KRAAMZORGHOTEL ZORGT VOOR ONTSPANNEN KRAAMTIJD Open avond: pagina 24 Hart van Holland 11 mei 2005 nesselande 1 Nesselande - In een jonge wijk als Nesselande worden regel matig kinderen geboren. Jac queline Oostrum is bij veel van deze jonge gezinnen over de vloer geweest. Jacqueline verzorgt de intakegesprekken voor Kraamzorg Rotterdam. Nesselande is 'haar' regio. Kraamzorghotel Voor meer informatie: telefoon 010-2826230 of www.kraamzorghotel.nl iedere eerste maandag van de maand van 17.00 tot 3030 uur (Viiegvetdweg 59-61 Rotterdam). ni Door Geertrude Verweij "Ik kom bij mensen langs voor zo'n gesprek rond de zevende of achtste maand van de zwanger schap. De bedoeling van het gesprek is dat de mensen hun vra gen en wensen kwijt kunnen omtrent de kraamzorg. Zo kun nen er bijvoorbeeld afspraken gemaakt worden over de tijden waarop de kraamverzorgende aanwezig is, of er oudere kinde ren naar school gebracht kunnen worden en of er door de kraam verzorgende gekookt wordt. Er kunnen verschillende pakketten aangevraagd worden en ik bekijk dan of deze aanvraag past bij de situatie van de mensen thuis. Eventueel kunnen we dan het aantal uren nog opwaarderen." Ook kunnen aanstaande ouders bij Jacqueline terecht voor vragen over borstvoeding en bevalling. Deze vragen kunnen natuurlijk tij dens het gesprek gesteld worden, maar ook tijdens informatiebij eenkomsten. Jacqueline is 19 jaar kraamverzor gende geweest en werkt nu sinds 6 jaar als intaker. Daarnaast ver zorgt ze sinds kort ook de plan ning. Kraamzorg is haar passie. "Het zit in me, kraamzorg is mijn leven." Tijdens haar periode als kraamverzorgende is Jacqueline ook werkzaam geweest in het Kraamzorghotel. Ze is nog steeds erg enthousiast over deze moge lijkheid van kraamzorg. "Als ik hier binnen stap voel ik weer die rust, die fijne sfeer." Het kraamzorghotel werd 13 jaar geleden opgezet in Rotterdam Noord. Het hotel is gesitueerd in een vleugel van het Rotterdam Airport Hotel. Orja Schuur, mana ger van de Kraamzorghotels: "De Kraamzorghotels zijn onderdeel van Kraamzorg Rotterdam en omstreken, wat valt onder de Stichting Thuiszorg Rotterdam. Wij zijn dus geen commerciële instelling, geen dure particuliere kliniek. Wij zijn gebonden aan CTG tarieven en zijn niet duurder dan acht uur kraamzorg thuis. De kosten worden dan ook door bijna alle verzekeraars vergoed. Onkosten voor luiers, kraamver- band en maaltijden moeten nog wel apart betaald worden, maar die onkosten maak je natuurlijk thuis ook. De hotelkamer zit bij de prijs inbegrepen." ziekenhuis. Onder de mensen die niet thuis kunnen blijven zijn bij voorbeeld mensen waarvan het nieuwe huis nog niet opgeleverd is, die met brand of waterschade of midden in een verbouwing zit ten. Er komen hier ook schippers vrouwen, alleenstaande moeders of vrouwen die in het buitenland wonen, maar wel graag in Neder land willen bevallen. overleg met de kraamvrouw, er zijn geen vaste bezoekuren. In de gang staat een koffiecounter, waar koffie, thee en beschuit met muisjes klaar staat. In de kamers is een klein koelkastje, een tv en een telefoon. De inrichting van de kamers heeft nog de luxe uitstra ling van de hotelkamers, met sfeervolle meubels en zachte vloerbedekking. De kraamvrouwen, hun partners en het bezoek kunnen ook gebruik maken van alle facilitei ten van het hotel. Zo kan de visi te, als de kraamvrouw moe is, ver der praten in de bar en kan men naar de kapper of in het restau rant uit eten. Als de kraamvrouw uit eten gaat, past de kraamver zorgende op en roept de moeder als dat nodig is voor een voeding. Orja Schuur:" Het kraamzorghotel is een verplaatste thuissituatie. Vrouwen kunnen hier bevallen, maar ze kunnen ook na een poli klinische bevalling hier hun kraamtijd doorbrengen. Zodra ze medisch uitbehandeld zijn kun nen ook vrouwen die een keizer snede gehad hebben hier heen. Sommige verloskundigen komen gewoon met hun eigen patient mee, anderen dragen ze over aan onze eigen verloskundige. Er is in ieder geval altijd iemand aanwe zig voor de nazorg." Hoewel het natuurlijk het pret tigst is voor alle partijen als er van te voren aangegeven wordt dat men de kraamtijd in het kraam zorghotel wil doorbrengen, kun nen er in onverwachte situaties altijd kamers bijgehuurd worden van het Airport-hotel. "Ik kan garanderen dat niemand voor een dichte deur komt te staan." Mevrouw Ekmen kijkt ontspannen toe hoe de kraamverzorgende haar zoontje Efehan in bad stopt. "Ik kwam hier voor de rust en de verzorging. Ik heb ook grotere kinderen. Ik ben erg blij dat ik hiervan gehoord heb. Dat gehaast van een ziekenhuis, dat heb je hier niet. Je hoeft niet op vaste tij den op te staan en te eten. Perfect vind ik dat. Een kraamhulp thuis is er geen 24 uur per dag. Hier kan de baby 's nachts naar de kraam verzorgende toe, zodat je echt tot rust kunt komen. Ik vind dat ide aal. Je hebt hier de professionele verzorging van een ziekenhuis en de rust van je eigen huis." Het kraamzorghotel is bedoeld voor iedereen die kraamzorg nodig heeft en niet thuis kan of wil blijven voor de bevalling of de kraamzorg na een bevalling in het Vrouwen die niet thuis willen blij ven, hebben daar allerlei redenen voor. Sommigen kiezen voor de luxe, het genieten, lekker uit rusten. Anderen zijn wat onzeker en vinden het een prettig idee dat ze hier 24 uur per dag hulp en advies kunnen vragen. Voor de partners, die kunnen blijven sla pen is het ook een soort 'kraam- vakantie' waardoor ook de vaders kunnen genieten van hun kind. Bezoek komt, net als thuis, in

Hart van Holland | 2005 | | pagina 24