"HET DRAAIT OM BEWEGING" TIJDENS OUDERCONTACTAVOND RE&ELS J. A/IARTIIMUS HENDRIKUS NEBBELING Hart van Holland 30 maart 2005 pagina 7 Dorpsstraat, Ons Dorp "29-09-1906 98 JAAR t 16-03-2005 Kinderkramen voor Koninginnedag in Zevenhuizen: (Advertentie) Zevenhuizen - Basisschool De Eendragt hield maandag 21 maart een oudercontactavond rond het thema "Het draait om beweging". Een afwisselende avond waarin informatie en zelf bewegen op een leuke manier werd gecombineerd. De avond werd ingeleid met een filmpje dat door een aan tal kinderen van de school gemaakt was. Het toonde hoe kin deren spelen; met de game-boy, computerspelletje en tv-kijken of juist knutselen en buiten spelen. Daarna gaf juf Corrie van Putten informatie over de algemene motorische ontwikkeling van zui geling tot een kind in groep 8. Zij liet aan de hand van een aantal voorbeelden zien wat kinderen van een bepaalde leeftijd wel of niet kunnen. Vervolgens vertelde zij hoe er op school aan de motorische ontwik keling van de kinderen gewerkt wordt. "In iedere groep is er speel goed aanwezig en wordt knutsel werk gedaan, dat bij de motoriek van die leeftijd past. De kinderen worden gestimuleerd in de ontwik keling, maar ook goed in de gaten gehouden. Als we een achterstand constateren in de motorische ont wikkeling krijgt het kind via reme dial teaching extra oefening. We werken samen met een kinderfysio therapeut die ons adviseert. Als een kind echt grote motorische achterstand heeft, worden de ouders geadviseerd om het kind fysiotherapie te laten volgen." Een van de manieren om de sym metrische motoriek te blijven oefe nen is de muziekdans of muziekte- kening. Corrie deed met het publiek de boomdans. Met de armen worden op muziek synchro ne bewegingen gemaakt: zo wor den de takken aangeduid met gestrekte armen en de blaadjes met cirkelende bewegingen van de handen. Op dezelfde manier wordt ook de muziektekening gemaakt. Op muziek teken je met twee han den steeds dezelfde vorm op papier. "De kinderen vinden de muziektekening erg leuk om te doen. De tekening wordt niet mooi, maar dat is niet belangrijk." Na de lezing mochten de ouders zelf met knutselmateriaal aan de gang, waarbij werd aangegeven op welke manier dat de motoriek sti muleert. Bijvoorbeeld: strijkkraal- tjes stimuleren de pincetgreep, die ook nodig is bij het schrijven. Ook kleien, vingerverven, vingerhaken en tekenen hebben zo een goede invloed op de fijne motoriek van de handen. Omdat beweging en motoriek the ma's zijn die niet alleen belangrijk zijn voor de schoolgaande jeugd, maar zeker ook voor peuters, had de school deze oudercontactavond opengesteld voor alle belangstel lenden. Ondanks de aankondigin gen in peuterspeelzaal en consulta tiebureau viel de belangstelling tegen. (foto: de Eendragt) www.zevenhuizen-dorpsstraat.nl De start van de lente loopt synchroon met het ont luiken van de planten en de mensen. Wij weten, dat vanaf dat moment de omstandigheden weer verbe teren, het wordt langer licht en je kunt geleidelijk aan meer naar buiten. Het verzetten van de klok naar zomertijd helpt daar geweldig aan mee. Van de een op de andere dag lijkt er meer leefruimte te zijn. Op de eerste dag van de lente moet ik altijd terug denken aan een leraar op de middelbare school. Het was een wat stugge man. Die eerste lentedag was het prachtig weer, de zon scheen. Toen hij de klas binnenkwam liep hij regelrecht naar de ramen en gooide alles open. Hij ging uit zijn hoofd gedichten declameren en hij liep de hele les door het lokaal te huppelen. Tot mijn verbazing liet