INTENTIEVERKLARING VOORLOPIG VAN DE BAAN EERST ONDERZOEK NAAR SAMENWERKINGSVORM Zevenhuizen "De bus blijft voorlopig in de garage" GROEP 3A WINT FLESSENWEDSTRIJD SPONSORLOOP KEIJZERSCHOOL DAVEREND SUCCES Gem. Zevenhuizen-Moerkap m Zevenhuizen-Möëfkapeile Communicatie Excuses De intentieverklaring pagina 9 Door Karin Heeren I^ÊvÊn H III z E N MOERKAPELLE Zevenhuizen - De raad van Zevenhui- zen-Moerkapelle had een hele avond nodig voor de discussie rondom het tekenen van een intentieverklaring tot vergaande samenwerking met de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel. De communicatie rondom het tekenen van de intentieverklaring, zoals deze was gepland in maart, vergde ook een pittige discussie: het imago van de gemeente is op het spel gezet in de ogen van de raad. Excuses voor de wijze waarop er gecommuniceerd is en een onderzoek naar de verschillende oplossingsmogelijkheden, daarna pas een intentieverklaring tekenen. Dat is de uitkomst van de discussie van de raadsvergadering van 19 april. Op verzoek van de raad werd de discussie over de intentieverklaring tot vergaande samenwerking tussen de gemeenten Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhui- zen-Moerkapelle gesplitst in twee onder delen: de communicatie hierover en het inhoudelijke voorstel. In de eerste termijn van de discussie opende de heer Bac (SGP) de discussie. Hij begon met een terugblik op het ontstaan van de boosheid binnen de raad over dit onderwerp: "Naar aanleiding van de bestuurskrachtmeting eind 2004 is er door het college eveneens op een eigenaardige manier gecommuniceerd. Ook toen ging er een persbericht uit over de uitkomst van dit onderzoek zonder dat er eerst met de raad over gesproken is. Wie verwacht dan dat begin 2005 er opnieuw zoiets zal voorvallen? Wij zijn nog bijeen op 8 maart in een besloten bijeenkomst, er wordt met geen woord gerept over een intentieverklaring en twee dagen later vind je dan op de mail een persbericht. Het is ver onder de maat, het college had in moeten schatten dat het imago van de gemeente een slechte naam is bezorgd." Na het betoog van de heer Bac sloten vele raadsleden zich aan. De heer Freeke (Chris tenunie) sprak uit zeer verrast te zijn: "Er komen twee verwarrende persberichten, geen overleg, geen inzicht in de intentie verklaring." Zijn partijgenoot Rooker wilde Op deze pagina politieke onderwerpen in de samen leving van Zevenhuizen- Moerkapelle en omgeving. ld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland. er nog iets aan toevoegen: "Ik ben enigs zins uit elkaar geploft van boosheid en dacht dat het misschien een oplossing is om maar niet meer met de raad te vergaderen. We gaan twee of drie keer gezamenlijk bowlen bij Op Moer, dat is goed voor de financiële situatie van het dorpshuis en ver der houden we gewoon de mail en de pers goed in de gaten Wat doet het er verder nog toe?" Mevrouw Spekman (PvdA) was scherp in haar kritiek: "Hier is ongelofelijk geblunderd. Het college is ver buiten haar boekje gegaan. Met uw handelwijze heeft u de politieke geloofwaardigheid en deze gemeente veel schade berokkend. De PvdA heeft u eerder al dom en tactloos handelen verweten. Nu kunnen we alleen nog maar hopen dat het dom en tactloos handelen was. Misschien dacht het college wel slim te zijn om met het ondertekenen van de intentieovereenkomst de raad voor een voldongen feit te zetten. U stelt terecht vast dat er door uw handelen sprake is van een afnemend vertrouwen van de raad in het college. Wat de PvdA betreft is het nul punt bereikt." De coalitiepartijen waren eveneens niet gelukkig met de communica tie rondom het tekenen van de intentiever klaring, maar wel milder in het oordeel. De heer Boersma (CDA) noemde de richting niet verrassend maar wel de snelheid waar mee. Mevrouw Hoogma (GemeenteBelan- gen) stelde dat het anders en zorgvuldiger had gemoeten. Bovendien belichtte zij nog een ander aspect van het late tijdstip van het rondzenden van het persbericht, op deze wijze had er waarschijnlijk niemand bij kunnen zijn. De heer Aalderink (WD) stelde dat het bij het college toch bekend had moeten zijn dat het hier gevoelige materie betrof en vroeg zich af waarom het allemaal zo knullig was verlopen. Burgemeester Westendorp bood als porte feuillehouder namens het college de wel gemeende excuses aan over de onjuiste wijze van communiceren. "Het college heeft onvoldoende aandacht gehad voor het communicatietraject en het persbe richt, er is niet gecheckt dat had niet mogen gebeuren." De burgemeester stelde wel vast dat de intentie oprecht is geweest en dat er het nodige mis is gegaan. "Inmiddels zijn er afspraken gemaakt met Nieuwerkerk aan den IJssel en zijn er maat regelen genomen. In het vervolg kunnen persberichten er pas uit als het college toe stemming heeft gegeven. Burgemeester Westendorp gaf verder aan dat het college geschrokken is van de reactie van de raad. Naar de mening van het college werd uit voering gegeven aan het besluit van 14 december vorig jaar, waarbij is vastgesteld dat er onderzoek