELEKTRONISCH DOSSIER JEUGDGEZONDHEIDSZORG GESTART PAASBEURS PAASEIEREN SPEURTOCHT MET PASEN NAAR DE ZAAG P0LDERL00P LEPELAAR IN BEELD PUT HETTIE KOLIJN: REGIO Hart van Holland 23 maart 2005 pagina 31 het favoriete boek van Nieuwerkerk a/d IJssel - De joodse traditie krijgt eind maart/begin april extra accent in Nieuwerkerk. In 'De Lichtkring' aan De Dreef 1 zijn van woensdag 30 maart tot woensdag 6 april diverse activiteiten met betrek- Regio - In april start de preventieve cursus "In de put, uit de put; zélf uw somberheid overwinnen". De cursus is bestemd voor mensen van 55 jaar en ouder die last hebben van lichte tot matige depressieve klachten, zoals somberheid en "nergens meer zin in hebben". Het is een echte cursus en geen gespreksgroep of psychotherapie. De cursus bestaat uit tien wekelijk se bijeenkomsten van twee uur. Er wordt gewerkt in een groep van ongeveer tien deelnemers onder begeleiding van twee deskundigen. Gouda - GGZ Midden-Holland orga niseert in samenwerking met een aantal andere organisaties voor dinsdagavond 29 maart een voor lichtingsavond. De avond heeft als thema borderline en levensovertui ging en staat in een reeks van voor lichtingsavonden over de borderline persoonlijkheidsstoornis. Op deze avond staat de rol van levensover tuiging in het leren omgaan met borderline centraal. Borderline is een complexe ziekte die een grote impact heeft op de persoon die er aan lijdt en de omge ving. Geloof is voor sommigen een grote steun in het proces van ver werken en leren omgaan met deze ziekte. Voor anderen wordt de altijd zo steunende levensovertuiging ineens verwarrend. Op deze voor lichtingsavond zullen twee sprekers hun kennis en ervaring delen: Arthur Hegger is psycholoog en psychotherapeut bij Stichting Eleos. Hij is auteur van het boek 'Wat bor derline met je doet'. Ria Verwey zal haar persoonlijke ervaringen delen. Vervolgens is er de gelegenheid om met elkaar en bovengenoemde sprekers van gedachten te wisselen en eventuele vragen te stellen. Tevens is er op deze avond schrifte lijke informatie over borderline en ondersteuningsmogelijkheden aan wezig. De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in 't Brandpunt aan de Turfmarkt 58 in Gouda. De toegang is gratis en vooraf aanmel den is niet nodig. Voor meer infor matie kan men contact opnemen met Renske van Rooijen van de afdeling Preventie en Dienstverle ning van de GGZ Midden Holland, telefoon 0182-563656 of via e-mail: r.vanrooijen@ggzmiddenholland.nl. Hettie Kolijn groeide op in Rotter dam. "Al op 5-jarige leeftijd kon ik lezen, maar je mocht pas lid wor den van de bieb als je kon lezen, dus met 6 jaar. Ik moest een stukje voorlezen om te bewijzen dat ik echt lezen kon. Sindsdien lees ik alles wat los en vast zit." Ze ging werken bij de bibliotheek in Zoe- termeer, waar ze een cursus volgde voor jeugdbibliotheekwerk en toen er een vacature in Boskoop vrij kwam voor jeugdbibliothecaresse, solliciteerde ze en werd aangeno men. Daar heeft ze ook de algeme ne bibliotheekopleiding gevolgd en sinds ongeveer een half jaar is zij de nieuwe bibliotheekmanager van Zevenhuizen. Nog steeds leest ze heel veel. Dat brengt haar werk natuurlijk ook met zich mee. "Het hangt af van mijn stemming wat ik lees", vertelt Hettie. Haar andere hobby is fiet sen. "leder jaar gaan we zes weken fietsen. Vroeger met de kinderen in Nederland of België, maar nu samen veel verder: Thailand, Viet nam, India en Sri Lanka. Ik vind het leuk om dan ook boeken over de cultuur van het land te lezen." De fietsboeken van Frank van Rijn zijn natuurlijk een must. Maar een boek dat haar heel erg aansprak is "De onzichtbaren" van Karei Glastra van Loon. Het boek gaat over vluchtelingen