hij een heel ande re kant van zichzelf zien. Normaal was het een man van regels en macht, hij had de leiding. Ik heb me altijd afgevraagd waarom hij zich blijkbaar in een keurslijf liet stoppen. Ik wist vanaf dat moment dat hij in de kern anders was en dat hij ons in die hoe danigheid veel meer had kunnen leren. Regels en macht leiden immers tot onttrekking en verzet en juist bij pubers uit zich dat in alle hevigheid. Deze en vele andere belevingen hebben mij allergisch gemaakt voor regels. Natuurlijk volg ik ze op, maar wanneer ze onredelijk of bovenmatig zijn krijg ik kriebels. Onze regering heeft zich voorgenomen om de regels te verminderen, maar ik geloof en zie er nog niks van. Ook lokaal zien we de regels toenemen. Een sprekend voorbeeld is de introductie van een nieuw vuilophaalsysteem. Om dit te laten functioneren moeten de klikobakken op aangewezen plaatsen worden geplaatst met de klep naar voren en op 20 centimeter afstand van elkaar. Wanneer wij hieraan meewerken dan worden de kosten in de hand gehouden, maar bewijs zien we niet. Het vreemde vind ik, dat men duizenden mensen opzadelt met regels om twéé mensen werkloos te maken! En het aller vreemdste vind ik, dat wij dat ook nog allemaal zonder morren doen. Om het bij iedereen snel goed tussen de oren te krijgen gaat men werken met gele en rode kaarten om je bij verkeerd gebruik uiteinde lijk uit te sluiten Wellicht moet je dan eerst weer een examen doen om weer mee te mogen doen. Ik noem dat de debilisering van de mens. Het is net als bij de banken, automatisering leidt tot gemak (zeg gen ze), maar vooral ook tot regels en verboden. Automatisering neemt de flexibiliteit weg van een vuilnisman die net even wat meer meeneemt als je ermee zit. Of de bankmedewerker die je net even dat geld gaf wat je nodig had, maar wat nog niet binnen was. Die flexibiliteit kan ontstaan in de inter actie tussen mensen en dat heb je niet met een appa raat. De vuilnismannen zijn vervangen door een grijparm, ik hoop dat ze ander werk hebben gevon den. Ik vraag mij af wat de kosten van deze mensen nou helemaal waren, wanneer je het naar één huis houden terugrekent. En wat zullen de kosten wel niet zijn om de nieuwe situatie te realiseren? Een ding weet ik zeker regels kosten naast irritatie meestal geld. In de ontwikkelingen van de Dorpsstraat zijn wij op dit moment vooral bezig met het voldoen aan regels, kunt u nagaan hoe ik mij voel. Arno Lamot (arno@lamot.nl) In de beginjaren van de crisis werd de heer Nebbeling bij de Gemeente Delft aange nomen voor de functie van politieman. Hij was heel blij met deze aanstelling. Op 4 december 1934 werd hij aangesteld in de Gemeente Zevenhuizen. Burgemeester Klinkhamer zei tegen hem "op 5 december zal ik je beëdigen dat is een mooi Sinter klaascadeau". De beëdiging hield in dat je aan ambtena ren of wie dan ook geen diensten mocht verlenen. Na de beëdiging vroeg de burge meester aan hem "Joh, kun jij mijn van avond naar Den Haag Rijden, daar woont een tante van me, waar ik later van ga erven en die moet ik te vriend houden". Dat was de eerste zaak met de burgemeester! Tot 1 januari 1952 deed hij dienst in Zevenhuizen. Na Zevenhuizen, beldam, Hellevoetsluis en als groepscommandant in de Beemster afgezwaaid. Dub- is hij De vijf oorlogsjaren in Zevenhuizen is een hoofdstuk apart. Door in functie te blijven, zijn uniform aan te houden, zijn natuurlijke aanleg als speurder en doorgewortelde recherche capaciteiten kon hij zeer grote diensten bewijzen aan en bij het verzet: De aanvoerlijn voor de VI en VII werd