VERNIEUWDE STICHTING BLIJFT ZORGEN VOOR BEHOUD MOLENVIERGANG ~m i pagina 16 Hart van Holland 13 april 2005 WADDINXVE EN/BOS KOOP - r< .4,/kL Jt Door Geertrude Verweii Regio - De Stichting tot Instandhouding van de Molenvier gang aan de Tweemanspolder bestaat al 52 jaar, maar op vrijdag 8 april werd door de ondertekening van een conve nant een nieuwe weg in geslagen. Tot nu toe had de stich ting, die eigenaar is en verantwoording draagt voor de vier molens in de Tweemanspolder, een directe verbinding met de provincie. Dat zal na de ondertekening van het conve nant veranderen. De vernieuwde stichting heeft een bredere doelstelling dan de oude. Het gaat niet meer alleen om het behoud van de molens, maar ook om de omge ving. Over deze molenbiotoop hield de heer Pieter van Loon, bestuurslid van de vereniging van Molenvrienden een inleiding. Twee studentes van de Hogeschool Larenstein hebben in zijn opdracht als afstudeeropdracht een rapport samengesteld, waarin wordt nage dacht over de toekomst van de molens en het landschap erom heen. Hun aanbeveling, na het overwegen van verschillende mogelijkheden, is dat het land schap het oorspronkelijke polder karakter moet behouden. De molenviergang zou daarin een belangrijkere plaats in moeten gaan nemen. Hier was Erik van Hei ningen, gedeputeerde van de pro vincie Zuid-Holland het mee eens. Hij pleitte voor een evenwicht tus sen de verstelijking en de natuur lijke omgeving waar de molens deel van uit maken. "Vanuit cul tuurhistorisch oogpunt zijn de ste den op de achtergrond een zwak punt, zoals ook in de presentatie van de heer van Loon werd aange geven. Maar de nabijheid van de stad kan ook een voordeel zijn. Voor buitenlanders zijn de molens een belangrijk kenmerk van Neder land en daar moeten we proberen gebruik van te maken. Recreatie zou een behoorlijke financiële bij drage aan het behoud van de molens kunnen leveren. Het feit dat de stichting in een andere vorm verder zal gaan bete kent niet dat de provincie zich van de molens distancieert. De provin cie voelt nog steeds de verantwoor ding en de relatie zal zeker blijven bestaan." De heer van Heiningen richtte ook het woord tot de aanwezige mole naars en de bewoners van de molens. "Het is een voorrecht in een molen te mogen wonen, maar het vraagt ook veel tijd en energie. U dient een maatschappelijk belang. Als u er geen energie in stopt, zal het bestuur ook niet ver der komen. Ik hoop dat nog vele nageslachten dit werk zullen voort zetten." Als cadeau aan de stichting over handigde de gedeputeerde aan de voorzitter van de stichting, de heer Westendorp, het nieuwe logo en bijpassend briefpapier. "Toch hoop ik dat u dit papier niet gaat gebrui ken om moeilijke brieven te schrij ven. Als er problemen zijn, los ik dat liever tête-a-tête op. Ik over handig u dit met een passend gevoel van trots. De stichting is nu zelfstandig." Hierna werd het convenant door de vijf betrokken partijen onderte kend. In de stichting zitten vijf bestuursleden die afkomstig zijn uit de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle, het recreatieschap Rottemeren, het Hoogheemraad schap Schieland en Krimpener- waard, de Vereniging Molenvrien den Rottemerengebied en de pro vincie Zuid-Holland. De heer Westendorp: "Tot we gete kend hadden, was ik de trotse voorzitter van de Stichting tot Instandhouding van de Molenvier gang van de Tweemanspolder. Nu we getekend hebben, ben ik de trotse voorzitter van de Stichting tot Instandhouding van de Molen viergang van de Tweemanspolder. Toch is er iets veranderd. De pro vincie heeft een andere verhou ding met ons gekregen. Vooraf gaand aan deze middag zijn er veel besprekingen geweest over de ver nieuwing van de stichting. We moesten de zekerheid hebben dat de provincie ons financieel zal blij ven ondersteunen, ook bij onver wachte problemen. Ook maakt de provincie nog steeds deel uit van de stichting door de heer Jan Bak ker die lid is van ons bestuur. Daar naast mogen we gebruik maken van de expertise van een molen consulent die door de provincie aangesteld is." De bredere taak van de stichting heeft betrekking op allerlei aspec ten rond de molens. Maar het onderhoud blijft belangrijk. De heer Westendorp: "We moeten aan het werk. Er moeten een aantal rol wagens vernieuwd worden, er moet een nieuw kikker op de staart, de wachtdeur lekt, we moe ten de vanghaak vernieuwen, we moeten kijken naar de wiggen in de ezel, er zitten knaagkevers in het onderwiel en het gevlucht moet geschilderd worden." Voor de symbolische overdracht van de molens werd het gezelschap met een touringcar vervoerd naar een van de molens van de vier gang. Hier werd tussen de vlaggen van de partners de vlag met het nieuwe logo van de stichting gehe sen. Daarna werd er met champag ne getoost op de toekomst.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 16