MOSKEE ZET DEUREN OPEN TIJDENS KONINGINNEDAG KONINGINNEDAG 2005 IN WADDINXVEEN BURGEMEESTER R0IJERS TEKENT INTENTIEOVEREENKOMST TRIANGEL BINGOAVOND ROMMELMARKT Hart van Holland 4 mei 2005 ^HTddT N X V E E N - B0SKQÓ"P pagina 15 Door Karin Heeren Boskoop - Tijdens Koninginnedag waren inwoners van Boskoop en andere belangstellenden in de gele genheid om de moskee Ar-Rahman te bezoeken, en vele inwoners heb ben van deze gelegenheid gebruikt gemaakt. Het zoeken van toenade ring en dialoog stond in vele gesprekken centraal, kennis nemen van gebruiken en gewoonten zal de afstand tussen verschillende geloven uiteindelijk verkleinen. Aanleiding voor deze feestelijke openstelling werd gevonden in het feit dat het in 2005 vierhonderd jaar geleden is dat de eerste officiële contacten tussen Nederland en Marokko werden gelegd met het zenden van een Nederlandse gezant naar de Sultan. De hartelijke ontvangst begon met een dadel in de deuropening en een overvolle ontmoetingsruimte waar voor iedereen traditioneel gebak en andere lekkernijen klaarstonden. De zoete muntthee werd door allen geproefd terwijl in de ruimte van alles te zien was over de Marok kaanse cultuur: kleding, glaswerk, bidkleden en vele boeken over de Islam en de islamitische leer. Alle bezoekers waren in de gelegen heid om, zonder schoenen, de gebedsruimte te bekijken. In kleine groepjes van 15 personen tegelijk werd iedereen verteld hoe er dage lijks gebeden wordt en de gebruiken die hieraan vooraf gaan zoals de rituele wassing van de ledematen een het aangezicht. In gescheiden ruimten bidden mannen en vrou wen vijf maal per dag met het gelaat Burgemeester Rijsdijk bracht ook een kijken naar de speciale verrichtingen in de richting van Mekka. Binnen in de gebedsruimte is het heel begrij pelijk dat de schoenen buiten moe ten blijven, de vloer is bekleed met een prachtig tapijt wat dik en zacht aanvoelt onder de voeten. Het bezoek roept ook vragen op, zoals bijvoorbeeld waarom vrouwen en bezoek aan de moskee en na de rondleiding bleef hij samen met vele anderen van de Marokkaanse ijscoman die ieder kind trakteerde op een heerlijk ijsje In de ontmoetingsruimte was er gelegenheid tot het proeven van Marokkaanse hapjes en de zoete muntthee. mannen gescheiden bidden. Alle vragen worden geduldig beant woord en in dit geval is het om goed geconcentreerd te blijven op het gebed. In een zaaltje boven de gebedsruimte wordt een lezing gegeven over de vijf zuilen van de Islam: de geloofsbelijdenis, het gebed, de armenbelasting, het vasten en de bedevaart. Op duide lijke wijze wordt uitleg gegeven aan de geloofsbeleving van moslims en de betekenis van de Islam. Meer dan een miljard mensen over de gehele wereld zijn moslim. Zij volgen de profeet en boodschapper Moham med, de laatste der profeten. De openbaringen van God aan Moham med, wie geboren werd in het jaar 570 in Mekka en overleed op 63 jari ge leeftijd en begraven werd in Medina. De geloofsbeleving van moslims vindt zijn beslag in het dagelijks leven, dagelijks wordt gebeden en stil gestaan bij het geloof. De Ramadan, de periode van vasten, en de armenbelasting zijn uitingen van gelovig zijn. Uitleg over de traditionele kleding, niet alleen de hoofddoek voor de vrouw maar ook de traditionele mannenkleding en de rechten van vrouwen binnen de Islam riepen nog al wat vragen op. De bezoekers gingen ook de moeilijke onderwerpen niet uit de weg. Extreme uitingen die, zo lijkt het in de ogen van veel westerlin gen, gerechtvaardigd worden door de Koran. Het werd de bezoekers duidelijk dat dit te maken heeft met de interpretatie van individuele moslims. Het gedrag van moslims kan als zodanig dan ook niet afge wenteld worden op de hele Islam. Naar mening van de inleider van de presentatie gaat de democratische wet zoals die geldt in Nederland voor de traditionele wetgeving en zijn alle moslims in Nederland daar aan gehouden. In de middag was er in het Praathuis nog meer gelegenheid om kennis te maken met de Marokkaanse cultuur, voor de gelegenheid was het praat huis omgebouwd tot een heus thee huis met aparte mannen- en vrou wenvertrekken. ledereen was hierbij van harte welkom om kennis te maken met traditionele gerechten en ook van deze gelegenheid werd volop gebruik gemaakt. In de vrou wenverblijven werd volop uitge wisseld, over eten en recepten, over kinderen en opvoeding en over wijze van omgang met elkaar. Een belangrijke dag in het kader van integratie. Op deze zo traditionele