OPROEP IN OP MOER? (EX) WIJKVERPLEEGKUNDIGE TRUUS VAN LEEUWEN: 000 "KWALITEIT IN DE OPVOEDING BELANGRIJKER DAN DE KWANTITEIT" VERHUISCEEDEE VOOR 'T REIGERBOS KINDERKLEDING- BEURS VOOR HET GOEDE DOEL DIPLOMA- ZWEMMEN WEDSTRIJDEN LR PC MOERVEEN AUTOCROSS OP HEMELVAARTSDAG ^TTnHUIZEN - MOERKAPELLE Hart van Holland 13 april 2005 Verschillende ervaringen Kleinkind Opa's en oma's Waarom stop je eigenlijk? Hoop andere dingen te doen Ingezonden pagina 9 Bart Bakker weet al jaren via zijn pen door te dringen tot iemand zijn leef- en gevoelswereld. In de wekelijkse rubriek Het Voetstuk' zet hij mensen uit de lokale samenleving in de schijnwerpers. "Kinderen lopen als een rode draad door haar leven." Het was een veelzeg gende zinsnede uit de afscheids speech voor Truus van Leeuwen, die onlangs als verpleegkundige bij het consultatiebureau in Zevenhuizen met pensioen ging. Ze groeide op in een gezin van maar liefst tien kinderen. Na jaren op kraam- en kinderafdelingen in ziekenhuizen werkzaam te zijn geweest, assisteerde ze de plaat selijke huisarts bij de bevallingen, waarna Truus op het consultatie bureau in Nieuwerkerk belandde. Na haar werk in Nieuwerkerk was Truus de laatste vijf jaar als wijk verpleegkundige in Zevenhuizen actief. Vele Zevenhuizenaren zagen Truus wekelijks door het dorp fietsen om gezinnen te bezoeken waar een kleintje was geboren. "Al was het de vijfde of zesde keer dat er gezinsuitbreiding kwam, ik bleef de familie met een bezoekje vereren", vertelt Truus van Leeu wen. "Ik hechtte veel waarde aan het persoonlijk contact. Daarbij was het natuurlijk ook leuk om te doen. Al die jaren heb ik mijn vak met plezier uitgeoefend." Toch zag Truus in de loop der jaren haar vak ook veranderen. Bijvoorbeeld bij de relatie tussen de ouders en het kind. "Hoewel dit in een gemeenschap als Zeven huizen reuze meevalt, merkte ik dat in de nieuwbouwwijken moe ders soms eenzaam zijn", aldus Truus. "Dat is toch een tendens van deze tijd. In een dorp heeft men vaker onderling sociaal con tact dan in nieuwbouwwijken. Moeders, die gestopt zijn met werken, hebben het best zwaar met de nieuwe leefomstandighe den. Ik merkte dat in de gesprek ken en trachtte daar op in te spe len. En sommige ouders zijn onze ker als er een kind is geboren. Ik bood hen daarom graag de hel pende hand en was een luisterend oor. Het maakte mijn vak aan de ene kant boeiend, maar aan de andere kant toch ook intensief. Ik probeerde de mensen veel aan dacht te geven en mij in hun situ atie te verplaatsen. Het gaat niet om de kwantiteit maar om de kwaliteit van het opvoeden." In haar werk heeft Truus verschil lende ervaringen opgedaan. Zo kwam zij in aanraking met de zogenaamde probleemgezinnen en werkte ze met allochtone fami lies. "Dit was heel apart", erkent Truus. "In sommige gezinnen stak ik enorm veel tijd en energie. Ik wilde er voor die probleemgezin nen, die je in alle lagen van de bevolking tegenkomt, er alles uit zien te halen. Het lukte uiteraard niet altijd, maar het gaf voldoe ning als ik er een steentje aan kon bijdragen dat hun situatie verbe terde. Hetzelfde gold voor alloch tone families, waar de vrouw bij voorbeeld geen Nederlands sprak. Ik probeerde dan te stimuleren dat ze les ging volgen of legde haar dingen van de Nederlandse cultuur uit. Dankbaar werk, maar eigenlijk triest dat dit soort din gen voorkomen". In de week dat Truus van Leeuwen (60) afscheid nam bij het consulta tiebureau werd haar kleinzoon Casper geboren. Een opmerkelijk toeval. "Geweldig toch?", lacht Truus. "Kinderen blijven dus toch nog steeds een belangrijke rol in mijn leven spelen. Hoewel ik een trotse oma ben, wil ik me met mijn dochter Maaike