gedaan zou worden naar de mogelijkheden van vergaande samen werking met Nieuwerkerk aan den IJssel. "Wij wilden hiermee komen tot een plan van aanpak. Dat zou voor de raad toch geen verrassing moeten zijn?" Op het ver wijt dat er tijdens de bijeenkomst van 8 maart niets gezegd is over het voornemen, wilde de portefeuillehouder nog kwijt dat het hem ontschoten was en er aan het einde van de bijeenkomst een vluchtige opmerking is gemaakt en dat dit kennelijk niet is opgemerkt door de aanwezigen. In de tweede termijn van de discussie wilde een aantal partijen de excuses direct aan vaarden. De oppositiepartijen waren echter van mening dat het ondertekenen van de intentieverklaring veel verder gaat dan het raadbesluit van 14 december. Ook inhoudelijk riep de voorgenomen intentieverklaring tot intensieve samen werking de nodige discussie op. De centra le vraag hierbij was of de gemeente nog wel zelfstandig kan blijven als er straks sprake is van één ambtenarenkorps en twee burgemeesters, colleges en raden. De heer De Gooijer (SGP): "Het persbericht gaat veel verder dan wat is toegezegd, er is zelfs een persbericht met een einddatum. U betreurt dit, maar bij ambtenaren werkt het wel zo dat afspraak, afspraak is en daarmee gaat het college veel te ver. Er moet een democratisch besluit worden uit gevoerd en het kan toch niet bestaan dat de uitkomst al vast ligt." De benodigde bestuurskracht om een ant woord te hebben op grote ontwikkelingen in de Zuidplaspolder is een belangrijke drijfveer. Toch is dat niet de enige motiva tie voor het college om samen te willen werken met Nieuwerkerk aan den IJssel, voor de toekomst is de bestuurskracht van de gemeente hoe dan ook onvoldoende. De fracties vonden dat een intentieverkla ring in dit stadium veel te ver gaat. Als er eenmaal samengevoegd is, kunnen de organisaties niet meer uit elkaar. Daarom waren alle partijen van mening dat het hele proces zorgvuldig en stap voor stap gelopen dient te worden. Mevrouw Spek man (PvdA): "Het welzijn van de burgers gaat ons aan het hart, politiek én ambte naren hebben een dienende rol. De voor genomen ondertekening is een minachting van de burger in zijn rol als kiezer. Wat de PvdA betreft komt het busje niet zo, wat ons betreft blijft het voorlopig in de gara ge." (De ondertekening van de intentiever klaring zou plaatsvinden op de grens van beide gemeenten en vertegenwoordigers en ondertekenaars zouden met een bus hierheen worden gebracht. - red.) Burgemeester Westendorp reageerde hier op met de mededeling dat hij ervan uit ging dat samenwerking niet automatisch leidt tot samenvoeging. Ook Nieuwerkerk aan den IJssel kiest voor samenwerking, niet voor fusie. Westendorp was ook van mening dat de kiezer inderdaad de gele genheid geboden moet worden mee te praten over de bestuurlijke constellatie van de gemeente, dat hierin een duidelijke rol voor hen is weggelegd. In een gezamenlijke verklaring deelde De Gooijer (SGP) mee dat de raad van mening is dat het proces van ambtelijke samenwer king voortgang moet vinden, maar dat de wijze waarop en de consequenties van een te kiezen organisatievorm nader uitge werkt dient te worden en aan de raad voorgelegd moet worden voordat de inten tieverklaring ondertekend kan worden. Het college is tevreden met dit resultaat. Westendorp: "Er zijn vanavond twee win naars. Het tekenen van een verklaring is slechts een gebaar. Wij zullen bij u terug komen met een plan van aanpak alvorens te tekenen en wij zullen dat onze vrienden in Nieuwerkerk aan den IJssel laten weten." een nieuw speeltoestel op het kleu- terplein van de Keijzerschool. Moerkapelle- De leerlingen van de Burgemeester Keijzerschool kon den donderdagavond 21 april niet wachten om met de sponsorloop voor de stichting Roparun te begin nen. Het weer was prachtig en vele ouders,opa's en oma's en andere belangstellenden stonden in gro ten getale langs de looproute om de kinderen aan te moedigen. Het loopteam van Zevenhuizen- Moerkapelle, team Zeparo,was samen met de mascotte ook aan wezig. Deze mascotte rende samen met de leerlingen en het team Zeparo rondjes om de school. Alle kinderen hebben ongelofelijk hun best gedaan en heel veel rond jes gerend. Met als resultaat dat er een recordopbrengst is behaald! De helft van de opbrengst is bestemd voor de stichting Roparun. Deze stichting ondersteunt een aantal doelen die voor mensen met kanker het leven zo aangenaam mogelijk maakt. De andere helft is bestemd voor Zevenhuizen - Groep 3A van basis school 't Reigerbos heeft afgelopen week de meeste lege flessen opge haald. Gedurende drie dagen woedde er een felle strijd op school. De groep die de meeste lege statiegeldflessen kon verzame len, mocht alle ingezamelde flessen inleveren bij de supermarkt in het dorp. Met zeven volle karren ging groep 3A donderdagmiddag op pad. Als beloning kregen de kinde ren een zakje chips. Er werden bijna 1400 lege flessen verzameld. De opbrengst van de actie is bestemd voor de nieuwe school.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 9