KERKDIENSTEN - 8 mei Waddinxveen Victorkerk 9.30 uur Woord&Commu- niedienst. Prot. Gem. i.w.: Wijkge- meente Ontmoetingskerk 9.30 uur pastor G.J. Martini; 11.15 uur Thema viering. Wijkgemeente Immanuelkerk 9.30 uur ds. A.W. Ridder. Wijkgemeen te De Rank 10.00 uur ds. M. de Boer; 18.30 uur ds. G.J. van Beek. Geref. kerk vrijgemaakt 9.30 uur ds. H.Sj. Wiersma; 14.30 uur ds. J. Plug. Remon. Gem. 10.00 uur Dr. E.P. Meijering. Boskoop Herv. kerk 9.30 uur ds. J. van Doorn; 18.30 uur ds. J.A. van Hooijdonk. Ger. kerk 9.30 uur ds. W.D. Omta. De Stek 9.30 uur ds. J.A. van Hooij donk. Chr. Geref. kerk 9.30 en 17.00 uur ds. J. Vogel. Geref. Gem. 9.30 en 16.30 uur ds. M. Golverdingen. Parou- sia 10.00 uur P. Rullman. Chr.gem. Bethel 9.30 uur Gaby Hetyey. Vrijz. Prot. Gem. 10.00 uur mw. ds. D. Dijk. MEDISCHE WEEKENDDIENST Benthuizen, Boskoop en Waddinx veen: voor spoedeisende huisartsen hulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekenden/feestdagen): Huis- ArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Groene Hart Ziekenhuis: Bleulandlo- catie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Joze flocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informatie over wachttijden, opname, afdelingen etc.: www.ghz.nl Nederlandse Koninginnedag is er een belangrijke brug geslagen tus sen de verschillende culturen in Bos koop. Waddinxveen - Burgemeester Roij- ers, de heer Jelier (Bouwfonds-MAB) en de heer Mascini (Woonpartners) ondertekenden donderdag 28 april in het gemeentehuis een intentieo vereenkomst voor de ontwikkeling van de nieuwe woonwijk Triangel. De intentieovereenkomst heeft tot doel om gezamenlijk te onderzoe ken welke wijze van samenwerking tussen de drie partijen het meest optimaal is voor de verdere realise ring van de woonwijk Triangel. Daarnaast wordt gekeken naar de randvoorwaarden en uitgangspun ten waaronder de samenwerking zal plaatsvinden. Door de afspraken in een intentieovereenkomst vast te leggen hoopt de gemeente Wad dinxveen de voortgang en kwaliteit te handhaven. Op 1 juli moet er meer duidelijkheid zijn rondom de samenwerking. Er moet dan een Nota Samenwerkings vormen gereed zijn. Daarnaast wordt er een adviescommissie samengesteld voor het verwerven van de nog resterende gronden. Deze commissie zal uit leden van het Bouwfonds-MAB, Woonpartners en de gemeente Waddinxveen bestaan. Naar verwachting kan in maart 2006 een samenwerkingsovereenkomst ondertekend worden. er voor de jeugd disco's bij de Speel tuinverenigingen De Paddestoel en De Overkant en werd de dag voor alle Waddinxveners afgesloten met een ballonnenfestijn, georganiseerd door de Stichting Nationale Feestda gen Waddinxveen (SNFW). Meer dan 20 ballonnen gingen rond zeven uur de lucht in. In een aantal van de ballonnen gingen gehandi capten mee. Hun plaatsen waren gesponsord door het bedrijfsleven. Waddinxveen - Carnavalsvereni ging de Wadde Wokkels houdt iedere woensdagavond een bingo met geldprijzen. De bingo wordt gehouden in het vereningingsge- Waddinxveen - Wijkgemeente De Rank houdt zaterdag 7 mei van 9.00 tot 15.00 uur op het schoolplein van het Coenecoopcollege haar jaarlijkse rommelmarkt. Al het ingezamelde en te koop aangeboden huisraad is bouw van muziekvereninging Con cordia "de Hoge Noot", aan de J.W Frisoweg 1. Aanvang 20.00 uur, de zaal gaat open om 18.30 uur. leder een is welkom. grotendeels vooraf getest en gerepa reerd. De opbrengst van de rommel markt is bestemd voor diverse goede doelen zoals Kinderdorp Hebron, het Oegandaproject, Stichting Hospice in Gouda en Stichting Noah. Door Karin Jongkind Waddinxveen - Koninginnedag 2005 was in het Gouwedorp 'ouderwets' gezellig. Er was voor iedere leeftijds groep genoeg te doen in het dorp. De dag begon traditioneel in en rond het gemeentehuis met een aubade van Concordia, de ontvangst van alle Waddinxveense gedecoreer den en een kindermarkt. Ondanks de meivakantie voor de basisscholen die afgelopen zaterdag begon was er zelfs een record aantal deelne mers aan de 26ste editie kinder markt. In de vroege ochtenduren was er al een Koninginnerit, georga niseerd door De Gouwe Rijders. Daarnaast waren er op diverse plaat sen kinderactiviteiten, zoals bij de Speeltuinverenigingen de Overkant en Zonnig Zuid en bij de Eben Haë- zer basisschool. Diverse sportvereni gingen organiseerden speciale Kon- inginnedagtoernooien, zoals bij Korfbalvereniging Korbis en Hockey Club Waddinxveen. 's Avonds waren

Hart van Holland | 2005 | | pagina 15