in Birma en Thailand. Ook "Meerval en manda la" van Andrew X. Pham is een van haar favorieten. "Dit gaat over een bootvluchteling die naar Amerika vlucht en later terug gaat naar Vietnam. Hij fietst dan door zijn land. Centraal thema is het ont heemd zijn; hij voelt zich nergens echt thuis." Als derde noemt ze "Een wankel evenwicht" van Roh- inton Mistry. Dit boek speelt zich af tussen 1975-1985. Vier personen uit verschillende kastes (sociale stan den) moeten door omstandighe den samenleven. Het boek geeft een mooi beeld van de Indiase samenleving. Een ander soort boek, dat tot haar favorieten behoort is: "Over de rand" van Joe Simpson. "Een heel spannend boek! Een waar gebeurd verhaal over twee bergbeklimmers in het hooggebergte van Peru. Een van hen komt ten val en hangt dan aan een touw boven een afgrond. De ander kan hem niet redden en moet dan beslissen wat hij moet doen. Een echte aanrader!" Op de vraag of we haar voorkeuren ook in de bibliotheek terug zullen zien, antwoordt ze: "Niet bewust, maar je ontkomt er natuurlijk nooit helemaal aan. Alle bekende titels worden in ieder geval aangeschaft, maar de afdeling reisboeken heeft wel mijn speciale aandacht!" Alphen a/d Rijn - De eerstvolgende clubdag van de Multi Computer Club Alphen vindt zaterdag 26 maart plaats in het clublokaal in gebouw De Driehoorne aan de Ura- nusstraat. De clubdag is van 11.00 tot 15.00 uur, de toegang is gratis. De bezoekers kunnen een demon stratie verwachten van het pro gramma Linux (een besturingspro gramma) en het overzetten van muziek van een LP naar een CD. Voor meer informatie: www.mcc- alphen.nl. Rotterdam - Verzamelaars en lief hebbers van postzegels en munten kunnen zich verheugen op een groot aanbod van onder andere postzegels, munten en bankpapier op de MPO-verzamelbeurs. De ver- zamelbeurs wordt gehouden op maandag 28 maart van 10.00 tot 16.00 uur in het Airport Hotel aan de Vliegveldweg 59 in Rotterdam. Entrée kost 2,- voor volwassenen en 1,- voor CJP/65+/kinderen van 5 tot en met 16 jaar. Kinderen jon ger dan 5 jaar hebben gratis toe gang. Inlichtingen: MPO, telefoon 030-6063944. Regio - Geen papieren dossier meer na het vierde jaar, geen verschil meer in vastlegging, kostenbespa ring en bovenal: betrouwbare infor matie op een uniforme en gestan daardiseerde manier vastgelegd. De GGD Midden-Holland en Vierstroom Jeugdgezondheidszorg gaan met het elektronisch dossier van start. Hierdoor wordt de overdracht en de manier van informatievastlegging vanaf de geboorte tot en met het 18e levensjaar geüniformeerd en zeker gesteld. Bodegraven krijgt de primeur van de pilot. Op 29 maart vindt op de Spoorlaan 2a de officië le aftrap plaats. Schotten vallen weg Met een baby ga je als ouder naar het consultatiebureau. Zo rond het vierde jaar vindt daar het laatste bezoek plaats. Daarna wordt de zorg overgedragen aan de GGD Midden-Holland. Dat betekende tot nu toe steeds dat er informatie op papier overgedragen moest worden. Dergelijke overdrachten hebben duidelijke nadelen (informatiever lies, vertraging, versnippering epide miologisch onderzoek) maar zijn niet eenvoudig oplosbaar gebleken. Het elektronisch dossier is voor deze overdracht een belangrijke verbete ring. Jeugdbeleid Zowel Vierstroom als de GGD Midden-Holland wil graag zorg op maat leveren. Daarvoor is kennis over de gezondheid en de gezond heidsrisico's belangrijk. In de jeugd gezondheidszorg wordt heel veel informatie over 0-4 jarigen en 4-19 jarigen verzameld, onder andere door het invullen van de dossiers. Door die informatie nu structureel volgens een vaste methodiek bij elkaar te brengen en te onderzoe ken, wordt het mogelijk iets te zeg gen over alle jeugdigen in de regio. De