vanuit mijn vak niet teveel bemoeien. Maar ze belt bijna iedere dag, soms heeft ze ook vragen. Ik geef haar natuurlijk graag een aantal tips." De opa's en oma's worden in deze samenleving steeds belangrijker. Vooral bij tweeverdieners worden zij nogal eens ingeschakeld om op de kinderen te passen. "Begrijpe lijk, maar ik heb hier toch een dubbel gevoel bij", bekent Truus. "Er moeten voldoende momenten overblijven dat de grootouders echt opa en oma kunnen zijn en zich niet constant met opvoedkun dige zaken bezighouden. Het kind moet van hen ook als een echte opa en oma kunnen genieten." In sommige gezinnen ergeren de moeders zich als de opa en oma bijvoorbeeld teveel snoep blijven geven. "Snoepen en het roken zijn nogal eens discussiepunten tussen ouders en de oma's en opa's", zegt Truus. "Een kind krijgt bij het snoepen snel een gewenningsge- voel als het weet dat opa en oma koekjes of snoepjes meenemen. Het kind zal daarom gaan vragen. Ik vind dit geen goede zaak en ben altijd tegen teveel snoepen geweest. Opa's en oma's moeten hier dus rekening mee houden." Op haar laatste werkdag had Truus een bijzondere ontmoeting met een Zevenhuizense oma. Ze kreeg een moeder en een kindje op bezoek, die haar moeder (dus de oma) bij zich had. Bij de oma (70 jaar) had Truus nog geholpen bij de bevalling van haar dochter. "De oma vroeg zich hardop af waarom ik er mee stopte", zegt Truus. "Ze vond dit doodzonde. Ik antwoordde dat ik graag op een punt afscheid wil nemen dat ik zelf alles nog goed kan bevatten. Het is toch vreselijk als je minder functioneert doordat je vanwege de leeftijd dingen gaat vergeten. Ze reageerde gelijk dat jongeren ook dingen vergeten en bleef benadrukken dat ik niet moest stoppen. Aardig om te horen natuurlijk, maar voor m'n gevoel is dit wel de juiste weg. Ik heb er geen moeite mee. Wellicht komt dit ook door de geboorte van mijn kleinkind." Naast haar liefde en zorg voor Casper is Truus actief bij tennisver eniging Zevenhuizen. Onlangs haar respectabele leeftijd komt zij nog steeds uit in de "C2-catego- rie" en speelt competitie. Daar naast is Truus een cursus kunstge schiedenis begonnen, fietst graag, maakt wekelijks met haar vriendin een stevige wandeling, is actief in de fitness en is gemiddeld twee maal per week op de tennisbaan te vinden. "Tja, het is gelukkig een cliché, maar ik heb een hoop andere dingen te doen kom soms nog tijd tekort", besluit Truus. "Kan het ons een moer schelen?", stond in Hart van Holland van 23 februari, en dat heeft heel wat positieve reacties opgeleverd. Het blijkt dat er wel degelijk mensen zijn die onze leefgemeenschap belangrijk vinden. Om zaken in beweging te krijgen, heb je soms uitingen nodig die prik kelen. Moeten wij daarvoor een oproer ontketenen in Op Moer? Beslist niet. Wij hebben de afgelopen maand diverse gesprekken gevoerd met belanghebbenden en mede daardoor een beter beeld gekregen van de huidige sportzaalgebruikers en hun wensen. Op dit moment is een enquête is voorbereiding die bestemd is voor alle andere gebruikers (verenigingen, bedrijven en organisaties). Hiermee willen wij inzicht krijgen in hun wensen ten aanzien van het gebruik van Op Moer. Mogelijk wordt ook u benaderd. Wij hopen op uw positieve medewerking. Deze belangrijke tweede stap op weg naar optimalisering van ons aller dorpshuis moet leiden tot een afgeronde visie. Het gaat ons op dit moment nog te ver om over concrete plannen te spreken, maar de trein is wel in gang gezet. Wanneer wij zo de signalen opvangen, moeten er voor de toekomst van Moerkapelle mogelijkheden zÜn om in Op Moer meer activiteiten onder te kunnen brengen op het gebied van sport, cultuur, ondernemen, samenleven