door de Royal Air Force gebom bardeerd. De spoorlijn langs de Bredeweg was onklaar. De Wehrmacht repareerde de zaak. Nebbeling met nog twee verzetsmensen draaiden 's nachts de rails eruit. De spiritustrein liep uit de rail waardoor de aanvoer van brandstof voor de VI en VII stagneerden. Nebbeling in uniform er naartoe. Hij merkte op aan de Duitsers: "Sie haben es nicht gut repa- riert". Waarop zij antwoordden: "Das haben wir auch gesehen". Bij boer Dijkshoorn moest 's nachts een koe worden geslacht. Nebbe ling in uniform naar Dijkshoorn. De koe stond klaar. Met één schot met zijn pistool was de koe geveld. Uniform uit, overall aan en slachten. Bram en Willem Dijkshoorn hielpen hem. Zo werd de zaak geklaard. **Oud Burgemeester Boer, toen ambtenaar te Gouda, zat met het bevolkingsregister van Gouda bij de familie Nebbeling in huis onderge doken. Jo van Reeuwijk vroeg aan Nebbeling of hij zijn medewerking kon geven aan het laten onderduiken van het bevolkingsregister van Zeven huizen. Nebbeling tegen Jo van Reeuwijk:" Ik zie hier niets zinvols in". Jo van Reeuwijk tegen derden: Zou hij dan toch voor de moffen zijn". In de hongerwinter hield hij twee clandestiene oliepersbedrijven gaan de in Zevenhuizen. Na de bevrijding werd hij onder nummer P.B. Z 14/002567 door het hoofd der Politieke Opsporingsdienst als rechercheur aangesteld. De roofoverval op een juwelierszaak in Boskoop in 1946, Op 18 november 1946 vond een gewapende roofoverval plaats op het postkantoor te Moerkapelle Op 28 april 1947 eerste roofoverval op taxichauffeur C. van Es. Ken teken HX-20-89 uit Den Haag vond plaats in Zevenhuizen. Alle zaken werden feilloos door de heer Nebbeling opgelost. Twee punten wil ik niet onbesproken voorbij laten gaan: De onderwereld in Amsterdam liet de Beemster altijd links liggen. Waarom? Een man die werd gepakt vertelde de groepscommandant: "de politiecontrole in en om de Beemster is onberekenbaar want wij uit Amsterdam hebben geen enkele garantie dat we niet gepakt worden. Het beveiligingssysteem voor de Beemster was niet te traceren dus dat laten we links liggen". De overval op het jachthuis in Zevenhuizen op 29-04-1945 was voor hem een tragiek. Een leuke anekdote: Bij Arie Stofberg op de boerderij liep een haan in het Land. Nebbeling tegen Arie Stofberg, die zou ik wel lusten. Arie zei: "Als jij die haan te pakken krijgt hoe dan ook is hij voor jou". Nebbeling: "Deal". Max trok zijn pistool, één schot en de haan lag. Arie Stofberg was ver bijsterd. Hij wist niet dat Nebbeling al 2 maal van alle politiemensen in Zuid-Holland het kampioenschap pistoolschieten had gewonnen. De overledene was niet alleen een politieman die zijn vak verstond, "Hij was betrokken bij". Naast zijn vak was hij een groot natuurliefhebber met bijzonder veel kennis van konijnen, fazanten en duiven. Ook het opzetten van vogels en dieren ging hem goed af. Hij is in een gelukkige omstandigheid overleden. Dat hij mag rusten in vrede. God Bless You. Bram Veerman Hiep hiep hoera, onze Emma wordt 1 jaar. Gefeliciteerd van opa en oma, Henk en Danielle 13 april Fernando vd Laan 4 jaar! Gefeliciteerd pa, ma en Christian Verloren: sleutelbos, in wijk Swanla (Zvh)- Graag terugbezorgen bij het kantoor van Hart van Holland/Drukkerij Elgersma aan de Nrd. Dwasweg 1a j Leeftijd tot 12 jaar 5,- ;Leeftijd van 12 jaar tot 18 jaar 10,- I Lever deze bon in voor 16 april bij Reisburo de Zwaluw, Dorpsstraat 147 I Naam I I Adres I Postcode/Woonplaats I I Telefoonnummer I I Aantal kramen Plaats voorkeur

Hart van Holland | 2005 | | pagina 7