Jeugdgezondheidszorg kan dan haar beleid daarop aanpassen, zodat kinderen van 0 tot 19 jaar gerichter en beter geholpen kunnen worden. Op 29 maart wordt de aftrap gege ven voor de pilot. Als de pilot slaagt wordt vanaf 2006 het elektronisch dossier in de hele regio ingevoerd. Nesselande - Terwijl ouders rustig hun boodschappen doen voor de Pasen, kunnen kinderen op jacht naar eieren bij de Albert Heijn aan de Kretalaan 168 in Rotterdam- Nesselande. Ook dit jaar heeft de paashaas stickereieren op de vloer geplakt. Kinderen die alle eieren hebben gevonden, ontvangen een leuke paasverrassing. Voor meer informatie kunnen ouders en kin deren terecht bij de servicebalie in de winkel. Regio - De derde polderloop van 2005 vindt plaats op zondag 27 maart. Belangstellenden kunnen zich vanaf 10.00 uur inschrijven in de kantine van Voetbalvereniging Hazerswoudse Boys aan de Sport parklaan 17 te Hazerswoude-dorp. Er kan gekozen worden uit één van de volgende afstanden: 1.5 km, 5 km, 10 km, 15 km en de halve marathon. De laatste polderloop van dit jaar gehouden worden op 24 april. Voor meer informatie kan men contact opnemen met de Pol derloop-organisatie, telefoon 0172- 587566. Het Zuid-Hollands Landschap houdt op Tweede Paasdag, maandag 28 maart, van 9.00 tot 11.30 uur een wandelexcursie door het natuurge bied De Zaag. Onder leiding van een gids maken de deelnemers een wan deltocht door dit vogelrijke gebied. De Zaag De Kleine Zaag is een aanrader in elk seizoen. In het vroege voorjaar trek ken vele vogels langs de rivier naar het noorden en het oosten op de Zaag worden steeds weer leuke ont dekkingen gedaan. Inmiddels zijn ook de vroegste broedvogels als spechten en boomkruipers druk bezig in hun broedgebied en met een beetje geluk zijn ook de blauw- borsten al weer terug. Het rietland begint te ontwaken en de wilgen- bloei is volop in gang. Vogelrijkdom De Zaag is een ideale plek voor een- dachtigen, steltlopers en zangvogels in het vroege voorjaar. Het natuur gebied bestaat uit buitendijkse riet landen en een opgespoten zomer- polder die deels uit grasland en deels uit hoog opgaande wilgen bestaat, waar de blauwborst en riet gors voorkomen. In het voorjaar pleisteren veel doortrekkende vogels enige tijd in het gebied door dat De Zaag een eiland in de rivier ligt. Hier profiteren de kluut, ture luur, wintertaling en bergeend van en misschien kom jeeen ijsvogel tegen. In het bosgebied staan oude wilgen een keur aan vogels zoals boomkruiper, boomvalk, boomkle ver, bosuil, matkopmees, groene specht. Voor meer informatie en aanmel ding: via de natuuragenda op www.zuidhollandslandschap.nl of telefonisch (010) 272 22 22 op werk dagen tussen 9.00 en 12.00 uur. iiéhtmi «ISTSV Bleiswijk - In aansluiting op de Alge mene Ledenvergadering van Natuur- en Vogelwacht Rotta op woensdag avond 23 maart, houdt Ellen Zand berg een dialezing over de lepelaar. De dialezing start om 20.00 uur en wordt gehouden in de Rank aan de Kerkstraat 15. Entrée kost 1,25. king tot de joodse traditie. De acti viteiten zijn georganiseerd door de Werkgroep Kerk Israël en de Werkgroep Nederlands Bijbelge nootschap, waarin vrijwel alle ker ken in Nieuwerkerk samenwerken. De cursus wordt vanaf 12 april gegeven op dinsdagochtend in Oegstgeest en vanaf 13 april op woensdagmiddag in Alphen aan den Rijn. Aan deelname gaat een kennismakingsgesprek vooraf. Voor aanmelding en/of nadere informatie kan men contact opne men met Rivierduinen, preventie ouderen, mevrouw D.C. van Rijn van der Mark of mevrouw J. Kloek, telefoonnummer 071- 890 7600. Voor meer informatie over Rivier duinen, kijk op www.rivierdui- nen.nl. Door Paulien de Graaf *1 fte, 1 ,S

Hart van Holland | 2005 | | pagina 31