en ontspannen, U merkt dat wij voorlopig onze positieve OPROER niet de kop laten indrukken. Namens de OPMOER denktank, Rien van der Linde Tijdens de presentatie van de cd zongen de leerlingen enkele liedjes). Zevenhuizen - "Niet apart maar samen" is de titel van de 'Reigerbos- verhuisceedee' die afgelopen vrijdag namens de nieuwbouwcommissie werd aangeboden aan directeur Elma Jense van de openbare basis school 't Reigerbos. De leerlingen van groep 1 tot en met 8 hebben, met behulp van juf Julia, heel veel leuke, soms zelfgescheven, liedjes en raps opgenomen. De cd is te koop op school voor €12,50; de opbrengst is bestemd voor de nieuwe school. Moerkapelle - Het regionale actie comité van Woord Daad houdt woensdag 13 en donderdag 14 april een kledingbeurs van tweedehands baby- en kinderkleding tot en met maat 176. De beurs wordt gehou den in een zaal van de Gerefor meerde Gemeente aan de Kerk straat 8a. Overtollige kleding, schoon en eigentijds, kan woensdag 13 april van 14.00 tot 16.00 uur ingeleverd worden. Er wordt in overleg een prijs bepaald, de helft daarvan krijgt degene die de kleding inle vert, de andere helft is bestemd voor het door het comité opgestar te project in Haïti. De verkoop is op woensdag van 19.00 tot 21.00 uur en op donder dag van 9.00 tot 11.00 uur. Donder dag van 14.00 tot 16.00 uur kan overgebleven kleding en op opbrengst van verkochte kleding worden afgehaald. Voor meer informatie: 079-3429097, 5936911 of 3317040. Zevenhuizen - In de afgelopen peri ode hebben 43 kinderen het exa men afgelegd voor de verschillende zwemdiploma's: Diploma A (zwem ABC): Kjell van der Aart, Stef Jonge- jan, Jos Gouweloos, Fee Koops, Rut- ger Leepel, Stefan Bos, Marnix den Ouden, Ysanne den Breems, Nikki Eekert, Lotte Plug, Bas Sadhinoch, Loraine Smits, Anouk van Ameron- gen, Jonathan Quartel, Luuk Duba, Eline van Gogh, Luuk Prins, Rafael van der Wulp en Max Verweij. Diploma B (zwem ABC): Esmee Peters, Sharon Peters, Jurrian Wou ters, Dion van Welie, Friso Dik, Lau rens Burger, Jennifer Hengel, Thie- mo Bout en Christo van der Werf. Diploma C (zwem ABC): Dennis Pat, Fee Breugem, Robin Kautz en Yvon ne Zandvliet. Diploma A (Groene Hart): Lars Triep. Diploma B (Groene Hart): Kelly van Dijk, Nicky Wessels, Lois Lamoree en Martijn Maurits. Snorkelen: Dicky van Straalen, Joal- ly Jonker, Martein Wildenberg, Michel Pieters, Tim van der Kraats en Silvano Haveman. Gevonden: JVC type: RM RK50 (oval); kleur: zwart; aan sleutelhan ger. Afhalen bij Autobedrijf Jaap Eindhoven, Zevenhuizen Moerkapelle - Na een wintersei zoen wachten wordt op 16 april weer de eerste onderlinge wed strijd van Landelijke Rijvereniging en Ponyclub Moerveen gehouden, 's Ochtends wordt gestart met dres suur in alle klassen en omstreeks 15.00 uur begint er een springwed- strijd. Op 11 juni en 27 augustus 2005 worden de andere twee wed strijden georganiseerd. Zevenhuizen staat op hemelvaarts dag 5 mei op z'n kop. Deze histori sche dag (60 jaar bevrijding) staat toch weer in het teken van de tradi tionele autocross, een begrip in Zuid- Holland. De organisatie heeft groot se plannen. De ACTD, de crossvereni ging die de cross in goede banen leidt, heeft aangekondigd een razendsnelle baan aan te leggen: De organisatie rekent op 200 rijders in de vele verschillende klassen. De cross begint om 11.00 uur en is om ongeveer 17.00 uur afgelopen. Het evenement wordt georgani seerd door muziekvereniging De Kleine Trompetter. De vereniging financiert met de opbrengst de opleidingen van de jeugd, aanschaf en onderhoud van instrumenten, de aanschaf van bladmuziek etcetera.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 9